1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
تسریع رشد اقتصادی در گرو تغییر روش بودجه‌بندی/ سیب‌زمینی و پیاز جزو کالاهای لوکس قرار گرفته‌اند

تسریع رشد اقتصادی در گرو تغییر روش بودجه‌بندی/ سیب‌زمینی و پیاز جزو کالاهای لوکس قرار گرفته‌اند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران مربوط به وضعیت رشد اقتصادی، تولید ناخالص ملی بدون نفت ۴۳۰۳هزار میلیارد تومان اعلام شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته که ۴۳۸۷هزار میلیارد تومان بود ۱/۹درصد کاهش دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان،بر این اساس، رشد اقتصادی ایران در آخرین آمار و ارقام به منفی ۳/۸درصد با احتساب نفت و منفی ۱/۹درصد بدون نفت رسیده است. همچنین سایر اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که در ۹ماهه سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی در گروه کشاورزی ۱/۲-، صنعت ۷/۹- و گروه خدمات ۰/۶درصد بوده است. بانک جهانی نیز رشد اقتصادی ایران را برای سال ۲۰۱۹، منفی ۳/۸درصد پیش‌بینی کرده است. در این میان، تحریم‌های سخت‌گیرانه نفتی که کاهش فروش نفت ایران را در پی داشته است و نیز تحریم بانکی و انتقالات پولی و مالی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر منفی‌شدن رشد اقتصادی ایران برآورد می‌شوند. همچنین در سال جدید دولت با هزینه‌های مضاعفی ناشی از سیل در بیشتر مناطق کشور روبه‌رو بوده که جبران آن در این سال سخت اقتصادی بسیار مشکل به‌نظر می‌رسد. در همین رابطه با محمود جامساز- کارشناس حوزه اقتصادی- گفت‌وگو شده است که در ادامه می‌خوانید.

‌مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال گذشته را ۳/۸- درصد اعلام کرده است؛ تحلیل شما از این افت اقتصادی چیست؟

این رشد منفی قابل پیش‌بینی بود و صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم این افت را در همین محدوده پیش‌بینی کرده بودند. با توجه به روند حرکت اقتصادی که ما داشتیم این اتفاق دور از ذهن نبود. تورم همچنان رو به افزایش داشت، نقدینگی به حدود ۱۷۵۰هزار میلیارد تومان رسید که نزدیک به ۴۰۰هزار میلیارد تومان از تولید ناخالص داخلی بیشتر بود. متاسفانه سیاست‌های اشتباه پولی و ارزی که توسط بانک مرکزی پیاده شده بود و همچنین سیاست‌های مالی دولت نیز در جهت ترمیم اقتصاد و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی حرکت نکرد مجموعه این عوامل متاسفانه اوضاع اقتصادی را بیشتر در معرض تنش و ناآرامی قرار داد، به طوری که ما هر روز نوسانات اقتصادی را در قیمت ارز و کالاهای مختلف به‌ویژه کالاهای اساسی مشاهده می‌کنیم.

‌تاثیر این روند منفی رشد اقتصادی بر زندگی مردم عادی چگونه بوده است؟

روزی نیست که قیمت کالاهای اساسی افزایش پیدا نکند؛ اکنون برخی از کالاهای ضروری و اساسی مانند سیب‌زمینی یا گوجه‌فرنگی و پیاز جزو کالاهای لوکس قرار گرفته‌اند و طبقه حقوق‌بگیر قادر به خرید آنها نیست. یک آمار دیگر منتشر شد که حداقل هزینه زندگی برای طبقات فرودست حدود دو میلیون و ۲۰۰هزار تومان کسری در ماه دارد. اکنون افزایش حقوق ۳۶درصدی به‌علاوه رقم حدود ۳۶۱هزار تومانی را اعمال می‌کنند و برای حقوق‌های ۵۰۰هزار تومان یا زیر یک میلیون تومان فرمول دیگری به کار می‌برند تا اینها را دست‌کم به حدی برسانند که نسبت به گذشته یک تغییر چشمگیر داشته باشند؛ اما این تغییر هم به هیچ‌وجه نمی‌تواند جبران قدرت خرید آنها را که ناشی از تورم و گرانی‌ست کند و روز به روز سبد مصرفی خالی‌تر می‌شود.

