1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
علی اکبر (ع) حجت خداوند برای جوانان است

علی اکبر (ع) حجت خداوند برای جوانان است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
حجت الاسلام شربتی گفت: خداوند جوانانی مانند حضرت علی اکبر (ع) را الگوی ما قرار داد تا نشان دهد انسان می‌تواند در اوج جوانی و بهره‌مندی از لذات دنیا، بندگی کند.

هر چیزی که به سلامت و ایمان و عزم و نشاط لطمه بزند و کار و کوشش و تحصیل جوانان را معوق بگذارد، تهدید است. جوانی که بتواند با این تهدیدها مقابله و مبارزه کند، رزمنده جهاد اکبر است و مورد تأیید خداوند اهل بیت (ع) خواهد بود. در خصوص اهمیت جوانی و لزوم بهره گیری جوانان از فرصت جوانی و تبعیت از الگوهای بزرگ دینی، با حجت الاسلام حسین شربتی، نویسنده و پژوهشگر علوم دینی به گفتگو نشستیم:

شربتی با اشاره به اینکه جوانی برای انسان یک دوره محدود اما دارای آثار طولانی در زندگی است، گفت: بر همین اساس بزرگان دین ما برای کارهای بزرگ از جوانان استفاده می‌کردند. پیامبر دریکی از حساس‌ترین لحظات عمر خود، مسئولیت بزرگی را به یک جوان ۱۸ ساله داد؛ فرماندهی سپاهی را به او سپرد که صحاب بزرگ و سرداران سابقه دار اسلام در آن عضو بودند؛ از نظر پیامبر (ص) جوان بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: جوانی که از فرصت کوتاه جوانی برای خودسازی، دوستی با خداوند، کسب مهارت و برنامه‌ریزی برای آینده بهره برداری کرده باشد، همواره مورد تأیید بزرگان دین بوده است. پیامبر (ص) می‌فرماید هر کس در جوانی بیاموزد مانند نقش بر سنگ است.

این محقق در ادامه اظهار کرد: روزی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد، امام (ره) یک جوان ۲۶ ساله را به فرماندهی آن منصوب کرد؛ انقلاب اسلامی از این تجربه استفاده کرده است و توانسته نقش عظیم و سازنده جوان را اثبات کند.

شربتی گفت: امام زین العابدین (ع)، هرگاه نوجوانانی که دانش می‌اندوختند می‌نگریست، آنان را به خود نزدیک می‌کرد و می‌فرمود: آفرین بر شما که امانت‌های مردم برای آموختن دانش هستید و به زودی شما کم‌سالان جامعه، بزرگان جامعه دیگر خواهید شد.

این نویسنده اظهار کرد: رسول خدا (ص) عتاب بن اسید را که ۲۱ سال داشت به فرمانداری مکه منصوب کردند، سپس دلیل این انتصاب را شایستگی وی عنوان کردند و فرمودند: مبادا کسی در نافرمانی از او به کم سن بودنش استدلال کند، زیرا بزرگ‌تر شایسته نیست، بلکه شایسته‌تر بزرگ‌تر است.

وی در تبیین این مطلب خاطرنشان کرد: با دقت در گفتار پیامبر در می‌یابیم که منظور پیامبر هر جوانی نیست، بلکه جوان شایسته است.

این پژوهشگر اظهار کرد: همانطور که در دوران جوانی فرصت‌ها بسیار است، تهدیدها هم بسیار است. مقام معظم رهبری دراین باره می‌فرمایند؛ هر چیزی که به سلامت و ایمان و عزم و نشاط لطمه بزند و کار و کوشش و تحصیل جوانان را معوق بگذارد، تهدید است. ولنگاری تهدید است؛ بی بندوباری تهدید است، مواد مخدر تهدید است، بی اهمیتی به علم و درس و کار تهدید است، بی اعتمادی به نظام و مسئولان تهدید است.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

شربتی ادامه داد: جوانی که بتواند با این تهدیدها مقابله و مبارزه کند، رزمنده جهاد اکبر است و مورد تأیید خداوند و اهل بیت (ع) خواهد بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: خداوند جوانانی مانند حضرت علی اکبر (ع) را الگوی ما قرار داد تا نشان دهد انسان می‌تواند در اوج جوانی و اوج بهره‌مندی از لذات دنیا، بندگی کند تا جایی که جان خود را در راه رضای او فدا کند. اگر دنیا لذت دارد، برای علی اکبر (ع) هم لذت داشت. اگر زمینه گناه در این جامعه فراهم است، در جامعه علی اکبر هم فراهم بود. اگر جوان با شهوت دست و پنجه نرم می‌کند، یوسف (ع) در مواجهه با گناه، پاکدامنی پیشه کرد.

وی با بیان اینکه شاید عده‌ای بگویند که الگوهای هزار سال قبل شرایط متفاوتی داشتند، گفت: جالب است بدانید یکی از جوانانی که در عصر حاضر ثروت فروان دارد: کارخانه‌های ماشین سازی، هلکوپتر سازی، تانک سازی، تولید پوشک و باشگاه فوتبال! اما وقتی دین حق را می‌شناسد، سلمان وار به دنبال آن می‌افتد. پدرش به او می‌گوید، اگر دست از اسلام برنداری، از ارث محروم خواهی شد! اما او دست برنداشت. او را زندانی کردند، کتک زدند، تا جایی که وارث آن همه ثروت، هزینه رفت و آمد با تاکسی را هم نداشت. زنان و دختران زیبا به خاطر ثروت پدرش به او نزدیک می‌شدند، اما او همه آنها را رد می‌کرد.

این محقق ادامه داد: او در کشور ایتالیا می‌توانست هر گناهی انجام دهد، اما به خاطر خدا دست کشید تا جایی که او را شهید کردند. او شهید ادوارد آنیلی بود.

