1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
پرواز با سیمرغ به دنیای شاهنامه

پرواز با سیمرغ به دنیای شاهنامه

ایمناخبرگزاری ایمنا |
آجر به آجرش هنر را فریاد می زند و از پستوهای گم شده در درونش اینک می خواهد صدای فردوسی را به گوش همگان برساند "به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد، خداوند نام و خداوند جای خداوند روزی ده رهنمای."

به گزارش خبرنگار ایمنا، صدای آبنمای میان حوض لطافت آخرین روزهای اولین ماه بهار را دو چندان کرده و در این عمارت که هر گوشه‌اش نقشی از هنر را به رخ می‌کشاند محفلی شاعرانه برقرار شده است؛ محفلی که در آن شعر‌های حکیم ابوالقاسم فردوسی خوانده می‌شود و رشادت‌های تهمتن را برای آنان که به گوششان غریبه است تعریف می‌کند.

جمعیت آرام آرام میان حیاط گرد هم می‌آیند و حوض بزرگ در میان آن‌ها گم می‌شود و همگی منتظر نقال می‌مانند تا نه تنها با صلابت صدایش بلکه با شعرهای دل انگیزش عصر بهاریشان را چون خنکای یک شربت بهارنارنج شیرین و دلچسب کند.

پرواز با سیمرغ به دنیای شاهنامه - 3

دریغ ست ایران که ویران شود/ کنام پلگان و شیران شود/ چو ایران نباشد تن من مباد/ بدین بوم بر زنده یک تن مباد

نقال کار خود را اینگونه آغاز کرد شعری که جمعیت هم بیت را با او خواندند و سپس می‌گوید مردم ایران زمین در این روز‌های سخت معنای این بیت را به خوبی دریافتند و در کنار هم ماندند و کمک‌های خود را هر طور که می‌توانستند به آسیب دیدگان سیل زده رساندند.

استاد صادقی سخن خود را با شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو‌ها را نماند قرار به پایان می‌رساند و تاکید می‌کند: مایه افتخار همه ما ایرانیان است که شعر یک شاعر ایرانی بر سر در سازمان ملل متحد نوشته شده است و ما نیز در این روز‌ها باید کنار یکدیگر باشیم و معنای این بیت را به رخ بکشانیم.

حال دیگر وقت آن بود که در میان باد‌های بهاری صفحه شاهنامه را بگشایند و داستانی را برایمان روایت کنند شاگردان استاد در کنار او قرار می‌گیرند جوانانی که میل به حفظ کردن اشعار فردوسی داشته‌اند و عاشق حفظ میراث فرهنگی خود هستند و اکنون با علاقه داستان سیاوش را در عمارت هنرمند با صلامت می‌خوانند.

چو دانا پسندد پسندیده گشت/ به جوی تو در آب چون دیده گشت

زگفتار دهقان کنون داستان/ تو برخوان و برگوی با راستان

کهن گشته این داستانها ز من/ همی نو شود بر سر انجمن

پرواز با سیمرغ به دنیای شاهنامه - 11

نقال نه با چوب جادو بلکه با کلامی زیبا جمعیت حاضر را به دنیای افسانه‌ها می‌برد در جنگلی که شاه ایران به شکار می‌رود مخاطبان خود را با خود همراه می‌کند جمعیت گاهی دست می‌زنند گاهی لبخند و هر از چند گاهی با نقال همراه می‌شوند تا در این سفر بی یار نباشد گاهی چنان در اشعار گم می‌شوند که ناخودآگاه تشویق می‌کنند و به نقال غبطه می‌خورند و این استاد صادقی است که همچنان بر روی ایوان عمارت هنرمند یکه تازی می‌کند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

جهان گشت ازان خوب پر گفت و گوی/ کزان گونه نشنید کس موی و روی

جهاندار نامش سیاوخش کرد/ برو چرخ گردنده را بخش کرد

ازان کاو شمارد سپهر بلند/ بدانست نیک و بد و چون و چند

کم کم صدای ساز هم با صدای نقال همراه شد استاد خزایی ویلن می‌زند تا داستان رنگ و بوی تازه‌ای به خود بگیرد و در این میان که نقال نفسی تازه می‌کند هنرمندان دیگر صحنه را خالی نمی‌گذارند و با صدای ساز همراه می‌شوند تا عمارت هنرمند را بیش از پیش هنری کنند.

نفس نقال جان تازه گرفت تا پرده اول را به اتمام برساند داستانی که صفحه اول آن باز شد و همچنان ادامه خواهد داشت و هر هفته می‌توان با آن همراه شد و با صدای استاد به دل اشعار حکیم فردوسی رفت و در میان جنگ‌های رستم پیروز برگشت پرنیا احمدی شاگرد نوجوان استاد باز هم با او همراه می‌شود تا پرده اول در میان چین لباس محلی اش پایان یابد.

چنین تا برآمد برین روزگار/ تهمتن بیامد بر شهریار

چنین گفت کاین کودک شیرفش/ مرا پرورانید باید به کش

چو دارندگان ترا مایه نیست/ مر او را بگیتی چو من دایه نیست

پرواز با سیمرغ به دنیای شاهنامه - 22

محمد حسن صادقی پس از پایان این مراسم به خبرنگار ایمنا می‌گوید: از عمارت هنرمند به ما پیشنهاد شد که هفته‌ای یک بار روز‌های سه شنبه برنامه شاهنامه خوانی را برگزار کنیم و تصمیم بر این شد این برنامه منحصر به شاهنامه نباشد و از شعرای دیگر نیز خوانده شود تا مردم با ادبیات و فرهنگ ایران زمین آشنا شوند.

او معتقد است که در حال حاضر اکثر جوانان از شعر و ادبیات گریزان هستند و علاقه‌ای به فرهنگ ندارند و شاید با این برنامه‌ها به شعر و فرهنگ علاقه مند شوند.

این هنرمند ادامه می‌دهد: قصه سیاوش را در ابتدا به دلیل آموزنده بودن داستان انتخاب کردم و هر هفته یک پرده آن را اجرا خواهیم کرد و انشاالله از هفته آینده با ضرب زورخانه روایت‌ها را تعریف خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در آیین پایانی چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو برگزیدگان بخش‌های آزاد، بین الملل و مستمر هفتگی معرفی شدند و بیش از ۲۰ تندیس در دست صاحبانشان جا گرفت. در بخش پادکست لوح تقدیر و جایزه دوم به حسین عباسی فر برای اثر «دورهمی‌های تلگرامی» رسید. لوح تقدیر و جایزه اول به احمد رضا موسوی برای اثر «بابام دوست بیل گیتسه» تعلق گرفت. لوح و جایزه اول این بخش به محمد صالح علاء برای برنامه «آب و تاب» از رادیو تهران رسید. لوح و جایزه دوم به مرتضی میلانی به مینی فیچر «نهنگ آبی» از رادیو سلامت و منصوره توحیدلو برای «ویولن» از رادیو جوان اهدا شد.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
اتشار پاسخ آیت الله ناصر مکارم شیرازی به استفتائی درباره مسابقه «برنده باش» روز گذشته به یکی از مهمترین و پربحث‌ترین ‏اخبار فضای مجازی تبدیل شده بود. مقدمه حضور در ‏این مسابقه، شرکت در مسابقه اپلیکیشن برنامه مذکور است و برای شرکت در آن مسابقه نیز به ازای تعدادی سوال، مبلغی ‏مشخص باید پرداخت شود. ‏رهبر معظم انقلاب: صداوسیما بخت آزمایی را ترویج نکندرهبر معظم انقلاب در بیانات خود در جمع هزاران نفر از کارگران صنایع مختلف نیز به موضوع ترویج بخت آزمایی اشاره ‏کردند. بسیاری از آن‌ها از وزیر ارتباطات خواسته‌اند ‏که با پیگیری این موضوع، ماجرای این گونه مسابقات را فیصله دهد. حال باید منتظر ماند و دید با وجود این تذکرات و نیز ابراز ‏نظر صریح رهبر معظم انقلاب، آیا صداوسیما این گونه مسابقات را تعطیل خواهد کرد؟
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما همزمان با سالروز تاسیس رادیو در ایران آیین پایانی چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا آغاز شد. قرار است در این مراسم برگزیدگان بخش‌های ملی و بین المللی جشنواره معرفی شوند. پاسداشت جمعی از صداهای ماندگار رادیو از دیگر بخش‌های این مراسم استچهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو پس از وقفه‌ای ۵ ساله از ۲ تا ۴ اردیبهشت برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
معاون صدای رسانه ملی افزود: اکنون در زمانی که هجمه‌های گوناگون علیه ماست رادیو در کشور ما با آرامش کار خود را انجام می‌دهد و از تهدید‌ها فرصت ساخته است. وی ادامه داد: اصحاب رادیو به مناسبت ۷۹ سالگی این رسانه در حالی گرد هم آمدند که در ۴ دهه گذشته افتخارات بزرگی را برای رسانه ملی به ارمغان آورده‌اند. همکاران ما در رادیو سعی کردند داشته‌های این رسانه را در ساختار‌های مختلف ارائه دهند و جایگاه خوبی بین مخاطبان پیدا کنند. وی ادامه داد: در بخش بین الملل این جشنواره شاهد حضور جدی آثار خارجی بوده‌ایم و در بخش اجلاس جهانی صدا که بخش پژوهشی جشنواره محسوب می‌شد شاهد کارهای پژوهشی سطح بالایی بوده‌ایم. حمید شاه ابادی درباره تشکیل دبیر خانه دائمی جشنواره رادیو افزود: دبیر خانه دائمی جشنواره رادیو در معاونت صدا تشکیل شده است تا این حرکت مجدانه ادامه پیدا کند و تعامل ما با جهان ادامه پیدا خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم رونمایی از پوستر شانزدهمین هفته تئاتر با حضور استاد ابراهیم حقیقی (رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر و طراح پوستر این دوره از هفته تئاتر) و محمودرضا رحیمی (دبیر هفته تئاتر) ​، بهزاد فراهانی (رئیس هیئت مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر) و شهرام گیل آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر) در سالن شاهین سرکیسیان خانه تئاتر برگزار شد. بهزاد فراهانی رئیس هیئت مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر در این نشست گفت: هفته تئاتر سال هاست برگزار می‌شود و امسال اندیشمندانه‌تر از سال‌های گذشته است، زیرا جوانان در آن تلاش بسیاری دارند. گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر هم در این نشست گفت: امروز روز رادیو را به همکاران تبریک می‌گویم. تئاتر دل ما و رادیو خانه پدری ماست و امیدوارم روز به روز شاهد پیشرفت تئاتر باشیم. وی افزود: تئاتر عالی‌ترین سطح گفتگو انسانی است و تا جایی بیش می‌رویم که در کنار مردم باشیم، تئاتر نقاد است و زندگی تئاتر با این نوع نگاه آغاز شده و ادامه دارد. گیل آبادی گفت: تئاتر یعنی مردم، تئاتر توسط نیاکان ما و از ۳۰۰۰ سال قبل به ما رسیده است و این هنر انتزاعی ذهن مرا درگیر خود کرده است و برای آیندگان نیز حرف‌ها برای گفتن دارد. وی افزود: آقای رحیمی دبیر هفته تئاتر کار خود را با صلابت انجام داده است و امیدوارم روز به روز شاهد پیشرفت آن باشیم و استاد حقیقی این پوستر را با طراحی خود جاودانه کرد و غبار را از ماسک تئاتر زدود. گیل آبادی گفت: امیدوارم مردم سیل زده به زندگی عادی خود برگردند و سلامت باشند. محمودرضا رحیمی دبیر هفته تئاتر نیز در این نشست گفت: باید از تئاتر بیشتر حمایت کنیم. حضور استاد حقیقی سبب زنده شدن تئاتر شده است و از وی اندیشیدن و تجربه آموختم و ما بواسطه حفظ کرامت هنرمندان، تئاتر را زنده نگه می‌داریم. ابراهیم حقیقی هم در این نشست گفت: تئاتر در این ملک مظلوم و با نداری‌ها ساخته است، بعد از کشیدن اولین پوستر شاهد این مظلومیت بودم. رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر و طراح پوستر این دوره از هفته تئاتر افزود: تئاتر هرشب زاییده می‌شود و هرشب از بین می‌رود که این موضوع برخلاف سینماست. شانزدهمین دوره‌ هفته‌ بزرگداشت تئاتر با حمایت مالی بانک گردشگری از هفتم تا پانزدهم اردیبهشت برپا خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی انتقال خون استان تهران، این سفر در راستای تصمیم کشور پاکستان به منظور استقرار سیستم متمرکز انتقال خون در این کشور در حال انجام است. به درخواست مرکز ملی برنامه خون سالم پاکستان گروهی ۱۵ نفره از کارشناسان انتقال خون این کشور تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ میهمان سازمان انتقال خون ایران هستند. نخستین روز این برنامه با موضوع جذب و حفظ اهداکنندگان خون، فرآیند «ثبت نام، معاینه و خونگیری» در سالن اهدای خون و همچنین نحوه تولید فرآورده‌های خونی در اداره کل انتقال خون استان تهران انجام شد. آشنایی با فعالیت آزمایشگاه‌های غربالگری، کنترل کیفی و سرولوژی از برنامه‌های امروز و فردای این گروه خواهد بود. شنبه ۷ اردیبهشت نیز موضوعات مربوط به تضمین کیفیت و نحوه انجام ممیزی‌های داخلی ارائه می‌شود. در ادامه میهمانان پاکستانی به منظور آشنایی با نحوه انجام آزمایش‌های تطابق خونی و شناسایی آنتی بادی‌ها و فعالیت کمیته بیمارستانی انتقال خون در مراکز درمانی یکشنبه ۸ اردیبهشت به مرکز طبی کودکان می‌روند.۹ و ۱۰ اردیبهشت نیز در ستاد مرکزی حضور خواهند داشت و آموزش‌های لازم در خصوص نحوه انجام کنترل اسناد، اعتبارسنجی، نظارت بر شاخص‌های کیفیت و بازرسی‌ها در سطح ملی از سوی مسؤولان و کارشناسان مربوطه ارائه خواهد شد و در روز پایانی با حضور مجدد در اداره کل انتقال خون استان تهران ضمن بازدید از انبار کالاهای مصرفی و سردخانه ذخیره سازی پلاسما با فعالیت‌های در حال انجام واحد پخش خون آشنا می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر