1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
چگونه سرانجام دانشجوی برتر هنر به جعل اسناد ختم شد

چگونه سرانجام دانشجوی برتر هنر به جعل اسناد ختم شد

مهرخبرگزاری مهر |
در طرح رعد ۲۴ یک متهم با دیگر متهمان تفاوت داشت، نه خالکوبی به سر و رویش بود و نه به قیافه اش می خورد که متهم باشد! بلکه دارای داستان زندگی متفاوتی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در بیست و چهارمین طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت در بین تمامی افرادی که دستگیر شده بودند آن پسر که لباس قرمز به تن کرده بود و موهای بلندی داشت نظرم را نسبت به سایر متهمان بیشتر جلب کرد.

به سمتی که ایستاده بود رفت و با افسر پرونده‌اش صحبت کردم؛ سرهنگ دوم عباس واعظی رئیس کلانتری ۱۱۴ غیاثی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد تخلفات این متهم اظهار کرد: به دنبال وصول اخباری مبنی بر فعالیت گسترده یک باند در رابطه با جعل اسناد دانشگاهی این موضوع در دستور کار عملیاتی مأموران کلانتری ما قرار گرفت و با بررسی‌های اطلاعاتی که همکاران ما انجام دادند، صحت خبر واصله برای ما محرز شد و این پرونده به صورت جدی‌تر در دستور کار ما قرار گرفت.

وی افزود: بلافاصله بعد از شروع فعالیت مأموران، فرد شناسایی شد و با هماهنگی مقامات قضائی، به مخفیگاه فرد وارد شدیم، در بدو ورود به مخفیگاه، فرد دستگیر و ۵۶ فقره مدارک دانشگاهی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، جواز طبابت، ریز نمرات دانشگاهی، شماره نظام پزشکی، دارالترجمه رسمی، تراول چک جعلی و … از او به دست آمد.

چگونه سرانجام دانشجوی برتر هنر به جعل اسناد ختم شد - 4

رئیس کلانتری ۱۱۴ غیاثی با اشاره به شیوه جعل این متهم گفت: اسناد جعلی کاملا حرفه‌ای و دقیق هستند و معلوم بود که ما با یک جاعل حرفه‌ای روبرو هستیم، همچنین تمامی اسناد جعلی که از این جاعل کشف شد با هولوگرام بود و مهر برجسته و دانشگاهی نیز داشتند.

سرهنگ واعظی تصریح کرد: جعل آنقدر دقیق و با جزئیات انجام شده بود که اگر فردی تخصص کافی نداشته باشد، نمی‌تواند این اسناد جعلی را از اسناد اصلی تشخیص دهد.

وی با اشاره هزینه‌ای که مشتریان این جاعل برای هر مدرک پرداخت می‌کردند، گفت: این تیم با اقدامات حرفه‌ای که داشتند، مدارک جعلی را در اختیار فرد متقاضی قرار می‌دادند و متقاضی بسته به نوع سفارشش حداقل از پنج میلیون تومان برای این اسناد جعلی هزینه می‌کرد.

رئیس کلانتری ۱۱۴ غیاثی با اشاره به عملیات دستگیری متهم گفت: ما در این عملیات یک نفر را دستگیر کردیم ولی سه نفر با این فرد مرتبط هستند که همچنان موفق به دستگیری آنها نشدیم و اقدامات اطلاعاتی جهت شناسایی و دستگیری همدستان این فرد دستگیر شده همچنان ادامه دارد.

چگونه سرانجام دانشجوی برتر هنر به جعل اسناد ختم شد - 9

سرهنگ واعظی خاطرنشان کرد: افرادی که از این مدارک جعلی استفاده کردند و یا به این فرد یا هر جاعل دیگری سفارش مدرک جعلی داده‌اند هم متهم شناخته می‌شوند چرا که هرگونه تهیه و استفاده از مدرک جعلی، برابر قانون جرم است و پیگرد قانونی دارد.

اظهارات متهم

به سراغ خود متهم رفتم و با او وارد گفت‌وگو شدم، این پسر جوان خودش را اینگونه معرفی کرد: ب. مرادی هستم ۲۸ ساله و به دلیل جعل مدارک دانشگاهی دستگیر شده‌ام. خواهر و برادرهای من خارج از ایران هستند، پدرم فوت کرده و مادرم خانه‌دار است. این را هم همین ابتدا بگویم که خواهر و برادر من با مدارک اصلی به خارج از ایران رفتند و کاری که من انجام می‌دهم، به خانواده‌ام ارتباطی ندارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان | اخبار حوادث فوری

وی افزود: هر کسی که هر مدرکی برای مهاجرت لازم داشت، اطلاعات خودش را برای ما ارسال می‌کرد و من هم آن مدرکی که می‌خواست را برایش صادر می‌کردم.

این متهم با اشاره به ضعف سامانه‌های استعلام مدارک دانشگاهی گفت: مدارک دانشگاهی هیچ‌گونه استعلامی ندارند و به همین دلیل ما می‌توانستیم راحت آنها را جعل کنیم. دانشگاه‌های ایران هیچ سامانه‌ای برای استعلام اینترنتی مدارک دانشگاهی ندارند و اگر کسی بخواهد استعلام مدرکی را بگیرد، باید حتما حضورا به دبیرخانه آن دانشگاه برود به همین دلیل این مدارک هم فقط به کار آنهایی که می‌خواستند مهاجرت کنند، می‌آمد.

وی ادامه داد: بابت هر مدرک از پنج تا ۳۰ میلیون بسته به نوع تقاضا، مدرک و سطحی که مشتری مد نظرش بود، هزینه دریافت می‌کردم، البته بستگی به متقاضی هم داشت که وضع مالی خوبی دارد یا خیر.

چگونه سرانجام دانشجوی برتر هنر به جعل اسناد ختم شد - 17

این جاعل با اشاره به اموالی که از مخفیگاه او کشف شده بود گفت: می‌گویند این تراول چک‌ها را هم من جعل کردم ولی کار من نیست. این تراول چک‌های جعلی را به من انداخته‌اند. (یک مشتری به من داده بود و من فکر می‌کردم اینها پول‌های واقعی هستند اینجا بود که متوجه شدم تراول چک‌ها جعلی بود).

وی گفت: من فتوشاپ‌کار بودم و از زمان تحصیل، مقداری حرفه‌ای کار با فتوشاپ را یاد گرفته بودم، دانشجوی رشته هنر دانشگاه تهران بودم که در ترم آخر درس را رها کردم و به دلیل مشغله کاری، وارد بازار کار شدم. وضع مالی خیلی خوبی داشتم ولی در این چند وقت آخر به دلیل اوضاع بد اقتصادی جامعه، دچار بحران مالی شدم و به همین دلیل وارد این کار شدم.

این متهم با اشاره به شیوه کارش گفت: نحوه کار ما هم این بود که یک رابط داشتم و متقاضی با فرد رابط صحبت می‌کرد و کار را سفارش می‌گرفت. من هیچ ارتباط مستقیمی با متقاضیان نداشتم و چهار همدست دارم که آنها را لو نمی‌دهم.

وی در پایان گفت: من فقط مدارک دانشگاهی جعل می‌کردم و اسناد و مدارکی را که اینجا آورده‌اند، برای این است که پرونده‌ام را سنگین کنند!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر3 ساعت قبل
تأخیرهای ایجاد شده در اجرای این پروژه به سبب نبود منابع مالی کافی و عدم تخصیص آن بوده است. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: وضعیت راههای استان‌های لرستان و ایلام تا یک ماه آینده به وضعیت متعادل می‌رسد. دکتر سعید محمد افزود: احداث پل‌های دائمی میان شهری در استان‌های سیل زده تا یک سال آینده به اتمام می‌رسد. دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: در حادثه سیل استان خوزستان، اولین تجربه بسیج دریایی بدست آمد. در این حرکت امدادی بالغ بر ۱۰۰ فروند شناور و قایق بسیجی و حدود ۲۰۴ شناور سپاه همکاری و حضور داشتند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام سید محمدحسین میرلوحی در این مراسم با اشاره به روایاتی بر لزوم انتظار فرج و زنده نگهداشتن، پاسداشت و احیای شب نیمه شعبان تأکید کرد و افزود: زنده‌ترین انسان‌ها کسانی هسند که منتظر فرج امام زمان (عج) هستند. وی با تشریح ابعاد مختلف شخصیت حقیقی و حقوقی حضرت صاحب الزمان (عج) گفت: دوران غیبت، دوران بیچارگی و بی کسی شیعه است. حجت الاسلام میرلوحی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان معنا و مفهوم آزادی از نگاه شهید مطهری و مفهوم عدالت از نگاه امیرالمؤمنین (ع) پرداخت و افزود: عدالت چیزی جز اجرای حق نیست. وی همچنین با بیان اینکه دوران ظهور، دوران اظهار قدرت و برقراری اقتدار اسلام در کل جهان است، گفت: ما منتظران باید ویژگی‌های دوران اقتدار اسلام را در خود ایجاد کنیم و انسان‌های پرقدرت و امیدواری باشیم. قرائت قرآن و مناجات خوانی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

ژاپن و سازه ضد سیل که مجسمه آزادی و شاتل فضایی در آن جا می‌شود! (+فیلم و عکس)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
در واقع این پروژه سیل را از روی زمین به زیر زمین منتقل می‌کند. توکیو به عنوان پرجمعیت‌ترین کلان شهر جهان همواره در معرض خطر سیل و آب گرفتگی قرار داشته است. شرایط جغرافیایی و سابقه بارش‌ها در ژاپن نیز تاییدی بر لزوم نگرانی و تدبیر در رابطه با سیل است. با توجه به این شرایط ژاپنی‌ها از یک روش کاملا متفاوت و جالب برای مقابله با سیل استفاده می‌کنند که «سامانه زیرزمینی کنترل سیل» نام دارد. تور بازدید از «سامانه زیرزمینی کنترل سیل» برای گردشگران خارجی نیز امکاناتی مانند ترجمه همزمان توضیحات راهنمای تور را در نظر گرفته و اتفاقا استقبال بالایی هم داشته است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
کارهایم را رها کردم و به خانه حضرت عسکری (علیه‌السلام) رفتم و ازعلت این دعوت سؤال کردم؟ به من فرمود: عمه جان! سپس فرزند نرجس خاتون حجت خدا را دیدم که به سجده افتاده است. سپس به محضر امام عسکری (علیه‌السلام) شرفیاب شدم، امام که می‌دانست من به دنبال حضرت مهدی می‌گردم فرمودند: عمه جان! ۶ گوشت و نان فراوان خریداری کرده، به عنوان عقیقه فرزند گرامیش مهدی (علیه‌السلام) در میان شیعیان سامرا تقسیم می‌کنند. ۷ حضرت عسکری (علیه‌السلام) گوسفندانی را به خارج از سامرا می‌فرستاد تا به عنوان عتقیقه فرزندش ذبح کرده، اطعام کنند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
خادمی با اشاره به گرم شدن تدریجی هوا در این منطقه، زندگی مردم در فاصله زمانی اسکان موقت تا اسکان دائم را یکی از مهمترین مسائل عنوان کرد و گفت: برخی از هموطنانمان در این استان نه تنها خانه خود را از دست داده‌اند، بلکه حتی زمین محل خانه آنها نیز از بین رفته است و همانطور که رئیس جمهور بیان کردند لازم است که زمینی جداگانه برای این افراد در نظر گرفته شود اما این کار نباید زیاد طول بکشد. استاندار لرستان با تاکید بر لزوم تسریع در اختصاص منابع برای ترمیم زیرساخت هایی مانند پل‌ها و جاده‌ها گفت: هنوز برخی از خانه‌ها بطور کامل از گل و لای تخلیه نشده‌اند و اگر این اتفاق رخ دهد می‌توان از تعدادی از این منازل برای اسکان موقت استفاده کرد. بهنام سعیدی، سخنگوی سازمان مدیریت بحران از پاکسازی تمام منازل مسکونی درگیر سیل خبر داد و افزود: از ۱۱۴۵ روستایی که مشکل قطعی برق داشتند، فقط ۷ روستا مشکل دارند که علت آن نیز آسیب اساسی به تاسیسات برق رسانی است. سعیدی درباره وضع فعلی پل دختر گفت: در پل دختر ۹۵ درصد شبکه آبرسانی ترمیم شده و فقط در ۵ درصد شهر کارهای فنی برای وصل مجدد آب ادامه دارد. سخنگوی سازمان مدیریت بحران درباره وضع راه‌های این منطقه نیز گفت: از ۸۷۰ محور فقط ۴۶ محور هنوز بازگشایی نشده که علت آن جمعیت بسیار کم و یا دور از دسترس بودن آنهاست. سعیدی تصریح کرد از لحاظ مخابراتی در هیچ منطقه‌ای مشکلی نیست. سخنگوی سازمان مدیریت بحران درباره مناطق سیل زده گلستان نیز گفت: در گلستان نیز علاوه بر پاکسازی منازل، بخش عمده‌ای از مردم به محل سکونتشان بازگشته‌اند و سایر خانه‌ها نیاز به بازسازی دارند. سعیدی افزود: البته در خوزستان شرایط متفاوت است، چون بیش از ۳ هفته تلاش‌ها بر این مسئله معطوف بود که با ورود آب به شهرها مقابله شود و آسیبی به جان مردم نرسد که خوشبختانه تا این لحظه آبی وارد شهر نشده و سدها نیز مرتب رصد می‌شوند. سخنگوی سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه مازندران نسبت به گلستان کمتر آسیب دیده است، گفت: بنیاد مسکن اعلام آمادگی کرده است که به محض فراهم شدن امکان ساخت و ساز، بلافاصله کار ساخت مسکن آغاز خواهد شد. مهدی رازجویان، معاون استانداری مازندران نیز عمده‌ترین آسیب‌های سیل در این منطقه را به کارگاه‌ها و مزارع مردم عنوان کرد و گفت: با اینکه ۱۲ شهرستان و بیش از ۷۰۰ روستا درگیر سیل بودند، اما از نظر آب و برق اکنون مشکلی نیست و امیدواریم تا پیش از پایان فصل زراعت، مشکلات حل شود تا کشاورزان بتوانند به روند معمول زندگی بازگردند. معاون استانداری مازندران همچنین خطر رانش زمین در چند روستا را از تهدیدهای بزرگ ناشی از سیل‌های اخیر دانست و گفت: این شرایط جاده‌ها را نیز تهدید می‌کند و امیدواریم با اختصاص بودجه‌های مورد نیاز راه‌های ۷۵۲ روستا که در خطر قرار دارند مرمت شوند. سرپرست استانداری گلستان نیز بر جانمایی سریع و انتقال سیل زده‌ها به منطقه‌ای امن تاکید کرد و گفت: کارشناسان بنیاد مسکن مناطقی در مینو دشت و آزاد شهر را در نظر گرفته‌اند و امیدواریم هرچه زودتر کار اسکان موقت به اتمام برسد. غراوی افزود: خوشبختانه در آق قلا و گمیشان آب و برق وصل شده و اکنون با کمک نیروهای امدادی از جمله ارتش و سپاه در مرحله پاکسازی منازل از گل و لای هستیم. سرپرست استانداری گلستان مرحله بعدی رسیدگی به وضع سیل زدگان را ارزیابی دقیق خسارات به منازل و آغاز عملیات بازسازی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه جریان آب به سمت دریا ادامه دارد و شرایط جوی هم مناسب است. غراوی گفت: در صورت بارندگی‌های بعدی، آمادگی داریم با تخلیه سدهای بالادست، جریان آب را مهار کنیم.

رازهای سوپر استار شعبده‌بازی ایران + فیلم

ایسناایسنا21 ساعت قبل
فیزیک یکی از شاخه‌های شعبده بازی است و شعبده هم هنر و هم علم است. بهروز کریمی در همین زمینه می‌گوید: ریشه کلمه شعبده بازی هم عربی و هم فارسی است. کریس انجل کارهایش مثل فیلم است در خیابان و مکان‌های عمومی اجرا می‌کند، در واقع او فیلم می‌سازد. هنرجوهای خیلی خوبی داشتم برای مثال سالار عقیلی که ماهرانه شعبده بازی می‌کند و بعد به حوزه موسیقی رفت. قرار است دو غرفه برای فروش لوازم شعبده بازی بزنیم و بچه‌ها ابزار خود را با قیمت مناسب بخرند.

نظرها

اخبار بیشتر