1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
تقارن این هجمه سنگین تبلیغاتی با اجرایی شدن دستاوردهای چشمگیر اقتصادی سفر روحانی به عراق و گشایش‌هایی که در حوزه تحریم ایجاد می کند، نشان از فعال شدن تمام‌قد هسته‌های جنگ روانی دشمن در داخل کشور دارد.

سرویس سیاست مشرق - سفر حسن روحانی به عراق در اسفندماه سال گذشته، واجد دستاوردهای چشمگیری بود که البته مقدمات و بسترهای آن به واسطه سال‌ها حضور و همراهی نیروهای نظامی و غیرنظامی ایران در کنار ملت عراق، در اوج فتنه‌های بزرگی چون غائله داعش مهیا شد.

امضای ۵ توافقنامه تجاری و اقتصادی مهم با عراق در شرایط اعمال جنگ اقتصادی علیه کشور، رایگان شدن روادید میان دو کشور، طرح بسیار مهم لایروبی مشترک اروندرود، توافق بر سر اجرای توافق الجزایر، بخشی از دستاوردهای این سفر بود.

اما مهم‌ترین دستاورد اقتصادی این سفر، رساندن مبادلات تجاری به ۲۰ میلیارد دلار و موافقتنامه تعرفه ترجیحی بود که می‌تواند امتیاز ویژه‌ای برای کالاهای ایرانی در بازار متنوع و رقابتی عراق محسوب شود.

به علاوه، در روز دوم سفر روحانی به عراق عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در مقر بانک مرکزی عراق حاضر شد و بخشی از طلب ایران بابت صادرات برق به عراق را دریافت کرد که به حساب خزانه داری کشور واریز شد. گفته می‌شود طرف ایرانی ۲۰۰ میلیون دلار که بخشی از بدهی‌هایش محسوب می‌شود را از طرف عراقی دریافت کرده است. همچنین امضای توافقنامه‌ای میان دو طرف برای افتتاح حساب برای تجار با پول ملی کشورها از دیگر توافقات دوجانبه دو کشور بود.

اهل فن و کارشناسان اقتصادی به خوبی می‌دانند که در شرایطی که آمریکا و متحدانش و به طور خاص اروپای خیانتکار در حال تحمیل سنگین‌ترین رژیم تحریمی تاریخ بر کشور هستند، باز شدن باب مبادلات مالی با کشور دوست و برادر عراق، با پیوندها و علقه‌های تاریخی دو ملت، چه آثار و نتایج بزرگی برای ایران در پی خواهد داشت.

در چنین شرایطی، به ناگهان بر سر یک رویداد کاملا تحسین‌برانگیز و شایسته، یعنی ورود گروه‌هایی از «بسیج مردمی عراق» (حشد الشعبی) با امکانات و تجهیزات و اقلام مورد نیاز، برای امدادرسانی به مردم سیل‌زده‌ی ایرانی، هجمه سنگین تخریب و جنگ روانی (در یک هماهنگی عجیب و مشکوک بین رسانه‌های ضدانقلاب خارج از کشور) و هسته‌های پیوسته‌ی آن‌ها در جریان‌ها و رسانه‌های داخلی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.

سیل اخبار دروغ درباره انگیزه‌های حضور حشد الشعبی، تهمت‌های ناجوانمردانه به نهادهای انقلابی کشور و برادران عراقی در حشد (که با همه داشته‌هایشان و مخلصانه برای امداد پا به میدان گذاشته‌اند) در کنار سیل و سیلاب طبیعی جاری شد تا همدلی شکل‌گرفته میان دو ملت بر سر مقابله با سیل را تخریب و تباه کنند. یک روز یکی از اهتزار پرچم عراق در میدان آزادی می‌گوید (که مربوط به مراسم استقبال از سفر تاریخی نخست وزیر عراق در سال گذشته بود)، یکی از همکاری نیروهای حشد الشعبی و جنبش نجباء با سپاه برای «سرکوب»! سیل زدگان، دیگری از ورود عراقی‌ها برای جلوگیری از سرازیر شدن سیل به عراق، دیگری از اشغال نظامی! ایران توسط عراق و ….

