1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
۱۲ درصد ایرانی‌ها به گفتار درمانی نیاز دارند

۱۲ درصد ایرانی‌ها به گفتار درمانی نیاز دارند

مهرخبرگزاری مهر |
عضو هیئت مدیره انجمن علمی گفتار درمانی، با اشاره به اینکه آینده و امکانات گفتار درمانی دستخوش سلایق شخصی شده است، گفت:

به گزارش خبرگزاری مهر، اتابک وثوقی، با اشاره به روز ملی گفتار درمانی (اول اردیبهشت)، اظهار داشت: گفتار درمانی در ایران از سال ۱۳۵۲ شروع و اکنون به سن ۴۷ سالگی رسیده است و از سال ۱۳۸۲ به شکل مستقل فعالیت و وظیفه خدمت‌رسانی بالینی خود را با اخذ پروانه از سازمان نظام پزشکی، انجام می‌دهد.

مسئول کمیته فنی انجمن علمی گفتار درمانی، افزود: گفتار درمانی یکی از رشته‌های توانبخشی است که در حال حاضر در پیشرفته‌ترین کشورها جزو ۱۰ رشته محبوب و پردرآمد به شمار می‌رود اما در ایران، به رغم تلاش‌های بسیار پیشکسوتان و فعالان حقوقی و صنفی رشته هنوز خیلی جاها تحت عنوان رشته‌ای نوپا مطرح می‌شود.

عضو کمیته مشورتی توانبخشی وزارت بهداشت ادامه داد: در ایران سطوح علمی و فعالیت بالینی هم‌تراز با کشورهای رده اول جهان هم پیش برود، مقدمات، پایه، اساس و سیاست‌ها کاملا متعارض است.

وثوقی گفت: امروزه گفتاردرمانی یا همان آسیب‌شناسی گفتار و زبان آنچنان پیشرفت کرده است که در تمام سطوح پیشگیری؛ بهداشت و درمان وارد شده و نقش بسیار بسزایی را برعهده دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی گفتاردرمانی عنوان کرد: متأسفانه باید بگویم که هنوز خدمات گفتاردرمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نیست. البته که انجمن صنفی، انجمن علمی و بورد این رشته تمام زحمات خود را کشیده و هر گونه دفاع، درخواست، استاندارد و … که نیاز بود به تمام ارگان‌های مرتبط از جمله وزارت بهداشت، وزارت رفاه، بیمه سلامت، بیمه تأمین اجتماعی، کمیسیون بهداشت مجلس، کمیسیون مطالعات و تحقیقات تأمین اجتماعی، نظام پزشکی و شورایعالی بیمه ارائه کرده است.

وی گفت: به رغم تمام تلاش طی حداقل ۱۰ سال اخیر همچنان معضل حقوق ابتدایی مردم، تأمین بیمه اجتماعی بلاتکلیف مانده است. مسئله جالب‌تر اینکه آئین‌نامه های تأسیس دفاتر که باید حداقل هر ۵ سال مجددا بازنگری شود، حدود ۲۵ سال است که در حال اجرا است و تغییرات پیشنهادی انجمن علمی که از ۷ سال پیش به وزارت بهداشت تقدیم شده است، ضمن بررسی‌های نامه‌نگاری ها و جلسات بی‌فایده دچار بوروکراسی شده و جزو اولویت‌های معاونت درمان محسوب نمی‌شود.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وثوقی عنوان کرد: این معضل باعث شده است، دفاتر زیادی به دلیل برخورد ناشی از برداشت‌های فردی اداره نظارت، تعطیل، معلق یا دچار مشکل شوند، و تراکم دفاتر و درمانگران بسیار نامنسجم بوده و مناطق محروم کاملا بی‌بهره از وجود همکاران گفتاردرمانی هستند.

وی بیان داشت: سال ۱۳۷۵ در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری قید شده بود که ۳۵۰۰ نیروی گفتار درمانگر مورد نیاز است، امروز که ۲۲ سال از آن زمان می‌گذرد، حدود ۴۰۰۰ دانش‌آموخته گفتار درمانی داریم که قریب به نیمی از آنها مشکل معیشتی و اشتغال دارند و قریب به ۱۰۰۰ نفر تغییر شغل داده اند.

وثوقی تصریح کرد: یکی از مشکلات ساده اما مهم این است که از اسم اصلی این رشته، یعنی آسیب شناسی گفتار و زبان، نمی‌شود استفاده کرد.

وی افزود: باید همه بدانند که با افزایش سن جامعه و بروز اختلالات اکتسابی مثل تصادفات، سکته مغزی، آلزایمر، پارکینسون، اماس و…، و از طرفی افزایش نرخ اختلالات رشدی مثل اوتیسم، گفتار درمانی جزو ملزومات اساسی حوزه سلامت به شمار می‌رود.

وثوقی عنوان کرد: گفتار درمانی رشته‌ای است که حداقل ۳۵ درصد مردم آمریکا، یک بار به کارشناسان این رشته مراجعه کرده‌اند و ۱۷ درصد مردم به آن نیاز دارند. در حالی که در ایران این آمار به طور غیر رسمی ۹ تا ۱۲ درصد اعلام شده است که عملا به یک درصد هم نمی‌رسد. شاید بزرگ‌ترین علت مراجعه نکردن مردم، مشکلات مالی و معضل بیمه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
طرح فروش فوری خودروهای سایپا در امروز یکشنبه ۳۱ فروردین از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد. به گزارش عصر ایران، خودروهای تیبا، وانت نیسان تک سوز، وانت نیسان دوگانه سوز، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا به آدرس saipa. iranecar. com مراجعه کنید.
تابناکتابناک16 ساعت قبل
در نتیجه با افزایش قیمت ۲۶ میلیون تومانی توسط کرمان موتور، طبیعتا قیمت این خودرو در بازار نیز افزایش خواهد یافت. در زمینه افزایش قیمت خودرو‌های خارجی می‌توان دلایلی، چون ممنوعیت واردات خودرو و همچنین افزایش قیمت دلار را برشمرد. موتمنی در مورد دلیل افزایش قیمت خودرو‌ها در سال جدید گفت: این افزایش قیمت به سمت تقاضا باز نمی‌گردد و تقاضا برای خرید کم است. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت خودرو‌های داخلی بر روی افزایش قیمت خودرو‌های خارجی تاثیرگذار بوده است یا خیر، گفت: بله، صددرصد تاثیرگذار بوده است. این افزایش قیمت بار روانی را ایجاد خواهد کرد که بر روی قیمت سایر خودرو‌های مونتاژی هم اثرگذار خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی ادامه داد: در حالی که دولت می‌توانست در مقطعی که قیمت رب در بازار داخل دچار افزایش شد، زمینه واردات آن را فراهم کند. در این صورت نه‌تنها قیمت این محصول در بازار داخلی متعادل می‌شد که بازار روسیه نیز از دست نمی‌رفت. رئیس اتاق تهران، شرط رونق گرفتن تولید را کاهش دخالت دولت دانست و گفت: دولت باید از قیمت گذاری و تعیین تکلیف برای واردات و صادرات دست بردارد. محسنی بندپی پیشنهاد کرد: کارگروهی برای شناسایی مقررات و ضوابط دست و پاگیر تولید در استان تهران شکل گیرد که به روانسازی امور کمک کند. در این زمینه می‌توان کارگروهی تشکیل داد که در فواصل مختلف گزارشی از عملکرد و پیشرفت کار ارائه کند.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی، با صدور حکمی سید محمد جعفری را به عنوان مدیرکل حراست سازمان بنادر و دریانوردی منصوب کردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی؛ در بخشی از حکم محمد راستاد خطاب به جعفری، پایش مستمر در راستای صیانت از منابع انسانی سازمان، پیشگیری و مقابله جدی با فساد اداری، ارتباط و تعامل سازنده با واحد‌های ستادی و بنادر تابعه، انجام فعالیت‌ها با اولویت اقدامات پیشگیرانه متناسب با اهداف و ماموریت‌های سازمان، اطلاع رسانی به موقع، صحیح و دقیق در موارد مرتبط با وظایف سازمانی از مهم‌ترین ماموریت‌های وی عنوان شده است. سید محمد جعفری پیش از این، بازرس مدیرعامل، مسئول پاسخگویی به شکایات سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس کمیسیون معاملات شرکت ملی نفتکش بوده است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ جواد غفاری با بیان این مطلب گفت: ۲ هکتار از اراضی بستر رودخانه آهار از توابع رودبار قصران در راستای قانون توزیع عادلانه آب رفع‌تصرف شد. وی افزود: در این عملیات ۲۷ مورد پل غیرمجاز، بیش از ۱۰۰۰ متر مربع دیوار و چهار مورد اعیانی غیرمجاز نیز تخریب شد. غفاری گفت: در سه روز کاری هشت حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق ۳۳۰ متر و دبی ۳ لیتر بر ثانیه مسدود شد که با انجام این عملیات از خروج ۵۹ هزار و ۱۳۰ متر مکعب آب از سفره‌های آب زیرزمینی جلوگیری شد. مدیر امور آب شمیرانات با هشدار نسبت به لزوم هوشیاری مردم به هنگام انجام معاملات در نزدیکی رودخانه‌ها افزود: افرادی که قصد انجام معامله در نزدیکی رودخانه‌ها را دارند حتما پیش از انجام معامله از شرکت آب منطقه‌ای تهران استعلام لازم اخذ کنند تا در آینده متحمل هیچگونه ضرر و زیان نشوند. وی گفت: امور منابع آب شمیرانات به‌عنوان متولی آب در حوزه عملکرد شهرستان و به‌عنوان نماینده شرکت آب منطقه‌ای تهران با جدیت و بر اساس قانون نسبت به برخورد با هرگونه تخلف در زمینه آب‌های سطحی و زیرزمینی اقدام و اهتمام جدی خواهد داشت.
الفالف13 ساعت قبل
به گزارش الف، عمران خان نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه (فردا) به دعوت حسن روحانی رئیس جهمور کشورمان به تهران سفر خواهد کرد. این اولین سفر عمران خان به ایران به منظور تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های گوناگون است. وی قرار است به گفته خودش ابتدا به شهر مشهد رفته و سپس به تهران سفر کند؛ چراکه معتقد است اگر از امام رضا (ع) اجازه بگیرد سفر آسان می‌شود. علیرغم مشکلات بانکی و فقدان کانال‌های مالی به دلیل تحریم‌های ایران، تهران صادرات خود به پاکستان را در سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داد. مذاکرات رسمی مقامات ایران و پاکستان در روز دوشنبه در تهران و همچنین دیدار با مقامات عالی کشور از برنامه‌های این سفر است.

نظرها

اخبار بیشتر