موج جدید بیکاری در راه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
موج جدید بیکاری در راه است

موج جدید بیکاری در راه است

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
دو عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران می‌گویند: برخی بنگاه‌ها که از پس هزینه‌های سربار بر نیایند قطعا در فصل بهار تعدیل نیروی انسانی خواهند داشت که در این شرایط ممکن است در سه ماه نخست سال جاری با موج جدید بیکاری رو به رو شویم.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پیام توییتری خود اعلام کرده است افزایش غیرمنطقی مزد، موج گسترده تعدیل نیروی انسانی را در پی داشته است. این تعدیل‌ها از طریق کاهش تقاضا منجر به تشدید رکود می‌شوند و با جدا کردن بخشی از نیروی کار از فرصت آموزش و تجربه اندوزی در فضای کار به کیفیت نیرویانسانی کشور آسیب می‌زند. حال با توجه به افزایش هزینه‌های تمام شده واحدهای صنعتی کدام صنایع تعدیل نیروی انسانی خواهند داشت؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا امسال بنگاه‌های صنعتی با تعدیل نیروی انسانی مواجه خواهند شد یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: ظاهرا برخی از بنگاه‌های صنعتی به دلیل کمبود مواد اولیه با کاهش تولید مواجه شده‌اند. همین مسائل و اعمال محدودیت‌های تجاری تعدیل نیروی انسانی را به همراه دارد.

غلامحسین شافعی افزود: البته در این شرایط بنگاه‌هایی هستند که در حال شکل‌گیری‌اند و با افتتاح این بنگاه‌ها وضعیت کاهش اشتغال و بیکاری مهار خواهد شد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا واحدهای صنعتی در فصل بهار تعدیل نیرو خواهند داشت؟ اظهار کرد: برخی بنگاه‌ها که از پس هزینه‌های سربار بر نیایند قطعا در فصل بهار تعدیل نیروی انسانی خواهند داشت. یعنی احتمال دارد که در سه ماه نخست سال جاری با موج جدید بیکاری رو به رو شویم.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

کدام صنایع تعدیل نیروی انسانی خواهند داشت؟

از سوی دیگر عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران درباره موج جدید بیکاری و تعدیل نیروی انسانی بنگاه‌های صنعتی به تجارت‌نیوز گفت: در این شرایط وضعیت بنگاه‌های صنعتی نسبت به تعدیل نیروی انسانی آشکار است. در حقیقت موج جدید بیکاری بنگاه‌ها در سال ۹۸ از راه می‌رسد. متاسفانه عزمی هم از سوی مسئولان برای برطرف شدن چالش‌ها دیده نمی‌شود.

محمدرضا انصاری در پاسخ به این پرسش که کدام صنایع بیشتر در آسیب خطر قرار دارند؟ اظهار کرد: معتقدیم که در شرایط فعلی اقتصاد صنایع غذایی دیرتر متحمل ضرر و آسیب خواهند شد؛ چرا که مردم در زمان بحران مالی دیرتر صنعت غذا را رها خواهند کرد اما سایر صنایع فلزی که واردات مواد اولیه آنها به خارج از کشور وابسته‌ است امسال آسیب خواهند دید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.

پولی که نیاز فوری ندارید را به بورس بیاورید

3+
تابناکتابناک9 ساعت قبل
الفالف8 ساعت قبل
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه‌تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۲۲ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۹به گزارش خبرآنلاین، مرتضی رضایی در رابطه با کاهش جمعیت و تولیدات دام کشور اظهار کرد: با بررسی‌های انجام‌شده از آمار جمعیت و تولیدات دام کشور و با استناد به آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران، از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دوره‌ای بودن فعالیت در واحدهای پرواربندی کشور، تصریح کرد: طبیعتا کل این واحدها نمی‌توانند در طول سال فعال و دارای دام پروار باشند. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: ارائه برنامه‌ها و سیاست‌های این معاونت جهت احداث واحدهای جدید متناسب با امکانات و منابع موجود متقاضیان، کمک مؤثری در جلوگیری از اتلاف منابع و پایداری تولید در این بخش کرده است. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از این راهبرد، امکان افزایش درآمد تولیدکنندگان، کاهش قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه حاشیه بازار امکان‌پذیر شده و همچنین با استحصال سود منطقی تولیدکنندگان؛ محصولات نیز باقیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد گرفت.
تابناکتابناک8 ساعت قبل
محمدرضا دهقان مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت گفت: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. در حال حاضر دانشگاه‌ها پروژه هایی با مبالغ کلان دریافت کردند و حاضر به همکاری با شرکت‌ها نیستند؛ ولی در جدای این مشکلات کروز برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی در حال حاضر با سه دانشگاه شریف، امیرکبیر و تهران همکاری دارد. دهقان پیرو مشکلات موجود راهکارهایی اعلام و اظهار کرد: قطعه ساز باید محصولی تولید کند که متقاضی خرید آن وجود داشته باشد و نیازمند یک اراده ملی است. مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت توضیح داد: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. وی در خصوص هوشمند سازی و ارتقاء این صنعت تصریح کرد: مهمترین عامل برای هوشمند سازی صنعت خودروسازی و قطعه سازی اراده و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.
ایلناایلنا26 دقیقه قبل
رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران گفت: میزان صادرات گل و گیاه زینتی از کشور ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار است که بیشترین آن مربوط به صادرات گلدانی‌‌های گل‌دار می‌شود. پژمان آزادی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به ظرفیت بالای تولید گل و گیاه زینتی در کشور اظهار کرد: برآورد ما نشان می‌دهد که ظرفیت صادرات گل وگیاه زینتی کشور یک میلیارد دلار در سال است که فقط پنج درصد آن محقق می‌شود. وی ادامه داد: به جز سال گذشته در سال‌های اخیر رقم صادراتی گل و گیاه زینتی از کشور به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار بوده است. آزادی با تاکید بر اینکه بیشتر صادرات در این بخش مربوط به گل و گیاه گلدانی است، افزود: عمده صادرات گل و گیاه زینتی از کشور به صورت گلدانی و از نوع گلدار است و صادرات گل شاخه بریده بسیار اندک است. رئیس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران اصلی‌ترین کشورهای مبدا صادراتی این محصولات را کشورآذربایجان، عراق، ترکمنستان، گرجستان عنوان کرد.
ایلناایلنا38 دقیقه قبل
رئیس اتحادیه هتلداران اظهار داشت: قرار بود هتل‌های ایرانی در ایام سال نو چینی، ۵۰ درصد تخفیف برای تورهای چینی قائل شوند اما ویروس کرونا تمام این زحمات و برنامه ریزی‌ها را بهم زد. اگر این اتفاق صورت می‌گرفت به جرات می‌توان گفت که در صنعت هتل‌داری کشور دگرگونی ایجاد می‌شد. اگر این اتفاق صورت می‌گرفت به جرات می‌توان گفت که در صنعت هتل‌داری کشور دگرگونی ایجاد می‌شد. از سوی دیگر بیشتر مشتریان ما شرکت‌ها و موسسات هستند و فاکتور ‌خواهند برای همین هیچ مشکلی در این خصوص نداریم. وی در خصوص قیمت هتل‌های تهران در ایام عید گفت: بهترین زمان گردشگری برای تهران عید است زیرا شهر خلوت می‌شود و می‌توان نهایت استفاده را از جاذبه‌های فرهنگی و توریستی شهر برد.

نظرها

اخبار بیشتر