1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
روایت هجوم شهری‌ها به مناطق بکر طبیعت/ از اکران «پناه» راضی‌ام

روایت هجوم شهری‌ها به مناطق بکر طبیعت/ از اکران «پناه» راضی‌ام

مهرخبرگزاری مهر |
احمد بهرامی کارگردان فیلم سینمایی «پناه» عنوان کرد در این فیلم روی دیگری از هجوم شهری‌ها را به مناطق بکر و دست نخورده طبیعت به تصویر درآورده است.

احمد بهرامی کارگران فیلم بلند «پناه» که این روزها در گروه سینمایی «هنر و تجربه» روی پرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این فیلم گفت: «پناه» اولین فیلم بلند من است که آن را ۲ سال پیش در کویر مرکزی مصر ایران ساختم و قصه نوجوان ۱۶، ۱۷ ساله‌ای به نام پناه را روایت می‌کند که بین ماندن و رفتن در این روستا مانده است. درواقع به این گونه که او در یک روستای توریستی به نام مصر در کویر مرکزی ایران زندگی می‌کند و کمک حال خانواده و اهالی روستاست. در این روستا از زمانی که منطقه توریستی شده است، غالبا شغل اهالی روستا اسکان دادن به شهری‌ها است و پناه چندین سال است که مشغول این کار است اما با توجه به هجومی که شهری‌ها به آنجا دارند کم کم به این فکر می‌کند که آیا بهتر است از آن روستا به شهر مهاجرت کند یا در روستا باقی بماند و با یک جدال درونی نسبت به این قضیه مواجهه می‌شود.

وی افزود: من در این فیلم می‌خواستم روی دیگری از هجوم شهری‌ها را به مناطق بکر و دست نخورده نشان بدهم؛ درواقع می‌خواستم این سوال را ایجاد کنم که آیا توریستی شدن مناطق بکر درست است یا خیر و می‌خواستم تاثیراتی را که فرهنگ‌های بزرگ و شهری روی فرهنگ‌های کوچک می‌گذارند، نشان بدهم.

این کارگردان با بیان اینکه این فیلم در ۳ جشنواره خارجی حضور داشته است، عنوان کرد: این فیلم از حدود ۳ ماه پیش در گروه «هنر و تجربه» در حال اکران است و از اکران آن رضایت نسبی دارم ولی واقعیت این است که «هنر و تجربه» مخاطبان خاصی دارد و متاسفانه این روزها در اکران عمومی بیشتر فیلم‌هایی فروش می‌کنند که درون مایه طنز و ستاره دارند اما با توجه به بضاعت «هنر و تجربه» از اکران «پناه» راضی هستم.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار فرهنگی هنری جهان

بهرامی مطرح کرد: فیلم‌هایی که در «هنر و تجربه» اکران می‌شوند چندان با سلیقه عموم جامعه مطابقت ندارند. البته این موضوع به معنای این نیست که سلیقه عمومی خوب یا بد است بلکه منظورم این است که فیلم‌های «هنر و تجربه» حال و هوای خاص خود را دارند؛ برای مثال چندان از قصه‌های پر افت و خیز و بازیگران شناخته شده برخوردار نیستند به همین دلیل کمتر کسی به تماشای چنین آثاری می‌نشیند. از سوی دیگر معتقدم کسانی که این نوع سینما را دنبال می‌کنند از فیلم‌بین‌های جدی، دانشجویان سینما، کارگردانان فیلم‌های کوتاه و… هستند که تعداد آنها زیاد نیست. با این وجود فکر می‌کنم «پناه» بازخورد خوبی داشته است.

وی در پایان اظهار کرد: هرچند نقدهای خوبی درباره تقابل سنت و مدرنیته در «پناه» خوانده‌ام اما خودم هم می‌دانم که فیلمم به عنوان فیلم اول ضعف‌هایی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام سید محمدحسین میرلوحی در این مراسم با اشاره به روایاتی بر لزوم انتظار فرج و زنده نگهداشتن، پاسداشت و احیای شب نیمه شعبان تأکید کرد و افزود: زنده‌ترین انسان‌ها کسانی هسند که منتظر فرج امام زمان (عج) هستند. وی با تشریح ابعاد مختلف شخصیت حقیقی و حقوقی حضرت صاحب الزمان (عج) گفت: دوران غیبت، دوران بیچارگی و بی کسی شیعه است. حجت الاسلام میرلوحی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان معنا و مفهوم آزادی از نگاه شهید مطهری و مفهوم عدالت از نگاه امیرالمؤمنین (ع) پرداخت و افزود: عدالت چیزی جز اجرای حق نیست. وی همچنین با بیان اینکه دوران ظهور، دوران اظهار قدرت و برقراری اقتدار اسلام در کل جهان است، گفت: ما منتظران باید ویژگی‌های دوران اقتدار اسلام را در خود ایجاد کنیم و انسان‌های پرقدرت و امیدواری باشیم. قرائت قرآن و مناجات خوانی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
کارهایم را رها کردم و به خانه حضرت عسکری (علیه‌السلام) رفتم و ازعلت این دعوت سؤال کردم؟ به من فرمود: عمه جان! سپس فرزند نرجس خاتون حجت خدا را دیدم که به سجده افتاده است. سپس به محضر امام عسکری (علیه‌السلام) شرفیاب شدم، امام که می‌دانست من به دنبال حضرت مهدی می‌گردم فرمودند: عمه جان! ۶ گوشت و نان فراوان خریداری کرده، به عنوان عقیقه فرزند گرامیش مهدی (علیه‌السلام) در میان شیعیان سامرا تقسیم می‌کنند. ۷ حضرت عسکری (علیه‌السلام) گوسفندانی را به خارج از سامرا می‌فرستاد تا به عنوان عتقیقه فرزندش ذبح کرده، اطعام کنند.

یک فرودگاه، ۱۰۰ میلیون مسافر؛ بزرگترین فرودگاه تک‌سازه‌ای جهان کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ سردار عبدالرضا آقاخانی با بیان اینکه برای نیروی انتظامی پاسداری از رویداد بین المللی تامین امنیت مراسم نیمه شعبان افتخار است، گفت: مهم‌ترین موضوع این مراسم امنیت زائران بوده که بر عهده پلیس است بنابراین باید نگاه ما به مراسم جشن نیمه شعبان در قم اعتقادی و ارزشی بوده تا عمل مان انقلابی شود. فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به گستره فعالیت‌های مجموعه فرماندهی انتظامی استان قم در بخش‌های انتظامی، عملیاتی، ترافیکی، پشتیبانی و اطلاع رسانی، افزود: به دلیل افزایش ضریب امنیت و انضباط، ۱۶ پایگاه انتظامی، عملیاتی و تخصصی پلیس‌های اطلاعات، راهور و آگاهی در مسجد جمکران حضور خواهند داشت. وی گفت: ۵ هزار نیروی پلیس امنیت مراسم نیمه شعبان را در قم بر عهده دارند، این ماموریت بزرگ برای پلیس فرصتی فراهم می‌کند که انضباط و توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارد. فرمانده انتظامی استان با تاکید بر این که نیمه شعبان یک رویداد بین المللی و جهانی است و باید به همین اندازه به آن توجه شود، افزود: اجتماع مردم در کنگره عظیم نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران در کل دنیا بی نظیر بوده که این نشأت گرفته از عنایت خاص امام زمان (عج) است. وی گفت: دستگاه‌های اجرایی، حمایتی و نظامی در جشن نیمه شعبان به شکل ملی وارد میدان می‌شوند و امیدواریم این مراسم به بهترین وجه برگزار شود.

رازهای سوپر استار شعبده‌بازی ایران + فیلم

ایسناایسنا21 ساعت قبل
فیزیک یکی از شاخه‌های شعبده بازی است و شعبده هم هنر و هم علم است. بهروز کریمی در همین زمینه می‌گوید: ریشه کلمه شعبده بازی هم عربی و هم فارسی است. کریس انجل کارهایش مثل فیلم است در خیابان و مکان‌های عمومی اجرا می‌کند، در واقع او فیلم می‌سازد. هنرجوهای خیلی خوبی داشتم برای مثال سالار عقیلی که ماهرانه شعبده بازی می‌کند و بعد به حوزه موسیقی رفت. قرار است دو غرفه برای فروش لوازم شعبده بازی بزنیم و بچه‌ها ابزار خود را با قیمت مناسب بخرند.
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
فیزیک یکی از شاخه‌های شعبده بازی است و شعبده هم هنر و هم علم است. بهروز کریمی در همین زمینه می‌گوید: ریشه کلمه شعبده بازی هم عربی و هم فارسی است. وقتی یک نفر برایشان شعبده بازی می‌کند می‌خواهند حدس بزنند و بعد از فهمیدن راز می‌خواهند این شعبده‌ها را اجرا کنند که اشتباه است. هنرجوهای خیلی خوبی داشتم برای مثال سالار عقیلی که ماهرانه شعبده بازی می‌کند و بعد به حوزه موسیقی رفت. قرار است دو غرفه برای فروش لوازم شعبده بازی بزنیم و بچه‌ها ابزار خود را با قیمت مناسب بخرند.

نظرها

اخبار بیشتر