1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آنچه گردشگری را تهدید می‌کند، بحران سیل و یا تبلیغات سیاه آن و حتی هشدارهای برخی کشورها درباره محدود کردن سفر به ایران نیست، نداشتن استراتژی و برنامه راهبردی است.

غلامحیدر ابراهیمبای سلامی با نگاهی به وضعیت موجود گردشگری کشور پس از اخطار برخی کشورها ازجمله وزارت خارجه بریتانیا به شهروندانش برای سفر به ایران در پی وقوع سیل و با توجه به برخی مقررات سیاسی داد، به ایسنا گفت: بدیهی است که بحران‌های طبیعی و امنیتی همیشه بر گردشگری تأثیر منفی دارد، چون تعریف گردشگری به امنیت و رفاه هر مقصدی وابسته است. شاید برخی از کشورها هم به شهروندان خود هشدار بدهند، این امر طبیعی است و نمی‌توان منکر اثر چنین بحران‌هایی در کشور شد. اما مشکل اساسی گردشگری ایران نبود برنامه است. با وجود تاکید قانون برنامه ششم توسعه برای تهیه و ارائه برنامه راهبردی گردشگری در سال نخست آن (۱۳۹۶)، متأسفانه تا کنون این اتفاق نیافتاده است، برای همین برنامه‌ریزی‌های گردشگری پراکنده و پریشان است. همین وضعیت باعث شده بسیاری از کشورها از برنامه‌های گردشگری ایران مطلع نباشند.

وی افزود: قطعا بحران‌های بین‌المللی، تحریم‌ها و کمبود زیرساخت‌ها در کنار بحران‌های طبیعی مثل سیل سفر گردشگران خارجی به ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مشکلات این بخش را تشدید می‌کند. در این شرایط دولت و بخش خصوصی باید با حساسیت اطلاعات دقیق را در اختیار آژانس‌های گردشگری خارجی، کشورهای مبدأ و بازار هدف ایران قرار دهند و مقاصد امن که آمادگی لازم برای پذیرش گردشگران را صریح اعلام کنند، با شبکه‌های بین‌المللی نیز در ارتباط باشند تا گردشگران بر اساس اطلاعات واقعی مقصد ایران را در مکان‌هایی که دارای بحران طبیعی نیستند، انتخاب کنند و با این اطلاع‌رسانی دقیق و سریع، اعتبار گردشگری ایران را افزایش دهند.

این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر مناطق زیادی از کشور که هنوز تحت تأثیر بحران طبیعی قرار نگرفته‌اند برای پذیرش گردشگران آماده‌اند اما هنوز سازماندهی نشده‌اند. بازاریابی بین‌المللی همچنان حلقه مفقوده گردشگری ایران محسوب می‌شود و به طور کارشناسی و تخصصی به آن پرداخته نشده است، برای همین در مواقع بحرانی مثل سیل و زلزله نمی‌توانیم برنامه‌ریزی داشته باشیم و یا به آژانس‌های خارجی و کشورهای مبدا این اعتماد را بدهیم که به ایران سفر کنند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران، صنعت گردشگری را با ضعف بخش دولتی و خصوصی مواجه دانست و اظهار کرد: گردشگری ایران از نا به سامانی و رویکردهای غیرتخصصی و غیرکارشناسی و ضعف برنامه‌ریزی رنج می‌برد. از طرفی بخش خصوصی بزرگی در گردشگری ایران وجود ندارد که بتواند تبادل نظر و تعاملی با بخش‌های گردشگری منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد و سخن آن قابل اعتنا و از اعتبار بالایی برخوردار باشد. بخش خصوصی فعال در گردشگری به شدت پراکنده و ضعیف است.

خبری: اخبار داغ و سرگرمی دنیا

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری سپس درباره برخورد با صنعت گردشگری در سطح کلان کشور با وجود بحث‌های زیادی که درباره اهمیت آن مطرح شده است، گفت: نداشتن شناخت از صنعت گردشگری مهم‌ترین مساله دولت است. هم دولت و هم مجلس، گردشگری را به عنوان بخش اقتصادی در اولویت برنامه‌های خود ندارد، برای همین آسیب فراوانی به گردشگری ایران وارد شده است. متأسفانه تیم اقتصادی دولت، گردشگری را به عنوان بخش اقتصادی کلان و بزرگ که به درآمدزایی و ایجاد اشتغال منجر می‌شود و جلب مشارکت مردمی می‌کند، نمی‌شناسد و تا به حال هم در برنامه‌های دولت محلی از اعراب ندارد. ممکن است در برخی سخنرانی‌ها اظهارنظرهایی کرده باشند اما عملا در برنامه‌ریزی‌ها به آن پرداخته نمی‌شود.

وی افزود: علت اساسی این است که ما سواد گردشگری نداریم. شناخت از گردشگری معمولا مبهم است که بر آن اساس مباحث کلی و مطالب سطحی را اعلام می‌کنیم، مثل این‌که گردشگری درآمدزا است و ایجاد شغل می‌کند، درحالی‌که بدون طراحی، برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری جدی، گردشگری به جایی نمی‌رسد. شاهد هستید هیچ کسی در سخنرانی‌ها راجع به گردشگری، کم نمی‌آورد اما در برنامه‌ریزی‌ها بویژه در مدیریت اجرا، بسیج منابع و مشارکت‌ها این امر وجود ندارد.

بای‌سلامی تاکید کرد: گردشگری به غایت یک امر سیاسی و وابسته به سیاست‌گذاری‌های دولت است. متأسفانه تیم اقتصادی دولت‌های گذشته و حال چنین باوری نداشته‌اند. برای مثال شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور (که ریاست آن با رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور است) سه سال می‌شود که تشکیل نشده است، زمانی بحث اعضای این شورا این بود چرا دستور جلسات در سطوح کلان و مبتنی بر مشارکت مردم نیست اما الان بحث این است که چرا جلسه‌ای تشکیل نمی‌شود. این یک نشانه است و امیدواریم بزودی این شورا تشکیل شود. ما پیشنهادهای خوبی برای برانگیختن مشارکت مردم در کشور برای رونق گردشگری داخلی و ورودی ارائه کرده‌ایم که هنوز جلسه‌ای تشکیل نشده است اما امیدواریم در دستور قرار بگیرد. حداقل این است که رئیس جمهور در یکی از جلسات شورا شرکت کنند و دستور دهند این صنعت در کنار دیگر صنایع رونق پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بالا رفتن نرخ ارز و شرایط اقتصادی را به‌عنوان دلایل کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی اعلام کرد. به گزارش ایسنا، ولی تیموری در حاشیه پنجمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو - جاده ابریشم در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پارسال شاهد کاهش آمار سفرهای خارجی ایرانیان بودیم، به طوری که در سال گذشته تعداد هفت میلیون نفر گردشگر از ایران خارج شده‌اند که این رقم در سال ۹۶ به میزان ۱۰ میلیون نفر بود که با توجه به آمار ارائه شده، شاهد کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی هستیم. وی، بالا رفتن نرخ ارز و شرایط اقتصادی را به‌عنوان دلایل کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی اعلام کرد و افزود: خوشبختانه طی سال‌های اخیر اقبال مردم به سفرهای داخلی زیاد شده و گردشگری داخلی و توجه به مقاصد گردشگری کمتر شناخته شده به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویکردها طی سال گذشته توانست حجم بسیار خوبی از گردشگری را به خود اختصاص دهد. تیموری با اشاره به آمار گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده‌اند، تصریح کرد: در سال گذشته هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد ایران شدند که با توجه به تعداد پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی در سال ۹۶، این آمار رشد ۵۲٫۵ درصدی را نشان می‌دهد. وی ادامه داد: در حال حاضر با کمبود ظرفیت اقامتی مواجه هستیم و در چنین شرایطی حتی ایجاد زیر ساخت‌هایی نظیر هتل و هتل آپارتمان جوابگو نیست.

زیباترین اشعار در مدح امام زمان (عج)

3+
جهان نیوزجهان نیوز13 ساعت قبل
انتخابانتخاب15 ساعت قبل
فرقی ندارد ورزش کرده باشید یا فعالیت بدنی بالایی داشتید، در هر صورت گرفتگی عضلات می‌تواند شما را تا چند روز درگیر و حتی عصبی کند. بنابراین بسیاری از افراد به دنبال روش هایی قدرتمند برای مبارزه با گرفتگی عضلات خود هستند. اما برای درمان این مشکل چه راهکارهایی وجود دارد؟ _یکی از برترین روش‌ها برای درمان گرفتگی عضلات استفاده از ماساژ است. چرا که در بسیاری از موارد استرس زمینه ساز مشکلات گرفتگی عضلات می‌شود_ساکن نباشید. گاهی قرار گرفتن در شرایط دشوار زندگی زمینه ساز گرفتگی عضلات می‌شود و گاهی نیز فعالیت‌های بدنی سنگین.
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
درست است که برخی افراد به شکل کاملا مشخصی دچار بیماری میگرن هستند و این مشکل آنان در فواصل زمانی معین عود می‌کند، اما برخی دیگر هم هستند که به علل مختلفی دچار میگرن می‌شوند و یکی از این علل مصرف برخی خوراکی‌های خاص است. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، نقش مسائل روانی و تغذیه‌ای در میگرن انکار ناپذیر است. اما چه مواردی منجر به میگرن می‌شوند؟ _خوردن خوراکی‌های محرک مثل شکلات و قهوه به ویژه هنگامی که فرد دچار بی خوابی شدید است_مصرف موز در برخی از افراد با حملات میگرن ارتباط دارد_عدم مصرف آب و کاهش هیدارت بدن در بروز میگرن نقش دارد_مصرف مکرر شیرین کننده‌های مصنوعی و خوراکی‌های کارخانه‌ای در بروز میگرن نقش دارد_عدم مصرف سبزیجات پهن برگ افراد را مستعد میگرن می‌کند_مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی در بروز میگرن نقش ایفا می‌کند_مصرف مکرر غذاهایی که در روغن زیاد سرخ شده‌اند در بروز میگرن نقش دارد_سوسیس و کالباس می‌تواند افراد را مستعد میگرن کند_برخی از انواع پنیر، به ویژه پنیرهای شور می‌تواند منجر به بروز مشکل میگرن شود_در برخی از افراد بین مصرف بیش از حد ویتامین C و بروز حملات میگرنی رابطه‌ای معنادار دیده شده است_در برخی افراد حساسیت به جو و گندم می‌تواند زمینه ساز بروز میگرن شود_مصرف خوراکی‌های بیش از حد سرد می‌تواند منجر به بروز حملات میگرنی یا سردردهای نبض دار شود

پذیرایی از گردشگران خارجی در جشن نیمه شعبان

16+
مهرمهر7 ساعت قبل

تکنیک برشته کردن غذا روی زغال

تابناکتابناک19 ساعت قبل
دستور پخت ساندویچ مرغ سرخ شده با آب دوغ در این ویدیو طرز تهیه ساندویچ مرغ سوخاری خوشمزه‌ای را فرا خواهید گرفت که …تکنیک تیز کردن چاقوی آشپزخانه همه چاقوها پس از مدتی استفاده کند می‌شوند. این کیک اولین بار در اسپانیا …طرز تهیه پرتزل نرم خانگی پرتزل نوعی نان پخته شده از خمیر در هم پیچیده است. این نان اولین بار در …طرز تهیه آجیل دیپ فراید براق آجیل‌ها سرشار از انرژی و مواد نیرو زا هستند. و هرچند خوردن آن‌ها در حالت …طرز تهیه بستنی نرم بستنی نرم نوعی بستنی است که سریع درست می‌شود و بلافاصله نیز باید سرو …ترفندهایی برای رنده کردن رنده وسیله‌ای بسیار کاربردی و همه‌کاره است. استفاده از رنده به جای چاقو …طرز تهیه بستنی موز شکلات بستنی شکلاتی موزی بسیار خوشمزه و پرطرفدار است.

نظرها

اخبار بیشتر