1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
اولویت عقلانیت بر هیجان

اولویت عقلانیت بر هیجان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اقدام ناشیانه ترامپ در قرار دادن نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی خارجی نگرانی ها را از بازگشت دوباره گزینه نظامی روی میز وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) و متقابلا اقدامات تلافی جویانه ایران  همچون هدف قرار دادن کشتی ها و ناوهای آمریکایی ها در منطقه خلیج فارس افزایش داده است. در خلاف بودن استراتژی ترامپ و اینکه اقدام وی مغایر با هنجارها و نرم های بین المللی است، تردیدی وجود ندارد؛ اما نکته در اینجاست که در پاسخ به هدف دشمن نباید به بیراهه و کج راهه رفت. اخیرا از سوی یکی از مدیران مسئول یکی از روزنامه ها این پیشنهاد مطرح شده که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام آمریکا تنگه هرمز را به روی شناورهای جنگی آمریکا و کشتی‌های نفتکش و تجاری عربستان و بحرین ببندد.

طرح چنین پیشنهادی آن هم از سوی یکی از نشریات مهم کشور، از چند جهت مناسب مصالح و منافع ملی کشور نیست. در علم سیاست این قاعده مورد قبول همه قرار گرفته که عنصر قدرت زمانی اثربخش و تعیین کننده است که ضرورتی به استفاده عریان از آن نباشد. بازدارندگی در روابط بین الملل ناظر به همین معناست. عامل بازدارنده (تنگه هرمز برای ایران) باید فی نفسه برای کشور قدرت و موقعیت ایجاد کند. وقتی قرار به استفاده از این عنصر بازدارندگی در روابط با سایر قدرت‌های متخاصم باشد، دیگر مفهوم بازداندگی هویت اش را از دست می‌دهد و جنگ و درگیری شکل می‌گیرد. درست است که تنگه هرمز برای تضمین منافع و امنیت ملی کشورمان حیاتی است اما این حیاتی بودن، این مجوز را به ما نمی‌دهد که تنگه را به روی کشتی‌های بزرگ تجاری جهان ولو کشورهای مخالف ما ببندیم. بستن تنگه هرمز آغاز جنگ و نبردی است که پیامدهای آن کل خاورمیانه و جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از سوی دیگر باید توجه داشت که هر گونه اقدام در جهت بستن تنگه هرمز نه تنها منجر به ایجاد اختلاف در کنگره آمریکا علیه ترامپ نمی‌شود بلکه به نوعی زمینه را برای اجماع داخلی در آمریکا و حتی قدرت‌های میان پایه جهانی علیه کشورمان فراهم می‌سازد. تجربه نشان داده که پیشنهادات واکنشی کمکی به تامین منافع ملی کشورمان در طی دهه‌های اخیر نکرده است. آمریکایی‌ها دنبال تضعیف ایران با هر هزینه و بهانه‌ای هستند. اخیرا برایان هوک رئیس میز ایرانی در وزارت خارجه آمریکا صراحتا اعلام کرده که به دنبال ایران ضعیف هستند. ایرانی که قدرت منطقه‌ای اش را در سوریه، عراق و یمن از دست دهد. به طور کلی سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه بر روی موازنه سازی میان قدرت‌های منطقه‌ای استوار است. سابقا این سیاست هم برای ایران و هم عراق در طی جنگ هشت ساله عملیاتی شد. به این شکل جنگ میان دو همسایه با تحریک آمریکا باعث ضعیف‌تر شدن هر دو کشور گردید. هم اکنون هم دولت آمریکا رویکرد انزواسازی ایران را در پیش گرفته است اما پتانسیل و قدرت اجرایی لازم این کار را به تنهایی ندارند. برای همین به دنبال ائتلاف سازی منطقه‌ای علیه ایران هستند. اما همکاری کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم مشروعیتی به اقدام آمریکا علیه ایران نمی‌دهد. از این منظر ترامپ در تلاش برای همراه سازی قدرت‌های بزرگ اروپایی، چین، روسیه و هند است. با عطف به این امر نباید فرصت فضا سازی جهانی به ترامپ در تقابل اش با ایران داد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

تهدید به بستن تنگه هرمز ضمن اینکه دست ترامپ را برای مجاب سازی دیگر قدرت‌ها برای دوری گزینی از ایران باز می‌کند؛ موضع حامیان صلح و جریان‌های مخالف ترامپ را در داخل آمریکا ضعیف می‌کند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری صلح طلب باید این پیام را به جهان مخابره کند که این آمریکاست که دنبال جنگ و ماجراجویی است. برای قبولاندن این سیاست افراد و شخصیت‌های علمی و اجرایی مهم کشور را به کشورهای اروپایی، روسیه، چین و هند برای توجیه سیاست‌های آمریکا و خطرات آن برای امنیت منطقه و جهان اعزام کنیم. بایستی رهبران اروپایی را از اینکه آمریکا با سناریوهای جنگی اش به دنبال اشوب در خلیج فارس و مختل شدن جریان عبور و مرور کشتی‌های تجاری است؛ آگاه کرده و از ظرفیت‌های این کشورها برای خنثی سازی سیاست‌های تنش زای آمریکا بهره بگیریم.

اولویت عقلانیت بر هیجان - 5

*نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور19 ساعت قبل
تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. المیادین نوشت: تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دشمنی آمریکا با ایران، ریشه در زمان سقوط شاه دارد، زمانی که آمریکا زمینه را برای تجدید موج‌های دشمنی با ایران مناسب یافت. در این میان، موضع پنتاگون، در مورد تصمیم رئیس جمهور این کشور، اهمیت زیادی دارد؛ همانطور که جان دنفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به صراحت اعلام کرده است که مخالف این اقدام ترامپ است. علاوه بر اینکه مسئولان بلند پایه غیر نظامی در ایالات متحده نیز از میزان ضرری که در نتیجه تصمیم ترامپ متوجه هم پیمانان وی در منطقه می‌شود و خطری که نیرو‌های آمریکایی در معرض آن قرار خواهد گرفت، ابراز نگرانی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز جمعه این هفته به ابعاد و درجات بلند مناجات شعبانیه و قرائت فراز‌هایی از آن پرداخت. خطیب جمعه تهران گفت: پرخاشگری، حسد، غفلت، تعلقات غیرالهی، هوی و هوس‌ها، قدرت طلبی‌ها و خودبرتر بینی‌ها همه ظلمت باطن است که با وجود این ظلمات درک معارف الهی و فهم حضور حضرت مهدی (عج) سخت می‌شود. وی در ادامه به درجات مادر امام زمان (ع) اشاره کرد و افزود: در خصوص امام زمان هم باید به آیاتی از قرآن اشاره کرد و مهمترین آیه، آیه ۵۵ سوره نور معروف به آیه استخلاف است. حجت الاسلام والمسلمین صدیقی گفت: آمدن امام زمان (ع) استخلاف است و اگر کسی نیاز بشر را به حکومت حضرت درک کند شب و روز نمی‌شناسد. امام جمعه موقت تهران افزود: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «جوانهای امروز ما از ماها که یک دوره‌ای دوره‌ی جوانی‌مان را در خدمت این مبارزه و مانند اینها گذراندیم، انگیزه‌شان بیشتر، معرفتشان بیشتر، آمادگی‌شان بیشتر است. اینکه بنده خطاب به جوانها میکنم و حرف میزنم، به خاطر این است؛ جوانهای ما امروز آماده‌اند، جوانهای ما آماده‌ی حرکتند در جبهه‌های مختلف. [البته] این مبارزه و مجاهدت ملت ایران فقط به معنای این نیست که تفنگ دست میگیرد؛ نه، ما با هیچ کس جنگ نمیکنیم؛ تا وقتی که به ما حمله نشود، ما حمله نمیکنیم معمولا؛ اما در جبهه‌های دیگر [مثلا] در جبهه‌ی علم پیشرفت میکنیم، در جبهه‌ی اخلاق ان‌شاء‌الله پیشرفت میکنیم، در جبهه‌ی سبک زندگی پیشرفت میکنیم، حرکت میکنیم. انگیزه‌های جوانهای ما امروز خیلی خوب است؛ همین طور قدم‌به‌قدم [پیشرفت میکنیم].» ۱۳۹۸/۰۱/۱۴پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «جوان‌ها و اوج پیشرفت کشور» را منتشر کرد.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عملیات تروریستی اخیر در جاده اوماره به گوادر که منجر به جان‌باختن ١٤ تن از نیروهای نظامی و امنیتی پاکستان شد را به شدت محکوم و با دولت، مردم و ارتش پاکستان ابراز همدردی کرد. سید عباس موسوی تاکید کرد: تروریسم پدیده شومی است که جز با همکاری همه جانبه کشورهایی که قربانی آن هستند از بین نخواهد رفت. سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با دولت برادر و همسایه پاکستان در تمام عرصه‌های اطلاعاتی، امنیتی و عملیاتی برای مبارزه با تروریسم اعلام می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
ایشان ۵ مرحله برای این فرآیند مشخص فرموده‌اند که مرحله اول انقلاب اسلامی است که بحمدالله رخ داد و به پیروزی رسید. جامعه اسلامی را هم ما باید تشکیل دهیم. جامعه اسلامی نمونه جوامع موجود در جهان نیست و این جوامع اصلا انسانی نیستند. این جوامع، جوامع درندگی، دزدی و پاره‌پاره کردن آدم است. جوان‌ها کارهایی می‌کردند که در خانه خودشان این کارها را انجام نمی‌دهند و این نمایش تشکیل جامعه اسلامی است.
الفالف10 ساعت قبل
۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سیاسی الف، ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۲۴ ۳۹۸۰۱۳۰۰۸۱عزت الله ضرغامی در حساب اینستاگرامی خمیازه در مطلبی با عنوان «اشتباهات مدیریتی من۱» نوشت: آدم برفی! اخیرا به این نتیجه رسیدم که خوب است این تجارب مفید که برای کشور هزینه هم داشته را به طور عمومی در اختیار صاحب نظران قرار دهم. هر چند #قضاوت_پسینی دارای اشکالاتی است که انسان را از واقعیات صحنه در آن تاریخ مشخص دور می‌کند ولی سر جمع می‌تواند مفید و راهگشا باشد. البته عدم همکاری مدیریت محترم وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات هم در این تصمیم گیری بی‌تأثیر نبود ولی می‌توانستم با اجتهاد رسانه‌ای و هنری تصمیم درست‌تری بگیرم. هر چند در سال‌های مدیریتم در رسانه ملی آن را جبران کردم.

نظرها

اخبار بیشتر