1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
روایت بی کلام مجید، از خاکبازی تا مجسمه سازی

روایت بی کلام مجید، از خاکبازی تا مجسمه سازی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
قصه های مجید را این بار با صدای سکوت گوش می کنیم؛ با لمس مجسمه هایی از جنس خاک. هنر را در جان مجسمه هایش می ریزد، دستانش صدای کلام اوست و قلبش سرای مهر

گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان با «مجید مرادی حقیقت» هنرمند روشن بیانی که بی صدا با ما سخن گفت.

او فرزند همین خاک است. اهل ایران است و خانه‌اش در سمنان، اصالتش به روستای حسن آباد از کویر جنوبی شهرستان سمنان برمی­گردد.

چند سالی است که بازنشست شده و تنها دغدغه‌اش را در کوله بار هنرش بسته تا بتواند صداقت کودکی­­اش، ظرافت لبخندش، نگاه پر مهرش را به روی آثارش بنشاند.

هنر او سفال‌گری است، اما او یک قدم بیشتر پیش رفته تا گل بازی دوران کودکی و به زبان امروزی خاک بازی یا خمیر بازی کودکانه را جان بخشد، مجسمه‌ای را روح بخشد تا خاک دوباره رنگ مانایی به خود بگیرد و روی طاقچه خانه با ما سخن بگوید.

مجید قصه ما، دنیا را آرام­تر از ما می­شنود، خنده­های بی­صدایش و سکوت کلامش نشان از این دارد که ناشنواست. دستانش صدای اوست. او با دستانش با ما صحبت می­کند. مجید صدایش را به دستانش سپرده، نقصان شنوایی، نه تنها محدودش نکرده، بلکه از او هنرمندی قهار ساخته است.

مصاحبه‌ای که در ادامه می­خوانید، حاصل گفت و گویی است با «مجید مرادی حقیقت» هنرمند روشن بیانی که بی صدا با ما سخن گفت.

* لطفا خودتان را معرفی فرمایید؟

مجید مرادی حقیقت هستم.

* چند سال دارید؟

من صد سال دارم. (به خنده و شوخی) متولد سال ۱۳۴۳ از شهر سمنان

* چند سال است که سفالگری می­کنید؟

بیست سال است که مشغول هنر سفالگری هستم.

* انگیزه اصلی برای ورود شما به هنر سفالگری چه چیزی بوده؟

هنر را باید دوست داشت به نظرم مهمترین انگیزه برای من همان فکر و علاقه بوده که تاکنون مرا در این مسیر نگه داشته است. من ذاتا هنر را دوست دارم و برای خلق اثر هنری انگیزه و پشتکار دارم، اما در کودکی، ابتدا با نقاشی و طراحی و ویترای شروع به کار کردم. علاقه‌ای که به طراحی چهره و آناتومی بدن انسان و حیوان داشتم، محرک اصلی برای ورود من به هنر مجسمه سازی بوده و یا شاید عشق به بازی‌های دوران کودکی

*مگر چه بازی هایی در کودکی انجام می‌دادید؟

همان گل بازی خودمان یا خاک بازی که همه بچه‌های قدیمی‌تر در شهر و روستا انجام می­دادند، یا همین خمیر بازی که بچه‌های امروزی به آن عادت دارند.

*پس اهل خمیر بازی هم بودید؟

با خنده جواب می‌دهد که نه. دوران ما شاید اینقدر سرگرمی­های کودکانه متنوعی نداشتیم. اما باغچه خانه قدیمی مان یا باغی که بابا در روستا داشت فضا را برای جنب و جوش کودکی ما فراهم می­کرد.

*اصالتا اهل کدام روستای سمنان هستید؟

روستای پدری و مادری ما حسن آباد است که بابا در آنجا باغی دارد که یاد آور خاک بازی‌ها و گل بازی‌های ماست.

* پس فضای روستا روی علاقه شما بی تاثیر نبوده است؟

قطعا بی تاثیر نبوده است، آنچه که ما داریم از صداقت و راستی همان کوچه‌های صاف و ساده و آرامش همان جاست. اصلا قدیمی‌ها خیلی خوب بودند.

* آیا استاد هم در طول این دوران داشتید؟

استاد خاصی در طول این دوران نداشتم، فقط از استاد ادیب گل می‌گرفتم برای کار کردن، و اینکه کتاب‌های آموزش سفال­گری را بسیار مطالعه می­کردم و در کنار همه این‌ها علاقه و کار تجربی خودم دارای تاثیر بسیاری بوده است.

* شاگرد دارید؟

نه. متاسفانه جوانان امروز علاقه و پشتکارشان کم شده است و دوست دارند تا ظهر بخوابند (با خنده)

* محل کار شما کجاست؟

محل کار خاصی ندارم، پیش‌تر کارگاهی در حمام قدیمی چوب مسجد داشتم که قدیمی و فرسوده شده و فعلا فقط از کوره آن برای پخت سفال استفاده می­کنم، کارگاهی کوچک در یکی از اتاق­های خانه ایجاد کردم و فعلا همان جا مشغول به فعالیت هستم.

*تخصص اصلی شما در هنر سفالگری چیست؟

بیشتر علاقه و تجربه من در مجسمه­سازی است.

* چرا مجسمه سازی؟

از زمان کودکی هم علاقه خاصی به ساختن آدمک داشتم و همان علاقه باعث شد تا به ساختن مجسمه‌ها و نقش و نگار روی دیوار روی بیاورم.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

* هم اکنون روزی چند ساعت مجسمه سازی می‌کنید؟

حدودا چهار، پنج ساعت در طول روز

* ابراز اصلی شما در این هنر چیست؟

خاک، خاک رس و بعد هم برای پخته شدن سفال، به یک کوره با دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد نیاز است.

* این مجسمه­‌ها منحصر به خودتان است؟

قطعا در حوزه مجسمه سازی نه. ولی با این سبک خاص و قدیمی و کوچکی که در ساختار این مجسمه‌ها وجود دارد آن را متمایز از آثار دیگر هنرمندان کرده است.

* ساخت هر مجسمه چقدر زمان می‌خواهد؟

برای خلق یک مجسمه حدود ۴ ساعت زمان لازم است.

*انگیزه اصلی شما در ساخت این مجسمه‌ها چیست؟

برای هنر قیمتی نیست اما فروش و نمایش دادن هنر شاید قوی‌ترین محرک در ساخت آن باشد.

* کسی هم شما را کمک می­کند؟

بله دخترم در رنگ آمیزی مجسمه‌ها کمک حال من است.

*چند سال است که به این حرفه اشتغال دارید؟

حدود ۳۰ سال می­شود. در هنر سفال‌گری دیگر بازنشست شده‌ام.

* آیا درآمدی هم از این راه هنری داشته‌اید؟

شاید دوماه در سال، فصل فعالیت‌های درآمدزایی من باشد که باتوجه به این مسئله اینقدر زیاد نیست.

*اولین مجسمه‌ای که ساختید را به یاد دارید؟

اولین مجسمه‌ای که ساختم مجسمه جهان پهلوان تختی بود. به خاطر راه و رسم جوانمردی و پهلوانی که از او خوانده بودم و خودم هم دوست دارم.

* اثر هنری کدام یک از هنرمندان را بیشتر دوست دارید؟

به کار‌های استاد علی اکبر صنعتی علاقه بسیاری دارم.

* از چه سنی با مشکل ناشنوایی روبرو هستید؟

از همان بدو تولد گوش سمت چپم کاملا از شنیدن صداها و آواها محروم بود اما گوش سمت راستم آسیب کمتری را تحمل کرده است. این مشکلات، قدرت تکلم و ارتباط من با دیگران را دچار مشکل کرده است.

*کجاها بیشتر اذیت می­شوید؟

وقتی که سخت­تر فهمیده میشوم یا منظورم را متوجه نمیشوند. سخت است اما دیگر عادت کرده‌ام و سعی کردم با این موضوع کنار بیایم و ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنم.

* منظور شما از سخت­تر فهمیده شدن چییست؟

مثلا ماشین­ها پشت سر شما بوق میزنند و بدون توجه به علامت ناشنوا بودن راننده درک درستی از شرایط ندارند ولی من همیشه سعی کردم در ازدحام بوق‌های رانندگان و یا موارد مشابه، لبخندی را همراه با سکوت صدایم به آن‌ها هدیه کنم. (خنده)

* راحت­ترین مسیر برای ارتباط با مخاطبتان چه راهی است؟

برای من راحت‌ترین راه لب خوانی است که آن را خوب بلدم.

* الان شغل و حرفه اصلی شما چیست؟

فعلا که بازنشسته‌ام. از سال ۸۵ تا به حال حدود ۱۳ سال می­شود.

* چه چیزی را بیشتر دوست دارید؟

به گشت و گذار و گردش علاقه زیادی دارم، به دیدن مکان‌های تاریخی، عکس‌های قدیمی، شهر‌های قدیمی، کویر گردی، این‌ها حال مرا خوب­تر میکند.

*رابطه شما با موسیقی باید خوب باشد؟ نه؟

بله درست می‌فرمایید، همان طور که درآثار من هم دیدید، ابزار موسیقی چون تنبک، تار و داریه به همراه هنرمندان وجود دارد. درست است شاید فقط بیننده موسیقی باشم (خنده) ولی کلا موسیقی و حال و هوای آن را دوست دارم.

* چرا مجسمه‌های شما حال و هوای قدیمی دارد؟

فضای قدیمی و تاریخی به دلیل سادگی، صفا و صمیمیتی که در آن وجود دارد، همیشه برای من جذاب بوده و همچنین آداب و رسوم و سنت­های قدیمی­ها برایم جالب است، که این مسئله علاقه من را به سمت و سوی نوع زندگانی و پوشش زمان قاجار سوق داده است.

لباسها، شلوارها، کلاه، سبیل و خیلی چیزهای دیگر از علایق من از بافت زندگانی مردم در زمان قاجار است و برایم لذت بخش است و در آثار و مجسمه هایم این مسئله نمود دارد و شاید بتوان گفت به عنوان اثر انگشت کار هنری من محسوب و در این زمینه منحصر به فرد است.

*چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

یکی از اهدافم این است بتوانم ابزار کارم را گسترش بدهم و ۲۰۰ تا ۳۰۰ مجسمه در روز تولید کنم.

* چه انتظاری از مسئولین دارید؟

از مسئولین انتظار می­رود تا فضای کسب و کار و بازار فروش را با برپاکردن نمایشگاه‌های متنوع در سراسر ایران فراهم کنند تا هنرمندان انگیزه بیشتری برای کار داشته باشند. هنرمند نیاز به فضایی برای بروز و ظهور اثر هنری خود دارد، آن هم با احترام به هنر و هنرمند، روند دیده شدن هنرمندان و ارتباط هنرمندان و مردم را با تبلیغات مناسب تقویت کنند.

*حرف آخر؟

دوست دارم تا ۸۰ سالگی مجسمه سازی کنم و بعد آن هم که دیگرکارمان تمام است. (خنده)

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
عصر امروز مسابقه چرتکه کودکان هوشمند استان تهران به میزبانی دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت برگزار شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مسابقه چرتکه کودکان هوشمند عصر امروز با حضور ۶۰۰ کودک از استان تهران در رده‌های سنی ۵ تا ۷ و ۷ تا ۱۲ سال به میزبانی دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. کودکان در مسابقه محاسبات ذهنی از سه حس بینایی، شنوایی و لامسه بهره می‌برند و انجام این محاسبات از طریق تصویرسازی چرتکه در ذهن رقم می‌خورد تا نیمکره راست کودکان فعال شود و این امر باعث افزایش اعتماد به نفس و تمرکز در کودکان خواهد شد. ۵۰ نفر برتر مسابقه چرتکه به مسابقه ملی نخبگان که مرداد امسال به میزبانی برج میلاد برگزار می‌شود دعوت خواهند شد و پس از مشخص شدن نفرات برتر در مسابقات کشوری نیز برترین‌ها در قالب تیم ملی به رقابت‌های جهانی چرتکه که دی ماه امسال به میزبانی تایلند برگزار خواهد شد اعزام می‌شوند. ایران تاکنون دو بار موفق به کسب عنوان قهرمان قهرمانان در مسابقات جهانی چرتکه شده است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جبرئیل نوکنده با اشاره به استقبال بی نظیر از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ایران مهد تمدن ۲۳ اسفند ۹۷ با حضور مسئولان جمهوری اسلامی ایران و مدیرانی از کشور اسپانیا در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا افتتاح شد و از روز اول افتتاح مورد استقبال بازدید کنندگان وعلاقه‌مندان به حوزه میراث فرهنگی قرار گرفت. وی با بیان این که این تعداد بازدید کننده نشان از استقبال ویژه مخاطبان از این رویداد بزرگ فرهنگی است، افزود: برگزارکنندگان نیز ضمن اعلام این میزان آن را نشانی از عملکرد موفق این نمایشگاه دانسته‌اند. نوکنده گفت: نمایشگاه ایران، مهد تمدن که در موزه درنتس هلند موفق به اخذ رتبه اول جایزه جهانی عناوین نمایشگاه‌های موزه‌ها در نیویورک شده است، می‌رود تا گام‌های بلندتری را در معرفی فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایرانی برداشته و سفیر فرهنگی باشد تا چهره واقعی ایران اسلامی در سطح بین الملل اعتلا بخشد. نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی ایران با عنوان «ایران؛ مهد تمدن‌ها» با حضور حسن قشقاوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران و تعدادی از مقامات محلی ایالت والنسیا ۲۳ اسفند ۹۷ در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا گشایش یافت. در این نمایشگاه که به مدت ۵ ماه برپا می‌شود، علاوه بر نمایش آثار تاریخی، مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی، علمی و هنری نیز در کنار آن اجرا خواهد شد.
ایرناایرنا9 ساعت قبل
به گزارش روز جمعه خبرنگار فرهنگی ایرنا از سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، «سید محمد طباطبایی» مدیر روابط عمومی این نمایشگاه با اعلام این خبر گفت: این مراسم روز سه‌شنبه (ساعت ۸ صبح) با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در «تالار قلم» کتابخانه ملی برگزار می‌شود. وی ادامه داد: در این مراسم هیاتی از کشور چین به عنوان مهمان سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و ناشران و اهالی فرهنگ حضور خواهد داشت. سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. فراهنگ**۱۳۵۵ **۲۰۲۱**انتهای پیام /*
فردا نیوزفردا نیوز2 ساعت قبل
کولاک: محمد کاظم تارتار که اصالتا اهل خراسان شمالی است، با مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان انگلیسی از شهر اصفهان اولین کسی است که توانست تمام سوالات مسابقه برنده باش را درست جواب دهد و اولین برنده مسابقه برنده باشد شود. جوانی که به گفته خودش سالهاست مطالعه‌ آزاد فراوانی دارد و به خصوص در رشته جغرافیا و تاریخ مطالعات گسترده‌ای داشته است. می‌شود گفت هیچکس مثل محمدکاظم نتوانسته بود آنقدر دقیق به سوالات مختلف پاسخ و توضیح بدهد.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
آریانا سعید که بی‌تردید می‌توان گفت مشهورترین آوازخوان زن در افغانستان است. این بار اظهارات او در باره زنان محجبه مانند بمبی در شبکه‌های اجتماعی ترکید و باز هم برای آریانا سعید جنجال‌ آفرید. برترین‌ها: آریانا سعید که بی‌تردید می‌توان گفت مشهورترین آوازخوان زن در افغانستان است. این بار اظهارات او در باره زنان محجبه مانند بمبی در شبکه‌های اجتماعی ترکید و باز هم برای آریانا سعید جنجال‌ آفرید. این بخش از حرفهای آریانا سعید غوغایی در میان منتقدان و برخی از کاربران صفحات اجتماعی ایجاد کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر