جوانان اهرم پیشرفت کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
جوانان اهرم پیشرفت کشور

جوانان اهرم پیشرفت کشور

ایرناخبرگزاری ایرنا |
سمنان- ایرنا- کمتر کشوری در جهان مانند ایران، با 31 درصد، از چنین جمعیت جوانی برخوردار است، اهرمی توانمند در سرزمینی سرشار از گنج های پیدا و پنهان که می تواند توسعه و پیشرفت را در عرصه های مختلف با ترسیم چشم انداز مناسب رقم بزند.

به گزارش ایرنا، با توجه به شرایطی که جوانان ۳۱ درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌اند، این قشر از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند، پس سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه جوان نیاز به شناخت علمی دقیق از وضعیت آن‌ها دارد.

ضرورت دارد مطالعه و پژوهش در حوزه چالش‌های اساسی جوانان از مهمترین اولویت‌های مسوولان و برنامه ریزان کشور قرار گیرد تا توفیق‌ها در این زمینه ‌محقق شده و آینده درخشان و توسعه یافته‌ای نصیب کشور شود.

ناامیدی نسبت به آینده، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر توده مردم به خصوص جوانان است، این مساله از عواملی چون تبعیض، شکاف طبقاتی، نبود عدالت اجتماعی و حتی فقدان شفافیت و پاسخگویی نشات می‌گیرد.

وجود نابرابری در جامعه در مسایلی مانند توزیع ثروت، فرصت‌ها و امکانات، مساله‌ای است که پیامدهای منفی آن به مراتب بیشتر از فقر است و از سویی زمینه ساز ایجاد بحران‌ها و شکاف‌های عمیق بین جوانان با حاکمیت، خانواده و حتی با نسل خود می‌شود.

بنابراین پاسخگو بودن مدیران نسبت به جامعه و مطالبات جوانان و همچنین اصلاح برخی قوانین، پذیرش صادقانه حقوق اساسی مردم، رفع موانع مشارکت جوانان و توزیع عادلانه قدرت، زمینه ساز تقویت امید و رفع هرگونه احساس نابرابری برای داشتن جامعه‌ای بانشاط توام با چشم اندازی روشن نسبت به آینده است.

بی شک، اشتغال مولد و مفید یکی از جمله نیازهای اصلی و مطالبه مهم جوانان کشور محسوب می‌شود، موضوعی که برای تحقق آن به همکاری مردم و نهادهای عمومی و دولتی مختلف نیاز است.

نقش قانون گذاران نیز در اشتغالزایی جوانان کشور اهمیت دارد، وضع قانون منع بکارگیری بازنشستگان از جمله اقدامات در این راستا بود، هرچند نیاز به وضع قوانین و بازنگری برخی از آن‌ها در حوزه جوانان و حمایت از این قشر در کشور احساس می‌شود.

نظام آموزشی کشور و مراکز دانشگاهی، علاوه بر آموزش مهارت‌های علمی به دانشجویان، باید دانش آموختگان آشنا به بازار کسب و کار پرورش دهند و دولت نیز زیرساخت‌های لازم را برای اشتغال جوانان فراهم کند.

بیانیه گام دوم انقلاب امیدبخش عصری نو و آینده‌ای درخشان با بهره مندی از توانایی جوانان در پیمودن قله‌های پیشرفت و اقتدار علمی و نیز مدیریت جهادی این قشر به منظور توسعه هرچه بیشتر ایران اسلامی است که مدیران و مسوولان کشور باید پیگیر تحقق این امر باشند.

استان سمنان با جمعیت بیش از ۷۰۲ هزار نفر ۱۹۳ هزار جوان دارد.

آمارها بیانگر این است که نرخ بیکاری در استان سمنان ۶٫۶ درصد است که دستاوردی بزرگی محسوب می‌شود، این دیار جایگاه نخست کشور در شاخص توسعه فعالیت‌های جوانان را دارد.

شاخص توسعه جوانان به معنی بهبود وضعیت افراد جوان و توانمندسازی جوانان برای ساخت زندگی براساس شایستگی‌ها و قابلیت‌های آنان است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان، همزمان با ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، میزگردی با عنوان «مسائل حوزه جوانان» با حضور مصطفی مرادی معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان، حسین زیاری سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان سمنان، سعید خجسته فر مدرس دانشگاه و سرپرست انجمن سینمای جوان استان، سید حسین زرگر معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان و حسین کوکبی دبیر مجمع جوانان استان سمنان در این میزگرد حضور داشتند.

صاحب نظران در این میزگرد تاکید کردند، جدی گرفتن جوانان توسط مسوولان باعث رشد و توسعه همه جانبه کشور می‌شود.

** جمعیت ۱۹۳ هزار نفری جوانان در استان سمنان

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان سمنان در این میزگرد با بیان اینکه جوانان یکی از مهمترین اقشار جامعه را تشکیل می‌دهند، گفت: اشتغال یکی از زیربنایی‌ترین مشکلات جوانان است که تامین این نیاز مقدمه‌ای برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و برخورداری از استقلال مالی برای ازدواج این قشر محسوب می‌شود.

مرادی افزود: در عصر جدید و دنیای مدرن، فضای مجازی خیلی از جایگاه‌های سنتی را تغییر داده و به تبع مشکلات منحصر به خود را ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: جوانان به علت نداشتن برنامه برای گذران فراغت، بیشتر اوقات خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند.

وی بیان کرد: از جمعیت ۷۰۲ هزار نفری استان سمنان، ۱۹۳ هزار نفر معادل ۲۷٫۵ درصد را جوانان به خود اختصاص دادند.

** سمنان جایگاه نخست کشور در شاخص توسعه جوانان

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان گفت: سمنان به نسبت استان‌های دیگر از نظر جمعیت جوانان در رده میانی کشور جای دارد، اما چیزی که مشخص است با گذر زمان، به سمت میانسالی در حرکت و جمعیت جوان آن رو به کاهش است‌.

وی با اشاره به برخی از شاخص‌ها، تصریح کرد: استان سمنان در شاخص توسعه جوانان طبق آخرین گزارش وزارت ورزش و جوانان رتبه اول و بالاتر از استان‌های توسعه یافته چون تهران و البرز قرار دارد.

مرادی اظهارداشت: آموزش و پرورش، سلامت و رفاه، اشتغال، مشارکت سیاسی و مشارکت مدنی در این شاخص مورد توجه قرار می‌گیرد.

** تغییر سبک در گذران اوقات فراغت

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان سمنان در میزگرد ایرنا با بیان اینکه نگاهی به گذشته نشان از وجود سرگرمی‌های سالم برای جوانان آن زمان دارد، گفت: بازی‌های بومی، محلی و دورهمی‌های خانوادگی باعث سرگرمی جوانان در آن زمان بود، اما اکنون گذران اوقات فراغت به یکی از دغدغه‌های این قشر تبدیل شده است.

زرگر با اشاره به تغییر در سبک گذران اوقات فراغت، تصریح کرد: استفاده نادرست از فضای مجازی می‌تواند در کاهش دورهمی‌ها و بی توجهی به سرگرمی‌های گذشته تاثیرگذار باشد، اما این فضا را نیز می‌توان با برنامه ریزی تبدیل به یک فرصت کرد.

وی، ورزش را به عنوان پایه‌ای برای ساختن آینده یک جوان ذکر کرد و افزود: علاقه به ورزش در بین جوانان رو به کاهش است که این مساله نیاز به بررسی دارد.

زرگر ادامه داد: بی توجهی جوانان نسبت به مقوله ورزش که موثر در نشاط اجتماعی است، نشانگر بی معنا شدن آینده برای نسل جوان است که مسالی نگران کننده به نظر می‌رسد.

زرگر گفت: جوانان تصوری از آینده ندارند و سوالات در این زمینه از نسل جوانان به طور معمول با پاسخ همراه نیست.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر سمنان، با اشاره به نقش آموزش و پرورش در این زمینه، تصریح کرد: مدارس در گذشته نسبت به زمان حال به مسائل اجتماعی توجه بیشتری داشتند، اما اکنون کسب نمره مهمترین دغدغه برای دانش‌آموزان و مربیان در مدارس کشور شده است.

** اجرای طرح پیمان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

زرگر با اشاره به ارائه آموزش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد در قالب طرح ملی پیمان در هلال احمر، بیان کرد: طرح پیمان یا پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت نشاط اجتماعی از اقدامات این جمعیت در حوزه آگاه سازی جوانان به منظور مقابله و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

وی ابرازداشت: جمعیت هلال اهمر با ارائه آموزش‌های مختلف در قالب طرح ملی پیمان، آشنایی با انواع مواد اعتیاد آور، عوارض و پیامدهای آن، خودمدیریتی، مهارت حل مساله، باورهای غلط جوانان درباره مصرف مواد، ارتقای کیفیت زندگی، مهارت جرات ورزی و هویت یابی به جوانان و نوجوان آگاهی سازی می‌کند.

** ضعف اعتماد به نفس عمومی در بین جوانان

مدرس دانشگاه و سرپرست انجمن سینمای جوان استان سمنان در این میزگرد گفت: ضعف اعتماد به نفس عمومی و سردرگمی در جوانان کشور مشهود است.

خجسته فر با بیان اینکه جوانان دانشگاهی برنامه ریزی و انسجام فکری برای آینده ندارند، افزود: شاید این مساله به قصور و اشتباهات در نظام آموزشی به علت آزمون و خطاهای مکرر و بدون نتیجه مثبت و منطقی، شکل گرفته است.

