1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
داروخانه‌ها ازسازمانهای بیمه‌ای ۲۰هزار میلیاردریال طلب دارند

داروخانه‌ها ازسازمانهای بیمه‌ای ۲۰هزار میلیاردریال طلب دارند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
زنجان - ایرنا - معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون طلب داروخانه ها از سازمان های بیمه ای به 20هزار میلیارد ریال رسیده که پرداخت آن از سوی سازمان ها بسیار مشکل است.

به گزارش ایرنا، دکتر مهدی پیر صالحی شامگاه سه شنبه در حاشیه افتتاحیه بیست و دومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران در زنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای جبران مطالبات داروخانه‌ها از سازمان‌های بیمه‌ای از صندوق ذخیره ارزی کمک گرفته شد.

وی اظهار داشت: بر این اساس مبلغ ۱۸۰۰میلیارد ریال از بودجه تخصیص یافته، به شرکت‌های داروسازی پرداخت شد اما اکنون طلب داروخانه‌ها بیشتر شده است.

این مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط نقدینگی در کشور، ادامه همین روند فعالیت شرکت‌های دارویی را با اخلال و اشکال جدی مواجه می‌کند که برای رفع این معضل مذاکراتی با سازمان‌های بیمه‌ای آغاز شده است.

وی اضافه کرد: با رایزنی‌های انجام گرفته، بخشی از بدهی سازمان بیمه تامین اجتماعی به داروخانه‌ها پرداخت شده و این در حالی است که با یک مقطع پرداخت، مشکل شرکت‌های دارویی و داروخانه‌ها برطرف نمی‌شود.

پیر صالحی افزود: مجموع فروش بازار دارویی کشور در سال گذشته بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد ریال برآورد شد که به طور تقریبی در ماه ۲۰ هزار میلیارد ریال را شامل می‌شود و عقب ماندگی‌ها در این بخش بدهی‌ها را افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: بر این مبنا، رایزنی هایی با شرکت‌های بیمه‌ای و سازمان برنامه و بودجه برای کاهش مشکلات این حوزه در دست انجام است اما وضعیت اقتصادی کنونی به ویژه خسارت سیل مشکلات کشور را مضاعف کرده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانونی مبنی بر تفکیک ردیف بودجه دارو در بیمارستانهای دولتی تصویب کرد که امیدواریم با تایید نهایی آن از سوی شورای نگهبان این مهم به نتیجه مثبت برسد که با اجرای آن دیگر نهادهای دولتی به سیستم دارویی کشور بدهکار نمی‌شوند.

وی یادآوری کرد: امسال با توجه به تحریم‌ها باید بیش از گذشته به سیستم دارویی کشور کمک کرد تا بتوانند با تامین مواد اولیه مورد نیاز بدون کمبودها به خدمات رسانی لازم خود ادامه دهند.

** کمبود دارویی در کشور نداریم

این مسئول ادامه داد: با تمهیدات اتخاذ شده طی ماه‌های آخر سال گذشته توسط شرکت‌های دارویی برای تولید مواد اولیه مورد نیاز و حتی وارد کنندگان دارو و گشایش‌های بانکی خوب در ۶ ماهه اول امسال کمبود دارویی نداریم.

وی اظهار داشت: ممکن است در برخی اقلام دارویی کمبودهای در کشور وجود داشته باشد که این امری طبیعی محسوب می‌شود و در زمان حاضر این تعداد ۲۳ قلم است.

پیر صالحی افزود: این موضوع در تمامی کشورهای جهان نیز وجود دارد اما امروزه انبار دارویی کشور در پخش‌ها، داروخانه‌ها و تولید کنندگان به حدی است که برنامه ریزی‌ها برای ۶ ماهه دوم سال انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: داروی مورد نیاز بیماران خاص نیز بطور ویژه از سوی شرکت‌های تامین کننده ' تولید و وارد کنندگان' به میزان بیشتری لحاظ شده و در این میان اداره کل دارویی وزارتخانه نظارت‌های جدی بر توزیع اقلام دارویی این بخش دارد.

معاون وزیرو رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: طی بازدید از مناطق سیل زده توزیع رایگان اقلام دارویی در تمامی کمپ‌های توسط پزشکان مستقر انجام گرفت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی اظهار داشت: در این مناطق برای کاهش مشکلات بخش خصوصی داروخانه‌ها از شرکت‌های پخش درخواست شد که پرداختی‌ها با تعویق و خرید داروهای جدید با مدت طولانی‌تری انجام شود.

** این سازمان برنامه برای داروخانه‌های زنجیره‌ای ندارد

پیر صالحی افزود: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه‌ای برای ایجاد داروخانه‌های زنجیره‌ای یا صدور مجوز برای چنین داروخانه هایی را ندارد.

وی اضافه کرد: این سازمان در مقطعی بحث زنجیره داروخانه را مطرح کرد، یعنی از داروخانه‌های موجود کشور زنجیره‌ای را تشکیل دهند، که با توجه به مهیا نشدن شرایط لازم این بحث خارج و به انجمن‌های داروسازی واگذار شد.

معاون وزیرو رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این سازمان آمادگی دارد با تدوین آئین نامه‌ها و ضوابط برای ایجاد زنجیره‌های دارو سازی یعنی زنجیره‌ای از داروخانه‌ها نه داروخانه‌های زنجیرهای به صورت شرکتی اقدام کند.

وی اظهار داشت: در صورتی که داروخانه‌ها بخواهند بصورت زنجیره‌ای فعالیت کنند این سازمان آمادگی دارد، آئین نامه‌های مربوطه را تدوین کند که این مهم با درخواست انجمن داروسازان و داروخانه‌ها کشور انجام می‌شود که تاکنون درخواستی اعلام و حتی در برنامه گنجانده نشده است.

** نسخه نویسی الکترونیکی شهریور امسال سراسری می‌شود

پیرصالحی افزود: بخشی از پرونده‌های الکترونیکی سلامت به بحث نسخه الکترونیکی باز می‌گردد که نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: اصلی‌ترین کار برای بحث نسخه الکترونیکی کدینگ و نامگذاری یکسان داروها و تجهیزات پزشکی است که خوشبختانه این مهم در سازمان غذا و دارو انجام شده است.

این مسئول ادامه داد: ۲ سازمان بیمه‌ای پای کار هستند که تا پایان اردیبهشت در چند استان کشور بصورت نمونه اجرا و تا پایان شهریور در سراسر کشور انجام می‌شود.

پیر صالحی افزود: این سازمان بر مواد غذایی خوراکی فراوری و بسته بندی شده نظارت می‌کند و در این راستا نصب برچسب سلامت باید از سوی شرکت‌های مجوزدار رعایت شود.

وی اضافه کرد: لیبل رنگی یا چراغ راهنما میزان مواد مضر را تعیین می‌کند و خریداران به برچسب سلامت، تغذیه و ارزش تغذیه‌ای و کد رهگیری توجه جدی داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: هم اکنون برچسب رنگی در اغلب شرکت‌های غذایی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارخانه‌های تولیدی نیز تا پایان امسال سامانه ردیاب و رهگیری را اجرایی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت دارو در کشور رخ نداده اما باتوجه به فعالیت شرکت‌های دارویی برای ادامه فعالیت و برای کاهش زیان دهی، قیمت‌ها اصلاح می‌شود.

پیر صالحی افزود: حتی در صورت افزایش قیمت دارو این مهم بیش از نرخ تورم به وقوع نخواهد پیوست که در صورت افزایش برای رونق تولید این کار انجام می‌شود.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: تا کنون هیچ داروی چینی وارد کشور نشده است و در این میان فقط مواد اولیه مورد نیاز از کشورهای چین و هند که جز بزرگترین تولید کنندگان جهانی هستند، مورد مصرف قرار می‌گیرد.

۹۶۴۶/۶۰۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
طرح فروش فوری خودروهای سایپا در امروز یکشنبه ۳۱ فروردین از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد. به گزارش عصر ایران، خودروهای تیبا، وانت نیسان تک سوز، وانت نیسان دوگانه سوز، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا به آدرس saipa. iranecar. com مراجعه کنید.
تابناکتابناک17 ساعت قبل
در نتیجه با افزایش قیمت ۲۶ میلیون تومانی توسط کرمان موتور، طبیعتا قیمت این خودرو در بازار نیز افزایش خواهد یافت. در زمینه افزایش قیمت خودرو‌های خارجی می‌توان دلایلی، چون ممنوعیت واردات خودرو و همچنین افزایش قیمت دلار را برشمرد. موتمنی در مورد دلیل افزایش قیمت خودرو‌ها در سال جدید گفت: این افزایش قیمت به سمت تقاضا باز نمی‌گردد و تقاضا برای خرید کم است. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت خودرو‌های داخلی بر روی افزایش قیمت خودرو‌های خارجی تاثیرگذار بوده است یا خیر، گفت: بله، صددرصد تاثیرگذار بوده است. این افزایش قیمت بار روانی را ایجاد خواهد کرد که بر روی قیمت سایر خودرو‌های مونتاژی هم اثرگذار خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی ادامه داد: در حالی که دولت می‌توانست در مقطعی که قیمت رب در بازار داخل دچار افزایش شد، زمینه واردات آن را فراهم کند. در این صورت نه‌تنها قیمت این محصول در بازار داخلی متعادل می‌شد که بازار روسیه نیز از دست نمی‌رفت. رئیس اتاق تهران، شرط رونق گرفتن تولید را کاهش دخالت دولت دانست و گفت: دولت باید از قیمت گذاری و تعیین تکلیف برای واردات و صادرات دست بردارد. محسنی بندپی پیشنهاد کرد: کارگروهی برای شناسایی مقررات و ضوابط دست و پاگیر تولید در استان تهران شکل گیرد که به روانسازی امور کمک کند. در این زمینه می‌توان کارگروهی تشکیل داد که در فواصل مختلف گزارشی از عملکرد و پیشرفت کار ارائه کند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی، با صدور حکمی سید محمد جعفری را به عنوان مدیرکل حراست سازمان بنادر و دریانوردی منصوب کردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی؛ در بخشی از حکم محمد راستاد خطاب به جعفری، پایش مستمر در راستای صیانت از منابع انسانی سازمان، پیشگیری و مقابله جدی با فساد اداری، ارتباط و تعامل سازنده با واحد‌های ستادی و بنادر تابعه، انجام فعالیت‌ها با اولویت اقدامات پیشگیرانه متناسب با اهداف و ماموریت‌های سازمان، اطلاع رسانی به موقع، صحیح و دقیق در موارد مرتبط با وظایف سازمانی از مهم‌ترین ماموریت‌های وی عنوان شده است. سید محمد جعفری پیش از این، بازرس مدیرعامل، مسئول پاسخگویی به شکایات سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس کمیسیون معاملات شرکت ملی نفتکش بوده است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ جواد غفاری با بیان این مطلب گفت: ۲ هکتار از اراضی بستر رودخانه آهار از توابع رودبار قصران در راستای قانون توزیع عادلانه آب رفع‌تصرف شد. وی افزود: در این عملیات ۲۷ مورد پل غیرمجاز، بیش از ۱۰۰۰ متر مربع دیوار و چهار مورد اعیانی غیرمجاز نیز تخریب شد. غفاری گفت: در سه روز کاری هشت حلقه چاه غیرمجاز در مجموع به عمق ۳۳۰ متر و دبی ۳ لیتر بر ثانیه مسدود شد که با انجام این عملیات از خروج ۵۹ هزار و ۱۳۰ متر مکعب آب از سفره‌های آب زیرزمینی جلوگیری شد. مدیر امور آب شمیرانات با هشدار نسبت به لزوم هوشیاری مردم به هنگام انجام معاملات در نزدیکی رودخانه‌ها افزود: افرادی که قصد انجام معامله در نزدیکی رودخانه‌ها را دارند حتما پیش از انجام معامله از شرکت آب منطقه‌ای تهران استعلام لازم اخذ کنند تا در آینده متحمل هیچگونه ضرر و زیان نشوند. وی گفت: امور منابع آب شمیرانات به‌عنوان متولی آب در حوزه عملکرد شهرستان و به‌عنوان نماینده شرکت آب منطقه‌ای تهران با جدیت و بر اساس قانون نسبت به برخورد با هرگونه تخلف در زمینه آب‌های سطحی و زیرزمینی اقدام و اهتمام جدی خواهد داشت.
الفالف13 ساعت قبل
به گزارش الف، عمران خان نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه (فردا) به دعوت حسن روحانی رئیس جهمور کشورمان به تهران سفر خواهد کرد. این اولین سفر عمران خان به ایران به منظور تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های گوناگون است. وی قرار است به گفته خودش ابتدا به شهر مشهد رفته و سپس به تهران سفر کند؛ چراکه معتقد است اگر از امام رضا (ع) اجازه بگیرد سفر آسان می‌شود. علیرغم مشکلات بانکی و فقدان کانال‌های مالی به دلیل تحریم‌های ایران، تهران صادرات خود به پاکستان را در سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داد. مذاکرات رسمی مقامات ایران و پاکستان در روز دوشنبه در تهران و همچنین دیدار با مقامات عالی کشور از برنامه‌های این سفر است.

نظرها

اخبار بیشتر