1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. ورزشی
نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند

نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند

مهرخبرگزاری مهر |
دبیرکل ستاد ملی مبارزا با دوپینگ با یادآوری اینکه نمونه‏‎گیری سرزده از ورزشکاران المپیکی در برنامه وادا است، گفت: بنابراین ورزشکاران باید جابه‎جایی مکانی و زمانیِ تمرینات خود را اعلام کنند.

غلامرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه‌های فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای نظارت بر ورزشکاران اعزامی به المپیک و به خصوص ورزشکاران شانس مدال، گفت: این برنامه‌ها در حوزه سلامت جسمانی و مبارزه با دوپینگ پیگیری می‌شود. در هر دو حوزه هم به همکاری خود ورزشکاران نیاز داریم به خصوص برای مبارزه با دوپینگ که از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) نیز پیگیری می‌شود.

وی ابتدا در مورد برنامه‌های معاینات سلامت اعضای کاروان اعزامی به المپیک توکیو توضیح داد و یادآور شد: تشکیل پرونده سلامت برای ورزشکاران اعزامی مانند همیشه در برنامه است. فدراسیون پزشکی ورزشی از حالا آماده است تا معاینه ورزشکاران را انجام دهد اما هنوز نفرات فدراسیون‌ها مشخص نیستند. به محض اینکه مسابقات انتخابی و کسب سهمیه در رشته‌های مختلف برگزار شد و نفرات اعزامی مشخص شدند، معاینات جسمانی از آنها انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در این رابطه ادامه داد: احتمالا از اواسط تابستان وارد این مرحله کاری می‌شود. معاینات مورد نظر شامل معاینات اسکلتی، عضلانی، قلب، عروق، داخلی و… می‌شود ضمن اینکه مشاوره‌های پزشکی، روانشناسی و تغذیه هم خواهیم داشت.

دبیرکل نادو همچنین به برنامه‌های ضد دوپینگ موردنظر برای ورزشکاران اعزامی به المپیک توکیو اشاره کرد و گفت: مهمترین ابزار برای داشتن کاروانی پاک در میدان المپیک، در اختیار داشتن ورزشکار سالم و سلامت است. با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع و اینکه غافل شدن از آن می‌تواند تبعات غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد، برنامه‌های کاملی برای مبارزه با دوپینگ داریم و دانش افزایی هم در اولویت است.

وی ادامه داد: دوره‌های آموزشی لازم برای تیم‌ها و ورزشکاران اعزامی برگزار خواهد شد. ضمن اینکه اطلاعات لازم از طریق دفترچه و سی دی‌های آموزشی هم در اختیارشان قرار می‌گیرد. این آموزش‌ها، معرفی مکمل‌های غیرمجاز و داروهایی که منجر به مثبت شدن تست دوپینگ می‌شود را هم در بر می‌گیرند. قاعدتا نمونه گیری هم بخشی از فعالیت‌های مان است اگرچه این کار از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ هم انجام می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی دنیا، از سراسر‌ وب را در خبری بخوانید

رئیس فدراسیون پزشکی با یادآوری اینکه وادا از محل استقرار و تمرین برخی ورزشکاران اطلاعات کاملی در اختیار دارد، گفت: این ورزشکاران که عمدتا المپیکی هستند در آستانه المپیک خیلی دقیق‌تر از سوی وادا کنترل می‌شود. مأموران این نهاد بین المللی تا پیش از المپیک سه بار به صورت سرزده اقدام به نمونه گیری از این دسته ورزشکاران می‌کنند. البته احتمال دارد در برخی مواقع هم این مأموریت به نادو ایران واگذار شود اما در هر صورت خود آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ مدیریت تست دوپینگ این دسته ورزشکاران را بر عهده دارد.

نوروزی در همین رابطه به یک موضوع اشاره کرد و گفت: وادا بر اساس اطلاعات مکانی که از ورزشکاران موردنظر در اختیار دارد و زمان تمرینات و اردوهای شأن، اقدام به نمونه گیری سرزده از آنها می‌کند. بنابراین ورزشکاران باید هر گونه تغییر و جابه جایی را به اطلاع وادا برسانند. البته امور بین الملل آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ با فدراسیون جهانی مربوط به رشته‌های هر یک از ورزشکاران در ارتباط است و می‌تواند از تغییرات و جابه جایی ها اطلاع پیدا کند اما بهتر است ورزشکاران برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، خود اقدام به این کار کنند.

وی با تاکید دوباره بر اینکه مأموران وادا سه بار اقدام به نمونه گیری از ورزشکاران می‌کنند، یادآور شد: در صورتی که آنها در مراجعه اول و دوم با غیبت ورزشکار مواجه شوند به تذکر اکتفا می‌کنند اما در صورت مواجه شدن با سومین غیبت طبق قوانین برخورد لازم را خواهند داشت.

دبیرکل نادو همچنین تصریح کرد: ستاد ملی مبارزه با دوپینگ از این دسته ورزشکاران که در فهرست وادا قرار دارند، نمونه گیری نمی‌کند اما تست دوپینگ از سایر ورزشکاران و در زمان تمرین و مسابقه یا حتی خارح از این دو انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رقابت‌های لیگ اسکواش امسال با شرکت ۲۲ تیم آقایان و بانوان و در سه رده لیگ برتر، لیگ دسته یک و جام حذفی برگزار شد که با برگزاری رقابت‌های اختتامیه در دو روز گذشته، تیم‌های برتر هر رده معرفی شدند. لیگ برتر اسکواش امسال با شرکت ۱۳ تیم برگزار شده که در رده آقایان ۸ تیم و در بخش بانوان نیز ۵ تیم حضور داشتند. در لیگ دسته یک نیز ۹ تیم شرکت داشتند که از این تعداد مردان با ۵ تیم و بانوان با ۴ تیم در این رقابت‌ها حضور داشتند. مسابقات جام حذفی نیز با برگزاری و شرکت ۲۲ تیم لیگ برتر و لیگ دسته یک برگزار شد که آقایان با ۱۳ تیم و بانوان با ۹ تیم در این رقابت‌ها حضور داشتند. اما در پایان رقابت‌های لیگ برتر اسکواش و در رده آقایان، تیم‌های فولاد آلیاژی یزد قهرمان شد و تیم‌های ملوان نیروی دریایی و کیش اسکواش در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
جهان نیوزجهان نیوز18 ساعت قبل
علی دایی قبلا دو بار دو موج بزرگ در فوتبال مان ساخته. کارت گیتی که سرنوشت زندگی خیلی‌ها از حسین ماهینی سروش رفیعی، مهرداد پولادی، مهرداد اولادی، بختیار رحمانی و ده‌ها فوتبالیست دیگر را به کلی عوض کرد. بار بعد افشاگری او در ماجرای کارت به کارت به یک داور. او این بار از صندوق حمایت از پیشکسوتان گفته و از ماجرای روغن نباتی. دایی که حالا مدیر تیمش، مدبر از مدیران پیشین وزارت ورزش است به نظر می‌رسد در دفاع از برادرش در برابر حملات اخیر پرسپولیسی‌ها با کد روغن نباتی که احتمالا ماجرایش به سهمیه خوار و بار ورزشکاران بازنشسته بر می‌گردد طعنه زده است.
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
این را هوادار فوتبال با تک‌تک سلول‌هایش می‌فهمد. و در انتهای فصل باز ناکام می‌ماند و یک رویای عقیم که باید سال بعد باز در پی تحقق‌اش باشد. تراکتورسازی تبریز یکی از پرامیدترین تیم‌های لیگ برتر فوتبال ایران در دومین دیدار متوالی شکست خورد تا جام قهرمانی هر روز برای هوادارانش بیشتر در هاله‌ای از مه غلیط فرو برود. تراکتورسازی تبریز یکی از تیم‌هایی است که به لیگ فوتبال ایران شور و خون می‌دهد. تراکتورسازی تبریز هنوز بخت قهرمانی دارد، دامن زدن به حاشیه‌ها فقط باعث خوشحالی رقیبان می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
فشار خونم را چک می‌کند و به پرستار روی برگه‌ای دستور می‌دهد که قند خونم را چک کند و نوار قلب بگیرد. حین گرفتن نوار قلب زیرچشمی به برگه تازه از تنور درآمده نگاه می‌کنم. به من می‌گوید باید به بیمارستان اعزام شوی اما اطمینان می‌دهد نوار قلب سالم بوده است. حدود نیم‌ساعت منتظر می‌مانم تا مسئول نوار قلب به ترتیب از تخت‌ها نوار قلب بگیرد و نوبت به من برسد. چرا تخت‌های بیمارستان قلب که حتما در فرایند بستری بخشی از بدن بدون پوشش خواهد شد، نباید هیچ محافظ فیزیکی مثل پرده ساده یا پاروان داشته باشد؟؛ نوار قلب ظاهرا طبیعی است.
الفالف8 ساعت قبل
در حالی که در درگیری روز گذشته ورزشگاه تبریز گفته شده ۶۰ نفر مصدوم و برخی افراد از ناحیه سر مصدوم شدند اما دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد تنها سه نفر دچار حمله عصبی و دو نفر از ناحیه پا مصدوم شدند. حتی اعلام شده که ۶۰ نفر مصدوم شدند و «چند نفر» سکته کرده‌اند. اما دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: خبر مصدوم شدن ۵۰ نفر در حاشیه بازی تراکتورسازی و پیکان کذب است. سه نفر از آن‌ها دچار حمله عصبی و دو نفر از ناحیه پا مصدوم شده بودند. این دانشگاه در حالی می‌گوید مصدومین این درگیر فقط ۲ نفر از ناحیه پا بودند که عکس تعدادی از مصدومین از ناحیه سر منتشر شده است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
خیلی تلاش کردیم اما باید بیشتر از این روی تیم جوانان سرمایه گذاری شود. سرمربی تیم فوتبال جوانان گفت: قبل از آغاز اردوها در امریکا با مربیان ۲ بازیکنی که در آنجا شاغل هستند، صحبت کردم و آنها هم تمرینات خودشان را دارند. جمع بندی سریع کردیم چون این نفرات واقعا فوتبال را در خونشان حس می‌کنند و فقط باید راه را به آنها نشان می‌دادیم. سرمربی تیم فوتبال جوانان گفت: در این مسابقات عبدی را هم در این مسابقات کنارمان هستند. این تیم با تیم‌های فوق العاده خوب اروپایی و آسیایی بازی کرده و آماده نتیجه گرفتن است. کمتر کار تاکتیکی انجام شد و هر چه به مسابقات نزدیک شدیم، کارمان سخت‌تر می‌شد. بازیکنان حالا با مفهوم فوتبال آشنا شده‌اند و از بازی کردن لذت می‌برند. وی افزود: اگر نتیجه نگرفتیم اما بازی خوبی به نمایش گذاشته‌ایم و حالا تجربه خوبی کسب کرده‌ایم چون بازی تدارکاتی خوبی داشتیم.

نظرها

اخبار بیشتر