سربیشه پس از سیلاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
سربیشه پس از سیلاب

سربیشه پس از سیلاب

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بیرجند - ایرنا - شدت بارندگی اخیر در خراسان جنوبی به ویژه در شهرستان سربیشه به گونه ای بود که با تدبیر مسئولان برخی ساکنان محلی به مکان امن منتقل شدند و سیلاب نیز به راه های روستایی و زمین های کشاورزی خسارت وارد کرده است.

به گزارش ایرنا، بیرجند را برای تهیه گزارش میدانی از وضعیت شهرستان سربیشه پس از بارندگی‌های سه روزه ترک کردیم، طبق اطلاعاتی که از هلال احمر استان گرفتیم بیشترین خسارت‌ها به بخش «درح» وارد شده بود، بخشی مرزی که شغل بیشتر مردم آن دامداری و کشاورزی است.

«کنیف» اولین روستایی بود که در مسیر سیلاب به چشم می‌خورد ظاهرا کسی آنجا نبود اما با ایستادن خودروی ما پیرمردی گوژپشت نزدیک شد و گفت: همه زندگیم نابود شده بیایید و ببینید، آن پیرمرد فکر می‌کرد که ما می‌توانیم برای جبران خسارت هایش دستوری صادر کنیم، تا گفتم خبرنگارم ادامه داد: خوش آمدید بیایید همه جا را نشانتان دهم.

پیر مردی دیگر نزدیک شد و بدون احوال پرسی گفت: تمام زحمات ۴۰ ساله‌ام از بین رفته است زمین‌های کشاورزیم به تلی از خاک تبدیل شده شما را به خدا رسیدگی کنید.

حسن جلالی افزود: ۴۰ سال است که در چاه پیامبر اعظم (ص) با همسر و فرزندانم زحمت می‌کشم اما الان خانه و معیشتم هر ۲ از بین رفته است اما شکر خدا می‌کنم چون همانطور که گرفت حتما خواهد داد.

علی شاه زهی، مرد دیگری که به جمع ما پیوست از کم شدن آب قنات گله مند بود و گفت: آب قنات بر اثر سیل یک سوم شده است و باید لایروبی شود.

کنیف را به قصد بخش درح ترک کردیم، از درح به دلیل وجود سیلاب در محورها با خودرو بخشداری همراه شدیم هرچه جلوتر می‌رفتیم شدت خسارات بالاتر می‌رفت اما به همان میزان مردم کم توقع‌تر بودند.

چندین روستا و آبادی را برای عکاسی بازدید کردیم تا به منطقه‌ای رسیدیم که جز چند درخت پیدا نبود، خودرو هم دیگر نمی‌رفت، پیاده به بیابان زدیم تا به آبادی «نیزه گاب» برسیم، ۲۰ دقیقه‌ای را پیاده رفتیم و اوج خسارت را در گندم زارهای در گل تنیده مشاهده کردیم.

پیرمردی از گندمزار نزدیک می‌شد و با صمیمیتی تمام ما را به آن آبادی دعوت کرد، در راه از شدت خسارات و دستور تخلیه روستا سخن گفت و افزود: زنان را به مکان امن فرستادیم اما خودمان برای حراست از آبادی و نگهداری از دام سبک و سنگین که همه دارایی مان هستند ماندیم.

با نزدیک شدن ما به نیزه گاب، مردانی که مانده بودند به استقبالمان آمدند و احوالپرسی بسیار گرم کردند انگار با آمدن ما به نوعی از باز شدن مسیرها خوشحال شدند اما ما با آن خودرو کمک دار هم به زحمت رفتیم.

محمدی یکی از اهالی بدون اینکه وقتی تلف شود از گرسنه بودن دام‌ها و نبود خوراک مورد نیاز سخن گفت و افزود: خودمان برای چند روز دیگر خوراک مورد نیاز داریم اما دام‌ها اگر به موقع به آنها خوراک نرسد تلف خواهند شد.

وی ادامه داد: راه دسترسی برای رفتن به درح و تهیه خوراک نداریم و از طرفی با توجه به نم کشیدن خانه هایی که بیشتر از سنگ و گل بنا شده است تعداد افرادی که مانده‌ایم مجبوریم در ساختمان آب شیرین کن آبادی استراحت کنیم.

محمدی با بیان اینکه منازل ما دیگر مورد استفاده نیستند و به طور عموم درگیر آبگرفتگی و نم زدگی شده‌اند گفت: توزیع چادر برای خودمان و فنس مورد نیاز برای دام‌ها تا حد زیادی مشکلات را مرتفع خواهد کرد.

به سختی از نیزه گاب خارج شدیم برخی جاها مسیر را هم اشتباه رفتیم تا به همت آباد خمین رسیدیم، فرماندار سربیشه هم برای بررسی خسارت‌های به جا مانده از سیلاب آنجا بود گفت: اگر همکاری همه جانبه مردم و مسئولان در سربیشه شکل نمی‌گرفت امروز شاهد فاجعه‌ای بزرگ در منطقه بودیم.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

محمد جواد فلاحی افزود: با توجه به هماهنگی تمامی نیروها با فرماندهی مدیریت بحران در شهرستان نقاط حادثه خیر شناسایی و ۶ روستا تخلیه شد و از طرفی تمامی امکانات لوجستیکی مورد نیاز مستقر شدند.

وی ادامه داد: قبل از بارندگی‌ها با هشدار‌های هواشناسی تمامی سیل بندها و دیوارهای ساحلی تقویت شد اما شدت بارندگی خسارات قابل توجهی را هم به بخش کشاورزی و زیرساختی شهرستان وارد کرد.

فلاحی از خسارت جدی به زیرساخت محورهای مواصلاتی، آب نماها، و پل‌ها خبر داد و تصریح کرد: شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی و فیبر‌های نوری در این مدت دچار سیل زدگی شد که مقدار زیادی رفع شده و شبکه دهستان لانو در حال اجرا است.

وی از قطع شبکه برق در برخی نقاط خبر داد و گفت: شبکه در همان ساعات اولیه وصل شد و برخی آبادی‌ها که امکان وصل برق وجود نداشت از برق اضطراری بهره مند شدند.

فرماندار سربیشه افزود: در حوزه قنوات آسیب‌های زیادی وارد شده و قنات ماهیرود طبق گزارش‌ها بیشترین خسارت را داشته است.

وی ادامه داد: ذخیره سازی ۶ میلیون مترمکعب آب در سازه‌های آبی و بازگشایی ۱۰ محور فرعی و ۲۸ محور ارتباطی روستایی از دیگر اقدامات در این مدت بوده است.

فلاحی از فعالیت گروه‌های ارزیاب در منطقه خبرداد و یادآور شد: خسارات به وجود آمده برگرفته از سیلاب در کمترین زمان ممکن مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا وضعیت کنونی هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.

وی در ادامه از اقدامات تمامی دستگاه‌های امدادی و عملیاتی تشکر کرد و اظهار داشت: اگر تلاش جهادی این نیروها نبود بدون شک امروز شاهد نتیجه دیگری از سیلاب بودیم.

سامانه بارشی از ۴ روز گذشته در خراسان جنوبی فعال شد و فعالیت آن روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری در سراسر استان شدت گرفت به گونه‌ای که برخی محورهای اصلی، فرعی و روستایی مسدود شد و خسارات مالی نیز بر جا گذاشت.

بارندگی اخیر استان بی سابقه بوده به طوری که در برخی شهرستان‌ها تا ۱۰۰ میلیمتر بارندگی گزارش شده است.

با توجه به اخطاریه و هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران کشور و پیش بینی بارندگی‌های سنگین و شدید در منطقه، ۳۰۲ تیم امدادی و عملیاتی در استان خراسان جنوبی پیش از شروع بارش‌ها به حالت آماده باش کامل درآمدند.

رئیس جمهوری نیز روز دوشنبه هفته جاری در تماس تلفنی با استاندار خراسان جنوبی، آخرین وضعیت منطقه، بارش‌ها و خدمت رسانی به مردم این استان را جویا شد و دستور استفاده از تمام ظرفیت‌ها و بسیج امکانات برای رسیدگی به مشکلات ناشی از سیل در استان را صادر کرد.

سیلاب در خراسان جنوبی مهار شده است و اکنون امدادرسانی به سیل زدگان در برخی مناطق از جمله شهرستان‌های طبس و سربیشه ادامه دارد.

شهر سربیشه به مرکزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و ۲۵۱ کیلومتر مربع وسعت در فاصله ۶۶ کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

استان مرزی و کویری خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد.

گزارش میدانی از محمدرسول ابراهیمی اسفدن

۳۲۱۵ * ۶۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
ایرناایرنا15 ساعت قبل
خطری که جان کودکان کار را تهدید می‌کندمدیرعامل موسسه مهروماه (موسسه توانمندسازی زنان و کودکان کم برخوردار) با بیان اینکه همه جا صحبت از ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن است، می‌گوید: آنچه که در میان هیاهوی کرونا گم شده است «کودکان کار» و به خصوص «کودکان زباله گرد» است. انواع توصیه‌های پزشکی و بهداشتی دست به دست می‌چرخد اما دریغ از یک دستورالعمل یا توجه ویژه به کودکان کار. به این فهرست اما می‌توان کودکان زباله گرد که شب‌ها در گودها (محل جمع آوری و دپوی زباله‌ها) به سرمی برند را نیز اضافه کرد. انتخابش یکسان است اما شرایطی که کودکان کار در آن مبتلا شوند چندین برابر یک کودک عادی است. در این میان وزارت بهداشت چه برنامه‌ای برای پوشش بهداشتی کودکان کار و زباله گرد دارد؟ کودکان کار و زباله گرد به علت عدم تمکن مالی امکان بهره گیری از خدمات بهداشتی غیر رایگان را ندارند.
ایرناایرنا1 روز قبل
نشستی با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت، مقام‌های وزارت بهداشت ایران با دعوت از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران بعد از ظهر چهارشنبه به ابتکار وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در این نشست اظهار کرد: ایران از ظرفیت‌های لازم بنیادین برای مدیریت این بیماری برخوردار است. نماینده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این نشست توانمندی و عملکرد ایران را یک نمونه موفق و مثال زدنی در جهان و منطقه ذکر کرد. مدیران وزارت بهداشت ایران نیز ضمن ارائه آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا در ایران، بر تعهد و پایبندی ایران به مقررات شناخته شده بین‌المللی در حوزه بهداشت تاکید کردند. همچنین بر این نکته تاکید شد که ایران واجد تمامی توانمندی‌های فنی و تخصصی لازم برای مقابله با کرونا است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که برای پیشگیری از انتشار بیماری کرونا، ملاقات عمومی در بیمارستان‌ها، سرای سالمندان و زندان‌های استان ممنوع است. دکتر حسن اینانلو شامگاه چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: بر این اساس بیماران تا حصول بهبودی در بیمارستان‌ها خواهند ماند و سپس ترخیص می‌شوند. به گزارش ایرنا وی ادامه داد: طرح‌های قرنطینه‌ای با هدف کنترل و مهار کرونا ویروس با شدت در استان پرجمعیت البرز دنبال می‌شود. اینانلو تاکید کرد: مردم اگر کار غیر ضروری درمانی دارند به تعویق بیاندازند و پس از اپیدمی مراجعه کنند. بیماری کرونا ویروس که از چند پیش در استان البرز موارد مثبت آن مشاهده شده طبق آمار رسمی تاکنون سه نفر در این استان را مبتلا کرده که از این تعداد یک نفر جان باخت.

نظرها

اخبار بیشتر