کاش باران نبارد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
کاش باران نبارد!

کاش باران نبارد!

ایرناخبرگزاری ایرنا |
خرم آباد - ایرنا - 2 هفته از سیل کم سابقه پلدختر می گذرد و با حمایت مردم، کمک های دولت و امداد رسانی نیروهای مسلح، اوضاع به سمت عادی شدن و بهبودی نسبی پیش می رود.

به گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا به پلدختر، سیل که آمد با خودش خرابی آورد، رودخانه کشکان پس از دهها یا شاید صدها سال آرامش به خشم آمد و به جوش و خروش افتاد.

براثر طغیان کشکان و حجم بالای آورد رودخانه بخش غربی پلدختر و مناطق پیرامونی را زیر آب رفت و سیلاب هستی و دار و ندار مردم را با خود برد.

با وقوع سیل و تخریب بخش عمده‌ای از خانه‌ها، مغازه‌ها و ادارات دولتی و زیر ساخت‌های شهری بلافاصله سیل کمک‌ها و خدمات ملت، دولت و ارتش، سپاه و بسیج حتی کارخانه و شرکت‌ها روانه پلدختر شد.

اکنون با گذشت دو هفته از واقعه و مشارکت همگانی مسئولان و مردم جای جای ایران رفته رفته شهر رو به سامان و بهبودی و جریان زندگی به سمت عادی شدن است.

در این شرایط که همچنان مسئولان و نیروهای جهادی استان‌های مختلف در کنار سپاه و ارتش و بسیج به همراه هلال احمر در حال پاکسازی و بهسازی معابر، خیابان‌ها، کوچه و بازار و خانه و مغازه شهروندان پلدختری هستند هوا از چند روز پیش رو به گرمی رفته که این تا حدودی به ابعاد و پیامدهای مشکلات بویژه برای کسانی که خانه و کاشانه آنان تخریب شده و اکنون در چادر اسکان دارند افزوده است.

گرمای هوا که از یکی ۲ روز گذشته آغاز شده بر پیچیدگی اوضاع و افزایش و تنوع نیاز مردم پلدختر به ویژه آسیب دیدگان سیل در ساعات روز و شدت تابش نور خورشید افزوده و حالا پنکه، کولر و وسایل سرمایشی جزو ضرورت‌ها برای کاهش آلام زندگی آنان است.

روی دیگر سکه آنجاست که هوا رو به تاریکی می‌رود و شب فرا می‌رسد؛ با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی، روزهای پلدختر گرم و در مقابل شب‌های آن سرد است، بنابراین سیل زدگان بویژه خانوارهایی که در چادر ساکن اند برای ایمن ماندن از شب‌های سرد همچنان به وسایل گرمایشی نیاز دارند.

سیل اخیر آن گونه که مسئولان شهرستان و استان لرستان می‌گویند تاکنون در نوع خود کم سابقه بوده دستکم در ۱۰۰ سال گذشته به طوری که باعث تغییر و جا به جایی مکانی و محیطی، رانش زمین و در پدیده‌ای نادر تغییر مسیر رودخانه کشکان که از حاشیه غربی شهر پلدختر می‌گذرد، شده است.

سیل و حجم بالای آورد آب باعث شده رودخانه کشکان مسیرهای جدیدی در سمت ضلع غربی شهر پلدختر بگشاید و در چندین نقطه از جمله خیابان هفت تیر و «منطقه سازمانی‌ها» این محله‌ها را دور بزند.

**خطر جدی و فاجعه!

آن گونه که فرماندار پلدختر می‌گوید عوض شدن مسیر کشکان در چند نقطه و وارد شدن پای آب رودخانه به مناطق جدید به منزله اعلام خطر جدی حتی فاجعه است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث روز ایران و جهان

«نعمت دستیاری» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به پلدختر توضیح داد: به جز مناطق قبلی شهر با تغییر جهت و حرکت کشکان اکنون خیابان‌های هفت تیر و محله سازمانی‌ها وارد کانون خطر شده‌اند که در صورت بارندگی فاجعه به بار خواهد آمد.

به گفته وی، در شرق شهر از جمله ورودی شمالی پلدختر به ویژه محله مسجد جامع به سمت شمال پلدختر باز هم کشکان کاملا تغییر مسیر داده و دیواره ساحلی را به کلی دور زده است.

او ادامه داد: کشکان در این محدوده به ژرفای ۵ و عرض ۸۰ متر وارد شهر شده و خانه‌های پیرامون خود را تخریب کرده است.

فرماندار پلدختر افزود: رودخانه باز هم در محله پست و کلانتری تغییر مسیر داده و حریم مسکونی، تجاری و بافت شهری بیشتری را درگیر کرده و به سطح تماس خود با محیط انسانی افزوده است.

** اگر باران ببارد …

پلدختر اکنون با مجموعه و بسته‌ای از عوامل متضاد یا به نوعی ناساز مواجه بوده و این محصول سیل اخیر است که شرایط مردم و ساکنان شهر را بغرنج و پیچیده کرده است.

کشاکش و نبرد سرمای شبانگاه با گرمای روز، رسوبات و گل و لای ناشی از آورد سیلاب و جریان گرد و خاک شدید در هوا که باقی مانده گل‌و لای خشک شده رسوبات سطح شهر است تا دلهره و ترس از دور جدید بارندگی؛ اینها همه کابوس‌ها و چالش هایی است که سیل زدگان و مسئولان پلدختری و استان لرستان با آن دست به گریبانند.

«ما نگران دور جدید بارش هستیم» این جمله گفته رییس شورای تامین و فرماندار پلدختر است، او می‌گوید که نگرانیم اگر باران بیاید با توجه به تغییر جهت کشکان و شکسته شدن دیواره ساحلی رودخانه حادثه شدیدتر و گسترده از سیل گذشته باشد.

دستیاری افزود: اگر بارش‌ها تکرار شود، حتی اگر نصف و‌ ۵۰ درصد بارندگی ۱۲ فروردین باشد و طغیان کشکان هم نصف قبلی شود، ضلع غربی پلدختر بسیار شدیدتر و بیشتر از سیل گذشته تخریب خواهد شد.

سیل اخیر پلدختر بر پایه تازه‌ترین برآورده‌ها، سبب تخریب کامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان شد.

سیل همچنین ۵۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی پلدختر آسیب زد و به ۵۵۰ مغازه و فروشگاه خسارت کلی و جزیی وارد کرد.

سیل سبب تخریب کامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان شد.

سیل همچنین ۵۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی پلدختر آسیب زد و به ۵۵۰ مغازه و فروشگاه خسارت کلی و جزیی زد.

۶۰۳۳ /۳۰۹۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرگ ۲ کودک در سیل شهرستان میبد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته (۳۱ اردیبهشت)، بارندگی شدید و وقوع سیل در شهرستان میبد به گرفتار شدن یک خودروی سواری در آب منجر شد. سرنشینان خودرو یک خانواده بودند و پدر خانواده در این حادثه نجات یافت، اما متاسفانه دو فرزند ۱۲ ساله و ۶ ساله‌اش، جان خود را از دست دادند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، سردار محمود معین‌‎پور امروز در حاشیه مراسم بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مشکل سیل خوزستان همچنان بر روی دوش مردم بوده و در رنج و سختی به سر می‌برند. وی با اشاره به این‌که برخی روستاهای استان خوزستان همچنان زیر آب است ادامه داد: اگر آب از برخی مناطق استان تخلیه شده باشند اما منازل سیل‌زدگان غیرقابل سکونت است و نیازمند بازسازی و تعمیر هستند. جانشین سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با اشاره به حساسیت منطقه سیل‌زده مگران از توابع شهرستان شوش ادامه داد: با توجه به گرمای طاقت فرسا، زندگی مردم در چادر بسیار سخت و استفاده از منازلشان نیز امکان‌پذیر نیست که در همین راستا با هماهنگی با استاندار و فرماندهی سپاه استان خوزستان برای آنها کانکس تهیه شد. وی با اشاره به تأمین کانکس و کولر توسط سپاه، بسیج و برخی دستگاه‌های استان خوزستان خاطرنشان کرد: بخشی از مردم منطقه مگران شوش در کانکس‌ها مستقر هستند و مابقی نیز بعد از تأمین کانکس اسکان پیدا می‌کنند. جانشین سپاه حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان با اشاره به آماده‌سازی گروه‌‌های جهادی و آغاز فعالیت‌ها همزمان با اجرای تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها، افزود: فعالیت‌های جهادی به صورت خودجوش در بسیاری از مناطق شروع شده است و در این راه افراد خیر را نیز مشارکت داده‌ایم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
اینجا شهرستان بافق یکی از شهرهای پررونق گردشگری ایران است. هنر دست مردمانش به برگ‌های خرما و حصیر گره خورده و حتی بادبزن‌هایش از میراث ملی ایران محسوب می‌شوند. در این شهر خبری از چاه‌های نفت و رودهای پرآبی همچون کارون نیست اما آنچنان شبیه خوزستان است که شاید اگر لهجه خاص مردمانش به گوش مردم خوزستان، غریب نمی‌آمد اینجا را خوزستانی در جنوب شرقی یزد می‌نامیدند. خوزستان کوچک یزد از دیرباز چنان از نظر زورگویان و منفعت طلبان غنی بوده که بارها مورد هجوم یاغیان و کشورگشایان قرار گرفته است و وجود موقعیت استراتژیک و خاص بافق حتی در موقعیت کنونی، این حقیقت را بازگو می‌کند. زیبایی این درختان هر بیننده‌ای را بر این میراث گرانبها واقف می‌کند، میراثی که شاید جا دارد در لیست آثار ملی جای بگیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
وی با اشاره به مبانی دینی و آموزه‌های قرآنی، صیانت از حقوق عامه و تکریم ارباب رجوع را در مکتب انبیاء و اولیاء الهی یک ارزش و در شمول حقوق اساسی مردم دانست که از حیث وظایف سازمانی در زمره مهمترین اولویت‌های دستگاه قضائی نیز به شمار می‌رود. حجت الاسلام و المسلمین جعفری با بیان این که تشخیص منابع مالی و میزان درآمد برای شفاف سازی نظام پرداخت مالیات یک ضرورت به حساب می‌آید، خطاب به اطباء خاطرنشان کرد: ما از پزشکان انتظار داریم طبق قوانین و مقررات مربوطه، زمینه‌های شفاف سازی منابع مالی و میزان درآمد‌های خود را بطور روشن و نظام‌مند فراهم کنند. این مقام قضایی بیان داشت: برخی افراد به ویژه کسانی که با بی مبالاتی و سهل انگاری خود زمینه ساز ایراد خسارت را ایجاد می‌کنند نباید در همه حال از دولت توقع تأمین خسارت داشته باشند. جعفری، ضمن ارائه گزارشی از مهمترین اقدامات دستگاه قضائی استان در حادثه سیل اخیر، بارزترین محور‌های عملکرد دستگاه قضائی را در این حادثه احصاء و تبیین کرد. انتهای پیام/
فارسفارس23 ساعت قبل
سپاه بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری که فرمودند: توجه داشته باشید؛ مهم این است که در هر دوره‌ای از دوره‌ها ما بفهمیم دشمنی دشمن چگونه است و چه‌کار دارد با ما می‌کند؛ نقشه‌ی دشمن را بفهمیم؛ درست مثل جنگ نظامی. در جنگ نظامی اگر شما توانستی حدس بزنی که نقشه‌ی دشمن چیست، پیشگیری می‌کنی، خودت را آماده می‌کنی؛ یا دفاع خوب می‌کنی یا حمله‌ی پیش‌دستانه می‌کنی؛ در جنگ نظامی این‌جوری است. طبیعتا این تغییرات اقلیمی هم برکاتی دارد برای کشور و هم اگر آماده نباشیم خساراتی برای ما در پی دارد. امروز ما درگیر تهدیدات هیبریدی هستیم به عنوان مثال تهدیدات سایبری، مردم محور، عملیات روانی، اقتصادی و امنیتی. دشمنان جنگ غیرنظامی را بر علیه ما شروع کرده‌اند ولی اهدافشان همان اهدافی است که در یک جنگ نظامی دنبال می‌شود و اما کاری که ما باید انجام دهیم، یک هم افزایی و هماهنگی بین عملیات‌های غیر نظامی و نظامی است که باید پدید بیاید.

نظرها

اخبار بیشتر