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 8مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 9مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 10

در این میان، در کمال تأسف، خبرگزاری‌های دولتی ایرنا و ایسنا با انتخاب تیترهای مغرضانه و شیطنت‌بار و پرسیدن سوالات جهت‌دار از برخی مسؤولان، خود بازیگر این هجمه تبلیغی مسموم و خطرناک می‌شوند. اگر خبرگزاری ایسنا با انتخاب تیتر «ورود یکان مهندسی حشد شعبی به ایران برای مقابله با جاری شدن سیل به سمت عراق»، از آغازکنندگان این هجوم تبلیغاتی بود، خبرگزاری ایرنا با انتشار مصاحبه‌ای کاملا جهت‌دار و تنظیم مغرضانه گفتگو با علی ساری، نماینده اهواز در مجلس، همین خط را پی گرفت. به این بخش از مصاحبه ایرنا با علی ساری دقت کنید:

اما توضیح تکمیلی ایرنا در انتهای این مصاحبه هم بسیار قابل تأمل بود:

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 13مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 14

البته تفرقه‌افکنی و فتنه‌گری رسانه‌هایی چون بی بی سی، من و تو، صدای آمریکا، ایران اینترنشنال و …. در موضوع سیل و بحران‌های طبیعی دیگر در کشورمان، به واسطه سرشت و بافت مزدوری آن‌ها و مأموریت‌های تعریف شده برای آن‌ها، هیچ‌گاه دور از انتظار و تعجب‌برانگیز نیست، چون این سازمان‌ها در حقیقت نه «رسانه» که پیوست‌های تبلیغاتی سازمان‌های جاسوسی کشورهای متخاصم با جمهوری اسلامی هستند و کارویژه‌های تعریف‌شده‌ی آن‌ها ایجاد گسل‌های اجتماعی، تشدید تقابل‌های سیاسی، فرهنگی، دینی و قومی، تخریب امنیت روانی ایرانیان، ترور رسانه‌ای افراد و نهادهای وابسته به نظام و سیاهنمایی مفرط و بیمارگون با هدف «فروپاشی» ذهنی و روانی ملت ایران است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 17مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 18

اکانت‌های توئیتری که از سرزمین‌های اشغالی هدایت می‌شوند، نقش مهمی در این هجمه سنگین تبلیغاتی دارند

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 20

اما آن‌چه این بار به شکلی بدیع جلوه‌گر شد، هماهنگی و همنوایی آشکار و صریح برخی رسانه‌ها و چهره‌های وابسته به جریانات خاص سیاسی داخلی با رسانه‌های ضدانقلاب است.

همه این هجمه‌ها در حالی است که دست‌کم خود مسؤولان دولتی به خوبی آگاه هستند که در شرایطی که ایالات متحده و شرکای آن به دنبال بستن همه روزنه‌های تجاری و اقتصادی به روی ایران هستند و از سوی دیگر فشارهای سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی فراوانی بر کشورهای طرف معامله ایران وارد می‌کنند تا مراودات قطع شود، همراهی و همکاری از سنخ همکاری بغداد با تهران، چه اندازه برای مقاومت در برابر تحریم‌های ظالمانه اساسی و حیاتی است و قطعا واشینگتن از همه کانال‌های خود برای اعمال فشار بر مقامات بغداد استفاده می‌کند.

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 23

حتی اگر صرفا از نظرگاه اقتصادی به ماجرا نگاه کنیم (و جهات مهم‌تر سیاسی و اعتقادی و نظامی را فعلا در نظر نگیریم) با توجه به نقش عراق در نقشه‌ی ضدتحریمی جمهوری اسلامی و تلاش‌های در حال انجام از سوی مقامات بانکی و اقتصادی کشور برای انتقال هاب مبادلات ارزی ایران از دوبی به عراق (و طبعا جایگزینی درهم با دینار عراق)، کاملا مشخص است که کسانی که در داخل، آب در آسیاب «عراق-ستیزی» می‌ریزند و به ناحق و با ناجوانمردی، حرکت ممدوح و تحسین‌برانگیز نیروهای حشد الشعبی برای امدادرسانی به همسایگان ایرانی را دستاویز تخطئه و تخریب روابط دو ملت قرار می‌دهند، در خطی مشکوک در واقع «خودتحریمی» بیشتر و بسته شدن کانال‌های مقابله با تحریم را در چشم‌انداز دارند.

اینکه به ناگهان فلان «سلبریتی» یا «فعال» سیاسی که از هیچ فرصتی برای تخطئه‌ی ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس گذشت نمی‌کنند، مدعی و مبلغ «غیرت» و «تعصب» ملی و میهنی شده‌اند و مستقیم و غیرمستقیم کد برخوردهای زشت و زننده با مهمانان امدادگر عراقی را می‌دهند و بر شکاف‌های اختلافات قومی و مذهبی در مناطق سیل‌زده می‌نشینند، نشان از یک سناریوی هماهنگ و خطرناک دارد، همان سناریویی که امثال ترامپ، پومپئو، بولتون و برایان هوک برای به زانو درآوردن ملت ایران، آن را پیوست تبلیغاتی تحریم‌های ظالمانه‌ی خود قرار داده‌اند: ایجاد و تشدید دوقطبی و شکاف با حاکمیت در همه حوزه‌ها و به صورت بلاوقفه.

مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 26مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 27مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 28مهره‌های «خودتحریمی» بر آتش همسایه‌ستیزی می‌دمند / سیل حملات به حشد الشعبی و نجباء از کجا به راه افتاد؟ +تصاویر - 29

شکی نیست که شبکه دشمن در داخل و فریب‌خوردگان این شبکه، امروز بیش از همیشه فعال شده‌اند تا طبق برنامه ریزی‌های انجام شده در اتاق‌های فکر واشینگتن و لندن و تل آویو، همه‌ی شرایط را برای اثرگذاری حداکثری تحریم‌های نامشروع نظام سلطه آماده کنند. در کنار انتظار هشیاری و مراقبت کامل از دستگاه‌های نظارتی، از مخاطبان رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم انتظار می‌رود که با چشمان باز و آگاهی، مراقب سناریوهای جنگ روانی دشمن و عوامل خارجی و داخلی آن باشند که بیش و پیش از هر چیز، به دنبال تخریب همه‌ی روزنه‌های مقاومت در برابر تحریم و تشدید حداکثری فشارها بر ملت بزرگ ایران هستند، تا خدای ناکرده خود تبدیل به پیاده‌نظام پروژه‌ی «خودتحریمی» تبدیل نشوند.

[۱] http: //www. irnaplus. ir/fa/news/۳۷۸۸/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
اما خطر بزرگتر ایجاد راهی است که حکومتهای آینده پس از ترامپ را در دشمنی بدون برنده با ایران درگیر می‌سازد. از همان ابتدا، دشمنی ایران و آمریکا به یک اندازه از تعصبات تصمیم گیرندگان در تهران و واشنگتن و طرح‌های دیگر قدرت‌های خاورمیانه متاثر بوده است. این عملکرد مبتنی بر این فرض غلط است که تحریم‌ها ایران را مجبور به تسلیم خواهد کرد. ترامپ دشمنی ایران و آمریکا را نهادینه کردهدف این اقدام کاهش مانورپذیری دولت‌های آینده آمریکا و کنار گذاشتن صلح و تفویض ایده دشمنی دائمی آمریکا با ایران، به روسای جمهور آینده ایالات متحده است. معاهده هسته‌ای ایران پیرو دیپلماسی بودو مستقیما منافع ملی آمریکا را تامین می‌کرد.
الفالف14 ساعت قبل
وی می‌گوید: اروپایی‌ها بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می‌ماند. فراتر از بی‌عملی که وزیر خارجه به آن اشاره دارد به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در روزهای اخیر با صراحت بیشتری از سیاست واقعی خود در قبال ایران و برجام رونمایی کردند. در این راستا آنها به صراحت از تغییر برجام، امضای برجام‌های ۲ و ۳ و … سخن می‌گویند. مقامات فرانسوی و انگلیسی نیز بارها صحبت از لزوم بازنگری در برجام و مذاکرات موشکی و تغییر سیاست منطقه‌ای ایران سخن گفته‌اند. موضع گیری کشورهای اروپایی برخواسته از اشتراک منافع آنها با آمریکایی‌ها جهت محدود و از بین بردن مولفه‌های قدرت ایران است.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
أمین العاصی در «العربی الجدید» نوشت: در بحبوحه تحولات سیاسی که پرونده سوریه شاهد آن است، وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف در روز سه شنبه به پایتخت سوریه سفر کرد. شاید بارزترین این تحولات، مربوط به نزدیکی تشکیل کمیته قانونی است که با هدف ارائه یک راه حل سیاسی قاطع انجام می‌شود و ایران نگران است این مساله مخالف منافع آن در سوریه باشد. ایران یک قدرت مهم در جغرافیای سوریه محسوب می‌شود و نیروهای طایفه‌ای و محلی مورد حمایت تهران در نقاط مختلف سوریه مستقر شده‌اند. و اکنون ایران قصد دارد میوه‌های حمایت نامحدود خود از نظام بشار اسد را در شرایط دشوار فعلی خود بچیند. علاوه بر این، ادامه حملات اسرائیل به پایگاههای نظامی در سوریه این ادعا را تقویت می‌کند که هنوز ایرانی هایی در این پایگاهها حضور دارند.
ایرناایرنا15 ساعت قبل
پالایشگاه‌های 'باهارات پترولیوم' و 'منگلور' برای جبران کاهش واردات نفت از ایران به عراق روی آورده‌اند، درحالی که شرکت نفت هند اولین قرارداد یک ساله خرید نفت از آمریکا را امضا کرده و به دنبال افزایش واردات نفت از مکزیک می‌باشد. شرکت هندوستان پترولیوم در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ حدود ۱٫۵ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده بود. وی افزود: شرکت نفت هند قراردادهای جایگزین با سایر کشورها از جمله عربستان سعودی، کویت امضا کرده و همچنین این شرکت از آمریکا نفت بیشتری وارد خواهد کرد. شرکت نفت هند همچنین به دنبال خرید ۱٫۵ میلیون تن نفت خام از کشور مکزیک است. سال گذشته پالایشگاه نفتی منگلور، اولین قرارداد یک ساله خود را با عراق جهت واردات ۱٫۵ میلیون تن نفت خام بصره امضا کرد.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه از تهران گزارش داد که جت‌های جنگنده ساخت ایران با پرواز در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت روز ملی ارتش بر فراز تهران، به نمایش گذاشته شدند. خبرگزاری رویترز نیز با بازتاب رژه روز ارتش و صحبت‌هایی از رئیس جمهوری اسلامی ایران نوشت: در ایران یک رژه نظامی در روز ارتش برگزار شد تا آخرین تجهیزات نظامی این نیرو در میان تنش‌های شدید با ایالات متحده به نمایش گذاشته شود. خبر پرواز جنگنده‌های ساخت ایران به ویژه کوثر در چندین رسانه خبری و روزنامه کشورهای جهان مانند واشنگتن پست آمریکا، شین هوا و گلوبال تایمز چین، روزنامه لاوانگاردیا اسپانیا، اسپوتنیک روسیه، المصدر نیوز - لبنان و هاآرتص رژیم صهیونیستی به نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس و دیگر منابع، با این عنوان منتشر شده است که در این رژه، ایران اولین جنگنده خود به نام کوثر را رونمایی کرد.
قدس آنلاینقدس آنلاین15 ساعت قبل
هیچ گاه یک کشور نمی‌تواند برای حفظ دیدگاه‌های برخی عناصر داخل آن کشور، منافع سایر کشورها را قربانی کند. مبادلات تجاری ایران و ترکیه از سال ۲۰۱۷ افزایش چشمگیری داشته و دو کشور توانسته‌اند با پشت سرگذاشتن برخی اختلافات در خصوص سوریه و عربستان، تراز تجاری خود را افزایش دهند. اما بحث تجاری تنها موضوع میان دو کشور نیست، هرچند که در اولویت جدی قرار دارد. هر دو کشور به دلایل مختلف و در سطوح متفاوت در زمینه عملکرد آمریکا و سعودی دچار مشکل هستند. حالا دو کشور بخوبی می‌دانند که حضور آمریکا در روابط میان دو کشور تأثیر منفی خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر