1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. حوادث

اگر آب وارد دشت‌ها نمی‌شد اهواز را سیل برمی داشت/اختصاص بیش از سه هزار دستگاه خودرو وتامین بیش از یک میلیون گونی برای ایجاد سیل بند در خوزستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- استاندار خوزستان گفت:تا به امروز بیش از سه هزار دستگاه خودرودر در روستا‌ها مشغول خدمات در حوزه ایجاد سیل بند هستند و استانداری بیش از یک میلیون گونی در این مناطق توزیع کرده است.
اگر آب وارد دشت‌ها نمی‌شد اهواز را سیل برمی داشت/اختصاص بیش از سه هزار دستگاه خودرو وتامین بیش از یک میلیون گونی برای ایجاد سیل بند در خوزستان - 0

غلامرضا شریعتی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان اظهار داشت: از آغاز سیل در خوزستان و بالا آمدن سطح آب در رودخانه‌های دز و کرخه و کارون استانداری خوزستان تدابیر مختلفی را اندیشیده است. امکان راه اندازی فیوز پلاک، نهر بحرین در کارون و …، همچنین طراحی و ایجاد روخانه‌های موازی با رودخانه اصلی که اتفاقا نقش مهم‌تری از روخانه‌های اصلی را دارد از این دست فعالیت‌های استانداری است.

وی در ادامه افزود: مسئله دیگر این بود که سیل بند‌ها را تقویت کردیم ومقاومت و پذیرش دبی رودخانه‌ها را بالا بردیم. با بالا بردن پذیرش سیل بند‌ها امکان انتقال جریان بیشتری از رودخانه میسر می‌شود.

شریعتی با بیان اینکه برای کنترل آبی که به سمت اهواز آمده بود در ظرف ۴۸ساعت لازم شد سیل بندی حدود ۵ کیلومتراحداث کنیم افزود: الان می‌خواهیم دو محور سی کیلومتری کانال سلمان را ظرف ۵ روز لایروبی و سیل بندی کنیم.

وی تشریح کرد: کار‌های جهادی زیادی در منطقه رفیع انجام دادیم به طور مثال خروجی رودخانه کرخه سیزده شاخه بود که به علت خشکالی به ۵ عدد رسیده بودودر زمان وقوع سیلاب در مدت زمان کوتاه همه این شاخه‌ها را لایروبی کردیم.

استاندار خوزستان در پاسخ به این سوال که آب چرا در دشت‌ها و زمین‌های کشاورزی پخش شده است افزود: اگر آب در دشت پخش نمی‌شد وارد شهر اهواز می‌شد و آدم را‌ها می‌کشت. وقتی سه هزار و سیصد متر مکعب از سد دز آب رها می‌کنی و هزار و پانصد متر مکعب از کارون رها سازی میشود یعنی ۵ هزار متر مکعب آب قرار است از اهواز عبور کند. اگر این حجم آب گرفته نمی‌شد و وارد شهر می‌شد جان مردم را به راحتی می‌گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث و جنایت

شریعتی درباره دیگر از اقدامات استانداری گفت: بیش از سه هزار دستگاه لودر، بولدوزر و کمپرسی در اختیار گذاشتیم، همچنین تحکیم سیل بند‌ها در سوسنگرد، رفیع و حمیدیه از دیگر فعالیت‌های ماست.

وی با بیان اینکه یک میلیون و دویست هزار گونی در مناطقی که مشغول ایجا سیل بند بوند اضافه کرد: درخصوص جبران خسارت زمین‌های کشاورزی این بودجه از صندوق توسعه دولت تامین می‌شود و به محض ابلاغ دولت پرداخت می‌شود همانطور که خسارت سیل مروبط به سیل بهمن ماه سال ۹۷ پرداخت شده است.

شریعتی درباره خسارت سیل در خوزستان گفت: تا الان بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت بوده است چرا که حدود ۳۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی ما زیر آب رفته است.

وی افزود: تعداد روستا‌های درگیر ما در سیل خوزستان حدود ۱۷۰ روستا بوده است که حدود ۸۰ روستا دچار آبگرفتگی نشده‌اند و با سیل بند ایمنی را رعایت کرده‌ایم. محدوده ۹۳۲ چاره آبگرفتگی شده است که خیلی از آن‌ها از آب وار خارج شد و خیلی از اهالی به این روستا‌ها بازگشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
فرمانده نیروی زمینی سپاه با اشاره به حضور مستمر سپاه در مناطق سیل زده کشور گفت: سپاه پاسداران همچنان در کنار مردم خواهد ایستاد و با تمام توان در اختیار آن‌ها خواهیم بود. سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه مراسم رژه روز ارتش در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده توسط سپاه در مناطق سیل زده، با اشاره به افتتاح جاده معمولان به خرم آباد، گفت: همه واحد‌های سپاه در مناطق سیل زده برای تحکیم سیل بند‌ها و جلوگیری از انتشار آب در تلاش هستند. وی خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران همچنان در کنار مردم سیل زده خواهد ایستاد و با تمام توان در اختیار آن‌ها خواهیم بود.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: روستاهای تاریخی که به خوبی مکان‌یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده‌اند، در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده‌اند، اما روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده‌اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته‌اند. او با اشاره به اینکه موضوع «میراث کشاورزی» نیز پیشتر شعار ایکوموس قرار گرفته بود، افزود: این توجه باعث شد روستاهای تاریخی فرهنگی و حوزه‌های مناظر فرهنگی طبیعی بیشتر مورد پژوهش قرار گیرند، به طوری که میراث کشاورزی از کبوترخانه‌ها تا باغستان‌های سنتی بر اساس این شعار برای ثبت آماده شد. طالبیان با بیان این که موضوع منظر روستایی با توجه به سیل امسال برای ما درس بزرگی به جا گذاشت، مدعی شد: روستاهای تاریخی که به خوبی مکان‌یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده‌اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده‌اند ولی روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده‌اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته‌اند. او تاکید کرد: باید در حوزه میراث فرهنگی این موارد را گوشزد و تعادل‌بخشی کنیم. طالبیان با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر نیز اظهار کرد: تقریبا هیچ روستا، مرکز و اثر تاریخی دچار صدمه آن‌چنانی نشده در صورتی‌که همه‌ی سازه‌های جدید دچار مشکل شده‌اند، به نحوی که در برخی از مناطق پل‌های تاریخی به جا مانده ولی پل‌های آهنی از بین رفته‌اند.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
هنرمندان و ورزشکاران به بهانه کمک به سیل‌زدگان در اکران خصوصی فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» گرد هم آمدند. با نام و یاد تختی مراسم را برگزار می‌کنیم و این حرکت در یاد و دل ما زنده می‌ماند. گفت: به بهانه فیلم تختی خوشحالم در اینجا حضور دارم و مطمئن هستم روح پهلوان تختی هم از این کار شاد می‌شود. در بخش پایانی از بهرام توکلی و سعید ملکان برای فیلم «غلامرضا تختی» تقدیر شد. بعد از مراسم، فیلم «غلامرضا تختی» با بلیت‌هایی به مبلغ ١۵ هزار تومان برای مردم و حاضران مراسم اکران شد.

وقتی سیل، بازار نوشت‌افزار ایرانی را سربلند کرد

6+
الفالف20 ساعت قبل

فیلمی از سرهنگ ارتشی که رهبر انقلاب از حرکت او تجلیل کردند

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
در حال حاضر در ایران بیش از ۵ هزار نفر نیروی نخبه جوان در حوزه استارتاپ مشغول کار هستند. وقتی نیروی جوان بیاید تخلفات را شناسایی خواهد کرد. نیروی جوان این کار را به سرعت انجام می‌دهد. یکی از مهمترین مشکلات ما این است که نیروی کار ما فاقد مهارت است. گردش نیروی کار باعث توسعه کشور خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر