1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
اساسی‌ترین نیاز بیماران نادر کشور/دستور وزیر

اساسی‌ترین نیاز بیماران نادر کشور/دستور وزیر

مهرخبرگزاری مهر |
اساسی ترین نیاز بیماران نادر کشور، در دیدار هیئت مدیره بنیاد با وزیر بهداشت، مطرح و مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در دیدار نوروزی هیئت مدیره بنیاد بیماری‌های نادر ایران با وزیر بهداشت، ضمن ارائه گزارش عملکرد ۱۰ ساله بنیاد بیماری‌های نادر ایران، توان و ظرفیت و نیازهای اساسی در حوزه دارو، درمان و پیشگیری از وقوع بیماری‌های نادر، مورد تاکید قرار گرفت.

در این جلسه، یاسر داودیان رئیس هیئت مدیره و حمیدرضا ادراکی مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران، ضمن قدردانی از مساعدت‌های وزیر بهداشت در صدور دستور تهیه و تدوین سند ملی بیماری‌های نادر که مسئولیت آن به دانشگاه علوم پزشکی تهران واگذار شد، نیاز به تأمین دارو و تأسیس داروخانه، به عنوان اساسی‌ترین نیاز بیماران نادر کشور مطرح شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وزیر بهداشت نیز در راستای تأمین منابع دارویی و درمانی بیماران نادر و تسریع در این امور دستورات لازم را برای معاونین وزارتخانه صادر کرد.

