1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

بگوییم ترسالی یا سال‌تر؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
بارندگی‌های چند ماه اخیر باعث شده تا شاهد پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر باشیم و حجم بارندگی‌ همه استان‌های کشور از میانگین ...
بگوییم ترسالی یا سال‌تر؟ - 0

بارندگی‌های چند ماه اخیر باعث شده تا شاهد پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر باشیم و حجم بارندگی‌ همه استان‌های کشور از میانگین ۵۰ سال اخیر فراتر رفته است. در این باره آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ۳۰۷ میلی متر رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۱۳ میلیمتر) ۱۷۱ درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت (۲۰۵ میلی متر) ۵۰ درصد افزایش داشته است.

استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با یک هزار میلی متر بارندگی، چهارمحال و بختیاری با ۹۳۷ میلی متر بارندگی، ایلام با ۸۷۵ میلی متر بارندگی، گیلان با ۸۶۳ میلیمتر بارندگی و کرمانشاه با ۷۴۴ میلی متر بارندگی پنج استان پربارش کشور در سال آبی جاری هستند. هم‌اکنون همه حوضه‌های آبریز اصلی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قوم) بارندگی‌های بیشتری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میانگین ۱۱ ساله اخیر و حتی میانگین ۵۰ ساله تجربه می‌کنند.

بارش‌های چند روز اخیر در نوار شرقی کشور نیز موجب شده تا حوضه آبریز مرزی‌شرق که تا ابتدای این هفته روند نزولی بارندگی‌ها را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کرد، در حال حاضر با افزایش هفت درصدی بارش‌ها در مقایسه با میانگین ۵۰ ساله اخیر خود مواجه شود. این حجم از بارندگی‌ها در شرایطی است که براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی، استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی، لرستان و خوزستان موج دوم بارش‌ها را تجربه خواهند کرد. این موج جدید، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، زنجان، اردبیل، گیلان، جنوب شرق ایلام، شمال و شرق خوزستان و شمال غرب چهارمحال و بختیاری را نیز با رگبار، رعد و برق و وزش باد با سرعت ۴۵ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت مواجه خواهد کرد. اما آیا بر اساس این آمار‌های سازمان هواشناسی و وزارت نیرو می‌توان ادعا کرد که ایران وارد دوره ترسالی شده و برای مدتی طولانی با خشکسالی خداحافظی خواهد کرد؟

ایران به سمت گرم شدن در حرکت است

صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می‌گوید: «بر اساس گرمایش جهانی در دنیا شاهد تغییر اقلیم هستیم و تا ۵۰ سال آینده در نتیجه این تغییرات کشور ما خشک‌تر خواهد شد. ممکن است که در این میان سال‌هایی با بارش‌های مشابه سال آبی جاری را نیز تجربه کنیم اما در مجموع ما باید برای کشوری خشک‌تر که همراه تغییرات حدی است، خود را آماده کنیم.»

او در گفت‌و‌گو با «ایران» ادامه داد: «بارش‌های سیل آسای اخیر هم به خاطر تغییرات حدی (بارش‌های کمتر از ۱۰ میلیمتر از یک سو و وقوع سیل، تگرگ و سرمازدگی از سوی دیگر) بوده که این تغییرات بلایای طبیعی را افزایش می‌دهد و باید برای مهار آنها که احتمالا در سال‌های آتی افزایش خواهد یافت، آماده شویم.» ضیائیان با بیان اینکه حتی سیل سال‌های قبل در ایلام نیز به خاطر همین تغییرات حدی رخ داد، گفت: «درصد بالایی از بارش‌های سال‌جاری آبی مربوط به ۳ سامانه بارش زا بود و سامانه چهارم نیز که با شدت کمتری شرق کشور را بیشتر درگیر خود کرد، نمایانگر آغاز دوره ترسالی نبود. چراکه بارش‌ها به مرور طی سال اتفاق نیفتاده و نمی‌توان اظهار کرد که سال‌های آتی نیز قطعا شاهد این بارش‌ها خواهیم بود. ضمن آنکه وقایع حدی مانند سیل در پیش بینی‌های فصلی لحاظ نمی‌شود.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

رئیس مرکز ملی خشکسالی اذعان کرد: «نمی توان گفت که کشور ما که اقلیمی خشک و نیمه خشک دارد، پر بارش شده است. ایران به سمت خشک‌تر شدن در حرکت است و برنامه‌های آینده، افزایش جمعیت، رشد تقاضای بخش‌هایی نظیر صنعت و کشاورزی را نیز باید در چشم‌انداز آبی کشور لحاظ کنیم. از این رو تصویر ترسالی برای ایران غیر واقعی است.»

ایران در سالی‌تر است، نه در آغاز دوره ترسالی

سید احمد علوی عضو اندیشکده تدبیر آب ایران می‌گوید که از بارش‌های اخیر می‌توان ادعا کرد که ایران در سالی‌تر قرار دارد نه در آغاز دوره ترسالی.

او در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار کرد: «به هر حال کشور ما در حال تغییر اقلیم به سمت گرم‌تر شدن و خشک‌تر شدن است. امسال سالی‌تر بود اما نمی‌توان قضاوت کرد که سال آتی نیز این چنین باشد. مدلی هم وجود ندارد که این موضوع را تضمین و ادعای آغاز دوره ترسالی را تأیید کند.»

زمان همه چیز را نشان می‌دهد

کامبیز بازرگان کارشناس آب و خاک و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این خصوص می‌گوید: «هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران در آستانه تجربه سال‌های پر بارش دیگری است.» او به «ایران» گفت: «مستنداتی درباره وضع منابع آبی و بارش‌های پیش رو وجود ندارد. درباره این‌که از مهرماه ۱۳۹۸ که سال آبی آتی آغاز می‌شود، بازهم شاهد بارش‌های مداوم خواهیم بود یا خیر؟ باید منتظر سپری شدن زمان باشیم. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

۲ فصل پیش رو اهمیت ویژه‌ای دارد

همچنین اسماعیل کهرم بوم‌شناس و فعال محیط زیست به «ایران» گفت: سال آبی ۹۷-۹۸ تاکنون برای ایران سالی‌تر بود نه سالی در آغاز دوره ترسالی. ضمن آنکه در نیمه این سال قرار داریم و دو فصل بهار و تابستان هنوز کامل سپری نشده است. الان نمی‌توان هیچ قضاوتی از مجموع بارش‌های سال‌جاری و وقایع سال‌های آتی داشت. برای ادعای ترسالی تداوم بارش اهمیت ویژه‌ای دارد که خشک بودن اقلیم ایران این موضوع را به چالش می‌کشد.»

