داروخانه‌ها ازسازمانهای بیمه‌ای ۲۰هزار میلیاردریال طلب دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
داروخانه‌ها ازسازمانهای بیمه‌ای ۲۰هزار میلیاردریال طلب دارند

داروخانه‌ها ازسازمانهای بیمه‌ای ۲۰هزار میلیاردریال طلب دارند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
زنجان - ایرنا - معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون طلب داروخانه ها از سازمان های بیمه ای به 20هزار میلیارد ریال رسیده که پرداخت آن از سوی سازمان ها بسیار مشکل است.

به گزارش ایرنا، دکتر مهدی پیر صالحی شامگاه سه شنبه در حاشیه افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای جبران مطالبات داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه‌ای از صندوق ذخیره ارزی کمک گرفته شد.

وی اظهار داشت: بر این اساس مبلغ ۱۸۰۰میلیارد ریال از بودجه تخصیص یافته، به شرکت‌های داروسازی پرداخت شد اما اکنون طلب داروخانه‌ها بیشتر شده است.

این مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط نقدینگی در کشور، ادامه همین روند فعالیت شرکت‌های دارویی را با اخلال و اشکال جدی مواجه می‌کند که برای رفع این معضل مذاکراتی با سازمان‌های بیمه‌ای آغاز شده است.

وی اضافه کرد: با رایزنی‌های انجام گرفته، بخشی از بدهی سازمان بیمه تامین اجتماعی به داروخانه‌ها پرداخت شده و این در حالی است که با یک مقطع پرداخت، مشکل شرکت‌های دارویی و داروخانه‌ها برطرف نمی‌شود.

پیر صالحی افزود: مجموع فروش بازار دارویی کشور در سال گذشته بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد ریال برآورد شد که به طور تقریبی در ماه ۲۰ هزار میلیارد ریال را شامل می‌شود و عقب ماندگی‌ها در این بخش بدهی‌ها را افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: بر این مبنا، رایزنی هایی با شرکت‌های بیمه‌ای و سازمان برنامه و بودجه برای کاهش مشکلات این حوزه در دست انجام است اما وضعیت اقتصادی کنونی به ویژه خسارت سیل مشکلات کشور را مضاعف کرده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانونی مبنی بر تفکیک ردیف بودجه دارو در بیمارستانهای دولتی تصویب کرد که امیدواریم با تایید نهایی آن از سوی شورای نگهبان این مهم به نتیجه مثبت برسد که با اجرای آن دیگر نهادهای دولتی به سیستم دارویی کشور بدهکار نمی‌شوند.

وی یادآوری کرد: امسال با توجه به تحریم‌ها باید بیش از گذشته به سیستم دارویی کشور کمک کرد تا بتوانند با تامین مواد اولیه مورد نیاز بدون کمبودها به خدمات رسانی لازم خود ادامه دهند.

** کمبود دارویی در کشور نداریم

این مسئول ادامه داد: با تمهیدات اتخاذ شده طی ماه‌های آخر سال گذشته توسط شرکت‌های دارویی برای تولید مواد اولیه مورد نیاز و حتی وارد کنندگان دارو و گشایش‌های بانکی خوب در ۶ ماهه اول امسال کمبود دارویی نداریم.

وی اظهار داشت: ممکن است در برخی اقلام دارویی کمبودهای در کشور وجود داشته باشد که این امری طبیعی محسوب می‌شود و در زمان حاضر این تعداد ۲۳ قلم است.

پیر صالحی افزود: این موضوع در تمامی کشورهای جهان نیز وجود دارد اما امروزه انبار دارویی کشور در پخش‌ها، داروخانه‌ها و تولید کنندگان به حدی است که برنامه ریزی‌ها برای ۶ ماهه دوم سال انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: داروی مورد نیاز بیماران خاص نیز بطور ویژه از سوی شرکت‌های تامین کننده ' تولید و وارد کنندگان' به میزان بیشتری لحاظ شده و در این میان اداره کل دارویی وزارتخانه نظارت‌های جدی بر توزیع اقلام دارویی این بخش دارد.

معاون وزیرو رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: طی بازدید از مناطق سیل زده توزیع رایگان اقلام دارویی در تمامی کمپ‌های توسط پزشکان مستقر انجام گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی اظهار داشت: در این مناطق برای کاهش مشکلات بخش خصوصی داروخانه‌ها از شرکت‌های پخش درخواست شد که پرداختی‌ها با تعویق و خرید داروهای جدید با مدت طولانی‌تری انجام شود.

** این سازمان برنامه برای داروخانه‌های زنجیره‌ای ندارد

پیر صالحی افزود: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه‌ای برای ایجاد داروخانه‌های زنجیره‌ای یا صدور مجوز برای چنین داروخانه هایی را ندارد.

وی اضافه کرد: این سازمان در مقطعی بحث زنجیره داروخانه را مطرح کرد، یعنی از داروخانه‌های موجود کشور زنجیره‌ای را تشکیل دهند، که با توجه به مهیا نشدن شرایط لازم این بحث خارج و به انجمن‌های داروسازی واگذار شد.

معاون وزیرو رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این سازمان آمادگی دارد با تدوین آئین نامه‌ها و ضوابط برای ایجاد زنجیره‌های دارو سازی یعنی زنجیره‌ای از داروخانه‌ها نه داروخانه‌های زنجیرهای به صورت شرکتی اقدام کند.

وی اظهار داشت: در صورتی که داروخانه‌ها بخواهند بصورت زنجیره‌ای فعالیت کنند این سازمان آمادگی دارد، آئین نامه‌های مربوطه را تدوین کند که این مهم با درخواست انجمن داروسازان و داروخانه‌ها کشور انجام می‌شود که تاکنون درخواستی اعلام و حتی در برنامه گنجانده نشده است.

** نسخه نویسی الکترونیکی شهریور امسال سراسری می‌شود

پیرصالحی افزود: بخشی از پرونده‌های الکترونیکی سلامت به بحث نسخه الکترونیکی باز می‌گردد که نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: اصلی‌ترین کار برای بحث نسخه الکترونیکی کدینگ و نامگذاری یکسان داروها و تجهیزات پزشکی است که خوشبختانه این مهم در سازمان غذا و دارو انجام شده است.

این مسئول ادامه داد: ۲ سازمان بیمه‌ای پای کار هستند که تا پایان اردیبهشت در چند استان کشور بصورت نمونه اجرا و تا پایان شهریور در سراسر کشور انجام می‌شود.

پیر صالحی افزود: این سازمان بر مواد غذایی خوراکی فراوری و بسته بندی شده نظارت می‌کند و در این راستا نصب برچسب سلامت باید از سوی شرکت‌های مجوزدار رعایت شود.

وی اضافه کرد: لیبل رنگی یا چراغ راهنما میزان مواد مضر را تعیین می‌کند و خریداران به برچسب سلامت، تغذیه و ارزش تغذیه‌ای و کد رهگیری توجه جدی داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: هم اکنون برچسب رنگی در اغلب شرکت‌های غذایی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارخانه‌های تولیدی نیز تا پایان امسال سامانه ردیاب و رهگیری را اجرایی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت دارو در کشور رخ نداده اما باتوجه به فعالیت شرکت‌های دارویی برای ادامه فعالیت و برای کاهش زیان دهی، قیمت‌ها اصلاح می‌شود.

پیر صالحی افزود: حتی در صورت افزایش قیمت دارو این مهم بیش از نرخ تورم به وقوع نخواهد پیوست که در صورت افزایش برای رونق تولید این کار انجام می‌شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: تا کنون هیچ داروی چینی وارد کشور نشده است و در این میان فقط مواد اولیه مورد نیاز از کشورهای چین و هند که جز بزرگترین تولید کنندگان جهانی هستند، مورد مصرف قرار می‌گیرد.

۹۶۴۶/۶۰۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سرکی در دنیای موتوربازها / گران‌ترین و خاص‌ترین موتورسیکلت‌ها چه قیمتی دارند؟

7+
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
اعمال محدودیت در عبور و مرور افراد مشکوک یا مبتلا به کروناوی افزود: ما به جای قرنطینه شهرها محدودیت برای عبور و مرور افراد مشکوک و مبتلا اعمال خواهیم کرد. تمدید تعطیلی مدارس در مناطق آلوده به کرونا طی دوره‌ای سه روزهوزیر بهداشت درباره تعطیلی مدارس اظهار کرد: برای تعطیلی مدارس در مناطق آلوده جمعه شب تصمیم‌گیری خواهد شد. فعلا در مناطق آلوده مدارس را در یک دوره سه روزه تعطیل خواهیم کرد و اگر نیاز به تمدید این تعطیلی باشد اعلام می‌کنیم. در عین حال لیست مناطق آلوده را جمعه شب اعلام خواهیم کرد. وی گفت: از آنجایی که دانشجویان به شهرهای خود بازگشتند و شناسایی افراد مبتلا دشوار است، تصمیم گرفتیم تا دانشگاه‌ها را یک هفته دیگر تعطیل کنیم تا در دانشجویان شبهه آلودگی نداشته باشیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
ی هفته‌جاری معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد هم‌صدا با سازمان حفاظت از محیط‌زیست اعلام کرد که از سال آینده خودروسازان باید پیش از اقدام به فروش، نسبت به دریافت مجوزهای آلایندگی و استانداردهای یورو ۵ اقدام کنند. وی افزود: بنابراین اگر خودروسازان به تعهد خود مبنی بر تولید محصولات یورو ۵ در سال آینده عمل نکرده و سازمان حفاظت محیط‌زیست هم در این مورد گواهی مربوطه را صادر نکند، خودروهای یورو ۴ شماره‌گذاری نخواهند شد. جاویدنیا همچنین تاکید کرده که ضرر دیگر درج نکردن قیمت در سایت‌ها این است که قیمت‌ها در کانال‌های غیررسمی و شبکه‌های اجتماعی خارجی درج می‌شود که دیگر هیچ نظارتی بر آنها نیست. اما از دو هفته گذشته خودروسازان پیش‌فروش‌های خود را بیشتر به منظور تنظیم بازار آغاز کردند. پیش‌فروش‌هایی با موعد تحویل یکساله یا دوساله.
تابناکتابناک1 روز قبل
در بازار ارز، شاخص دلار از ۹۹٫۳ واحد دیروز، تا ۹۹٫۱۱۵ واحد پایین آمد. نرخ برابری ین ژاپن با دلار آمریکا از ۱۱۰٫۱۲ واحد دیروز تا ۱۱۰٫۴۴ واحد تضعیف شد. یوآن چین هم ۰٫۱۵ درصد در بازار‌های خارجی افت کرد تا نرخ برابری آن با دلار به ۷٫۰۲۳۴ واحد برسد. هر سکه یک گرمی نیز ۹۶۰ هزار تومان قیمت گذاری و هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم ۶۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. ♦ برای اطلاع از جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز تهران، به کانال «تابناک» در تلگرام بپیوندید
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ قاسم جانعلی پور روز پنجشنبه گفت: در پی شکایت فردی مبنی بر دسترسی غیرمجاز فرد یا افرادی به تلفن همراه وی و شنود مکالمات و ارسال اطلاعات خصوصی برای نزدیکانش، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی اظهارات شاکی و اقدامات فنی دریافتند که فردی اقدام به نصب یک نرم افزار خاص در تلفن همراه این شهروند کرده و مکالمات او را شنود می‌کند. وی خاطرنشان کرد: در تحقیقات تکمیلی مشخص شد شاکی مدتی قبل تلفن همراه خود را در اختیار یک تعمیر کار که از آشنایان وی بوده، قرار داده است که سپس این فرد به عنوان متهم دستگیر شد و متهم ابتدا منکر اتهامات خود شد اما پس از بررسی تجهیزات رایانه‌ای وی و پیدا شدن اطلاعات و فایل‌های شخصی شاکی، در نهایت لب به اعتراف گشود و علت این امر را درخواست دو تن از خویشاوندان شاکی اعلام کرد. سرهنگ جانعلی پور اظهار داشت: دو متهم دیگر پرونده که خواهر و برادری ۲۵ و ۳۰ ساله بودند دستگیر و ضمن اعتراف به همراه متهم ۳۵ ساله به مرجع قضایی معرفی شدندوی تصریح کرد: در اختیار قرار دادن تلفن همراه و وسایل رایانه‌ای حاوی اطلاعات شخصی به افراد و مراکز غیرمجاز آن هم بدون رعایت هشدارهای پلیس زمینه ساز مشکلات این چنینی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر