1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
روسیه و آمریکا در لیبی؛ حرکت با چراغ خاموش

روسیه و آمریکا در لیبی؛ حرکت با چراغ خاموش

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- روسیه در سوریه عرض اندام آشکاری داشت اما هنوز در لیبی برگه هایش را رو نکرده است مثل رقیب آمریکایی اما هم مسکو و هم واشنگتن یک چشم را به لیبی و عملیات ژنرال حفتر دوخته اند و چشم دیگر را به یکدیگر.

سوالی که این روزها درباره لیبی مطرح شده این است که آیا این کشور تبدیل به سوریه‌ای دیگر و محل جدال خونین طرف‌های متخاصم و رقیب خواهد شد؟

برای پاسخ به این پرسش هنوز زود است اما درک ملاحظات طرف‌های بین المللی متمرکز بر لیبی می‌تواند پازل تقابل یا همکاری آینده در آن کشور را تکمیل‌تر کند.

پس از سرنگونی قذافی، لیبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در «طرابلس»، غرب کشور تشکیل شد که موردحمایت جامعه جهانی است. هم‌زمان نیز یک دولت موازی در شهر «طبرق» در شرق لیبی با حمایت مجلس نمایندگان به ریاست «عقیله صالح» و ژنرال حفتر فرمانده ارتش، اعلام موجودیت کرد.

نیروهای ژنرال خلیفه حفتر از اوایل آوریل جاری به سوی طرابلس پایتخت لیبی راه افتادند؛ جایی که دولت فایز سراج نخست وزیر لیبی مستقر است و دولتش در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است. به همین دلیل است که سراج رقیب و دشمن خود یعنی حفتر را متهم به تلاش برای کودتا و نیروهایش را برای مقابله آماده کرده است. ژنرال حفتر نیز رقیبش را «اخوان المسلمینی» و در نتیجه، «تروریست» می‌داند.

**ملاحظات کشورهای مختلف

آیا روسیه از ژنرال حفتر فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» در برابر دولت سراج که تایید بین المللی دارد حمایت می‌کند؟ آمریکا چطور؟ اروپایی‌ها چه می‌گویند؟ سایر کشورهای عربی چه ملاحظاتی دارند؟ چینی‌ها کجای کشمکش‌های داخلی لیبی ایستاده‌اند؟

تا اینجای کار موضع اروپایی‌ها و نیز چهار کشور مصر، عربستان، امارات و قطر از همه روشن‌تر است. اروپایی‌ها ملاحظات جدی درباره تشدید تنش از سوی حفتر دارند و نگرانی اروپا از موج مهاجرانی است که با تشدید تنش‌ها و درگیری‌ها راه آبی مدیترانه را به سوی اروپا در پیش خواهند گرفت.

این را فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این عبارات بیان کرد: دقیقا زمانی که امکان رسیدن به صلح در لیبی واقعی به نظر می‌رسید و دبیر کل سازمان ملل متحد از این کشور بازدید می‌کرد، نیروهای ژنرال حفتر به طرابلس حمله کردند.

نگرانی اروپایی‌ها بیراه نیست. السراج نیز در گفت‌وگو با اسکای نیوز هشدار داد که اگر درگیری در لیبی ادامه یابد، موج جدیدی از مهاجران که در حدود ۸۰۰ هزار نفر برآورد می‌شوند، به سمت اروپا سرازیر خواهند شد.

به طور دقیق‌تر، رم با هرگونه تنش در لیبی و نیز مداخله خارجی مخالف است زیرا اولین مقصد مهاجران لیبیایی و مصائب گوناگون آنها کشور ایتالیا است. فرانسه منافعی نفتی در لیبی دارد و رویکرد رصد و مراقبت اوضاع را در پیش گرفته است.

بنابراین بروکسل از ژنرال لیبیایی حمایت نمی‌کند. در مقابل، قاهره، ریاض و ابوظبی آشکارا از اقدام نیروهای خلیفه حفتر حمایت می‌کنند و آن را راهی برای سرکوب هر چه بیشتر اخوان المسلمین می‌دانند. قطر هم موضعش مشخص است؛ دوحه اقدام برای تخریب دولت مستقر در طرابلس را محکوم کرده است.

** روسیه؛ چشمان کاملا باز

شبکه دویچه وله آلمان گزارش داد که خلیفه حفتر از حمایت کرملین برخوردار است هر چند مسکو نمی‌خواهد این حمایت را علنی کند و به نظر می‌رسد روسیه از اتخاذ موضع و جانبداری آشکار در دعوای لیبیایی‌ها پرهیز می‌کند و کلام روس‌ها آرام و عقلانی شده است.

این واقعیت را می‌توان در دیدار اخیر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به قاهره دید. وی در این سفر گفت: ماموریت روسیه کمک به ملت لیبی برای غلبه بر اختلاف‌های جاری و رسیدن به توافقی باثبات و آشتی بین دو طرف است.

روس‌ها نمی‌خواهند در لیبی هیچ شانسی از دست برود. هر دو طرف یعنی ژنرال حفتر در طبرق و فایز سراج در طرابلس با روس‌ها رابطه معقولی دارند. حفتر و سراج هر دو به مسکو سفر کرده‌اند اما با این وجود حفتر امتیازاتی دارد. او سه بار از سال ۲۰۱۶ در کرملین حاضر شده و گفته می‌شود در سال ۲۰۱۷ بر ناو هواپیمابر روسی ژنرال کازنتسوف سوار شد تا در کنفرانس مطبوعاتی ویدیویی با سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه شرکت کند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وضع برای روسیه در لیبی بسیار حساس است. ناو آمریکایی آبراهام لینکلن وارد دریای مدیترانه شده و آمریکایی‌ها گفته‌اند قصد دارد وارد دریای سیاه شده و آنجا حضور داشته باشد.

**آمریکا؛ رصد لیبی و روسیه از مدیترانه و دریای سیاه

مشخصا آمریکایی‌ها هم نگفته‌اند از کدام طرف درگیری در لیبی حمایت می‌کنند اما حضورشان در جنوب مدیترانه جایی که مدت هاست به سود روسیه آنجا را از دست داده‌اند اکنون سوال برانگیز است؛ اگر چه ناو لینکلن آمریکایی‌ها به موجب توافقنامه بین‌المللی «مونترو» حق ندارد از تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» ترکیه عبور کند تا به دریای سیاه وارد شود زیرا اولا وزن این شناور از آنچه در مونترو تعیین شده بیشتر است، ثانیا مجهز به توربین‌های هسته‌ای و ممنوعه است و ثالثا عموما ترکیه اجازه نمی‌دهد ناوهای هواپیما بر یا زیردریایی‌ها از تنگه هایش به سواحل دریای سیاه برسند به ویژه در شرایط فعلی که تنش‌ها در روابط آنکارا و واشنگتن جدی است.

با این حال، آمریکایی‌ها گفته‌اند ناوشان را از این تنگه‌ها عبور خواهند داد. معنای حضور ناو آمریکایی در دریای مدیترانه و سیاه حمایت از خلیفه حفتر یا مخالفت با او نیست زیرا هنوز موضعی در این باره نگرفته‌اند و به نظر می‌رسد ملاحظه اصلی واشنگتن این است که روس‌ها در لیبی نفوذ یکباره‌ای به دور از چشم آمریکا نیابند هر چند حضور نظامی روسیه در لیبی می‌تواند با هشدار و ممنوعیت بین المللی روبه رو شود اما آمریکایی‌ها حتی در صورتی که از حفتر حمایت کنند نیز مترصد وضعیت حضور روس‌ها در لیبی می‌شوند. قطعا نوع مداخله روسیه در لیبی برای آمریکا مهم است.

شخص خلیفه حفتر با کمک‌های نظامی روسیه مخالف نیست اما مسکو چندان تمایلی برای درگیر شدن در جنگ عربی دیگری لااقل پیش از بستن پرونده سوریه ندارد و ترجیح می‌دهد از بیرون مراقب اوضاع باشد مثل آمریکایی‌ها.

**حرکت روسیه بر لبه تیغ

روس‌ها ناچارند در لیبی ملاحظات دقیقی داشته باشند زیرا شرکای مسکو بین دو طرف درگیری تقسیم شده‌اند. مثلا ترکیه و الجزایر از دولت مستقر در طرابلس حمایت می‌کنند. ترکیه شریک مهمی برای روسیه است زیرا از یک سو با ناتو دچار تنش شده و روس‌ها این تنش را مغتنم می‌دانند و از سوی دیگر با مسکو در سوریه وارد فضای همکاری شده است. در طرف دیگر، مصر و عربستان سعودی از خلیفه حفتر حمایت می‌کنند؛ ریاض شریک نفتی روس‌ها است و مصر و الجزایر دو خریدار بزرگ سلاح روسیه و بنابراین منطقی که روس‌ها در لیبی فعلا روی لبه تیغ حرکت کنند.

** چین در لیبی ثبات می‌خواهد

در ورای همه این اختلاف‌ها و سوگیری‌ها چین که بیشترین کالاها را به لیبی صادر می‌کند اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کند اما بدون سر و صدا به دور از هر گونه دخالت و موضع گیری. شاخص‌های اقتصادی در لیبی همچنان مطلوب نیست نباید هم باشد اما چینی‌ها در همین اوضاع هم بی بهره نمانده‌اند. چین بر همه رقبایش از جمله ترکیه، اسپانیا و کره جنوبی در حجم داد و ستد با دولت مستقر در طرابلس پیشی گرفته است؛ هیچ تضمینی هم نیست که کانال‌ها را با دولت شرقی لیبی و ژنرال حفتر نیز فعال نکرده باشد یا در آنجا حضور تجاری نداشته باشد. بازرگانان چینی معمولا همه جا هستند در جنگ و صلح اما در لیبی چینی‌ها بیش از همه مایل به ثبات در اوضاع سیاسی و اقتصادی هستند زیرا فعلا شرایط اقتصادی در لیبی به سود پکن است.

شبد**۹۲۴۱**۱۰۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- حجت الاسلام صدیقی امام جمعه محترم تهران در خطبه‌های نماز جمعه پایتخت گفت: «خداوند با فشارهای بین‌المللی می‌خواهد امتحانتان کند، چرا نگرانید که تحریم باشد و تشدید شود؛ به جهنم که تشدید شود. دوم: مردم با تحریم خو گرفته‌اند اما واقعا شرایط زندگی کردن‌شان سخت شده است. مسؤولان کشور هم باید کاری کنند. تحریم فقط برای مردم امتحان الهی است یا شامل مسؤولان کشور هم می‌شود؟ خوب مسؤولان هم آستین بالا بزنند و مشکلات کشور را حل کنند. مردم زمان رسول خدا، آن شرایط سخت را تحمل کردند و بعد به پیروزهای بزرگ رسیدند.
مهرمهر3 ساعت قبل
تأخیرهای ایجاد شده در اجرای این پروژه به سبب نبود منابع مالی کافی و عدم تخصیص آن بوده است. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: وضعیت راههای استان‌های لرستان و ایلام تا یک ماه آینده به وضعیت متعادل می‌رسد. دکتر سعید محمد افزود: احداث پل‌های دائمی میان شهری در استان‌های سیل زده تا یک سال آینده به اتمام می‌رسد. دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: در حادثه سیل استان خوزستان، اولین تجربه بسیج دریایی بدست آمد. در این حرکت امدادی بالغ بر ۱۰۰ فروند شناور و قایق بسیجی و حدود ۲۰۴ شناور سپاه همکاری و حضور داشتند.

ماجرای خبرنگاری که هدیه سردار سلیمانی را پس داد! + فیلم

الفالف17 ساعت قبل
در همین حال و هوا باخبر شدیم سردار سلیمانی به منطقه آمده است؛ من باید با سردار سرافراز اسلام، مردی که نامش دشمن را به لرزه در می‌آورد مصاحبه می‌کردم. از صبح سر آفیش حاضر می‌شدم و برای مصاحبه با سردار سلیمانی تلاش می‌کردم اما متاسفانه موفق نمی‌شدم؛ نا امید شدم ازبس تلفن زدم و پیگیری کردم. برای سردار هرجا میرفتیم، سردار آنجا را ترک کرده بود. غروب شد؛ دلهره داشتم، سرانجام خبر رسید سردار به موکب می‌آید؛ راه افتادیم، من از بس که به بن‌بست خورده بودم، گریه کردم. این را گفتم و به راه خودم ادامه دادم، که خودرو سردار توقف کرد و سردار سلیمانی با لحنی پدرانه گفت «دخترم می‌شود گریه نکنی، حالا بگو چه بگویم» و من گفتم هرچی درحق این مردم باید گفته شود.
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
‎همین حالا هم معاون رئیس این نهاد چینی است‎. ‎توکلی: مسئله را ساده نکنید. اما پالرمو و‎ CFT ‎این گونه نیست‎. ‎‎انتخاب: یکی از نگرانی هایی که مخالفان بیان می‌کنند، در مورد تروریستی عنوان شدن حزب الله است، اما حزب الله در لیست گروه‌های تروریستی نیست. اگر سازمان ملل گفته حزب الله تروریستی نیست، اینها به صراحت می‌گویند که باید ‏مصوبه خود را پس بگیرد. سازمان ملل به صراحت می‌گوید سازمان هایی که برای تخلیه کشورشان از اشغال تلاش می‌کنند، تروریستی ‏نیستند. اما آنها با وقاحت می‌گویند سازمانی که برای تخلیه کشورش از اشغال تلاش می‌کند، چون حزب الله است، پس تروریست است.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
در لحظاتی مانند وضعیت فعلی، کاری که کمک می‌کند این است که گامی به عقب برداریم و نگاهی به تغییرات جهان بیندازیم. آمریکا که کشوری نامرتبط بود تنها دو درصد از اقتصاد جهانی سهم داشت. اکنون چین دومین اقتصاد جهان و تنها رقیب احتمالی آمریکا می‌باشد. دو آلمان وجود داشت، پیمان ورشو برجا بود و نه آمریکا بلکه شوروی بود که افغانستان را اشغال کرده بود. کره شمالی و پاکستان دارای تسلیحات اتمی نبودند اما آمریکا و شوروی باهم بیش از ۵۰۰۰۰ بمب هسته‌ای داشتند.
جهان نیوزجهان نیوز20 ساعت قبل
(اما) آیا محکوم به شکست است؟ باید بگویم ۹۹ درصد بله، ولی ۱ درصد هم احتمال شکست نخوردن هست … ترامپ به طرز منحصر به‌فردی می‌تواند اسرائیلی‌ها را به‌جلو براند زیرا در اسرائیل بسیار محبوب است. در آینده (با اعلام طرح صلح) یک دولت آپارتاید (رژیم صهیونیستی) رسمی می‌شود. : به نظر شما، کوشنر چه رویکردی در قبال طرح صلح دارد؟: او بسیار باهوش اما شدیدا بی‌جرأت است. : چه زمان‌هایی بود که فکر نمی‌کردید دیگر از سوی ترامپ حیرت‌زده و شوکه شوید؟: در موضوع توافق هسته‌ای ایران. ما در حال مذاکره با دولت (مشخص نیست کدام کشور) درباره توافقی برای اضافه‌کردن متمم به توافق هسته‌ای ایران بودیم، درخصوص موشک‌ها و تروریسم و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران.

نظرها

اخبار بیشتر