1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
فرار از سقوط رشد اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های پنهان

فرار از سقوط رشد اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های پنهان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
امروزه بیشتر کشورهای در حال توسعه که از آنها به عنوان جهان سوم هم یاد می‌شود با دارا بودن منابع غنی و نیروی کار ارزان شناخته می‌شوند. از این رو، همواره انتظار می‌رود در این کشورها نرخ رشد اقتصادی به سمت مثبت حرکت کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، به همین دلیل است که صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین پیش‌بینی خود از آینده اقتصاد جهان نرخ رشد اقتصادی هندوستان را ۷/۳ درصد پیش‌بینی کرده است که نسبت به چین هم نرخ مطلوب‌تری است. با این حال شرایط اقتصادی ایران به عنوان کشوری در حال توسعه به گونه دیگری رقم خورده است. در حالی که با اجرای برجام نرخ رشد اقتصادی ایران مدتی به بالای ۱۰ درصد رسیده بود، اکنون به دنبال خروج آمریکا از این معاهده بین‌المللی، این نرخ به سمت پایین سوق پیدا کرده و تمام پیش‌بینی‌ها حکایت از ادامه این روند حداقل تا پایان سال جاری دارند. چراکه با اعمال سیاست‌های خصمانه دولت ترامپ صادرات نفت ایران کاهش چشمگیری داشته و تولیدات صنایع به حداقل خود رسیده است. از سوی دیگر، بعضی از سیاست‌های داخلی طی سال‌های مختلف موجب رشد بیکاری و کاهش ارزش پول ملی کشور شده‌اند که درنهایت قدرت خرید مردم را تحت تاثیر قرار داده و قیمت‌های عمومی را طی یک سال افزایش داده‌اند. در این بین متاسفانه شاخص رسمی درباره خط فقر و محاسبه آن وجود ندارد که بتوان تاثیر آن بر رشد اقتصادی را بررسی کرد. به دنبال این اتفاقات جلوگیری از حادتر شدن شاخص رشد اقتصادی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت تبدیل شده است. دغدغه‌ای که باید در عرصه عمل هم رنگ و بوی واقعیت به خود بگیرد و برنامه‌های دولت و سایر نهادهای مسئول از جمله مجلس به این سمت حرکت کند. در این راستا تسهیل قوانین، استفاده از مدیران کارآمد، تخصصی‌شدن وظایف، بهره‌گیری از فناوری‌ها و روش‌های جدید، به‌کارگیری نیروی کار، اکتشاف و تولید منابع پنهان، توجه به سطح رفاه جامعه، رقابت‌پذیرکردن اقتصاد، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد، مبارزه با فساد و در نهایت بهبود روابط خارجی می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود شاخص رشد اقتصادی ایران داشته باشد. به‌ویژه در شرایط تحریم و فشارهای آمریکا استفاده از دیپلماسی مذاکره و صلح با طرف‌های خارجی می‌تواند موجب رونق تولید و صادرات شود که تاثیر مستقیم بر نرخ رشد اقتصادی می‌گذارند.

وابستگی اقتصاد ایران به صنعت نفت باعث شده تا شاخص‌های مختلف این حوزه از میزان صادرات نفت در هر دوره تبعیت کنند. نگاهی تاریخی نشان می‌دهد که هرگاه صادرات نفت ایران در حد مطلوبی قرار داشته، نمودار رشد اقتصادی هم مثبت بوده است. هرگاه هم فروش نفت ایران به کشورهای دیگر بنا به شرایط تحریم به حداقل خود رسیده نرخ رشد اقتصادی نتوانسته اهداف و انتظارات موجود را برآورده سازد. نمونه این دو اتفاق را به ترتیب می‌توان در سال‌های ۹۵ و ۹۱ مشاهده کرد. سه سال پیش که اولین سال اجرای برجام بود، صادرات نفت ایران بار دیگر جان گرفت و به دنبال آن نرخ رشد اقتصادی سالانه ۹۵ از سوی بانک مرکزی با احتساب نفت ۵/۱۲ درصد اعلام شد، اما در سال ۹۱ که بیشتر شاخص‌های اقتصادی به بدترین شرایط تاریخی خود رسیده بودند، نرخ رشد اقتصادی هم مستثنی نشد و در پایان سال روی رقم منفی ۸/۶ درصد ایستاد. نگاهی به صادرات نفت در آن زمان نشان می‌دهد ایران روزانه فقط حدود ۸۰۰ هزار بشکه نفت به دیگر کشورها می‌فروخت. این اتفاق نشان می‌دهد صنعت نفت همان گونه که به عنوان نقطه قوت اقتصاد ایران شناخته می‌شود در مواقع حساس می‌تواند به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد نقش‌آفرینی کند. البته عوامل دیگری همچون رکود تورمی در منفی‌شدن نرخ رشد اقتصادی تاثیر بسزایی دارند. اتفاقی که از اوایل سال گذشته بار دیگر بر اقتصاد کشور سایه انداخته و در کنار کاهش تولید نفت باعث سقوط نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۷ شده‌اند. به این ترتیب بر اساس گزارش روز یکشنبه مرکز آمار ایران این نرخ از ۳/۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به منفی ۳/۸ درصد در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ رسیده است که اگر نفت را از آن فاکتور بگیریم این نرخ روی رقم منفی ۱/۹ درصد می‌ایستد. متاسفانه ثبت نرخ رشد اقتصادی منفی ۷/۹ درصد در بخش صنعت، به عنوان یکی از سه رکن اصلی اقتصاد (در کنار کشاورزی و خدمات)، نشان از حال و روز نامساعد این بخش دارد و نیاز به تغییرات ساختاری در این زمینه بیش از پیش احساس می‌شود. متاسفانه صنایع کشور امروز دچار رکودی شده‌اند که برون‌رفت از آن نیاز به مدیریت سریع و قاطع دارد که گاهی به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه چندان توجهی به این امر ندارند و بیشتر درگیر و دار مسائل سیاسی هستند. البته این امر به معنای وضعیت مطلوب بخش کشاورزی نیست. اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد در ۹ ماهه سال گذشته رشد اقتصادی بخش کشاورزی منفی ۱/۲ درصد بوده که پیش از این ثبت چنین رقمی سابقه نداشت. در دوره‌های قبلی تحریم هیچ‌گاه نرخ رشد اقتصادی این بخش منفی نشد، اما اکنون به علت تشدید تحریم‌های آمریکا و ایجاد دست‌اندازهایی در مسیر تامین نهاده‌های دامی و کشاورزی سرانجام نرخ رشد اقتصادی این بخش هم تا منفی ۱/۲ درصد پیش رفت. با این حال نرخ رشد اقتصادی بخش خدمات همچان مثبت ماند تا باری از اقتصاد را به دوش بکشد، اما به هر حال دولت می‌تواند با استفاده از راهکارهای مختلف حتی این نرخ را به‌رغم تمام بدبینی‌ها به سمت مثبت‌شدن به حرکت درآورد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

عوامل تاثیرگذار بر بهبود شاخص رشد اقتصادی

همانطور که اشاره شد وابستگی اقتصاد ایران به صنعت نفت باعث شده تا در صورت تحریم این صنعت شاهد سقوط نرخ رشد اقتصادی باشیم، اما این تنها یک بعد ماجراست. اکنون که در شرایط تحریم قرار داریم دولت می‌تواند با واگذاری بنگاه‌های اقتصادی، سرانجام بر افزایش نقش بخش خصوصی صحه بگذارد. این امر علاوه بر اینکه موجب رقابت‌پذیرشدن اقتصاد می‌شود، راهی برای دورزدن تحریم‌ها هم به حساب می‌آید. در این زمان به تسهیل ارتباطات بین ایران و خارجی‌ها طبیعتا شرکت‌های این بخش به استفاده از افراد متخصص و به‌کارگیری نیروی کار حاضر در کشور روی می‌آورند که این امر تاثیر بسزایی در کاهش نرخ بیکاری دارد. نرخی که درنهایت شاخص رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از سوی دیگر امروزه کشورهای خارجی به فناوری‌ها و روش‌هایی دست یافته‌اند که انتقال آنها به کشور می‌تواند به عنوان موتور محرک اقتصاد عمل کند. مسلما زمانی که ظرفیت تولید در کشور افزایش پیدا کند نگاه بسیاری از سرمایه‌گذاران به این بخش جلب می‌شود و رفته‌رفته نقدینگی به بازارهای مولد تزریق می‌شود. نمی‌توان از بانک مرکزی انتظار داشت که با تصویب قوانین و ابلاغ بخشنامه‌ها برای نقدینگی موجود در دست جامعه تصمیم بگیرد. در واقع منظور از هدایت نقدینگی که در ابتدای گزارش به آن اشاره شد این است که بازارهای مولد کشش جذب نقدینگی را داشته باشند. در این صورت از افزایش حجم نقدینگی هم دیگر به عنوان یک معضل یاد نمی‌شود، بلکه همین حجم از نقدینگی می‌تواند به عنوان سرمایه مولد و منجی اقتصاد نقش‌آفرینی کند. البته تحقق این عوامل همگی بستگی به تصمیمات کلانی دارد که اتخاذ می‌شود. متاسفانه بیش از یک دهه است که شاهد بروز فسادهای گسترده در کشور هستیم. در این زمینه مجلس‌نشینان می‌توانند با تصویب قوانین پیشگیرانه از تکرار این اتفاقات جلوگیری کنند و قوه قضائیه هم با برخوردهای قاطع هرگونه اغماض در این موارد که تیشه به ریشه منافع ملی می‌زنند را از بین ببرد. همچنین لازم است مسئولان دولتی با انتخاب مدیران کارآمد و شایسته اجرای قوانین را به نحو شایسته انجام دهند، چراکه اگر این مدیران سکان اقتصاد را به دست بگیرند می‌توان به اکتشاف منابع جدید و تولید محصولات به‌صرفه و شناسایی درست بازارهای هدف امید داشت. در آخر هم باید یادآور شد با وجود فشارهای آمریکا، دیگر کشورهای جهان راه خود را از دولت ترامپ جدا کرده‌اند و تمام گزینه‌ها روی مسئولان حکومتی قرار دارد تا بر اساس منافع کشور بهترین تصمیم را برای ادامه راه انتخاب کنند و بر شعار رونق تولید جامه عمل بپوشانند و سطح رفاه و عدالت جامعه را به حداکثر خود برسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، رییس کل این بانک با اشاره به دیدارهای پیشین با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور، عنوان کرد که در جلسه مشترک پیشین، آقای اردوغان، رییس جمهوریبر افزایش سطح همکاری‌ها، تسهیل روابط بانکی و نیز رفع موانع میان دو کشور تأکید کردند. گفتنی است در این جلسه همتی، با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی کشور ترکیه، ضرورت روان شدن فعالیت بانک‌های آن کشور با تجار ایرانی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد که با وجود اینکه در شرایط فعلی حجم مبادلات تجاری میان دو کشور از سطح مطلوبی برخوردار است، اما با هدف ترسیم شده ۳۰ میلیاردفاصله دارد و امیدواریم که در آینده نیز حجم مبادلات با توجه به توانمندی‌های متقابل دو کشور بیش از پیش افزایش یابد. همچنین در این دیدار دریا اورس، سفیر ترکیه دربا اشاره به توافقات سازنده روز گذشته فی مابین وزرایایران و ترکیه، خواهان عملیاتی شدن هرچه سریع‌تر این امر در روابط تجاری دو کشور شد. گفتنی است، سفیرترکیه با اشاره به سابقه روابط دو کشور ابراز امیداوری کرد که روابط اقتصادی میان دو کشور تسریع و تسهیل شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
اما خطر بزرگتر ایجاد راهی است که حکومتهای آینده پس از ترامپ را در دشمنی بدون برنده با ایران درگیر می‌سازد. از همان ابتدا، دشمنی ایران و آمریکا به یک اندازه از تعصبات تصمیم گیرندگان در تهران و واشنگتن و طرح‌های دیگر قدرت‌های خاورمیانه متاثر بوده است. این عملکرد مبتنی بر این فرض غلط است که تحریم‌ها ایران را مجبور به تسلیم خواهد کرد. ترامپ دشمنی ایران و آمریکا را نهادینه کردهدف این اقدام کاهش مانورپذیری دولت‌های آینده آمریکا و کنار گذاشتن صلح و تفویض ایده دشمنی دائمی آمریکا با ایران، به روسای جمهور آینده ایالات متحده است. معاهده هسته‌ای ایران پیرو دیپلماسی بودو مستقیما منافع ملی آمریکا را تامین می‌کرد.
الفالف14 ساعت قبل
وی می‌گوید: اروپایی‌ها بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می‌ماند. فراتر از بی‌عملی که وزیر خارجه به آن اشاره دارد به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در روزهای اخیر با صراحت بیشتری از سیاست واقعی خود در قبال ایران و برجام رونمایی کردند. در این راستا آنها به صراحت از تغییر برجام، امضای برجام‌های ۲ و ۳ و … سخن می‌گویند. مقامات فرانسوی و انگلیسی نیز بارها صحبت از لزوم بازنگری در برجام و مذاکرات موشکی و تغییر سیاست منطقه‌ای ایران سخن گفته‌اند. موضع گیری کشورهای اروپایی برخواسته از اشتراک منافع آنها با آمریکایی‌ها جهت محدود و از بین بردن مولفه‌های قدرت ایران است.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
أمین العاصی در «العربی الجدید» نوشت: در بحبوحه تحولات سیاسی که پرونده سوریه شاهد آن است، وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف در روز سه شنبه به پایتخت سوریه سفر کرد. شاید بارزترین این تحولات، مربوط به نزدیکی تشکیل کمیته قانونی است که با هدف ارائه یک راه حل سیاسی قاطع انجام می‌شود و ایران نگران است این مساله مخالف منافع آن در سوریه باشد. ایران یک قدرت مهم در جغرافیای سوریه محسوب می‌شود و نیروهای طایفه‌ای و محلی مورد حمایت تهران در نقاط مختلف سوریه مستقر شده‌اند. و اکنون ایران قصد دارد میوه‌های حمایت نامحدود خود از نظام بشار اسد را در شرایط دشوار فعلی خود بچیند. علاوه بر این، ادامه حملات اسرائیل به پایگاههای نظامی در سوریه این ادعا را تقویت می‌کند که هنوز ایرانی هایی در این پایگاهها حضور دارند.
الفالف11 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۸ ۳۹۸۰۱۲۹۱۲۱باشگاه خبرنگاران نوشت: رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: نمایندگان یک درخواستی برای رئیس جمهور ارسال کردند، ما هر چیزی که می‌آید را باید بررسی کنیم؛ بالاخره باید مدیران ما امنیت شغلی داشته باشند. محمود واعظی در واکنش به انتقاد نمایندگان مبنی بر عزل رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: نمایندگان یک درخواستی برای رئیس جمهور ارسال کردند، ما هر چیزی که می‌آید را باید بررسی کنیم؛ بالاخره مدیران ما باید امنیت شغلی داشته باشند. به گزارش الف، جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه در خصوص سازمان خصوصی سازی نوشت: انتظار می‌رود با ورود قضایی به جزئیات و رسیدگی در اسرع وقت به پرونده‌های فساد گذشته خصوصی سازی‌ها، اجازه ندهید تبعات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی ناشی از چنین سیاست‌هایی دامن جمهوری اسلامی ایران را بگیرید. آقای رئیسی، به پرونده‌های سازمان خصوصی‌سازی‌ رسیدگی کنید/ اجازه ندهید تبعات منفی سیاست‌های این سازمان، دامن کشور را بگیردپیش از بارها گفته شده در روند خصوصی‌سازی‌ها در گذشته مفاسد زیادی رخ داده و اموال عمومی حیف و میل شده است. بیشتر بخوانید: سازمان خصوصی سازی، حراج اموال مردم و سکوت دولت/ قوه قضائیه به تخلفات رسیدگی کند

نظرها

اخبار بیشتر