روسیه و آمریکا در لیبی؛ حرکت با چراغ خاموش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
روسیه و آمریکا در لیبی؛ حرکت با چراغ خاموش

روسیه و آمریکا در لیبی؛ حرکت با چراغ خاموش

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- روسیه در سوریه عرض اندام آشکاری داشت اما هنوز در لیبی برگه هایش را رو نکرده است مثل رقیب آمریکایی اما هم مسکو و هم واشنگتن یک چشم را به لیبی و عملیات ژنرال حفتر دوخته اند و چشم دیگر را به یکدیگر.

سوالی که این روزها درباره لیبی مطرح شده این است که آیا این کشور تبدیل به سوریه‌ای دیگر و محل جدال خونین طرف‌های متخاصم و رقیب خواهد شد؟

برای پاسخ به این پرسش هنوز زود است اما درک ملاحظات طرف‌های بین المللی متمرکز بر لیبی می‌تواند پازل تقابل یا همکاری آینده در آن کشور را تکمیل‌تر کند.

پس از سرنگونی قذافی، لیبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در «طرابلس»، غرب کشور تشکیل شد که موردحمایت جامعه جهانی است. هم‌زمان نیز یک دولت موازی در شهر «طبرق» در شرق لیبی با حمایت مجلس نمایندگان به ریاست «عقیله صالح» و ژنرال حفتر فرمانده ارتش، اعلام موجودیت کرد.

نیروهای ژنرال خلیفه حفتر از اوایل آوریل جاری به سوی طرابلس پایتخت لیبی راه افتادند؛ جایی که دولت فایز سراج نخست وزیر لیبی مستقر است و دولتش در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است. به همین دلیل است که سراج رقیب و دشمن خود یعنی حفتر را متهم به تلاش برای کودتا و نیروهایش را برای مقابله آماده کرده است. ژنرال حفتر نیز رقیبش را «اخوان المسلمینی» و در نتیجه، «تروریست» می‌داند.

**ملاحظات کشورهای مختلف

آیا روسیه از ژنرال حفتر فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» در برابر دولت سراج که تایید بین المللی دارد حمایت می‌کند؟ آمریکا چطور؟ اروپایی‌ها چه می‌گویند؟ سایر کشورهای عربی چه ملاحظاتی دارند؟ چینی‌ها کجای کشمکش‌های داخلی لیبی ایستاده‌اند؟

تا اینجای کار موضع اروپایی‌ها و نیز چهار کشور مصر، عربستان، امارات و قطر از همه روشن‌تر است. اروپایی‌ها ملاحظات جدی درباره تشدید تنش از سوی حفتر دارند و نگرانی اروپا از موج مهاجرانی است که با تشدید تنش‌ها و درگیری‌ها راه آبی مدیترانه را به سوی اروپا در پیش خواهند گرفت.

این را فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این عبارات بیان کرد: دقیقا زمانی که امکان رسیدن به صلح در لیبی واقعی به نظر می‌رسید و دبیر کل سازمان ملل متحد از این کشور بازدید می‌کرد، نیروهای ژنرال حفتر به طرابلس حمله کردند.

نگرانی اروپایی‌ها بیراه نیست. السراج نیز در گفت‌وگو با اسکای نیوز هشدار داد که اگر درگیری در لیبی ادامه یابد، موج جدیدی از مهاجران که در حدود ۸۰۰ هزار نفر برآورد می‌شوند، به سمت اروپا سرازیر خواهند شد.

به طور دقیق‌تر، رم با هرگونه تنش در لیبی و نیز مداخله خارجی مخالف است زیرا اولین مقصد مهاجران لیبیایی و مصائب گوناگون آنها کشور ایتالیا است. فرانسه منافعی نفتی در لیبی دارد و رویکرد رصد و مراقبت اوضاع را در پیش گرفته است.

بنابراین بروکسل از ژنرال لیبیایی حمایت نمی‌کند. در مقابل، قاهره، ریاض و ابوظبی آشکارا از اقدام نیروهای خلیفه حفتر حمایت می‌کنند و آن را راهی برای سرکوب هر چه بیشتر اخوان المسلمین می‌دانند. قطر هم موضعش مشخص است؛ دوحه اقدام برای تخریب دولت مستقر در طرابلس را محکوم کرده است.

** روسیه؛ چشمان کاملا باز

شبکه دویچه وله آلمان گزارش داد که خلیفه حفتر از حمایت کرملین برخوردار است هر چند مسکو نمی‌خواهد این حمایت را علنی کند و به نظر می‌رسد روسیه از اتخاذ موضع و جانبداری آشکار در دعوای لیبیایی‌ها پرهیز می‌کند و کلام روس‌ها آرام و عقلانی شده است.

این واقعیت را می‌توان در دیدار اخیر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به قاهره دید. وی در این سفر گفت: ماموریت روسیه کمک به ملت لیبی برای غلبه بر اختلاف‌های جاری و رسیدن به توافقی باثبات و آشتی بین دو طرف است.

روس‌ها نمی‌خواهند در لیبی هیچ شانسی از دست برود. هر دو طرف یعنی ژنرال حفتر در طبرق و فایز سراج در طرابلس با روس‌ها رابطه معقولی دارند. حفتر و سراج هر دو به مسکو سفر کرده‌اند اما با این وجود حفتر امتیازاتی دارد. او سه بار از سال ۲۰۱۶ در کرملین حاضر شده و گفته می‌شود در سال ۲۰۱۷ بر ناو هواپیمابر روسی ژنرال کازنتسوف سوار شد تا در کنفرانس مطبوعاتی ویدیویی با سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه شرکت کند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وضع برای روسیه در لیبی بسیار حساس است. ناو آمریکایی آبراهام لینکلن وارد دریای مدیترانه شده و آمریکایی‌ها گفته‌اند قصد دارد وارد دریای سیاه شده و آنجا حضور داشته باشد.

**آمریکا؛ رصد لیبی و روسیه از مدیترانه و دریای سیاه

مشخصا آمریکایی‌ها هم نگفته‌اند از کدام طرف درگیری در لیبی حمایت می‌کنند اما حضورشان در جنوب مدیترانه جایی که مدت هاست به سود روسیه آنجا را از دست داده‌اند اکنون سوال برانگیز است؛ اگر چه ناو لینکلن آمریکایی‌ها به موجب توافقنامه بین‌المللی «مونترو» حق ندارد از تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» ترکیه عبور کند تا به دریای سیاه وارد شود زیرا اولا وزن این شناور از آنچه در مونترو تعیین شده بیشتر است، ثانیا مجهز به توربین‌های هسته‌ای و ممنوعه است و ثالثا عموما ترکیه اجازه نمی‌دهد ناوهای هواپیما بر یا زیردریایی‌ها از تنگه هایش به سواحل دریای سیاه برسند به ویژه در شرایط فعلی که تنش‌ها در روابط آنکارا و واشنگتن جدی است.

با این حال، آمریکایی‌ها گفته‌اند ناوشان را از این تنگه‌ها عبور خواهند داد. معنای حضور ناو آمریکایی در دریای مدیترانه و سیاه حمایت از خلیفه حفتر یا مخالفت با او نیست زیرا هنوز موضعی در این باره نگرفته‌اند و به نظر می‌رسد ملاحظه اصلی واشنگتن این است که روس‌ها در لیبی نفوذ یکباره‌ای به دور از چشم آمریکا نیابند هر چند حضور نظامی روسیه در لیبی می‌تواند با هشدار و ممنوعیت بین المللی روبه رو شود اما آمریکایی‌ها حتی در صورتی که از حفتر حمایت کنند نیز مترصد وضعیت حضور روس‌ها در لیبی می‌شوند. قطعا نوع مداخله روسیه در لیبی برای آمریکا مهم است.

شخص خلیفه حفتر با کمک‌های نظامی روسیه مخالف نیست اما مسکو چندان تمایلی برای درگیر شدن در جنگ عربی دیگری لااقل پیش از بستن پرونده سوریه ندارد و ترجیح می‌دهد از بیرون مراقب اوضاع باشد مثل آمریکایی‌ها.

**حرکت روسیه بر لبه تیغ

روس‌ها ناچارند در لیبی ملاحظات دقیقی داشته باشند زیرا شرکای مسکو بین دو طرف درگیری تقسیم شده‌اند. مثلا ترکیه و الجزایر از دولت مستقر در طرابلس حمایت می‌کنند. ترکیه شریک مهمی برای روسیه است زیرا از یک سو با ناتو دچار تنش شده و روس‌ها این تنش را مغتنم می‌دانند و از سوی دیگر با مسکو در سوریه وارد فضای همکاری شده است. در طرف دیگر، مصر و عربستان سعودی از خلیفه حفتر حمایت می‌کنند؛ ریاض شریک نفتی روس‌ها است و مصر و الجزایر دو خریدار بزرگ سلاح روسیه و بنابراین منطقی که روس‌ها در لیبی فعلا روی لبه تیغ حرکت کنند.

** چین در لیبی ثبات می‌خواهد

در ورای همه این اختلاف‌ها و سوگیری‌ها چین که بیشترین کالاها را به لیبی صادر می‌کند اوضاع را از نزدیک دنبال می‌کند اما بدون سر و صدا به دور از هر گونه دخالت و موضع گیری. شاخص‌های اقتصادی در لیبی همچنان مطلوب نیست نباید هم باشد اما چینی‌ها در همین اوضاع هم بی بهره نمانده‌اند. چین بر همه رقبایش از جمله ترکیه، اسپانیا و کره جنوبی در حجم داد و ستد با دولت مستقر در طرابلس پیشی گرفته است؛ هیچ تضمینی هم نیست که کانال‌ها را با دولت شرقی لیبی و ژنرال حفتر نیز فعال نکرده باشد یا در آنجا حضور تجاری نداشته باشد. بازرگانان چینی معمولا همه جا هستند در جنگ و صلح اما در لیبی چینی‌ها بیش از همه مایل به ثبات در اوضاع سیاسی و اقتصادی هستند زیرا فعلا شرایط اقتصادی در لیبی به سود پکن است.

شبد**۹۲۴۱**۱۰۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ چشم کودک ۹ ساله فلسطینی هدف سرباز اسراییلی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
سیدباقر پیشنمازی شامگاه چهارشنبه در باره برگزاری این هفته نماز جمعه تهران گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا این هفته تمهیدات ویژه‌ای را با هماهنگی اورژانس تهران و وزارت بهداشت اندیشیده‌ایم. وی از مهمترین تمهیدات انجام شده برای برگزاری نماز جمعه این هفته تهران را ضدعفونی کردن فضای مصلی، سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌های مصلای امام خمینی (ره) و جلوگیری کردن از ورود اشخاصی که علائم مبنی بر این بیماری را دارند عنوان کرد. رییس ستاد برگزاری نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمازگزاران حتما با خود مهر و سجاده شخصی همراه داشته باشند یادآور شد: از دیگر تمهیدات اندیشه شده کوتاه کردن مدت زمان برنامه نماز جمعه است که برخی آیتم‌ها حذف و برخی دیگر هم کوتاه شده است. پیشنمازی در ادامه به نمازگزارانی که دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی یا سالمندان توصیه کرد که حتی‌المقدور در مراسم این هفته نماز جمعه شرکت نکنند، همچنین خانم‌ها از چادر شخصی برای اقامه نماز استفاده کنند. نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
از سوی دیگر مهاتیر محمد تلاش داشت تا مالزی نقش پررنگی در جهان اسلام بازی کند. اما اختلاف در ائتلاف باعث شد که این روند انجام نشود و سر اخر استعفای مهاتیر محمد مطرح شود. مهاتیر محمد تلاش زیادی کرد تا با انور ابراهیم به یک توافق و نتیجه‌ای برسد، اما اختلافاتی که در درون حزب خود مهاتیر محمد وجود داشت، باعث شد که او دست به استعفا بزند. به نظر نمی‌رسد که هر کس دیگری هم که جای مهاتیر محمد بیاید، این وضعیت تغییری کند. در دوره قبل از انتخابات ۲۰۱۸ و روی کارامدن مهاتیر محمد، تمرکز مالزی به روابط با سعودی‌ها و کشورهای عربی نزدیک به آن بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پایگاه خبری آستان حضرت معصومه (س)، در این جوابیه با تاکید بر اینکه محتوای این یادداشت با سیاست‌های آستان مقدس در تضاد است، مشارکت با شورای تامین استان در راستای پیشگیری از شیوع کرونا را اعلام می‌کند. در جوابیه آستان معصومی اضافه شده است: این مطلب فقط یک «یادداشت» و نظر شخصی نویسنده بوده و مطرح شدن این مطلب به عنوان «بیانیه» آستان مقدس در برخی از رسانه‌ها کار نادرست و غیراخلاقی است؛ البته با فرد خاطی که بدون هماهنگی‌های لازم «یادداشت» مذکور را بارگذاری کرده است، برخورد خواهد شد. در این جوابیه افزوده شده است: محتوای این یادداشت برخلاف سیاست‌های رسمی آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) است، چرا که میان آستان مقدس و شورای تامین استان قم در مناسبت‌های مختلف، همکاری‌های بسیاری رقم خورده است. در این یادداشت آمده بود: آرامش و سکینه عمومی تنها واکسن شناخته شده برای مقابله با یک اپیدمی عنوان و بیان شده معماری ایمانی حریم فاطمی سد پولادین مبارزه با اپیدمی کرونا می‌باشد. این یادداشت بازتاب گسترده و متفاوتی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.
الفالف4 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۷۱۷۵به گزارش طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، سخنان نماینده چین در پایان نشست مشترک کمیسیون مشترک برجام که امروز در پایتخت اتریش برگزار شد مطرح شده است. وانگ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد اعضای کمیسیون مشترک دیدگاه‌های مختلفی درباره فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلافات» دارند. دیپلمات چینی با وجود این تأکید کرد که در جلسه امروز هیچ بحثی درباره راه‌اندازی این ساز و کار مطرح نشده است. او گفت: «بازگرداندن تحریم‌ها یا کلید زدن مکانیسم [حل و فصل اختلاف] پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیستند. شرکت‌کنندگان در این جلسه تأیید کردند که این مسئله نباید در دستور کار ما قرار بگیرد.» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین درباره تبعات تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هشدار داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران2 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری2 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین2 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا2 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا2 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز2 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم2 ساعت قبل