همچنین در این دیدار مقرر شد معاون درمان وزارت بهداشت و قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل، پیگیری‌های لازم را برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بین المللی جهت بهبود شرایط بیماران نادر کشور انجام دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب23 ساعت قبل
این خواص را می‌توان به شکل عادی و به شکل علمی بررسی کرد. پژوهش‌های سال‌های اخیر نشان داده‌اند تغییرات هیستونی پس از ترجمه موجب می‌شود که بدون تغییر توالی DNA بیان ژن تغییر کند. آن‌ها دریافتند در سلول‌های مربوط‌به بیماران مبتلا به سرطان معده، الگوی بیان هیستون استیل ترانسفرازها (HATs) و هیستون داستیلازها (HDACs) تغییر می‌کند. این تغییرات از نوع تغییرات اپی‌ژنتیک هستند و ساختار و انسجام ژنوم را در بسیاری از تومورها، ازجمله سرطان معده تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. به‌گفته‌ی پژوهشگران، این ترکیبات ازطریق تشویق یا مهار استیلاسیون هیستون، می‌توانند موجب فعالیت یا سرکوب ژن‌های درگیر در توسعه‌ی سرطان معده شوند.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با تاکید بر رویکرد سلامت‌محور طب ایرانی، این مکتب غنی طبی را در زمینه اصلاح سبک زندگی مردم به‌عنوان مهم‌ترین عامل شیوع بیماری‌های غیر واگیر از نگاه سازمان جهانی بهداشت، پیشرو دانست. به گزارش ایسنا، دکتر محمود خدادوست در ششمین روز از هفته سلامت با شعار سبک زندگی سلامت‌محور با اشاره به قدمت چندهزار ساله و ریشه‌دار بودن طب ایرانی در فرهنگ و باور مردم گفت: طب ایرانی مبتنی بر دانش بومی است و با رویکرد سلامت‌محور و مبتنی بر اصلاح سبک زندگی می‌تواند کمک شایانی به حفظ تندرستی و ارتقای سلامت کشور کند. وی افزود: از نگاه سازمان جهانی بهداشت، بهترین و مؤثرترین راه مداخله و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر، اصلاح سبک زندگی است و بهره‌گیری مناسب از توصیه‌های حکمای طب ایرانی و به‌کارگیری آموزه‌های آنان در زندگی روزمره تأثیر بسزایی بر اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از بروز این بیماری‌ها دارد. سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هفته سلامت فرصتی است برای توجه بیشتر مردم به سلامتی و سبک زندگی خود، گفت: پیام اصلی طب ایرانی، اصلاح سبک زندگی است و نباید تنها هنگام بیماری به سلامتکده‌ها مراجعه کرد بلکه به مردم توصیه می‌شود حداقل سالی یک‌بار، به این مراکز مراجعه و با متخصصان این حوزه در خصوص شیوه‌های نگاهداشت تندرستی خود مشورت کنند. بنابر اعلام «وبدا»، مشاور وزیر بهداشت تاکید کرد: در کنار ارائه آموزه‌های ضابطه‌مند و قانونمند طب ایرانی به‌صورت فراگیر به عموم مردم، همت و تلاش دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول در زمینه اصلاح عوامل زمینه‌ای تأثیرگذار در خصوص هر یک از این شش اصل ضروری حیات از دیدگاه حکمای طب ایرانی، در تغییر رفتار مردم برای اصلاح سبک زندگی آنان و ارتقای سلامت جامعه تأثیر بسزایی دارد.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ حمیدرضا صفی خانی گفت: پوشش همگانی سلامت یکی از اهداف نظام‌های سلامت در دنیا است و مفهوم آن برخورداری تمام آحاد جامعه از خدمات پایه سلامت بدون اینکه ناتوانی مالی مانع بهره مندی آنها شود، است. وی افزود: پوشش همگانی سلامت از سه بعد برای دسترسی افراد قابل بحث است. بعد اول: پوشش جمعیتی که همه افراد فارغ از جنسیت، نژاد، قومیت و مذهب باید برخوردار باشند و فراگیری آن مهم است. بعد دوم: بسته خدمتی است که باید جامع بوده و پاسخگوی بیشترین نیازهای اصلی خدمات سلامت باشند. بعد سوم: شامل حفاظت مالی از مردم است؛ یعنی گردش مالی دولت و مردم عادلانه باشد و بار مالی ناشی از خدمات سلامت عادلانه تقسیم شود. اخیرا بعد چهارمی هم شامل کیفیت خدمات و رضایت مندی مردم، به ابعاد پیشین افزوده شده است. صفی خانی تصریح کرد: مفهوم پوشش همگانی سلامت یعنی نظام‌های سلامت را به سمتی سوق دهیم که چه انتخاب‌های استراتژیکی انجام دهند و چه کسانی صلاحیت ارائه خدمات سلامت به مردم را دارا هستند تا بیشترین کارایی و اثربخشی را داشته باشند. وی افزود: در بحث ارائه خدمات باید آمایش سرزمینی را هم در نظر داشته باشیم. اینکه خدمات را در چه گستره‌ای از کشور جاری کنیم و خدمات در اقصی نقاط کشور توزیع شود تا همگان از آن بهره مند شوند. صفی خانی گفت: مفهوم پوشش همگانی سلامت، سیاست‌های اجرایی نظام‌های سلامت را رقم می‌زند که شامل انتخاب نیروی انسانی، منابع، چیدمان ارائه خدمات، روش‌های ارائه خدمات، ارتقای سواد سلامت مردم و اصلاح سبک زندگی است که همگی درون بخش سلامت شکل می‌گیرند. وی افزود: نظام‌های سلامت باید سیاست هایی فراتر از اینها را خلق کنند؛ زیرا ۶۵ درصد سلامتی مردم به عواملی خارج از بخش سلامت مانند آلودگی هوا، توسعه ناموزون صنایع و اثراتش بر سلامتی مردم، افسردگی و بیماری‌های روانی ناشی از مشکلات اقتصادی مرتبط است که سیاست گذار باید برای هر کدام، راه حلی ارائه دهد و نگاه فرابخشی به سلامت مردم داشته باشد. صفی خانی گفت: چیدمان سیاستی و اجرایی باید مفهوم کامل پوشش همگانی سلامت را پیاده سازی کند و سیاست هایی فرابخشی داشته باشد تا مخاطرات سلامتی را کاهش دهد و با کمترین هزینه سرویس دهی کند و حتی به موضوع بازتوانی هم توجه داشته باشد و این مفهوم، ابعاد روحی، روانی اجتماعی و معنوی را شامل می‌شود. وی افزود: سیاست گذاران باید بسته خدمتی را فراهم کنند که سطوح ارائه خدمت را تعیین کند. همچنین از سطح خانواده تا سطوح تخصصی را به گونه‌ای تعریف کند که همه مردم از یک نظام یک پارچه، هماهنگ و موزون خدمات مناسب و با کیفیت دریافت کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
ویتامین D از جمله ویتامین‌های مورد نیاز بدن است که باید هر روز آن را در سبد غذایی خود قرار داد. ماهی سالمونماهی‌های چرب منبع غنی از انواع ویتامین‌ها هستند و می‌توانند سلامت بدن را تضمین کنند، این ماهی‌ها و مخصوصا سالمون سرشار از ویتامین D هستند و باید حتما در رژیم غذایی هفتگی افراد قرار گیرند. صدفصدف یک ماده خوراکی و طبیعی است که دارای مواد معدنی بسیار و ویتامین‌های فراوان است، اگر به دنبال خوردن ماده غذایی هستید که بتواند میزان قابل توجهی از ویتامین D بدنتان را تامین کند حتما صدف را در سبد غذایی خود قرار دهید. زرده تخم مرغاگر جزء آن دسته از افرادی هستید که ماهی دوست ندارید می‌توانید زرده تخم مرغ را جایگزین آن کنید، در زده تخم مرغ به همان میزانی که در ماهی ویتامین D وجود دارد می‌توان این ویتامین را پیدا کرد و برای همین است که اکثر پزشکان تغذیه مصرف زرده تخم مرغ را توصیه می‌کنند. قارچاین ماده خوشمزه سرشار از ویتامین D است و برای بدن مفید واقع می‌شود همچنین هیچ ضرری هم برای گوارش به وجود نمی‌آورد و علاوه بر آنکه میزانی از ویتامین D بدنتان را تامین می‌کند خواص مفید دیگری هم برای درمان انواع بیماری‌های دیگر دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
سرطان معده که به نام سرطان گاستریک نیز شناخته می‌شود، یکی از دردناک‌ترین و ترسناک‌ترین اشکال سرطان است. سرطان معده از شایع‌ترین انواع سرطان در جهان نیست، اما این به معنای در امان بودن ما نسبت به این بیماری محسوب نمی‌شود. توجه به نشانه‌های اولیه سرطان معده می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص زودرس و روند درمان کند. اما کاهش وزن می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل سلامت بزرگ، مانند سرطان معده، نیز باشد. در حقیقت، یکی از نشانه‌های اصلی ابتلا به سرطان معده کاهش وزن بی دلیل است.

ژن درمانی: دریچه‌ای برای تحقق آرزوهای پژوهشگران عصر حاضر؟

3+
دیجیاتودیجیاتو20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر