1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
جدیدترین وضعیت اشتغال و بیکاری در کرمانشاه

جدیدترین وضعیت اشتغال و بیکاری در کرمانشاه

ایرناخبرگزاری ایرنا |
کرمانشاه- ایرنا- براساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری کرمانشاه در سال 97 کاهش یافته اما این استان همچنان در صدر جدول بیکاری کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه در سال ۹۳ نرخ بیکاری ۱۵٫۷ درصد را تجربه کرد، این نرخ در سال ۹۴ به ۱۷٫۶ درصد صعود کرد و سال بعد هم رکورد ۲۲ درصد را ثبت کرد.

تعداد بیکاران کرمانشاه در سال ۹۶ اندکی کاهش یافت و به «۱۷۲ هزار نفر» رسید اما نرخ بیکاری استان از ۲۱٫۲ درصد پایین‌تر نیامد.

براساس گزارشی که مرکز آمار ایران به تازگی منتشر کرده، نرخ بیکاری کرمانشاه در پایان سال ۹۷ به ۱۸٫۷ درصد کاهش یافته که نشانگر بهبود ۲٫۴ درصدی نسبت به سال ۹۶ است.

البته کرمانشاه همچنان در صدر جدول بیکاری کشور قرار دارد و نرخ بیکاری آن ۶٫۷ درصد از میانگین کشور بیشتر است.

با این حال نکته امیدوارکننده این است که کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه در شرایطی رخ داده که نرخ بیکاری میانگین کشوری نسبت به سال ١٣٩٦، یک دهم درصد افزایش یافته است.

پس از کرمانشاه استان‌های چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۱۷٫۴ و سیستان و بلوچستان با ۱۶ درصد در رتبه‌های بعدی هستند.

از سوی دیگر کمترین نرخ بیکاری کشور به ترتیب متعلق به استان‌های سمنان، همدان و مرکزی به ترتیب با نرخ بیکاری ۷٫۲، ۸٫۳ و ۸٫۴ درصد است.

از نظر مرکز آمار، شاغل یعنی افراد ۱۰ ساله و بیشتر که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند.

**وضعیت مشارکت اقتصادی

گرچه کرمانشاه همچنان بیشترین بیکار کشور را دارد اما ۴۳٫۲ درصد جمعیت ١٠ ساله و بیش‌تر این استان از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکیست که این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٦)، ۱٫۹ درصد افزایش یافته است. این شاخص در میانگین استان‌ها تنها چهار دهم درصد افزایش یافته است.

نرخ مشارکت اقتصادی اینگونه محاسبه می‌شود: نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ۱۰ ساله و بیشتر (۱۵ ساله و بیشتر) به جمعیت در سن کار ۱۰ ساله و بیشتر (۱۵ ساله و بیشتر) ضربدر ۱۰۰.

نسبت اشتغال سال ۹۷ در کرمانشاه هم از ۳۲٫۵ درصد در سال ۹۶ به ۳۵٫۱ درصد در سال ۹۷ افزایش داشته است.

نسبت اشتغال عبارت است از نسبت جمعیت شاغل ۱۰ ساله و بیشتر (۱۵ ساله و بیشتر) به کل جمعیت در سن کار ۱۰ ساله و بیشتر (۱۵ ساله و بیشتر) ضربدر ۱۰۰.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی استان کرمانشاه نشان می‌دهد که در سال ١٣٩٧، بخش خدمات با ۵۰٫۱ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و بخش‌های صنعت با ۲۲ و کشاورزی با ۲۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

**چرا بیکاری کرمانشاه به سختی پایین می‌آید؟

کاهش اندک نرخ بیکاری فصلی در کرمانشاه گرچه خوشایند است اما نشان می‌دهد که موانع سرسختی برای تداوم سیر نزولی و اشتغالزایی در استان وجود دارد.

یکی از مهمترین موانع، فضای نامطلوب کسب و کار است به طوری که آخرین پایش ملی کسب و کار هم نشان می‌دهد کرمانشاه در بین چهار استان آخر کشور جا گرفته است.

به گفته هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه «روند پیچیده و طولانی بروکراسی اداری استان برای اعطای مجوز به سرمایه گذاران هم اکنون بیش از ۷۰ روز کاری به طول می‌انجامد در حالی که در بیشتر کشورها طی ۲۴ ساعت انجام می‌شود.»

از سوی دیگر معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: برای غلبه بر نرخ بالای بیکاری در استان، مدیریت استان در حال پیگیری چهار اقدام راهبردی است.

هدایت حاتمی در گفت و گو با ایرنا بهبود فضای کسب و کار، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های قانونی و فیزیکی، احیای واحدهای راکد و نیمه فعال و جذب سرمایه‌های جدید را چهار برنامه کنونی استانداری برای اشتغالزایی در استان عنوان و اظهار کرد: دست‌کم سه پرونده کلیدی اشتغالزایی در استان در آستانه آغاز عملیات اجرایی قرار دارند که اشتغالزایی هر یک از آنها بین ۲ تا چهار هزار نفر است.

او همچنین با بیان اینکه ۲۷۶ طرح سرمایه گذاری بالای یک میلیارد تومان در دستور کار اداره‌کل کار و رفاه اجتماعی استان است، گفت: اجرایی شدن این طرح‌ها سبب رونق تولید و پایین آمدن نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ می‌شود.

حاتمی از بانک‌های عامل استان خواست که اولویت پرداخت تسهیلات را از محل تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری و اعتبارات مناطق زلزله‌زده به طرح‌های اشتغالزای استان بدهند.

آنچنان که استاندار کرمانشاه آذر ۹۶ در جلسه ستاد اشتغال استان وعده داده تا پایان برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری استان به «۱۴ درصد» می‌رسد.

استان کرمانشاه پر از ظرفیت‌های بزرگ و متعدد اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن متعدد و ظرفیت‌های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در ‌مرز عراق.

کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱٫۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.

۷۴۴۴/۸۰۶۶

گزارش از عبدالله الماسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
طرح فروش فوری خودروهای سایپا در امروز یکشنبه ۳۱ فروردین از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد. به گزارش عصر ایران، خودروهای تیبا، وانت نیسان تک سوز، وانت نیسان دوگانه سوز، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا به آدرس saipa. iranecar. com مراجعه کنید.
تابناکتابناک16 ساعت قبل
در نتیجه با افزایش قیمت ۲۶ میلیون تومانی توسط کرمان موتور، طبیعتا قیمت این خودرو در بازار نیز افزایش خواهد یافت. در زمینه افزایش قیمت خودرو‌های خارجی می‌توان دلایلی، چون ممنوعیت واردات خودرو و همچنین افزایش قیمت دلار را برشمرد. موتمنی در مورد دلیل افزایش قیمت خودرو‌ها در سال جدید گفت: این افزایش قیمت به سمت تقاضا باز نمی‌گردد و تقاضا برای خرید کم است. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت خودرو‌های داخلی بر روی افزایش قیمت خودرو‌های خارجی تاثیرگذار بوده است یا خیر، گفت: بله، صددرصد تاثیرگذار بوده است. این افزایش قیمت بار روانی را ایجاد خواهد کرد که بر روی قیمت سایر خودرو‌های مونتاژی هم اثرگذار خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی ادامه داد: در حالی که دولت می‌توانست در مقطعی که قیمت رب در بازار داخل دچار افزایش شد، زمینه واردات آن را فراهم کند. در این صورت نه‌تنها قیمت این محصول در بازار داخلی متعادل می‌شد که بازار روسیه نیز از دست نمی‌رفت. رئیس اتاق تهران، شرط رونق گرفتن تولید را کاهش دخالت دولت دانست و گفت: دولت باید از قیمت گذاری و تعیین تکلیف برای واردات و صادرات دست بردارد. محسنی بندپی پیشنهاد کرد: کارگروهی برای شناسایی مقررات و ضوابط دست و پاگیر تولید در استان تهران شکل گیرد که به روانسازی امور کمک کند. در این زمینه می‌توان کارگروهی تشکیل داد که در فواصل مختلف گزارشی از عملکرد و پیشرفت کار ارائه کند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی، با صدور حکمی سید محمد جعفری را به عنوان مدیرکل حراست سازمان بنادر و دریانوردی منصوب کردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی؛ در بخشی از حکم محمد راستاد خطاب به جعفری، پایش مستمر در راستای صیانت از منابع انسانی سازمان، پیشگیری و مقابله جدی با فساد اداری، ارتباط و تعامل سازنده با واحد‌های ستادی و بنادر تابعه، انجام فعالیت‌ها با اولویت اقدامات پیشگیرانه متناسب با اهداف و ماموریت‌های سازمان، اطلاع رسانی به موقع، صحیح و دقیق در موارد مرتبط با وظایف سازمانی از مهم‌ترین ماموریت‌های وی عنوان شده است. سید محمد جعفری پیش از این، بازرس مدیرعامل، مسئول پاسخگویی به شکایات سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس کمیسیون معاملات شرکت ملی نفتکش بوده است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ جواد غفاری با بیان این مطلب گفت: ۲ هکتار از اراضی بستر رودخانه آهار از توابع رودبار قصران در راستای قانون توزیع عادلانه آب رفع‌تصرف شد. وی افزود: در این عملیات ۲۷ مورد پل غیرمجاز، بیش از ۱۰۰۰ متر مربع دیوار و چهار مورد اعیانی غیرمجاز نیز تخریب شد. غفاری گفت: در سه روز کاری هشت حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق ۳۳۰ متر و دبی ۳ لیتر بر ثانیه مسدود شد که با انجام این عملیات از خروج ۵۹ هزار و ۱۳۰ متر مکعب آب از سفره‌های آب زیرزمینی جلوگیری شد. مدیر امور آب شمیرانات با هشدار نسبت به لزوم هوشیاری مردم به هنگام انجام معاملات در نزدیکی رودخانه‌ها افزود: افرادی که قصد انجام معامله در نزدیکی رودخانه‌ها را دارند حتما پیش از انجام معامله از شرکت آب منطقه‌ای تهران استعلام لازم اخذ کنند تا در آینده متحمل هیچگونه ضرر و زیان نشوند. وی گفت: امور منابع آب شمیرانات به‌عنوان متولی آب در حوزه عملکرد شهرستان و به‌عنوان نماینده شرکت آب منطقه‌ای تهران با جدیت و بر اساس قانون نسبت به برخورد با هرگونه تخلف در زمینه آب‌های سطحی و زیرزمینی اقدام و اهتمام جدی خواهد داشت.
الفالف13 ساعت قبل
به گزارش الف، عمران خان نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه (فردا) به دعوت حسن روحانی رئیس جهمور کشورمان به تهران سفر خواهد کرد. این اولین سفر عمران خان به ایران به منظور تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های گوناگون است. وی قرار است به گفته خودش ابتدا به شهر مشهد رفته و سپس به تهران سفر کند؛ چراکه معتقد است اگر از امام رضا (ع) اجازه بگیرد سفر آسان می‌شود. علیرغم مشکلات بانکی و فقدان کانال‌های مالی به دلیل تحریم‌های ایران، تهران صادرات خود به پاکستان را در سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داد. مذاکرات رسمی مقامات ایران و پاکستان در روز دوشنبه در تهران و همچنین دیدار با مقامات عالی کشور از برنامه‌های این سفر است.

نظرها

اخبار بیشتر