‌آیا دولت خواهد توانست در سال جاری این رشد منفی را تا حدی جبران کند؟

متاسفانه سیل اخیر که خسارت‌های جانی و مالی زیادی به کشور وارد کرد که برخی آن را بین ۱۵ هزار میلیارد تا ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند یک بار عظیم را روی دوش دولت گذاشته است؛ با توجه به اینکه بودجه کشور هم دیگر اصلا ظرفیت اینکه بخواهد به امر سیل‌زده‌ها و زیرساخت‌های مربوط به سیل کمک کند ندارد، آقای روحانی درخواست کرده است ۲۷هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداشت شود. البته درباره صندوق که اهداف مشخصی دارد و اهداف آن مربوط به حفظ سرمایه‌های ملی برای نسل‌‌های آینده است که از طریق ایجاد زیرساخت‌های مهم اقتصادی-اجتماعی صورت می‌گیرد؛ اما به هر حال می‌شود بهبود یا تعمیر یا مرمت یا تاسیس دوباره این زیرساخت‌ها که توسط سیل از بین رفته است را جزو این اهداف قرار داد و از صندوق توسعه ملی برای این کار برداشت کرد. اما به شرط آنکه واقعا به همین مصرف برسد. ساخت زیرساخت‌ها هم به این زودی جواب نخواهد داد و مدت زیادی طول می‌کشد تا این زیرساخت‌ها دست‌کم به وضعیت اول بازگردد. با توجه به این هزینه‌های سرسام‌آور که اکنون روی دست دولت است، در مورد جبران خسارت‌های ناشی از سیل از یکسو و نحوه تخصیص منابع در بودجه جبران این رشد منفی بسیار سخت خواهد بود.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

‌چه راهکاری برای تسهیل روند جبران رشد منفی اقتصادی وجود دارد؟

باید توجه داشت که بودجه اکنون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار میلیارد تومان کسری پنهان در خود دارد و حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان هم یارانه پنهان در بودجه است. همچنین بودجه‌های برخی نهادها بسیار زیاد است، در حالی که آنها هیچ نقشی در تولید ملی ندارند. اما در مقابل، بودجه وزارتخانه‌ها به حدی نیست که حتی بتوانند هزینه‌های جاری خود را پیش ببرند؛ بنابراین یک تغییر ساختاری و محتوایی باید در تخصیص منابع بودجه ایجاد شود که هزینه‌ها در جایی مصرف شود که به رفاه عمومی جامعه کمک می‌کند. البته من فکر نمی‌کنم اراده‌ای در جهت اعمال این تغییرات نه در مجلس شورای اسلامی و نه در نهادهای دیگر وجود داشته باشد.

‌تاثیر مشکلات بودجه‌ بر رشد منفی اقتصادی چگونه توضیح داده می‌شود؟

بودجه از دو منبع مهم یعنی مالیات و نفت تغذیه می‌کند. وقتی که ما با تحریم‌های بسیار شدید آمریکا روبه‌رو شدیم، مقدار زیادی از حجم تجارت خارجی ما کاهش یافت و ابتکار عمل ما در دورزدن تحریم‌ها محدود شد. زیرا پیش از نهایی‌شدن برجام، ما تحریم‌ها را به شیوه‌ای دور می‌زدیم و به هر نحوی که می‌شد منافذی برای ورود ارزهای خارجی به‌ویژه دلار در ایران وجود داشت؛ اما اکنون با توجه به محدودیت‌های شدیدی که آمریکا در سطح جهان برای تجارت با ایران ایجاد کرده و همگان را به عدم معامله با ایران تشویق می‌کند تا خرید نفت از ایران را به صفر برساند، این روند درآمد نفتی ایران را به‌شدت محدود می‌کند. از ابتدا نیز برخی از این هشت کشور خرید نفت از ایران را صفر کرده‌اند و مشخص نیست که برای پنج کشور باقیمانده یعنی چین، کره، هند، ترکیه و ژاپن معافیت‌ها تمدید می‌شود یا خیر. از سوی دیگر، شرکت‌هایی که با ایران معامله می‌کردند نیز دچار محدودیت شده و به دلیل تحریم‌ها جریمه و محکوم خواهند شد. بدین ترتیب بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی اروپایی نیز خود را کنار کشیده‌اند. بنابراین ورود دلار به کشور کم می‌شود و منابع ارزی کشور بسیار محدود می‌شود. محدودیت این منابع بر کاهش مالیات‌ها اثر می‌گذارد. یعنی وقتی منابع ارزی محدود شود، دولت نمی‌تواند به رشد اقتصادی کمکی کند و کمکی به بنگاه‌های اقتصادی و بخش واقعی اقتصاد نیز از سوی دولت صورت نمی‌گیرد. در نتیجه وقتی که رشد تولید ناخالص داخلی کاهش یابد، رشد اقتصادی منفی زیادی خواهیم داشت. امسال این رشد اقتصادی منهای ۳/۸ درصد شده است و در بخش صنعت نیز حدود منفی هشت درصد؛ در سال آینده نیز بیشتر از این خواهد شد؛ بنابراین مالیات هم نمی‌توانیم به اندازه‌ای که پیش‌بینی کرده‌ایم از شرکت‌ها دریافت کنیم زیرا گردش مالی آنها بسیار کاهش می‌یابد. پس دولت از هر دو جهت در مضیقه قرار می‌گیرد. هم از جهت دریافت مالیات که مهم‌ترین منبع دولت در تامین بودجه است و هم از جهت صادرات نفت و میعانات گازی که هر دو معضلات عظیمی را برای دولت به‌وجود می‌آورند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، رییس کل این بانک با اشاره به دیدارهای پیشین با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور، عنوان کرد که در جلسه مشترک پیشین، آقای اردوغان، رییس جمهوریبر افزایش سطح همکاری‌ها، تسهیل روابط بانکی و نیز رفع موانع میان دو کشور تأکید کردند. گفتنی است در این جلسه همتی، با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی کشور ترکیه، ضرورت روان شدن فعالیت بانک‌های آن کشور با تجار ایرانی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد که با وجود اینکه در شرایط فعلی حجم مبادلات تجاری میان دو کشور از سطح مطلوبی برخوردار است، اما با هدف ترسیم شده ۳۰ میلیاردفاصله دارد و امیدواریم که در آینده نیز حجم مبادلات با توجه به توانمندی‌های متقابل دو کشور بیش از پیش افزایش یابد. همچنین در این دیدار دریا اورس، سفیر ترکیه دربا اشاره به توافقات سازنده روز گذشته فی مابین وزرایایران و ترکیه، خواهان عملیاتی شدن هرچه سریع‌تر این امر در روابط تجاری دو کشور شد. گفتنی است، سفیرترکیه با اشاره به سابقه روابط دو کشور ابراز امیداوری کرد که روابط اقتصادی میان دو کشور تسریع و تسهیل شود.
الفالف11 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۸ ۳۹۸۰۱۲۹۱۲۱باشگاه خبرنگاران نوشت: رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: نمایندگان یک درخواستی برای رئیس جمهور ارسال کردند، ما هر چیزی که می‌آید را باید بررسی کنیم؛ بالاخره باید مدیران ما امنیت شغلی داشته باشند. محمود واعظی در واکنش به انتقاد نمایندگان مبنی بر عزل رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: نمایندگان یک درخواستی برای رئیس جمهور ارسال کردند، ما هر چیزی که می‌آید را باید بررسی کنیم؛ بالاخره مدیران ما باید امنیت شغلی داشته باشند. به گزارش الف، جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه در خصوص سازمان خصوصی سازی نوشت: انتظار می‌رود با ورود قضایی به جزئیات و رسیدگی در اسرع وقت به پرونده‌های فساد گذشته خصوصی سازی‌ها، اجازه ندهید تبعات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی ناشی از چنین سیاست‌هایی دامن جمهوری اسلامی ایران را بگیرید. آقای رئیسی، به پرونده‌های سازمان خصوصی‌سازی‌ رسیدگی کنید/ اجازه ندهید تبعات منفی سیاست‌های این سازمان، دامن کشور را بگیردپیش از بارها گفته شده در روند خصوصی‌سازی‌ها در گذشته مفاسد زیادی رخ داده و اموال عمومی حیف و میل شده است. بیشتر بخوانید: سازمان خصوصی سازی، حراج اموال مردم و سکوت دولت/ قوه قضائیه به تخلفات رسیدگی کند
تابناکتابناک6 ساعت قبل
افزایش میزان مصرف بنزین در سال گذشته باعث شد تا یکبار دیگر موضوع بازگشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی بنزین مطرح شود. با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را قاچاق آن به کشور‌های اطراف می‌دانستند بنابراین موضوع افزایش قیمت بنزین آزاد نیز مطرح شد. افزایش میزان مصرف بنزین در سال گذشته باعث شد تا یکبار دیگر موضوع بازگشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی بنزین مطرح شود. با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را قاچاق آن به کشور‌های اطراف می‌دانستند بنابراین موضوع افزایش قیمت بنزین آزاد نیز مطرح شد. قیمت بنزین احتمالا رشد ۱۲۷ درصدی خواهد داشت، اما این رشد هم نخواهد توانست که از قاچاق بنزین به کشور‌های حوزه خلیج فارس جلوگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
گفت: به گزارش خبرگزاری صداو سیما، رضا جعفرزاده گفت: پرواز‌های فرودگاه امام، مهرآباد، پیام و فرودگاه‌های اقماری در استان تهران که به مناسبت برگزاری مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت چهار ساعت و نیم متوقف شده بود از سرگیری شد.

نظرها

اخبار بیشتر