1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
وضعیت معیشتی مردم در سال ۹۸/ راهکار کوچک نشدن سفره ملت

وضعیت معیشتی مردم در سال ۹۸/ راهکار کوچک نشدن سفره ملت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
می‌توان انتظار این را داشت دولتی که 80 درصد درآمدش از نفت است و با کسری بودجه شدید روبروست می‌تواند کشور را به بهبود شرایط اقتصادی امیدوار کند، به ویژه آنکه بخش خصوصی و مردم بیشترین آسیب را از وضع موجود خورده است .

به گزارش خبرنگار خبر فوری، سال ۹۸ اقتصادی از نظر بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان سال بسیار سختی برای ایران خواهد بود، حتی برخی از آنها تعبیر سخت جانی را برای امسال به کار برده‌اند، با توجه به اینکه پیش‌بینی‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز بیشتر مبتنی بر منفی شدن رشد اقتصادی در ایران است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود امسال وضعیت معیشتی مردم با مشکلات عدیده مواجه شود.

ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم فروش نفتی کشور که اقتصاد ما به آن وابسته است به شدت کاهش داشته است کشورهایی مانند کره جنوبی و چین خرید نفتی خود از ایران را به نصف کاهش داده‌اند و کشور ژاپن این میزان را کاملا به صفر رسانده است لذا به نظر می‌رسد به دلیل کاهش درآمد نفتی دچار کسری بودجه شویم، از طرف دیگر هنگامی که رکود وجود دارد، بحث تحقق درآمدهای مالیاتی نیز دچار تردید می‌شود، بنابراین به‌طور کل درآمد دولت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

با این مباحث به نظر می‌رسد در سال جاری تشدید مشکلات، تاثیر بیشتر تحریم‌های آمریکا، کاهش درآمدهای نفتی، تشدید تورم رکودی، هجوم نقدینگی، کاهش بیشتر رشد اقتصادی و… را شاهد باشیم از سوی دیگر خسارتهای وارده به کشور به دلیل سیلهای موسمی بهاری تاکنون قریب به سی و پنج هزار میلیارد تومان برآورد شده است و رفع این مشکل خود به یک معضل دیگر برای دولت و بودجه تبدیل شده است.

چیزی که در این بین مطرح است وضعیت معاش مردم و سفره‌های آنها در سال جاری است، امروزه شرایط اقتصادی و معیشتی مردم حساس و شکننده شده است. تنگدستی، فاصله طبقاتی و معضل بیکاری از جمله مواردی است که در رینگ اقتصادی دست به گریبان جامعه شده است.

پیش از این سید احسن علوی نماینده مجلس شورای اسلامی گفته بود دولت در بودجه سال آینده تا جایی که توانسته به بهتر شدن این وضعیت کمک کرده است.

همچنین جمال رازقی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی می‌گوید: آن چه از شواهد بر می‌آید مهم‌ترین سند مالی دولت یعنی بودجه برای سال ۱۳۹۸ با شرایط بسیار ویژه بسته شده است، شرایطی که نتیجه دو عاملی است که ۴ دهه گریبانگیر اقتصاد کشور را گرفته است: ۱- تحریم‌های بین‌المللی و ۲- سیاست‌های نامطلوب دولت. قطعا اولی تحت تاثیر مناسبات سیاسی و بین‌المللی است که ممکن است تا حدی اجتناب ناپذیر هم باشد اما مورد دوم به هر بهانه‌ای عذر بدتر از گناه است.

وقتی دولت با تصمیمات نادرست کنترل اوضاع اقتصادی را از دست می‌دهد نتیجه آن کوچک شدن سفره خانوارها و نامساعد شدن فضای کسب و کار خواهد بود. حال که تحریم‌ها فروش نفت را نشانه گرفته‌اند دولت به‌شدت نگران تنظیم دخل و خرج و تامین نیاز یک سال پیش‌رو است.

محمد رضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبر فوری ضمن تایید وضعیت سخت معیشتی مردم در سال ۹۸ اظهار داشت: با مسایلی که در سال ۹۸ پیش روی ما است حتما شرایط سختی پیش روی مردم خواهد بود لذا اگر اقدامات عاجلی انجام نشود سفره مردم کوچکتر خواهد شد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی ادامه داد: ما در جهت حفظ اقتصاد کشور و وضعیت معیشتی مردم باید دو اقدام مهم را انجام دهیم که مهمترین و اولین آن تقویت ارزش پول ملی است.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: مهم‌ترین یا اولویت اصلی کشور و دولت و نظام باید تقویت ارزش پول ملی باشد برای اینکه آثار تورم ناشی از آن بزرگترین تاثیر در اقتصاد ایران داشته است و هر چند سال یکبار این تکرار شده است و این برای مردم هزینه زا بوده است و تبدیل شده به یک شرایطی که معیشت آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: بهترین کمک به مردم برای افزایش قدرت خرید افزایش ارزش پول ملی است؛ کمک به ارتقاء ارزش پول ملی باعث می‌شود تا آثار تورمی خود به خود کاهش پیدا می‌کند.

پور ابراهیمی ادامه داد: دومین راهکار ما بعد از تقویت ارزش پول ملی چیزی جز تقویت تولید کشور و عدم وابستگی به نفت نیست، ما باید با راهکارهای مناسب در ابتدا تولید کشور را از یک سو صنعت توریست را از سوی دیگر تقویت کنیم.

وی ادامه داد: وابستگی ما به نفت باعث ایجاد مشکلات فراوان در اقتصاد شده است ما اصلا باید راهی را پیدا کنیم که پول نفت در صندوق ذخیره ارزی فقط برای مسایل توسعه‌ای کشور ذخیره شود نه برای بودجه.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر دولت راهکارهای لازم را برای سفره مردم اتخاذ نکند نه تنها با کوچک شدن آن مواجه خواهد شد بلکه با نارضایتی گسترده هم روبرو می‌شود لذا بهترین راه سرعت عمل در این بخش است.

بر اساس این گزارش، بودجه ۹۸ تفاوت فاحشی با سایر بودجه‌ها دارد از یک طرف افزایش نرخ تورم و محدودیت‌های مالی و از طرف دیگر کاهش صادرات نفت و درآمدهای ارزی سناریویی را پیش روی دولت روحانی قرار داده است، همچنین وضعیت این بودجه به تعیین تکلیف لوایح FATFگره خورده است. در حالی که دولت در بودجه امسال وعده عملیاتی کردن سیاست‌های کلی اصل ۴۴ بهبود فضای کسب و کار، ارتقا سرمایه اجتماعی، تقویت بازار سرمایه، حفظ منابع ارزی و … داده است.

حال آیا می‌توان انتظار این را داشت دولتی که ۸۰ درصد درآمدش از نفت است و با کسری بودجه شدید روبروست می‌تواند کشور را به بهبود شرایط اقتصادی امیدوار کند، به ویژه آنکه بخش خصوصی و مردم بیشترین آسیب را از وضع موجود خورده است.

متاسفانه سیستم حل مشکلات در کشور ما محدود به پاک کردن صورت مساله و راهکارهای موقتی شده است در حالی که اگر یک لیستی از مشکلات و اولویت‌بندی آنها در دسترس بود می‌توانستیم زمانی که با آنها مواجه می‌شویم راهکارهای متناسب ارایه نماییم هر چند که راه‌حل اول تمامی مشکلات این است که قوانین و مقررات بازبینی و اصلاح شوند که کارشناسی دقیق و زمان زیاد می‌طلبد.

به هر حال امیدواریم دولت با سرعت عمل بیشتر و تمرکز و مشورت با اقتصاددانان دلسوز هر چه زودتر مشکلات معیشتی مردم را رفع کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
همان گونه که انتظار می‌رفت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، قطعنامه کنگره این کشور مبنی بر توقف مشارکت آمریکا در جنگ یمن به رهبری عربستان سعودی را وتو کرد. این قطعنامه نه فقط اقدامی در جهت پایان بخشیدن به جنگ در یمن بود؛ بلکه برای نخستین بار کنگره آمریکا را بر آن داشته بود که به یک عملیات نظامی ارتش آمریکا پایان دهد. با این حال، دونالد ترامپ با استفاده از اختیارات قانونی خود، این قطعنامه کنگره را وتو کرد. از این رو، کاخ سفید نهایت تلاش خود را برای انصراف اعضای کنگره درباره جنگ یمن به کار گرفت و عاقبت دونالد ترامپ برای غلبه بر خشم اعضای کنگره از عربستان بر سر ماجرای قتل خاشقچی و جنگ یمن، برای دومین بار در طول دوره ریاست جمهوری از اختیار حق وتو استفاده کرد. ۲- پیامد خارجی: وتوی قطعنامه کنگره درباره جنگ یمن، عربستان را از حمایت‌های بی شائبه کاخ سفید، حتی با وجود پرونده‌هایی همچون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار روزنامه معتبر آمریکایی، واشنگتن پست و فجایع انسانی در یمن مطمئن می‌سازد.
الفالف16 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، ۲۲:۰۸ ۳۹۸۰۱۲۹۱۸۵به گزارش الف بدنبال تحریم و بسته شدن صفحات اطلاع رسانی برخی مسؤلان توسط اینستا گرام عزت الله ضرغامی با راه اندازی صفحه شخصی خود در اپلیکیشن روبینو. فعالیت خود را در فضای مجازی از سر گرفت. علاقمندان برای پیگیری، دیدگاههای وی در فضای مجازی میتوانند به اپلیکیشن روبینو مراجعه کنند. وی همچنین صفحه دیگری را در اینسنا گرام به نام خمیازه (منصوب به نوه‌اش) را فعال کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. المیادین نوشت: تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دشمنی آمریکا با ایران، ریشه در زمان سقوط شاه دارد، زمانی که آمریکا زمینه را برای تجدید موج‌های دشمنی با ایران مناسب یافت. در این میان، موضع پنتاگون، در مورد تصمیم رئیس جمهور این کشور، اهمیت زیادی دارد؛ همانطور که جان دنفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به صراحت اعلام کرده است که مخالف این اقدام ترامپ است. علاوه بر اینکه مسئولان بلند پایه غیر نظامی در ایالات متحده نیز از میزان ضرری که در نتیجه تصمیم ترامپ متوجه هم پیمانان وی در منطقه می‌شود و خطری که نیرو‌های آمریکایی در معرض آن قرار خواهد گرفت، ابراز نگرانی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
این ­استاد حوزه و دانشگاه افزود: وقتی این اندیشه‌های ارزشمند در انسان‌ها شکل گرفت مدل زندگی تغییر می‌کند و معنا می‌یابد. وی گفت: این همان جامعه‌ای است که از طریق پرچمداری امام زمان (عج) هدایت می‌شود و در این آرمان شهر مردم باید هدفمند زندگی کنند. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: بعضی منتظر ظهور هستند که امری ارزشمند است، اما اگر انسان‌ها منتظر حضور امام زمان (عج) باشند بسیار بهتر است. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی گفت: هر چراغی که امروز به نام امام زمان (عج) روشن می‌شود، تیری است به سوی صهیونیزم بین الملل. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: سوء رفتار انسان‌ها، امام زمان (عج) را از آنان دور کرده در حالی که آن حضرت با ما زندگی می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز جمعه این هفته به ابعاد و درجات بلند مناجات شعبانیه و قرائت فراز‌هایی از آن پرداخت. خطیب جمعه تهران گفت: پرخاشگری، حسد، غفلت، تعلقات غیرالهی، هوی و هوس‌ها، قدرت طلبی‌ها و خودبرتر بینی‌ها همه ظلمت باطن است که با وجود این ظلمات درک معارف الهی و فهم حضور حضرت مهدی (عج) سخت می‌شود. وی در ادامه به درجات مادر امام زمان (ع) اشاره کرد و افزود: در خصوص امام زمان هم باید به آیاتی از قرآن اشاره کرد و مهمترین آیه، آیه ۵۵ سوره نور معروف به آیه استخلاف است. حجت الاسلام والمسلمین صدیقی گفت: آمدن امام زمان (ع) استخلاف است و اگر کسی نیاز بشر را به حکومت حضرت درک کند شب و روز نمی‌شناسد. امام جمعه موقت تهران افزود: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورند.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمدیر اجرایی سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر تاکید کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حاضر است از هر کسی که به او در هجمه‌اش علیه ایران همکاری داشته باشد، حمایت کند. روث افزود: در واقع ترامپ دوست دارد کار‌هایی را که این دیکتاتور‌ها انجام می‌دهند، تکرار کند، اما بدشانسی ترامپ آن است که آزادی رسانه‌ها در آمریکا قوی‌تر است. متاسفانه ترامپ حاضر است از هر کسی که به او در هجمه‌اش علیه ایران یاری رساند، حمایت کند. دولت فرانسه از خلیفه حفتر بدون توجه به پیشینه او در زمینه حقوق بشر حمایت می‌کند. در بیشتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد وضع وخیم و ناامیدکننده حقوق بشر هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر