کشور به آرشیو ملی بحران نیاز دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
کشور به آرشیو ملی بحران نیاز دارد

کشور به آرشیو ملی بحران نیاز دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کشور امروز شبکه آرشیو ملی بحران ندارد که باید با کمک دانشگاههای کشور این مرکز ایجاد شود.

دکتر سید یاسر بنی هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: درحقیقت مدیریت بحران به صورت یکپارچه و سیستمی در کشور وجود ندارد و حادثه سیل اخیر می‌تواند آغازی بر شکل گیری آرشیو ملی بحران در ایران باشد.

وی با اشاره به وجود حوادث طبیعی تکرارپذیر در کشور ادامه داد: اگر مطالعات مربوط به این حوادث در گذشته سندسازی می‌شد و دراختیار مدیران و دانشگاهیان قرار می‌گرفت برای تصمیم گیری در برخورد با حوادث غیر مترقبه بسیار راهگشا بود، چون باید حوادث را از جنبه‌های مختلف علمی بررسی کرد تا در مواجهه با بحرانها کمترین خسارت به کشور وارد شود.

دبیر شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه فردوسی مشهد که اخیرا از مناطق سیل زده جنوب کشور بازدید کرده است گفت: مدیران اجرایی، درگیر مسائل روزمره کشورهستند و قدرت و زمان کافی برای تبدیل مشکلات به مسائل علمی را از دست داده‌اند لذا دانشگاهها باید در کنار ارگانهای دولتی مشکلات را به صورت علمی ریشه یابی کنند و راه حل ارائه دهند.

بنی هاشمی افزود: دانشگاهها باید الگوسازی مناسبی برای شهرها داشته باشند و شهرها نیز می‌توانند الگویی برای کشور باشند و آن گاه می‌توانیم برای دنیا نیز الگوسازی کنیم.

وی ادامه داد: اگر با طبیعت آشتی کنیم و قواعد آن را بشناسیم طبیعت می‌تواند در خدمت انسانها قرار گیرد تا دچارصدمات کمتری شویم اما ما متاسفانه طبیعت را درست نشناختیم و مسائل آن را به صورت علمی بررسی نکرده‌ایم تا به جای تقابل با طبیعت شرایط بهتری برای زندگی خود فراهم کنیم حال اگر دوباره به حریم رودخانه‌ها تجاوز شود و درهمان مناطق ساختمانی بنا شود این به معنی بی توجهی به بحران است.

دبیر شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه فردوسی با اشاره به تاثیر اقتصاد تک بعدی برمردم این مناطق گفت: سیلاب باعث شده دامداری و کشاورزی در بیشتر مناطق استانهای خوزستان و لرستان از بین برود و به همین دلیل آسیب پذیری اجتماعی زیاد شده است و مردم این مناطق سرمایه زندگی خود را از دست داده‌اند و درگیر شوک عمیقی که بر آنها وارد شده هستند وبه همین دلیل نیازبه یک بازیابی روانی در این مناطق وجود دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار حوادث و جنایت

بنی هاشمی با اشاره به ایجاد کمیته مسئولیت اجتماعی و فرهنگی مجمع صنفی اساتید دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این کمیته خود را موظف به پیگیری و حل مشکلات جامعه می‌داند و می‌خواهد وظیفه اجتماعی خود را در قبال جامعه انجام دهد لذا با راه افتادن سیل اخیر و به پیشنهاد این کمیته تصمیم گرفته شد به غیر از ارائه کمکهای نقدی و غیر نقدی استادان دانشگاه بتوانند با پیشنهادهای علمی خود به حل این بحران کمک کنند و مسائل و مشکلات پیش آمده در قالب علمی مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به این که استان خراسان رضوی به عنوان معین خدمت رسانی به سیل زدگان استان گلستان انتخاب شد وهمچنین فروکش کردن بارشها در منطقه آق قلای گلستان تصمیم براین شد که گروه منتخب اساتید به منطقه جنوب کشورو خوزستان که درآغاز بحران قرار گرفته بود اعزام شوند تا به جمع آوری اطلاعات در مورد بحران پیش آمده و همچنین رفتار این حادثه طبیعی و برخورد جامعه با آن بپردازند.

عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه فردوسی مشهد گفت: درطی این سفر جلساتی با اساتید و مسئولان استانی خوزستان برگزار شد مثلا در دیدار با رئیس آب منطقه‌ای استان خوزستان مسئولیت سدهای این استان را نیز بر عهده دارد نحوه پایش سدها و مکانیزم تخلیه آب دشتها و همچنین مشکلات مسیر نهرها در بالادست این استان مورد کنکاش قرار گرفت.

بنی هاشمی با اشاره به شایعاتی که در مورد شکست سدها درمنطقه خوزستان منتشر شده است افزود: با توجه به نوع سازه سدها شکست آنها بعید به نظر می‌رسد و وضعیت سدها کنترل می‌شود.

وی ادامه داد: مردم در مورد اخباری که می‌شنوند به دانشگاهها و مراجع علمی اعتماد دارند و این افراد تاثیرگذار باید در اطلاع رسانی صحیح به مردم باید پیشگام باشند.

۱۹۲۲/۲۰۳۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آمادگی اهواز برای مقابله با سیل احتمالی + فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، رودخانه کارون در مقطع اهواز که سال گذشته همزمان با سیلاب طغیان نسبی داشت، اما توسط متولیان کنترل شده بود هم اکنون نیز مقداری بالا آمده و نشان دهنده تدابیر لازم برای کنترل ورودی و خروجی سد‌ها و افزایش میزان آب ورودی در این رودخانه است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.

ببینید | اعتراف مازیار میری و فریدون جیرانی به دلایل مشکوک نامزد نشدن جواد عزتی و هادی حجازی‌فر برای سیمرغ

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
مازیار میری کارگردان سینمای ایران و عضو هیات داوران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر مهمان فریدون جیرانی (که او هم جزو داوران این دوره جشنواره فیلم فجر بود) در برنامه کافه آپارات بود و به اشتباه تیم داوری در نامزد نکردن جواد عزتی برای «شنای پروانه» و هادی حجازی فر برای «آتابای» اعتراف کرد و چند بار به فریدون جیرانی متذکر شد که دلیلش را هم که خودمان می‌دانیم!
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، متأسفانه در این اوضاع بحرانی برای سلامت هموطنان عزیز شاهد سرقت از شهروندان در پوشش انجام تست کرونا در تهران هستیم! وی افزود: اعضای سه خانواده مربوط به افراد مبتلا به ویروس کرونا را قرنطینه کردیم و نگرانی از این جهت وجود ندارد. به گزارش رکنا، پرویز قزلباش با اشاره به شیوع بیماری کرونا ویروس، گفت: خوشبختانه تاکنون بیماری کرونا ویروس وارد استان زنجان نشده و مورد مثبتی نداریم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یادآور شد: یکی از فوتی‌های استان البرز مردی ۴۷ ساله بود و دیگری نیز یک خانم بوده است. دکتر کریم اضافه کرد: آموزش‌های بهداشتی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌شود از مردم می‌خواهیم به این آموزش‌ها دقت کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

انصاری فرد آب پاکی را روی دست هواداران پرسپولیس ریخت+عکس

جام نیوز15 ساعت قبل

آیا کرونا از طریق نان‌ به ما منتقل می‌شود؟

مشرق‌نیوز15 ساعت قبل

ببینید | اعتراف مازیار میری و فریدون جیرانی به دلایل مشکوک نامزد نشدن جواد عزتی و هادی حجازی‌فر برای سیمرغ

خبرآنلاین15 ساعت قبل

اتهام زنی مجدد پامپئو علیه ایران

فردا نیوز14 ساعت قبل

بیانی: اگر استقلال مدیر مقتدر داشت مثل سپاهان راضی نمی‌شد بازی کند

خبرآنلاین16 ساعت قبل

۳۲۴۹۵نفر مبتلا به کرونا در چین بهبود یافتند

اقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

رمزی پس از شکست یوونتوس مقابل المپیک لیون: هنوز از لیگ قهرمانان اروپا حذف نشده‌ایم و راهی طولانی پیش رو داریم

طرفداری14 ساعت قبل

آخرین قیمت دلار در بازار تا پیش از امروز / مهار نوسان ارز با حراج هلندی!

تجارت‌نیوز15 ساعت قبل

سولسشایر: هر چه بیش‌تر از لیگ قهرمانان دور باشید، بیش‌تر ضرر می‌کنید/ پیروزی‌های یک - صفر برایمان راضی‌کننده نیست

تسنیم1 روز قبل

ایران در حصر کرونا؟

روزنامه سازندگی1 روز قبل