مقام صنفی: بازار خودرو در «گیجی پس از عید» به سر می‌برد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
مقام صنفی: بازار خودرو در «گیجی پس از عید» به سر می‌برد

مقام صنفی: بازار خودرو در «گیجی پس از عید» به سر می‌برد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد بازار این روزها «گیج» است؛ زیرا قیمت ها بی دلیل دچار تغییر شده اما صفی برای خرید تشکیل نشده است.

«سعید موتمنی» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بازار خودرو که از نیمه دوم اسفندماه به دلیل افزایش عرضه شرکت‌ها، به شرایط تعادل نزدیک شده بود و قیمت‌های منطقی‌تری اعلام می‌شد اما در یک هفته گذشته (از ۱۹ فروردین) دوباره روند افزایشی را تجربه کرد.

به گفته وی، شرکت‌های عرضه کننده خودرو به طور معمول در روزهای آخر سال به دلیل تغییر در سیستم‌های فروش یا مدل خودروها و غیره هیچ خودرویی را فاکتور نمی‌کنند و به این ترتیب خلایی در بازار ایجاد می‌شود اما عده‌ای با سوء استفاده از این شرایط به افزایش سلیقه‌ای نرخ‌ها اقدام کردند.

وی ادامه داد: هفته گذشته یکی از شرکت‌های داخلی قیمت یکی از محصولات شاسی بلند مونتاژی خود را به طور سلیقه‌ای تا ۲۶ میلیون تومان افزایش داد، در حالی که اتفاق خاصی در هفته‌های آغازین امسال نیفتاده بود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: این افزایش قیمت بار روانی داشت و بهای محصولاتی نظیر سراتو، پژو ۲۰۰۸ و چانگان تا ۲۵ میلیون تومان افزایش یافت.

این مقام صنفی همچنین پژو ۲۰۶ را مثال زد که قیمت آن در روزهای گذشته در مقایسه با واپسین روزهای پارسال، تا ۱۴ میلیون تومان رشد کرد و به عبارت دیگر به قیمت‌های نیمه دوم بهمن ماه در بازار بازگشت.

وی ادامه داد: با این حال این قیمت‌های غیرمنطقی با اقبال مواجه نشد و خریداران استقبالی نکردند.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی خواستار آن شد تا نهادهای نظارتی اجازه ندهند برخی شرکت‌ها در شرایط کنونی به افزایش دلخواه قیمت هااقدام کنند، زیرا امسال افزایش شمارگان تولید و تعادل بخشی بازار دنبال می‌شود و بهم ریختن آن درست نیست.

** در انتظار برای تعادل بازار

موتمنی اضافه کرد: از دیروز که ۲ خودروساز بزرگ دوباره برنامه‌های فروش فوری و پیش فروش خود را پی گرفته‌اند، انتظار می‌رود بازار شرایط متعادل‌تری را تجربه کند اما دستکم ۲ تا سه هفته به طول می‌انجامد.

«انتظار می‌رود خودروهای ثبت نامی سریع‌تر تحویل شود تا حرص و ولع بازار فروکش کند.»

وی تاکید کرد بازار با افزایش تولید و رشد عرضه به تعادل نزدیک می‌شود و قیمت‌های متعادل‌تری را شاهد خواهیم بود.

وی اضافه کرد: باید رویه‌ای که اسفندماه پارسال بدرستی در پیش گرفته شد، ادامه یابد و نقدینگی‌های سرگردان به سمت تولید هدایت شود تا دلالان از بازار خارج شوند.

این مقام صنفی به مشتریان و خریداران واقعی خودرو توصیه کرد دست نگه داشته و این روزها برای خرید اقدام نکنند، زیرا با قیمت‌های کاذب فعلی فقط جیب برخی سوء استفاده کنندگان پر می‌شود.

به گزارش ایرنا، ایران خودرو و سایپا در ۲ روز گذشته با هدف تامین نیاز بازار و عرضه خودرو به مشتریان واقعی پیش فروش و فروش فوری برخی محصولات را آغاز کردند.

اقتصام*۳۰۶۵*۱۹۶۱*

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر2 روز قبل
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت بخش خصوصی و واگذاری بنگاه‌های دولتی به این بخش گفت: دولت و شخص رئیس جمهور معتقدند تا وقتی که اقتصاد کشور توسط بخش خصوصی اداره نشود، این اقتصاد شکوفا نخواهد شد لذا نسبت به واگذاری امور به بخش خصوصی اهتمام جدی و ویژه‌ای داریم. رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن همه تلاش ما طراحی راهکار و سازوکاری است که وضعیت کنونی کمترین تأثیر را در اقتصاد کشور داشته باشد و در این راستا برنامه‌هایی تنظیم شده که آنها را دنبال خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: در سفر رئیس جمهور به استان فارس تعهد شد که ۹۹۲ میلیارد تومان برای توسعه استان اختصاص یابد و تا امروز حدود ۲ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان یعنی سه برابر تعهد اعلام شده بودجه برای استان اختصاص یافته است. واعظی تصریح کرد: معتقدم علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلات می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از همه مشکلات و گردنه‌ها به سلامت عبور کنیم. در این جلسه استاندار فارس و شماری از رؤسای بانک‌ها و فعالان اقتصادی گزارشی از ظرفیت‌های استان و برنامه‌ریزی برای فعال سازی این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد شتاب در روند توسعه استان ارائه کردند.

نظرها

اخبار بیشتر