جریان زندگی در پلدختر با بهره گیری از الگوی موکب‌های اربعین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
جریان زندگی در پلدختر با بهره گیری از الگوی موکب‌های اربعین

جریان زندگی در پلدختر با بهره گیری از الگوی موکب‌های اربعین

ایرناخبرگزاری ایرنا |
پلدختر - ایرنا - گام های مصمم، نگاه های امیدوار، روحیه عاشورایی؛ نیروهای جهادی دستگاه های خدمات رسان و خیران، پلدختر را از بحران خارج کرده و نوید زندگی دوباره در این شهر سیل زده را می دهد.

به گزارش خبرنگاران اعزامی ایرنا، بیشتر خیابان‌ها و راه‌های درون شهری توسط جهادگران، نیروهای سپاه، ارتش و شهرداری از رسوبات و آورده‌های سیل پاک، معابر باز و جریان زندگی عادی مردم نیز کم و بیش آغاز شده طوری که مردم پلدختر به کسب و کار روزانه خود مشغول شده‌اند.

اما آنچه که در کنار تلاش مسوولان، فضای امیدواری در شهر را تقویت می‌کند و بیشتر به چشم می‌آید اتحاد و بهره گیری از الگوی موکب‌های اربعین و ایام محرم برای خدمت رسانی به سیل زدگان است که مردم، هیات‌های مذهبی، خیران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیشتاز خدمات رسانی در این خیمه‌ها به سیل زدگان و امدادگران هستند.

فرماندار شهرستان پلدختر با بیان اینکه زندگی عادی در پلدختر از سر گرفته شده و ادارات بازگشایی شده‌اند به خبرنگار ایرنا گفت: در ضلع شرقی شهر که گاز و برق قطع شده و آب برخی دیگر از نقاط قطع شده بود، وصل شده است.

نعمت دستیاری همچنین افزود: برای کمک رسانی درست به سیل زدگان شهرستان به هشت بلوک تقسیم شده است.

وی ادامه داد: ۲ بلوک سهم سپاه، ۲ بلوک سهم ارتش، ۲ بلوک در اختیار بنیاد مسکن استان اصفهان و ۲ بلوک هم به شهرداری تهران برای ارایه خدمات و امدادرسانی واگذار شده است.

مسوول موکب قرارگاه مردمی امام خامنه‌ای شهرستان خرم آباد در پلدختر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از ۱۰ روز پیش کمک رسانی به مردم سیل زده پل دختر را آغاز کردیم و روزانه ۲ تن خرما، هشت هزار وعده غذای گرم و بیش از ۴۰۰ بسته اقلام ضروری مردم شامل برنج، قند، خرما، انواع کنسرو، مواد خوراکی، مواد شوینده، بهداشتی و جیره خشک بین سیل زدگان شهری و روستایی توزیع می‌شود.

امین خورشید وند اظهار داشت: خیران ارتباط مستقیم با قرارگاه امام خامنه‌ای دارند و اعضای موکب نیز دست به خیر هستند به طوری که حدود ۱۵۰ نیروی جهادی در چهار گروه وابسته به قرارگاه فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه برای تحقق فرمایشات رهبرمعظم انقلاب قدم به این راه گذاشتیم، افزود: معتمدهای محلی نیز شناسایی شده که در توزیع اقلام به اعضای قرارگاه کمک می‌کنند تا بسته‌های اقلام ضروری هدفمند و درست به دست مردم برسد.

وی ادامه داد: بر اساس بلوک بندی‌های انجام شده در شهر، کمک رسانی‌ها انجام می‌شود و یک گروه ۱۶ نفره نیز در روستای «چمر» به علت نیاز مردم به کمک مستقر شدند.

خورشید وند ادامه داد: این موکب سالانه در ایام اربعین برپا می‌شود اکنون نیز واجب دانستیم با مشکلات به وجود آمده و با تاسی از اهل بیت (ع) اقدام به کمک رسانی به مردم نیازمند و سیل زده کنیم.

حمید سیاهپور عضو قرارگاه امام خامنه‌ای نیز به ایرنا گفت: آشپزخانه نیز در مجاورت این قرارگاه برپا شده و غذای گرم علاوه بر توزیع در محل استقرار، به مناطق سیل زده و مردم نیازمند نیز ارسال می‌شود.

مسئول موکب شهید مدافع حرم حاج «ذاکر حیدری» اعزامی از تبریز نیز به ایرنا گفت: ۲۰ نفر از اعضای سپاه عاشورای آذربایجان شرقی یک هفته است که در شهرستان پلدختر حضور دارند و ۱۵ روز دیگر نیز خدمات رسانی شبانه روزی خود را ادامه می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث 24 ساعت

حسن نجفی ادامه داد: تاکنون حدود ۳۲ هزار وعده غذای گرم، هفت هزار وعده صبحانه و ۴۰هزار میان وعده و سیب و میوه بین مردم سیل زده توزیع شده که از اعتبار دو میلیارد ریالی احتصاصی تامین شده است.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های روزانه موکب سپاه عاشورای آذربایجان شرقی در پلدختر گفت: اجرای برنامه‌های فرهنگی شامل جنگ شادی، اهدای جوایز، کلاس احکام و توزیع روزانه چای و نوشیدنی‌های گرم از ساعت ۸ صبح تا پاسی از شب از جمله فعالیت‌های این موکب‌ها است.

او همچنین یادآور شد: روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میان وعده شامل سالاد اولویه و فلافل بین گروه‌های فعال امدادرسان در مناطق سیل زده توزیع می‌شود.

طلبه جهادگر اعزامی از خراسان جنوبی نیز به ایرنا گفت: ۴۵ نفر از طلبه‌های اعزامی این استان در روستاهای سیل زده پلدختر به آسیب دیدگان سیل امدادرسانی می‌کنند.

امیرمحمد فاطمی با اشاره به اینکه شرایط زندگی مردم رو به بهبود است، اظهار داشت: کمک به زدودن و پاکسازی رسوبات انباشته شده از سیل در روستاها، لایروبی جدول‌های آب، کمک به جمع آوری رسوبات واحدهای مسکونی و تمیز کردن منازل از جمله کمک‌های طلاب اعزامی است.

وی یادآور شد: موکب‌های برپا شده نیز دغدغه تهیه غذا را در این شهر از بین برده‌اند.

شهروند سیل زده پل دختری نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جمعیت هلال احمر، چادر برای اقامت موقت در اختیار سیل زدگان قرار داده است اما برخی هنوز مشکل پتو و زیرانداز داریم.

عجم آقاخانی گفت: گاهی صف تحویل پتو و چادر آن قدر طولانی است که از خیر تحویل آن می‌گذریم تا در فرصت دیگر مراجعه کنیم در صورتی که باید خودشان آن را توزیع کنند و نیازی به مراجعه حضوری نباشد.

وی در خصوص نحوه توزیع غذا نیز گفت: به رغم اینکه موکب‌ها در منطقه حضور دارند و به لحاظ تغذیه مشکلی نیست اما با ترک چادر جهت تهیه غذا احتمال سرقت اموال وجود دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس منتظر سهمیه غذای سیل زدگان می‌شویم که متاسفانه از ۱۱ شب به بعد تحویل داده می‌شود که در واقع از وقت شام گذشته است.

امیر محمدی از کسبه پلدختر نیز گفت: وضع زندگی مردم بهبود پیدا کرده و نگرانی آنها کمتر شده است.

وی ادامه داد: اما به علت نامناسب بودن وضع اقتصادی مردم منطقه توان خرید ندارند بر این اساس وضع کسبه هم خوب نخواهد شد.

آقاخانی یادآور شد: مسوولان باید به فکر تقویت وضع اقتصادی مردم منطقه در کنار تسریع در بازسازی‌ها و جبران خسارت‌های سیل باشند.

سیل اخیر پلدختر بر پایه تازه‌ترین برآورده‌ها، سبب تخریب کامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان شد.

سیل علاوه بر تخریب کامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان ۵۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی پلدختر آسیب زد و به ۵۵۰ مغازه و فروشگاه خسارت کلی و جزیی وارد کرد.

۶۰۳۳ /۳۰۹۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مراجع حقوق بشری دنیا نباید با سکوت در برابر تحریم به مشروعیت بخشی به جنایت ضدانسانی آمریکا کمک کنند. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، الیزابت تیچی فیسلبرگر، رئیس شورای حقوق بشر با علی باقری کنی معاون رئیس قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در ژنو دیدار و گفت‌وگو کرد. دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی، اظهار کرد: جنایت آمریکایی فقط یک فرمانده شجاع را از ملت ایران نگرفت، بلکه بزرگترین مدافع حقوق ملت‌های منطقه را مورد هدف قرار داد، لذا ساختارهای حقوق بشری دنیا باید در ردیف نخستین مدعیان خون شهید سلیمانی باشند و آمریکایی‌ها را به خاطر این جنایت رها نکنند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، عنوان کرد: مراجع حقوق بشری دنیا نباید با سکوت در برابر تحریم به مشروعیت بخشی به جنایت ضدانسانی آمریکا کمک کنند. رئیس شورای حقوق بشر نیز در این دیدار با اشاره به نقش و جایگاه این شورا، گفت: تعامل میان کشورهای عضو سازمان ملل هدف اساسی شکل‌گیری شورای حقوق بشر است.
ایمناایمنا2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، متأسفانه در این اوضاع بحرانی برای سلامت هموطنان عزیز شاهد سرقت از شهروندان در پوشش انجام تست کرونا در تهران هستیم! وی افزود: اعضای سه خانواده مربوط به افراد مبتلا به ویروس کرونا را قرنطینه کردیم و نگرانی از این جهت وجود ندارد. به گزارش رکنا، پرویز قزلباش با اشاره به شیوع بیماری کرونا ویروس، گفت: خوشبختانه تاکنون بیماری کرونا ویروس وارد استان زنجان نشده و مورد مثبتی نداریم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یادآور شد: یکی از فوتی‌های استان البرز مردی ۴۷ ساله بود و دیگری نیز یک خانم بوده است. دکتر کریم اضافه کرد: آموزش‌های بهداشتی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌شود از مردم می‌خواهیم به این آموزش‌ها دقت کنند.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
مدیرعامل آبفار لرستان گفت: در جریان سیل امروز آب شرب ۷۶ روستا قطع شده بود که تاکنون مشکل ۶۰ روستا برطرف شده و ۱۶ روستای دیگر به علت نداشتن راه دسترسی همچنان بدون آب هستند. علیرضا کاکاوند مدیرعامل آبفار لرستان اظهار کرد: در جریان سیل امروز آب ۷۶ روستا در استان قطع شده بود که تاکنون مشکل ۶۰ روستا برطرف شده و اکنون آب دارند. وی ادامه داد: ۱۶ روستای استان همچنان بدون آب هستند که عدم راه دسترسی علت آن است، اگر راه ایجاد شود در اسرع وقت آب این روشتاها نیز وصل می‌شود. مدیرعامل شرکت آبفار لرستان افزود: بیشتر این روستاها در شهرستان پلدختر هستند. کاکاوند عنوان کرد: لوله‌های انتقال آب آماده بوده و به محض ایجاد راه دسترسی مشکل این روستاها تا فردا حل می‌شود.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین گفت: متاسفانه تصادف زنجیره‌ای امروز اتوبان قزوین_زنجان ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. قدرت اله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین در پی برف و کولاک و تصادف زنجیره‌ای امروز اتوبان قزوین_زنجان که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی توسط رانندگان صورت گرفت، اظهار داشت: تصادف زنجیره‌ای امروز متاسفانه ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین با بیان اینکه از روز گذشته با شروع بارش‌های قابل ملاحظه در سطح منطقه به صورت باران و برف، شاهد بروز کولاک در محورهای مواصلاتی و گردنه‌های برف گیر استان قزوین بودیم، عنوان داشت: متاسفانه صبح امروز در لاین شمالی اتوبان قزوین به زنجان، مقابل شرکت پرشین فولاد، تصادف زنجیره‌ای بین حدود ۲۰۰ خودرو روی داد که ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. وی با ابراز تاسف از بی توجهی به هشدارهای هواشناسی و سایر دستگاههای متولی ادامه داد: با وجود هشدار‌های صورت گرفته در رسانه‌های عمومی و فضای مجازی، متاسفانه به علت بی توجهی برخی از هموطنان شاهد سانحه دلخراش امروز بودیم. مدیر کل مدیریت بحران استان ضمن قدردانی از خدمت رسانی دستگاههای امدادی ازجمله پلیس راه، راهداری، اورژانس و هلال احمر، تصریح داشت: از مردم می‌خواهیم در چنین شرایطی از سفرهای غیر ضروری خودداری نموده و در صورت الزام به سفر رعایت نکات ایمنی و همراه داشتن تجهیزات لازم همراهی لازم با نیروهای امدادی مستقر در جاده‌ها را داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

قتل جوان ۲۰ ساله درمقابل چشمان خواهرش

خبر فوری2 روز قبل

کرونا با بدن چه می‌کند؟

نامه‌نیور2 روز قبل

خوزستان به کیت تشخیص کرونا مجهز شد

خوزستان آنلاین2 روز قبل

پیش‌بینی تکرار آبگرفتگی شدید اهواز در بارندگی از روز دوشنبه

خوزستان آنلاین2 روز قبل

فساد کارکنان گمرک عراق مانع از صادرات شد، نه کرونا/ آغاز بارگیری کالا در گمرگ مهران/ بنگاه‌های کوچک در معرض خطر تعطیلی هستند/ لزوم تشکیل کارگروهی ویژه برای حفظ بازار عراق و افغانستان

تابناک2 روز قبل

اعلام قیمت ۱۰ محصول پر تقاضای میادین میوه و تره بار

مهر2 روز قبل

جنجالی تازه در آمریکا؛ حمایت روس‌ها به سندرز متمرکز شده است؟ /ترامپ چه می‌شود؟

خبرآنلاین2 روز قبل

دوستی خیابانی که دردسرساز شد

خبر فوری2 روز قبل

حذف بازی‌های پرسپولیس و سپاهان از جدول بازی‌های هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا

رکنا2 روز قبل

ضرورت قرنطینه کردن برخی شهرها برای جلوگیری از گسترش کرونا

ایسنا2 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران48 دقیقه قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری49 دقیقه قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین52 دقیقه قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا53 دقیقه قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا53 دقیقه قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز53 دقیقه قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم53 دقیقه قبل