شربتی گفت: این الگوها حجت‌های خدا برای جوانان هستند. وقتی علی اکبر (ع) در اوج جوانی به یاری امام زمان خویش می‌شتابد، تکلیف ما روشن است؛ وقتی در دفاع از امامش رجز می‌خواند و امان نامه دشمنان را رد می‌کند، تکلیف ما روشن است. وقتی ادواردو آینلی با آن همه ثروت در جامعه که گناه سراسر آن را فراگرفته پاکدامنی پیشه می‌کند، تکلیف ما روشن می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: وقتی جوانانی مانند احمدی روشن، انرژی هسته‌ای و شهید طهرانی مقدم‌ها موشک می‌ساختند، تکلیف ما در عرصه علمی مشخص است. ما امروز در کشور، علی اکبرهای زیادی داریم که در همه میدان‌ها آماده یاری ولی خدا در عرصه‌های علمی و سیاسی و فرهنگی و سازندگی هستند و انشاالله با موفقیت این دوره را به پایان می‌رسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر؛ جشنواره جهانی فیلم فجر در این دوره و به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بخش علمی و دانشگاهی تعدادی نشست برگزار می‌کند و در آن‌ها به بررسی ابعاد مختلف سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی می‌پردازد. از جمله این نشست‌ها، «جایگاه جهانی سینمای ایران در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» است که با حضور پروفسور جان هیل استاد ایرلندی مطالعات فیلم در دپارتمان هنر‌های رسانه در دانشگاه رویال هالووی لندن، دکتر تیاگو دو لوکا اهل برزیل و دانشیار مطالعات فیلم و تلویزیون در دانشگاه واریک انگلستان و رضا اویلوم پژوهشگر و منتقد سینما از ترکیه برگزار می‌شود. این نشست روز شنبه ۳۱ فروردین ساعت ۱۴ تا ۱۶ در پردیس چارسو محل برپایی جشنواره جهانی فیلم فجر با مدیریت نادر طالب زاده برگزار می‌شود. حضور در این کارگاه برای دانشجویان و دانشگاهیان آزاد است. مدیریت علمی و دانشگاهی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر را شهاب اسفندیاری عضو هیئت علمی دانشگاه هنر برعهده دارد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، اطلاع‌نگاشت «فرآیند تمسک به قرآن» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، اطلاع‌نگاشت «فرآیند تمسک به قرآن» را منتشر کرد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم نماز جمعه این هفته از ساعت ۱۱:۴۰ در دانشگاه تهران آغاز می‌شود و حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات به مناسبت «روز سربازان گمنام امام زمان (عج)» و پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی با موضوع «گزارشی از آمار کمک‌رسانی به سیل زدگان و تدابیر کمیته امداد» سخنرانان پیش از خطبه‌ها خواهند بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: انتخاب رشته دوره‌های دکتری تخصصی نیمه متمرکز سال ۱۳۹۸ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از فردا آغاز می‌شود. وی گفت: دفترچه راهنمای انتخاب رشته نیز در این سایت اینترنتی منتشر شده است. توکلی افزود: از ۱۶۳ هزار و ۳۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون، ۱۵۰ هزار و ۵۳۵ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. توکلی افزود: هر داوطلب می‌تواند حداکثر ۵۰ رشته محل را انتخاب و در برگ اینترنتی انتخاب رشته ثبت کند. وی گفت: انتخاب رشته دوره‌های دکتری دانشگاه آزاد نیز از طریق مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
سردار اشتری در این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: یکی از سرمایه‌های بزرگ کشور ما نیروی انسانی و جوانان انقلابی، جهادی و ارزشمند که باعث خیر وبرکت هستند. وی ادامه داد: در نیروی انتظامی بیش از ۲۰۰ شهید دهه هفتادی داریم که یکی از آنها شهید مرزبان مهران اقرع است شهیدی که من مطمئنم افراد با خواندن زندگی نامه اش­ شیفته او­ می‌شوند. پدر شهید مهران اقرع درباره این شهید گفت: مهران جوانی خالص و متدین بود به یاد نمی‌آورم که نماز شبش ترک شود. وی افزود: مهران تا ساعت ۳ نصف شب مشغول عبادت بود و پس از آن به من کمک می‌کرد زندگی او به گونه‌ای بود که لیاقت شهادت را داشت. کتاب مهران می‌خندد نوشته محسن صالحی خواه به روایت فرازهای مختلف زندگی این شهید می‌پردازد شهید است مرزداران ناجا که ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ در منطقه مرزی نگور در سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
ساعت پخش عصر جدید در ماه رمضان ساعت پخش برنامه عضر جدید ماه رمضان ساعت پخش ویژه نامه ماه رمضان عصر جدیدبرنامه عصر جدید با اجرای احسان علیخانی هر هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شود ساعت پخش عصر جدید در روزهای معمول ۲۲ و ۳۰ دقیقه است با این حال زمان و ساعت پخش عصر جدید پیش از ماه رمضان به دلیل آماده شدن این برنامه برای اجرای ویژه ماه رمضان تغییر کرد و فقط در روزهای یکشنبه ساعت ۲۲ و ۳۰ پخش گردید. همانطور که گفته شد برنامه عصر جدید برای ماه رمضان به صورت ویژه تدارک دیده است و ظاهرا قرار است اثر جدید با دکوری ویژه روی آنتن برود. اگرچه هنوز در مورد ساعت پخش عصر جدید در ماه رمضان چیزی گفته نشده است با این حال به نظر می‌رسد ساعت پخش عصر جدید در ماه رمضان همان ساعت ۲۲ و ۳۰ خواهد بود. از این رو به نظر می‌رسد برنامه عصر جدید در ماه رمضان بیننده‌های زیادی خواهد. این خبر به محض اطلاع رسانی در مورد ساعت پخش عصر جدید در ماه رمضان به روز رسانی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر