ضرورت توجه به اقتصاد سبز در توسعه کشاورزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
ضرورت توجه به اقتصاد سبز در توسعه کشاورزی

ضرورت توجه به اقتصاد سبز در توسعه کشاورزی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
همدان- ایرنا- اهمیت اقتصاد سبز در توسعه کشاورزی، صنعتی، گردشگری و توسعه پایدار بر کسی پوشیده نیست چراکه صنعت سبز توانایی ایجاد رشد اقتصادی همراه با کاهش آلودگی و تخریب محیط زیست را به همراه دارد.

به گزارش ایرنا، کارشناسان بخش کشاورزی همدان با یادآوری اینکه به صنایعی که در تولیدات خود روش‌های سازگار با محیط زیست را به کار می‌گیرند و یا محصولات سازگار با محیط زیست تولید می‌کنند، صنایع سبز گفته می‌شود معتقدند: در عصر حاضر، مشکلات آلودگی هوا، گرمایش زمین و تغییرات اقلیم و خشکسالی، تقاضا برای صنعت سبز را افزایش داده است.

به گفته این کارشناسان استفاده از انرژی برای انسان‌ها اجتناب ناپذیر است اما باید به سمتی حرکت کرد که به حفظ محیط زیست کمک شود و در این راستا مشاغل سبز باعث حفظ محیط زیست می‌شود.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی همدان در گفت و گوی اختصاصی درباره صنعت سبز با خبرنگار ایرنا گفت: این صنعت از قرن ۲۰ در جهان مطرح و از سال ۱۹۶۰ میلادی توجه بیشتری به آن شد.

غلامحسین تقوی افزود: اما دولتها برای آنکه این مسیر را به جلو ببرند، اتخاذ معافیت‌های مالی به صنایع را در پیش گرفتند و وام‌های بلاعوض به کارخانه‌ها و واحدهای آلاینده پرداختند.

وی با بیان اینکه در ایران نیز گام‌های اولیه صنعت سبز شروع شده اظهار داشت: اما صنعت سبز در ایران، مثل کشورهای پیشرفته جهان، رونق نداشته است و بعد از انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به حفاظت محیط زیست شده است.

تقوی خاطرنشان کرد: پروانه بهره برداری برای صنایع زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی در بخش تولید و فرآوری با نظارت محیط زیست صادر می‌شود و برای هیچکدام از صنایع بدون موافقت محیط زیست پروانه صادر نمی‌شود.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی همدان با تاکید بر اینکه در این استان هیچ نوع صنایعی بدون مجوز محیط زیست فعالیت ندارند گفت: همه صنایع و پروانه‌های صادر شده و جواز تاسیس با مجوز محیط زیست انجام می‌شود.

تقوی با بیان اینکه بیشتر واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی همدان مجهز به تصفیه خانه فاضلاب هستند عنوان کرد: این نشان دهنده آن است که پساب واحدها تصفیه می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش صنایع تبدیلی نیز در استان همدان ۴۰۰ واحد فعال است که ۲۷۶ واحد آنها مربوط به سازمان جهاد کشاورزی است.

به گفته مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی همدان حدود هشت هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال در سطح صنایع غذایی این استان ایجاد شده است.

کارشناس محیط زیست و سلامت غذایی سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: رسالت اصلی سازمان جهاد کشاورزی حفظ و پایداری امنیت غذایی است.

آذر محمدی افزود: جشنواره ملی صنعت سبز هر ساله با هدف اینکه صنعت هیچ آثار مخربی روی محیط زیست نداشته باشد برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در جشنواره صنعت سبز، چهار محور و معیار بررسی و رتبه بندی می‌شود و صنایعی که کمترین آلایندگی را دارد صنایع برتر هستند و انتخاب می‌شود.

کارشناس محیط زیست و سلامت غذایی سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: این چهار محور شامل صرفه جویی در منابع مصرف است و اینکه صنایع پساب‌ها چگونه براساس استاندارهای جهانی مدیریت می‌شود و پسماندهایی که تولید می‌شود به چه صورت مدیریت می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

محمدی با بیان اینکه سهم آلایندگی ایران در کره زمین بسیار پایین است ادامه داد: تلاش بر این است که در حین اینکه امنیت غذایی را داریم به پایداری زیست محیط نیز فکر کنیم و برای توسعه پایداری زیست محیطی نیز حرکت کنیم که از اهداف سازمان جهاد کشاورزی است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی همدان نیز با بیان اینکه همدان با داشتن ۱٫۷ میلیون نفر جمعیت، ۲٫۳ درصد جمعیت کشور را در خود دارا است ادامه داد: این استان با وسعت ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار ۱٫۲ وسعت کشور را دارد و با تولید سالانه ۴٫۵ تا پنج میلیون انواع محصولات کشاورزی و دامی حدود ۴٫۳ درصد تولید کشور را به خود خود اختصاص داده است.

شهرام پیشه ور گفت: همدان می‌تواند علاوه بر اینکه نیاز غذایی عمده خود را تامین کند برای کل کشور انواع محصولات کشاورزی را صادر کند.

وی اظهار داشت: این استان در تولید برخی از محصولات کشاورزی رتبه‌های برتر شامل اول تا سوم را دارد که در تولید سیب زمینی، سیر، گردو و انگور جایگاه ویژه‌ای دارد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی همدان خاطرنشان کرد: حدود ۱۰۳ هزار نفر بهره بردار کشاورزی در این استان فعال است.

پیشه ور افزود: برای تامین غذای کافی در دنیا، افزایش سطح زیر کشت و یا افزایش تولید در سطح امکان پذیر است که افزایش سطح با توجه به محدودیت منابع آب و محدودیت منابع خاک امکان پذیر نیست و حتی شاهد کاهش سطح زیر کشت نیز هستیم.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت محصولات در کشور ۱۸٫۵ میلیون هکتار بوده که به ۱۶٫۵ میلیون هکتار کاهش یافته است تاکید کرد: برای افزایش تولید در سطح، بسته‌های تغذیه‌ای و کودهای گیاهی در نظر گرفته می‌شود تا کمبود مواد غذایی را جبران کند.

وی اضافه کرد: افزایش بی رویه مصرف کودهای شیمیایی را در بسیاری از نقاط دنیا شاهد بوده‌ایم که نرم مصرف سرانه کودهای شیمیایی در کشور ایران ۸۹ کیلو به ازای هر هکتار است که این رقم در دنیا ۱۰۱ کیلوگرم است.

وی با رد شایعه هایی مبنی بر اینکه محصولات تولیدی استان و کشور سالم نیستند گفت: این در حالی است که در کشور ایران کمتر از نرم جهانی کود و سم استفاده می‌شود.

پیشه ور بیان کرد: ۷۴ هزار هکتار باغ و ۶۲۸ هزار هکتار عرصه محصولات زراعی در استان است که در این عرصه ۶۰۰ عامل خسارت زا وجود دارد و به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ درصد تولیدات کشاورزی در دنیا بر اثر عوامل خسارت زا از بین می‌روند و برای کنترل روشهای مختلفی از جمله سموم شیمیایی است که استفاده از آن کنترل شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی همدان گفت: ۱۶۰ فروشندگی سموم در استان همدان وجود دارد که همگی زیر نظارت و پوشش سازمان جهاد کشاورزی استان فعال هستند.

۷۵۲۳/۲۰۸۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
شهرداری منطقه یکتحویل خانه «نیمایوشیج» به شهرداری تهران تا ۱۰ خردادشهرداری منطقه ۲۰منطقه ۲۰ قطب گردشگری مذهبی، ورزشی و تفریحی تهران می‌شودشهرداری منطقه ۲۱ارزیابی ایمنی زمین بازی کودکان در بوستان‌های منطقه ۲۱ شهرداری تهراندر آستانه فصل تابستان و آغاز ایام تعطیلی مدارس، ایمنی زمین بازی کودکان در بوستان‌های محلی و شاخص منطقه ۲۱ با هدف تامین امنیت کودکان و رعایت شاخص‌های ایمنی ارزیابی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱، زهرا میرزایی پور رئیس اداره ایمنی یا HSE این منطقه با بیان اینکه زمین‌های بازی در بوستان‌ها از مهمترین جاذبه‌های فضای شهری برای کودکان بوده و حصول اطمینان از ایمن بودن این اماکن اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: ایمنی مفهومی پیچیده است که می‌تواند حیطه‌های متنوعی را دربرگیرد و محدود به محیط‌های صنعتی نبوده بلکه محیط‌های عمومی و فضا‌های شهری را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. وی افزود: از آنجا که بیش از نیمی از اتفاقات و آسیب دیدگی‌های کودکان در زمین‌های بازی ناشی از سقوط و زمین خوردگی است، رعایت موارد ایمنی نظیر؛ استفاده از سطوح حفاظتی و نرده‌های مناسب در سطح زیرین و اطراف زمین بازی، ایمن سازی وسایل بازی و … می‌تواند در کاهش این قبیل حوادث تاثیر بسزایی داشته باشد. میرزایی پور در ادامه تاکید کرد: اداره HSE منطقه ۲۱ با توجه به «شروع فصل تابستان و افزایش مراجعه شهروندان و خانواده‌ها به بوستان‌ها و اماکن تفریحی»؛ و با هدف حفظ آسایش و امنیت خاطر آنان به منظور پیشگیری از بروز حوادث احتمالی، نسبت به بازدید و بررسی وسایل و تجهیزات بازی در زمین‌های بازی کودکان سطح این منطقه اقدام ویژه نظارتی خود را آغاز کرده است. در این بازدید‌های سراسری، «ایمنی پایه چراغ‌های موجود در بوستان‌ها، ایمنی تاب و سرسره‌ها، سالم بودن کفپوش و وسایل بازی کودکان و همچنین وضعیت اتش نشانی در بوستان‌ها» از اولویت‌های مدنظر بازرسین بوده است.
ایرناایرنا21 ساعت قبل
سعید فکوری عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی این حادثه که ساعت ۱۵ امروز در کیلومتر ۶ جاده قوچان به فاروج اتفاق افتاد، عوامل امدادی پایگاه شهید بابا محمد رستمی با خودرو آمبولانس به محل اعزام شدند. وی اظهار داشت: عوامل امدادی پس از انجام اقدامات اولیه درمانی چهار مصدوم این حادثه را با همراهی اورژانس به بیمارستان موسی بن جعفر (ع) قوچان منتقل کردند. قوچان در ۱۳۷ کیلومتری مشهد واقع است. ۷۵۰۱ / ۶۰۵۳انتهای پیام /*

ویدیو/ اگر فشار خون بالا باشد، چه باید کرد؟

انتخابانتخاب23 ساعت قبل

شاه دامادهای ایرانی را بشناسیم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
عصر ایران؛ مهسا جزینی __ «شغل شما چیست؟» «من دامادشان هستم». این قبلا یک جک بود بود اما این روزها رنگ واقعیت گرفته چرا که آقایان دامادها یکی یکی سر از اخبار رسانه‌ها در می‌آورند. اگر مانند داماد رئیس جمهوری بدشانس باشند، اخبار انتصابشان منتشر می‌شود و در رصد قرار گیرند تا با فشار رسانه‌ای استعفا دهند اما اگر خوش شانس باشند بی سر و صدا جا و یا حتی جاهایی منصوب می‌شوند تا این که در پی یک افشاگری یا طرح شکایتی در دادگاه، رابطه دامادی شان لو رود. مورد اخیرش محمدهادی ‌رضوی یکی از متهمان کلان بانک سرمایه و داماد وزیر کار رفاه و تامین اجتماعی است همان کسی که نماینده دادستان درباره‌اش گفته با پول معلمان و به اسم سرمایه گذاری، مازاراتی و بنز خرید و با تشریفات به خیابان آمد!
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن نامه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به این شرح است: " به این وسیله مراتب سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه جنابعالی و مجموعه وزارت کشور و شهرداری‌ها در طرح نوروزی سال ۱۳۹۸ که کاهش قابل ملاحظه در آمار تصادفات و کشته شدگان رانندگی را در پی داشت، تقدیم می‌دارم. امیدوارم با تلاش مستمر، موجبات توسعه و ارتقاء خدمات رسانی و ارتقای ایمنی را برای مردم عزیز کشورمان به ارمغان آورید. از درگاه خداوند متعال، توفیق روزافزون شما را خواستارم. "
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، سید سعید راد با اشاره به تلاش‌های سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار در جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری با استفاده از ظرفیت داخلی مجموعه افزود: تلاش کردیم تا هیچ کاری بدون ترک تشریفات انجام نشود و همه قراردادهای سازمان در سامانه شفافیت شهرداری تهران ثبت شود. او با تاکید بر مدیریت هزینه‌ها در شرایط اقتصادی موجود و ضرورت حذف تشریفات زائد گفت: مدیریت هزینه‌ها موجب شد تا هزینه‌های سازمان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با وجود افزایش قابل توجه هزینه‌ها و نرخ قابل ملاحظه تورم، تنها ۲ درصد رشد داشته باشد. راد، رعایت حقوق شهروندان و «مشتری مداری» را مهم‌ترین اولویت سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار دانست و اظهار کرد: برای تحقق این هدف، سه اصل «کیفیت مطلوب»، «قیمت مناسب» و «تنوع محصول» باید با جدیت در تمامی میادین و بازارها دنبال شود و مدیران میادین باید با جدیت بیشتری بر امور نظارت نمایند. او به اهمیت و ضرورت تعامل سازنده و همکاری بیشتر با رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: هدفی که رسانه‌ها دنبال می‌کنند، خدمت‌رسانی بهتر و بیشتر ما به مردم است که هدف سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار نیز همین است، بنابراین ما رسانه‌ها را در راه رسیدن به این هدف مشترک، دوست و همکار خود می‌دانیم. مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در پایان با تاکید بر این‌که رضایت شهروندان موجب دلگرمی در کار و ادامه راه می‌شود، خاطرنشان کرد: برای خدمت‌رسانی به شهروندان و عرضه کالاهای تنظیم بازار، همواره در کنار دولت بوده و هستیم و تلاش می‌کنیم در این راه از همه امکانات موجود در ۲۴۶ میدان و بازار خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر