نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. ورزشی
نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند

نوروزی: ورزشکاران تغییرات مکانی و زمانی خود را به وادا اعلام کنند

مهرخبرگزاری مهر |
دبیرکل ستاد ملی مبارزا با دوپینگ با یادآوری اینکه نمونه‏‎گیری سرزده از ورزشکاران المپیکی در برنامه وادا است، گفت: بنابراین ورزشکاران باید جابه‎جایی مکانی و زمانیِ تمرینات خود را اعلام کنند.

غلامرضا نوروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه‌های فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای نظارت بر ورزشکاران اعزامی به المپیک و به خصوص ورزشکاران شانس مدال، گفت: این برنامه‌ها در حوزه سلامت جسمانی و مبارزه با دوپینگ پیگیری می‌شود. در هر دو حوزه هم به همکاری خود ورزشکاران نیاز داریم به خصوص برای مبارزه با دوپینگ که از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) نیز پیگیری می‌شود.

وی ابتدا در مورد برنامه‌های معاینات سلامت اعضای کاروان اعزامی به المپیک توکیو توضیح داد و یادآور شد: تشکیل پرونده سلامت برای ورزشکاران اعزامی مانند همیشه در برنامه است. فدراسیون پزشکی ورزشی از حالا آماده است تا معاینه ورزشکاران را انجام دهد اما هنوز نفرات فدراسیون‌ها مشخص نیستند. به محض اینکه مسابقات انتخابی و کسب سهمیه در رشته‌های مختلف برگزار شد و نفرات اعزامی مشخص شدند، معاینات جسمانی از آنها انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در این رابطه ادامه داد: احتمالا از اواسط تابستان وارد این مرحله کاری می‌شود. معاینات مورد نظر شامل معاینات اسکلتی، عضلانی، قلب، عروق، داخلی و… می‌شود ضمن اینکه مشاوره‌های پزشکی، روانشناسی و تغذیه هم خواهیم داشت.

دبیرکل نادو همچنین به برنامه‌های ضد دوپینگ موردنظر برای ورزشکاران اعزامی به المپیک توکیو اشاره کرد و گفت: مهمترین ابزار برای داشتن کاروانی پاک در میدان المپیک، در اختیار داشتن ورزشکار سالم و سلامت است. با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع و اینکه غافل شدن از آن می‌تواند تبعات غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد، برنامه‌های کاملی برای مبارزه با دوپینگ داریم و دانش افزایی هم در اولویت است.

وی ادامه داد: دوره‌های آموزشی لازم برای تیم‌ها و ورزشکاران اعزامی برگزار خواهد شد. ضمن اینکه اطلاعات لازم از طریق دفترچه و سی دی‌های آموزشی هم در اختیارشان قرار می‌گیرد. این آموزش‌ها، معرفی مکمل‌های غیرمجاز و داروهایی که منجر به مثبت شدن تست دوپینگ می‌شود را هم در بر می‌گیرند. قاعدتا نمونه گیری هم بخشی از فعالیت‌های مان است اگرچه این کار از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ هم انجام می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی دنیا، از سراسر‌ وب را در خبری بخوانید

رئیس فدراسیون پزشکی با یادآوری اینکه وادا از محل استقرار و تمرین برخی ورزشکاران اطلاعات کاملی در اختیار دارد، گفت: این ورزشکاران که عمدتا المپیکی هستند در آستانه المپیک خیلی دقیق‌تر از سوی وادا کنترل می‌شود. مأموران این نهاد بین المللی تا پیش از المپیک سه بار به صورت سرزده اقدام به نمونه گیری از این دسته ورزشکاران می‌کنند. البته احتمال دارد در برخی مواقع هم این مأموریت به نادو ایران واگذار شود اما در هر صورت خود آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ مدیریت تست دوپینگ این دسته ورزشکاران را بر عهده دارد.

نوروزی در همین رابطه به یک موضوع اشاره کرد و گفت: وادا بر اساس اطلاعات مکانی که از ورزشکاران موردنظر در اختیار دارد و زمان تمرینات و اردوهای شأن، اقدام به نمونه گیری سرزده از آنها می‌کند. بنابراین ورزشکاران باید هر گونه تغییر و جابه جایی را به اطلاع وادا برسانند. البته امور بین الملل آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ با فدراسیون جهانی مربوط به رشته‌های هر یک از ورزشکاران در ارتباط است و می‌تواند از تغییرات و جابه جایی ها اطلاع پیدا کند اما بهتر است ورزشکاران برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، خود اقدام به این کار کنند.

وی با تاکید دوباره بر اینکه مأموران وادا سه بار اقدام به نمونه گیری از ورزشکاران می‌کنند، یادآور شد: در صورتی که آنها در مراجعه اول و دوم با غیبت ورزشکار مواجه شوند به تذکر اکتفا می‌کنند اما در صورت مواجه شدن با سومین غیبت طبق قوانین برخورد لازم را خواهند داشت.

دبیرکل نادو همچنین تصریح کرد: ستاد ملی مبارزه با دوپینگ از این دسته ورزشکاران که در فهرست وادا قرار دارند، نمونه گیری نمی‌کند اما تست دوپینگ از سایر ورزشکاران و در زمان تمرین و مسابقه یا حتی خارح از این دو انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ میناوند پست جنجالی منتسب به خود را تکذیب کرد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

نتیجه بازی سپاهان و پرسپولیس هفته دیگر اعلام می‌شود

مهرمهر2 روز قبل
روزنوروزنو3 ساعت قبل
حالا ۴۸ ساعت است که از اتفاقات بازی سپاهان و پرسپولیس که در نهایت برگزار هم نشد، گذشته است. متاسفانه بعضی‌ها می‌گویند چطور نان سپاهان را به خانه می‌بری یا قبلا می‌گفتند چطور نان پرسپولیس را به خانه می‌بری؟! حالا الان که در سپاهان هستم و هواداران سپاهان این حرف‌ها را نمی‌زنند. اگر از سپاهان هم بروم، احترام هواداران سپاهان را حفظ می‌کنم. امیدوارم تمام بازیکنانی که برای سلامتی خودشان ارزش قائلند، بیایند و بگویند و درخواست لغو بازی‌ها را داشته باشند.
روزنوروزنو4 ساعت قبل
چند روزی است که ویروس کرونا در کشور ما شیوع پیدا کرده و رعایت موارد بهداشتی یکی از راه‌های جلوگیری از این ویروس است. علیرضا بیرانوند دروازه بان پرسپولیس هم برای جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس، با ماسک به تمرین پرسپولیس رفت. این تصویر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی، مدل ماسک زدن بیرانوند را سوژه خود کرده‌اند.
روزنوروزنو5 ساعت قبل
دیروز سایت فدراسیون فوتبال اطلاعیه‌ای صادر کرد و نوشت: سرپرست دبیرکلی فدراسیون با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ تاکید کرد باشگاه‌های بدهکار ظرف یک هفته نسبت به پرداخت بدهی‌ها خود فرصت دارند و اگر این کار را انجام ندهند، طبق بند الف و ب ماده ۸۹ نسبت به جریمه نقدی، کسر امتیاز، محرومیت از ثبت نام بازیکن جدید و یا سقوط به دسته پایین‌تر محکوم خواهند شد. معروف‌ترین تیم لیگ برتری در بین ۱۳ تیم، باشگاه پرسپولیس بود و همین موضوع سبب شد تا نگرانی‌های برای هواداران این تیم ایجاد شود، اما مدیران باشگاه پرسپولیس در روزهای گذشته به دنبال رضایت از شاکیان خود بوده‌اند تا مطالبات آنها را پرداخت کنند. طبق اعلام مدیران پرسپولیس در حال حاضر مشکلی وجود ندارد و از این تیم امتیازی کسر نمی‌شود و به لیگ پایین‌تر نیز سقوط نخواهد کرد.
روزنوروزنو4 ساعت قبل
من یک بار هم گفتم در تیم ملی مگر مسعود مقصر بود؟ مقصر اول ویلموتس بود و به مسعود چه ربطی دارد که او را تخریب می‌کردند. * استوکس ساعت اشکان را دزدیدزنوزی درخصوص استوکس اضافه کرد: اگر استوکس خوب بود من او را نگه می‌داشتم! من به آقایان گفتم استوکس را نخرید و این به گردن شما می‌افتد اما فکر کردند که من دوست ندارم استوکس به پرسپولیس برود. * زور پرسپولیس از تیم ملی هم بیشتر استزنوزی با اشاره به حضور گل محمدی در تیم پرسپولیس گفت: موضوع تیم ملی و پرسپولیس هم جالب است. جالب است که این‌ها زورشان از تیم ملی هم بیشتر است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران2 ساعت قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری3 ساعت قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین3 ساعت قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا3 ساعت قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا3 ساعت قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز3 ساعت قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم3 ساعت قبل