1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
دو پیش‌بینی از قیمت نفت

دو پیش‌بینی از قیمت نفت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
دنیای اقتصاد نوشت : روند صعودی بازار نفت پس از ورود به کانال ۷۰ دلاری متوقف شده و اکنون مسیر بعدی قیمت‌ها محل مجادله است.

گروهی که پس از انقلاب شیل معتقدند بازه جدید قیمت نفت محدوده ۵۰ تا ۷۰ دلاری است، بازگشت قیمت‌ها را انتظار می‌کشند. اما دسته دوم صعود طلای سیاه به سمت ۱۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کنند. به عقیده این کارشناسان، نفت شیل ظرفیت کافی برای پاسخگویی به رشد تقاضا را ندارد و همزمان اختلال‌های خواسته و ناخواسته در سمت عرضه محرک دیگری برای صعود بهای نفت خواهد بود.

تجربه سیگنال‌های متضاد برای بازار نفت روز گذشته شکل جدی‌تری به خود گرفت. این سیگنال‌ها، دو روایت مختلف را برای آینده بازار نفت به همراه آورده‌اند. پس از طرح نگرانی از ریزش قیمت‌ها زیر سایه رشد مداوم شیل، اخیرا بار دیگر بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری به بازار این کالا پیش‌بینی شده است. این دو روایت متفاوت، با دخالت عوامل اثرگذار بر عرضه و تقاضای بازار نفت و غلبه گاه‌به‌گاه آنها بر یکدیگر مطرح می‌شود. دیروز انتشار خبری مبنی بر پیش‌بینی رشد روزانه ۸۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت شیل در ماه مه و ثبت رکورد تولید ۴۶/ ۸ میلیون بشکه در روز، در حالی بر نگرانی رشد عرضه به بازار و فشار به قیمت‌ها دامن زد که انتشار یک گزارش از سمت بانک مریل لینچ، انتظار نفت ۱۰۰ دلاری را مطرح می‌کرد. روایت نخست که از اثرگذاری تولیدات شیل بر قیمت‌ها حکایت دارد، بر اساس دیدگاهی شکل می‌گیرد که عقیده دارد دوران نوسان قیمت نفت تا سطوح ۱۰۰ دلار و بیش از آن تمام شده است. آخرین‌باری که نفت بیش از ۱۰۰ دلار بر بشکه معامله شد، به سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. اما از این سال به بعد و با وقوع انقلاب شیل، این دیدگاه در میان گروهی از کارشناسان شکل گرفت که با نقش‌آفرینی شیل در بازار نفت، استاندارد جدیدی (New Normal) شکل گرفته است که طبق آن قیمت نفت در درازمدت از ۵۰ دلار کمتر و از ۷۰ دلار بیشتر نخواهد بود و در این سطوح قیمتی تصحیح می‌شود. این دیدگاه روز گذشته و در مقطعی از روند معاملات بازار نفت، مشاهده شد.

هر بشکه نفت خام برنت که از هفته گذشته روی ۷۱ دلار بر بشکه ایستادگی می‌کرد، دیروز تحت‌تاثیر عواملی که می‌توان گفت «نزدیک شدن به چشم‌انداز رشد بیشتر تولید شیل» بر آن اثرگذار بوده، با افت مواجه بود. این نفت شاخص بازار در معاملات دیروز برای مقاطعی به کمتر از ۷۱ دلار بر بشکه رسید اما در ادامه، با بازگشت به مسیر رشد، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران) روی قیمت ۲۹/ ۷۱ دلار بر بشکه قرار گرفت. به این ترتیب رفت و برگشت روز گذشته برنت می‌تواند نشانه‌ای از اثر رشد تولید شیل در بازار نفت باشد.

تولید این نوع نفت که در میادین نفت شیل جنوب آمریکا به تولید می‌رسد، با هزینه‌های سنگینی همراه بوده و هست. اما پس از انقلاب شیل این هزینه‌ها به شکل چشمگیری کاهش یافت و توان تحمل این نفت نامتعارف در برابر قیمت‌های ارزان را بالاتر برد. این افزایش توان عمدتا به رشد تکنولوژی تولید شیل، بازمی‌گردد. هرچند در برخی منابع هزینه سربه‌سری تولید هر بشکه نفت شیل تا ۳۰ دلار نیز عنوان می‌شود، اما هنوز این قیمت برای تمام تولیدکنندگان شیل مناسب نیست و عموم آنها برای تداوم حیات به کف ۵۰ دلار بر بشکه نیاز دارند. از سویی، قیمت ۷۰ دلار بر بشکه برای تولیدکنندگان شیل بسیار مناسب ارزیابی می‌شود و در این سطح قیمتی، فعالیت آنها بیشتر می‌شود. همین افزایش فعالیت که نتیجه آن رشد عرضه است، خود عاملی برای فشار به قیمت‌ها و تعدیل تولید از سمت تولیدکنندگان شیل می‌شود. فلسفه New Normal در بازار نفت نیز به این چرخه بازمی‌گردد.

در مقابل این دیدگاه، گروه دیگری از کارشناسان بازار نفت عقیده دارند رشد تولید شیل در سطوح فعلی نسبت به رشد تقاضای سالانه نفت خام بسیار کمتر است. بنابراین این نگرانی وجود ندارد که رشد شیل بتواند به شکل گسترده مانع افزایش قیمت‌ها شود. این دیدگاه با اشاره به عوامل اثرگذارتر مانند اقدامات اوپک که از ۱۴ کشور تولیدکننده نفت متشکل می‌شود، اثر تحریم‌های نفتی آمریکا بر کشورهای تولیدکننده نفت و لزوم استفاده از سوخت سنگین با سولفور نیم درصد از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی برای کشتی‌های دنیا، نه‌تنها چشم‌انداز کاهش قیمت‌ها را چندان جدی نمی‌گیرد، بلکه بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری را انتظار می‌کشد.

اثر کاهشی موج دوم انقلاب شیل بر قیمت‌ها

روند صعودی تولید نفت شیل، اتفاقی است که از مدت‌ها قبل پیش‌بینی می‌شد. این پیش‌بینی با انتظار برای تکمیل خطوط لوله جدید در میادین نفت شیل مطرح شده بود و نشانه‌های آن بر اساس تازه‌ترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در حال ظهور است. طبق پیش‌بینی‌های قبلی، انتظار می‌رفت رشد قیمت نفت که از ابتدای امسال به شکل بی‌وقفه ادامه یافته است، در نیمه دوم ۲۰۱۹ و با به بهره‌برداری رسیدن خطوط لوله انتقال نفت در میادین نفت شیل، متوقف شده و رو به افول بگذارد. در حال حاضر چند پروژه توسعه خطوط لوله در میادین نفت شیل آمریکا در جریان است که تکمیل آنها می‌تواند به معنای افزایش ظرفیت تولید نفت شیل باشد. محدودیت در انتقال تولیدات تا پیش از این یکی از موانع تولیدکنندگان شیل برای افزایش تولید بود.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ‌ انتظار می‌رود تولید روزانه نفت خام آمریکا از هفت میدان اصلی شیل، در ماه مه با رشد ۸۰ هزار بشکه‌ای همراه باشد و به ۴۶/ ۸ میلیون بشکه در روز برسد. انتظار می‌رود بزرگترین تغییر تولید در حوزه نفتی پرمیان رقم بخورد جایی که طبق گزارش EIA رشد تولید ۴۲ هزار بشکه‌ای در روز برای آن پیش‌بینی شده است. چنانچه این پیش‌بینی محقق شود، مجموع تولید از این حوزه نفتی در ماه مه به ۱۴/ ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. میزان رشد در منطقه داکوتای شمالی روزانه ۱۱ هزار بشکه پیش‌بینی می‌شود که مجموع تولید آن را به ۳۹/ ۱ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. حوزه ایگل فورد هم در انتظار رشد تولید هفت هزار بشکه‌ای در روز است تا مجموع تولیدات روزانه‌اش به ۴۳/ ۱ میلیون بشکه در روز برسد. جهش تولید شیل در حالی تا حدود زیادی مدیون رشد قیمت نفت زیر سایه اجرای توافق کاهش تولید از سمت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک است که همین جهش می‌تواند مانعی در برابر رشد بیش از اندازه قیمت‌ها باشد. به همین علت است که تولیدکنندگان شیل همواره جانب احتیاط را نگه داشته و راهکارهایی برای کاهش هزینه‌هایشان اجرا می‌کنند تا تولیدشان در قیمت‌های بین ۵۰ تا۷۰ دلاربی‌وقفه ادامه داشته باشد.

رشد قیمت‌، روی دیگر بازار نفت

اما با وجود اضافه شدن شیل به‌عنوان یک بازیگر جدید به بازار نفت، در سمت دیگر این بازار تولیدکنندگان بزرگی همچون عربستان و روسیه با تکیه بر سیاست کاهش تولید مشغول نقش‌آفرینی و اثرگذاری هستند. در عین حال نمی‌توان از یک بازیگر تازه‌وارد دیگر بازار نفت چشم‌پوشی کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تازه‌بازیگری است که با توییت‌های گاه و بیگاهش بر بازار نفت و روند قیمت‌ها اثر می‌گذارد. او اگرچه به دنبال نفت ارزان است اما تجربه توییت‌ها و تحریم‌هایش بر کشورهای تولیدکننده نفت نشان می‌دهد که اقداماتش مانند سوختی برای رشد قیمت نفت عمل می‌کند.

با در نظر گرفتن این عوامل است که بررسی‌های بانک آمریکایی مریل لینچ نشان می‌دهد احتمال تداوم افزایش قیمت نفت در سال جاری وسال‌های بعد بسیار زیاد است. بازار نفت تا همین حالا نیز رشد قیمت خوبی را تجربه کرده است. این رشد که در ابتدای سال جاری میلادی در پی اجرای مجدد توافق کاهش تولید جان گرفت، در ادامه سال با اعمال فشار آمریکا بر ایران و ونزوئلا با ابزار تحریم بیشتر شد. به تازگی نیز ناآرامی‌ها در لیبی و سودان باعث افزایش ریسک کاهش عرضه نفت به بازار و رشد بیشتر قیمت‌ها شده است. مقررات پیشنهادی سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) نیز باعث جدی‌تر شدن انتظار افزایش قیمت نفت در آینده شده است زیرا طبق این پیشنهاد، از ابتدای سال ۲۰۲۰ استفاده از نفت کوره برای کشتی‌ها ممنوع شده و باید از سوخت کم‌سولفور استفاده کنند. این قانون جدید منجر به افزایش تقاضا برای نفت خام خواهد شد. مریل لینچ پیش‌بینی می‌کند مقررات دریایی جدید که برای کاستن از آلودگی ناشی از تردد کشتی‌ها اجرایی خواهد شد، ۱/ ۱ میلیون بشکه در روز به تقاضای فرآورده‌های نفتی خواهد افزود که بسیار بیشتر از نرخ رشد سالانه فعلی است که روی ۵۰۰ هزار بشکه در روز قرار دارد. بنابراین تقاضای پالایشگاه‌ها برای نفت خام بیشتر خواهد شد و این به معنای رشد قیمت نفت خام است.

این بانک آمریکایی در حالی بر قانون دریایی جدید و رشد تقاضای ناشی از آن تاکید بسیار دارد که عقیده دارد این افزایش تقاضای جدید می‌تواند عوامل فشار بر قیمت‌ها را خنثی کند. برای مثال حتی اگر اوپک و همراهانش در نیمه دوم امسال از سیاست کاهش تولید ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای دست بردارند، یا معافیت‌های ایران از سوی کاخ سفید تمدید شود یا حتی اگر آمریکا که حالا ذخایر نفت تجاری‌اش رشد کرده برای فروش بخشی از ذخایر نفتی استراتژیکش اقدام کند نیز می‌توان به رشد قیمت نفت بیش از افت آن امیدوار بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا13 ساعت قبل
رکنا: به نقل از گمرک ایران، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران موضوع «لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال» را اعلام کرد. در این مکاتبه آمده است: احتراما با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار کشور، مقتضی است نسبت به اعمال ضوابط زیر برای کالاهای تعیین شده اقدام لازم صورت پذیرفته و موارد به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ گردد: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است. در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریبا ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است. یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریبا ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است. تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریبا یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دو کابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. به زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟ در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود. در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند. البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است. به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی در نشست مشترک با سردار محمدرضا مهماندار - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ - و هیئت همراه با اعلام این مطلب افزود: بالارفتن هزینه تخلف در جامعه، زمینه ساز نهادینه سازی فرهنگ است و می‌توانیم با افزایش نظارت هوشمندانه و برخط از حجم تخلفات و تقلبات در حوزه‌های گوناگون نظیر راهنمایی و رانندگی و صنعت بیمه بکاهیم. رئیس کل بیمه مرکزی عملکرد پلیس را در کاهش خسارات مالی و جانی، چشمگیر توصیف کرد و با تاکید بر ادامه این روند و استفاده بیشتر از فن آوری‌های نوین، تصریح کرد: تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط باید کامل، گسترده و برخط باشد که این امر در گرو اجرای دقیق و سریع تفاهم نامه‌ها و قوانین است. رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به ضرورت آماده سازی زیرساخت‌های فرهنگی در کشور، خاطرنشان کرد: نرخ خدمات بیمه‌ای ارتباط تنگاتنگی با ضریب تخلفات و حجم خسارات دارد و امیدواریم با کاهش سطح تلفات و پایین آمدن حجم خسارت‌ها، آرامش بیشتری در جامعه حکفرما شود. در این دیدار سردار محمدرضا مهماندار نیز نسبت به ضرورت تقویت روابط پلیس و صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نرم افزار‌های قابل قبولی را در اختیار دارد که در صورت ایجاد فضای تعامل بیشتر با سامانه سنهاب بیمه مرکزی می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. مهماندار افزود: پلیس برای کاهش تخلفات و تلفات از تمامی راهکار‌های ممکن استفاده می‌کند و صنعت بیمه یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. وی در پایان از تدوین «طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه» خبر داد و اظهارداشت: این طرح برای عملیاتی شدن مدل‌های اجرایی، تقسیم وظایف و ماموریت‌ها و موارد دیگر در مجموعه نیروی انتظامی در دست بررسی است. در پایان این دیدار، سردار مهماندار و هیئت همراه به اتفاق رئیس کل و مسئولان ارشد بیمه مرکزی از بخش‌های مختلف مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بازدید به عمل آورده که در جریان این بازدید گزارش مفصلی از سوی رییس مرکز فاوای بیمه مرکزی در خصوص نحوه فعالیت این مرکز ارائه شد و طرفین راهکار‌های همکاری آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
ایران‌جیبایران‌جیب17 ساعت قبل
یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت …یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت نرخ گذاری ارز را از دوبی به تهران منتقل کند. به دلیل اثرگذاری نرخ درهم در تهران است که وزارت خزانه داری آمریکا و سی ای دی در امارات با فشار امنیتی بر درهم، در مقطعی توانسته‌اند که نرخ ارز در تهران را بالا ببرند. شاکری تاکید کرد: البته این به این معنا نیست که از فردای روز راه اندازی بازار متشکل ارزی، تعیین نرخ از دوبی به تهران منتقل شود؛ بلکه این بازار، بهترین آلترناتیو برای این کار است که می‌توانست از سوی سیاستگذار ارائه شود و به مرور زمان می‌تواند این نقش را بازی کند که نرخ ارز بازار ایران، از دوبی نیاید. این تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: تشکیل بازار متشکل ارزی به لحاظ نهادی، یک خبر خوب است و حتی اگر ۵۰ درصد کارکردهای در نظر گرفته شده برای آن نیز ایجاد شود، اثر بزرگی بر بازار ارز خواهد داشت. اتفاق بسیار خوب در بازار متشکل ارزی این است که خود کانون صرافان نیز یک صندلی در آن دارد و راه اندازی بازار نیز از مشاوره این کانون استفاده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر