عربستان در پشت صحنه تحولات سودان قرار دارد/ارتش، مانع قدرت گرفتن جریان اخوان در سودان خواهد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
عربستان در پشت صحنه تحولات سودان قرار دارد/ارتش، مانع قدرت گرفتن جریان اخوان در سودان خواهد شد

عربستان در پشت صحنه تحولات سودان قرار دارد/ارتش، مانع قدرت گرفتن جریان اخوان در سودان خواهد شد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک کارشناس مسائل آفریقا با اشاره به تحولات صورت گرفته در سودان اظهار کرد: آنچه که در سودان رخ داده است را می‌توان در راستای یک حرکت دومینویی دانست که از چند سال پیش در شمال آفریقا آغاز شده است .

احمد بخشی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تحولات صورت گرفته در شمال آفریقا طی سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ادامه این تحولات طی سال‌های اخیر افزود: مردم در سودان از چند ماه پیش به خیابان‌ها آمدند و خواستار برکناری عمرالبشیر شدند. او نزدیک به ۳۰ سال در این کشور حاکمیت داشت ولی از کارآمدی و کارایی برخوردار نبود و این مطالبه مردم بود که او امور را واگذار کند و تغییراتی در ساختار سیاسی این کشور به وجود آید.

وی با بیان اینکه در پی این اعتراضات عمر البشیر از قدرت برکنار شد و این یک گام مثبتی برای مردم سودان بود و آن‌ها متوجه شدند که با پافشاری بر روی خواسته‌شان توانسته‌اند به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنند، ادامه داد: البته در کنار برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری سودان اکنون بحث چگونگی انتقال قدرت در این کشور بسیار مهم است.

بخشی با بیان اینکه در زمان حکومت عمر البشیر او در راستای ایجاد یک فضای باز سیاسی اقدام چندانی انجام نداد و تلاشی برای انتقال قدرت از سوی وی صورت نگرفت، گفت: در این فرایند تنها خود او در انتخابات کاندیدا می‌شد و او نیز انتخاب می‌شد و حکومتش از وجهه مردمی برخوردار نبود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به تحولات رخ داده در سودان این موضوع مطرح است که آنچه که رخ داده است آیا کودتاست یا نه؟، اظهار کرد: قطعا خواسته مردم سودان این نبوده که دیکتاتوری برود و دیکتاتور دیگری با لباس و شکل دیگری مسئولیت امور را بر عهده بگیرد و حکومت را ادامه دهد.

وی با اشاره به اینکه بعد از برکناری عمر البشیر وزیر دفاع این کشور مسئولیت امور را بر عهده گرفت ولی مردم با این موضوع مخالفت کردند و اکنون آقای عبدالرحمن برهان رئیس شورای دولت انتقالی در این کشور است، گفت: این احتمال وجود دارد که کودتاچیان که در حال حاضر در قالب ارتش مسئولیت را در این کشور به صورت موقت برعهده گرفته‌اند، تلاش وافری کنند که حضورشان در قدرت مستدام باشد. گرچه این موضوع مورد قبول مردم سودان و حتی جامعه بین‌الملل نخواهد بود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

عربستان در پشت صحنه تحولات سودان قرار دارد/ارتش، مانع قدرت گرفتن جریان اخوان در سودان خواهد شد - 7

بخشی در ادامه با اعتقاد بر اینکه به نظر می‌رسد در پشت تحولات رخ داده در این کشور آفریقایی، عربستان پشت صحنه بوده است، ادامه داد: بنا به گفته بسیاری از متخصصان آنچه که در سودان رخ داد یک فرایند دموکراتیک نیست و نظامیان به دلیل اینکه در طول حکومت عمر البشیر منافع زیادی کسب کردند در حال حاضر منافع‌شان اقتضا می‌کند که فرایند گذشته البته با شکل دیگری ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه برخی معتقدند آنچه که در سودان رخ داده با اطلاع عمرالبشیر و توافق با کشورهایی چون عربستان و امارات بوده است درباره قدرت جریان اخوان در این کشور آفریقایی نیز گفت: پیش از این عمرالبشیر گرایش‌هایی را به اخوان داشت ولی به مرور بین او و این جریان فاصله ایجاد شد. در حال حاضر با توجه به گرایش مردم سودان به اسلام شاید یکی از نیروهای آلترناتیو در سودان برای حکومت فعلی اخوان باشد گرچه در این زمینه نمی‌توان به قدرت ارتش توجهی نکرد و به نظر می‌رسد بخشی از آن‌ها در این فرایند تلاش کنند که مانع روی کار آمدن اخوان در این کشور آفریقایی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو / الجزیره: آمریکا برای تامین نظر ایران باید این دو کار را انجام دهد: اخراج بولتون و بازگشت به برجام

انتخابانتخاب22 ساعت قبل
الجزیره در گزارشی به تنش‌ها میان ایران و آمریکا پرداخته و اگرچه جنگ را بعید دانسته اما همزمان تاکید می‌کند که آمریکا بدون اخراج بولتون از دولت ترامپ و بازگشت به برجام، نمی‌تواند ایران را به راه حل‌های دیپلماسی قانع کند.

ویدیو / فرید زکریا: ترامپ ملی گرایی ایرانیان را دست کم گرفته +زیرنویس فارسی

انتخابانتخاب22 ساعت قبل
فرید زکریا در تحلیلی می‌گوید ترامپ اساسا به سیاست خارجی علاقه ندارد و صرفا زمانی که گفته می‌شد ممکن است او به خاطر دیدار با رهبر کره شمالی نوبل بگیرد به آن علاقه مند شد که این علاقه نیز کوتاه مدت بود. به گفته زکریا، ترامپ هر بخش از سیاست خارجی آمریکا در دنیا را به فرد یا دولتی واگذار کرده. از جمله خاورمیانه را به عربستان و اسرائیل.
الفالف7 ساعت قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۵۸ ۳۹۸۰۳۰۲۰۲۷ «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا در جمع خبرنگاران گفت کشورش توانسته حمله ادعایی ایران به نیروهای آمریکا را متوقف کند. وی در ادامه تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکا در منطقه برای جنگ با ایران نیست. او همچنین گفت «تهدیدهای ایران» همچنان شدید هستند و نباید آنها را نادیده گرفت. «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.
ایمناایمنا19 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: عملیات غرورانگیز بیت‌المقدس به لحاظ وسعت منطقه نبرد، حجم تلفات و خسارات وارده به دشمن و به کارگیری تاکتیک‌های خلاق و بومی و تدابیر عملیاتی بی‌نظیر همچون عبور از رودخانه کارون و در نهایت آزادسازی خرمشهر از جمله موفقیت‌ها و پیروزی‌های شگفت‌انگیزی بود که پس از آن، سرنوشت ادامه جنگ را به نفع ایران تغییر داد. بر اساس این بیانیه؛ مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام و اعتماد به نفس و باور به امداد الهی و اتکا به نیروی ایمان و اراده ملی از جمله مولفه‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بود که حیرت جهانیان و یاس و ناامیدی ابرقدرت‌ها و حامیان صدام حسین را به دنبال داشت. ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مقاومت و ایستادگی ملت سرافراز ایران اسلامی با تاسی و الگوگیری از مقاومت هشت ساله برابر دشمن تا بن دندان مسلح رمز پایداری و صلابت ملتی است که توانسته است دستاوردهای دفاعی و علمی بی‌نظیری را به ‌رغم تحریم‌ها و محرومیت‌های بی‌شمار که همواره از سوی قدرت‌های استکباری با محوریت آمریکا رقم خورده است به منصه ظهور رسانیده و ایران را به نقطه‌ای ممتاز و خیره کننده در تراز جهانی برساند. ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تحولات چهار دهه انقلاب اسلامی و خصومت‌ها و بحران آفرینی‌ها علیه کشور ما تاثیری نداشته است و به همین دلیل همواره در سیاست‌ها و راهبردهایی که طراحی کرده است شکست خورده و به دنبال جبران حقارت‌ها و شکست‌های مفتضحانه خود، سعی در ایجاد ناامنی در منطقه، ایران هراسی و چپاول منابع و ثروت عظیم کشورهای مرتجع داشته است. این بیانیه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و به ویژه شهدای آزادسازی خرمشهر و ایثارگران و آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی، به ملت غیور ایران اسلامی اطمینان می‌دهد که فرزندان آنان در نیروهای مسلح همواره تحت فرماندهی مدبرانه فرمانده معظم کل قوا با هوشیاری و بصیرت روزافزون تمامی تحرکات و شیطنت‌های نظام سلطه و نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کرده و زیر نظر دارد و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی کامل در برابر هرگونه زیاده خواهی و مطامع دشمنان به ویژه آمریکای ورشکسته در جهان پاسخ کوبنده و شکست‌های ویرانگری به آنان تحمیل خواهند کرد.

نظرها

اخبار بیشتر