کم کاری در برنامه‌های تغییر اقلیم

میرداود میلانی عضو اتاق فکر آب هم در این باره به «ایران» گفت: «ایران عملکرد مناسبی در برنامه‌ریزی برای ورود به دوره خشک‌تر و وقوع تغییرات اقلیمی و حدی نداشته است. سیل‌های اخیر یک گوشزد بود. ممکن است در سال‌های آتی نیز شاهد بارش‌های شدید باشیم. لذا باید خود را برای وقوع پدیده‌های حدی آماده و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، رییس کل این بانک با اشاره به دیدارهای پیشین با حضور مقامات عالی رتبه دو کشور، عنوان کرد که در جلسه مشترک پیشین، آقای اردوغان، رییس جمهوریبر افزایش سطح همکاری‌ها، تسهیل روابط بانکی و نیز رفع موانع میان دو کشور تأکید کردند. گفتنی است در این جلسه همتی، با اشاره به ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی کشور ترکیه، ضرورت روان شدن فعالیت بانک‌های آن کشور با تجار ایرانی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد که با وجود اینکه در شرایط فعلی حجم مبادلات تجاری میان دو کشور از سطح مطلوبی برخوردار است، اما با هدف ترسیم شده ۳۰ میلیاردفاصله دارد و امیدواریم که در آینده نیز حجم مبادلات با توجه به توانمندی‌های متقابل دو کشور بیش از پیش افزایش یابد. همچنین در این دیدار دریا اورس، سفیر ترکیه دربا اشاره به توافقات سازنده روز گذشته فی مابین وزرایایران و ترکیه، خواهان عملیاتی شدن هرچه سریع‌تر این امر در روابط تجاری دو کشور شد. گفتنی است، سفیرترکیه با اشاره به سابقه روابط دو کشور ابراز امیداوری کرد که روابط اقتصادی میان دو کشور تسریع و تسهیل شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اردوی جهادی مسئولان و خیرین اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی سراسر کشور جهت خدمت رسانی به مناطق سیل زده استان خوزستان برگزار و اعلام شد طرح «هر بازاری یک کالای اساسی» برای کمک به سیل زدگان در حال ساماندهی است. این اردوی جهادی صبح امروز با حضور سردار حسن شاهوارپور فرمانده سپاه حضرت، ولی عصر (عج) استان خوزستان، سرهنگ پاسدار دکتر حسن پور ریاست سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور، دکتر سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، اعضای هییت رئیسه اتاق اصناف ایران، نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران، فرهاد نیکزاد دبیر شورای بسیج تجار و فعالان اقتصادی کشور، سرهنگ عسکری مسئول سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی خوزستان و جمعی از روسای اتاق‌های سراسر کشور در محل مجتمع فرهنگی فجر اهواز آغاز شد. در این مراسم، سرهنگ پاسدار دکتر غلارضا حسن پور، ضمن قدردانی از همدلی اصناف سراسر کشور با سیل زدگان گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف برپایی دومین مرحله از اردوی بزرگ جهادی، هدف مندی انتخاب هدایای غیر نقدی جهت تقدیم به آسیب دیدگان و سیل زدگان است که با خرد جمعی و همت مسوولین اصناف، بازاریان، فعالان اقتصادی و سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور، به لطف خداوند متعال گامی موثر در جهت کمک به مردم عزیز سیل زده انجام خواهیم داد. وی افزود: طرح «هر بازاری یک کالای اساسی» هم اکنون در حال ساماندهی است و جهت هماهنگی بیشتر با روسای اتحادیه‌ها، اصناف و متمرکز کردن بیشتر کمک رسانی‌ها ۲ جلسه در استان گلستان و جلسه امروز در استان خوزستان در قالب اردوی جهادی با حضور همه مسئولان مرتبط استان‌ها برگزار شد. رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: راه اندازی واحد‌های صنفی که به دلیل خسارت‌های سیل از چرخه بازار خارج شده‌اند با تنفس شش ماهه و تامین کالا‌های اساسی زندگی سیل زدگان دو موضوعی است که با قید فوریت در دستور کار بسیج اصناف قرار گرفت که با لطف خدا که این طرح با استقبال خوبی روبرو شد. حسن پور در پایان با اشاره به طرح یک مسجد یک خانه گفت: این طرح به همت بسیج محلات در حال اجراست البته بسیج اصناف هم تاکنون با جلساتی که با ائمه جماعت مساجد بازار تهران برگزار کرد که تا بتواند از تمامی روزنه‌های یاری رسان مردم سیل زده کشور باشد.
الفالف11 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، ۱۴:۱۸ ۳۹۸۰۱۲۹۱۲۱باشگاه خبرنگاران نوشت: رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: نمایندگان یک درخواستی برای رئیس جمهور ارسال کردند، ما هر چیزی که می‌آید را باید بررسی کنیم؛ بالاخره باید مدیران ما امنیت شغلی داشته باشند. محمود واعظی در واکنش به انتقاد نمایندگان مبنی بر عزل رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: نمایندگان یک درخواستی برای رئیس جمهور ارسال کردند، ما هر چیزی که می‌آید را باید بررسی کنیم؛ بالاخره مدیران ما باید امنیت شغلی داشته باشند. به گزارش الف، جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه در خصوص سازمان خصوصی سازی نوشت: انتظار می‌رود با ورود قضایی به جزئیات و رسیدگی در اسرع وقت به پرونده‌های فساد گذشته خصوصی سازی‌ها، اجازه ندهید تبعات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی ناشی از چنین سیاست‌هایی دامن جمهوری اسلامی ایران را بگیرید. آقای رئیسی، به پرونده‌های سازمان خصوصی‌سازی‌ رسیدگی کنید/ اجازه ندهید تبعات منفی سیاست‌های این سازمان، دامن کشور را بگیردپیش از بارها گفته شده در روند خصوصی‌سازی‌ها در گذشته مفاسد زیادی رخ داده و اموال عمومی حیف و میل شده است. بیشتر بخوانید: سازمان خصوصی سازی، حراج اموال مردم و سکوت دولت/ قوه قضائیه به تخلفات رسیدگی کند
تابناکتابناک6 ساعت قبل
افزایش میزان مصرف بنزین در سال گذشته باعث شد تا یکبار دیگر موضوع بازگشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی بنزین مطرح شود. با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را قاچاق آن به کشور‌های اطراف می‌دانستند بنابراین موضوع افزایش قیمت بنزین آزاد نیز مطرح شد. افزایش میزان مصرف بنزین در سال گذشته باعث شد تا یکبار دیگر موضوع بازگشت کارت‌های سوخت و سهمیه بندی بنزین مطرح شود. با توجه به اینکه بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین را قاچاق آن به کشور‌های اطراف می‌دانستند بنابراین موضوع افزایش قیمت بنزین آزاد نیز مطرح شد. قیمت بنزین احتمالا رشد ۱۲۷ درصدی خواهد داشت، اما این رشد هم نخواهد توانست که از قاچاق بنزین به کشور‌های حوزه خلیج فارس جلوگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
گفت: به گزارش خبرگزاری صداو سیما، رضا جعفرزاده گفت: پرواز‌های فرودگاه امام، مهرآباد، پیام و فرودگاه‌های اقماری در استان تهران که به مناسبت برگزاری مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت چهار ساعت و نیم متوقف شده بود از سرگیری شد.

نظرها

اخبار بیشتر