این مدرس دانشگاه در رشته‌های هنری ادامه داد: نسل جوان ایرانی بیشتر اسیر تفکر قالبی و کلیشه‌ای است.

وی با بیان اینکه آینده هر کشوری در گرو فعالیت جوانان متفکر و زبده است، اظهارداشت: تغییر نگاه و رویه در تعلیم و پرورش نظام آموزشی برای تربیت جوانان خلاق و اندیشمند در کشور ضروری است.

سرپرست انجمن سینمای جوان سمنان، نگاه جوانان امروزی به شغل را نادرست برشمرد و خاطرنشان کرد: دولت باید زیرساخت لازم برای اشتغال را فراهم کند و از طرفی نظام آموزشی کشور ذهن‌ها را در جهت کارآفرینی تربیت کند تا تفکر اشتباه در جوانان کشور از بین برود.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: آموزش عالی در ترویج و نهادینه سازی این اندیشه نادرست در اقشار جامعه سهیم بوده است.

وی تصریح کرد: مراکز آموزش عالی کشور با آشناسازی دانشجویان با اقتصاد کسب و کار، آن‌ها را برای فعالیت در بازار آماده کنند.

خجسته فر، وجود زیرساخت فرهنگی را لازمه توسعه و پیشرفت هر کشوری دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه این بخش و نهادهای متولی آن در ایران ضعیف‌تر از دیگر بخش‌ها عمل می‌کنند.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

** تبعیض در جامعه نشاط را از جوانان گرفته است

دبیر مجمع جوانان استان سمنان در میزگرد ایرنا گفت: جوانان کشور در جامعه‌ای زندگی می‌کنند که تبعیض بیداد می‌کند، بخشی از این مساله می‌تواند تبلیغات دشمنان باشد اما باید واقعیت‌ها را نیز پذیرفت.

کوکبی افزود: سلامت و توسعه نشاط اجتماعی در بین قشر جوان کمرنگ شده و امید به زندگی در آن‌ها کاهش یافته است.

وی بیان کرد: وجود آزادی بیان در کشور مطلوب نیست، برخی از اقشار در نقاط مختلف از این مهم برخوردار نیستند که گاهی ریشه مشکلات به همین مسائل فرهنگی و نگرش‌های غیرمنطقی باز می‌گردد.

کوکبی با اشاره به آیین‌ها و سنت‌های ایرانیان، تصریح کرد: بازیابی مراسم‌های شاد و تفریحی گذشتگان در افزایش نشاط اجتماعی جامعه موثر است و با برگزاری جشنواره‌های گردشگری با موضوعات مختلف می‌توان این آیین‌ها را اجرا کرد.

** حوزه جوان متولی مشخص ندارد

کوکبی با بیان اینکه متولی در مسائل فرهنگی کشور نامشخص است، گفت: آشفتگی‌های زیادی در بحث فرهنگی و امور جوانان وجود دارد که نشات گرفته از نبود متولی مشخص برای این امر است.

وی خاطرنشان کرد: اعتباراتی که به ورزش و جوانان تخصیص می‌یابد نسبت به سایر وزارت خانه‌ها کمتر است و با این اوصاف چگونه می‌توان مسائل امور یک جوان را بررسی و حل کرد.

دبیر مجمع جوانان استان سمنان ادامه داد: اعتماد به جوان ایرانی و نیز سازمان‌های مردم نهاد به عنوان تسهیل گران امور در جامعه، در عمل شکل بگیرد.

** حمایت از جوانان در حد شعار است

کوکبی گفت: اعتماد و اعتقاد به جوانان در اداره کشور وجود ندارد و شعارزدگی در این زمینه زیاد است، این مساله سبب کاهش امید به آینده در جوانان شده است.

وی ادامه داد: مدیران در بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی نیز به جوان گرایی توجه نمی‌کنند.

مدیر مجمع جوانان سازمان‌های مردم نهاد استان سمنان تاکید کرد: ساده زیستی مدیران و مسوولان کشوری، الگوسازی مناسب افراد برجسته برای جوانان و کار محتوایی در این حوزه از جمله راهکارهای افزایش امید به آینده در نسل جوان است.

کوکبی خاطرنشان کرد: سازمان‌های دانش آموزی بستری مناسب برای ارتقا جایگاه جوانان است.

سرپرست سازمان ورزش و جوانان شهرستان سمنان در این میزگرد گفت: هویت جوان ایرانی و نیز سردرگمی مسئولان دو مساله مهم در حوزه جوانان کشور است.

زیاری با بیان اینکه جوانان ایرانی در تعریف از خود دچار مشکل هستند، تصریح کرد: جوانان ایرانی باید چه تعریفی از خود به جامعه داشته باشند در حالی که تناقض هایی در حوزه‌های مختلفی چون مناسبت‌های ملی، پوشش، فرهنگ و موسیقی در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی مسائل برای افرادی از جامعه هنجار و برای برخی دیگر نابهنجار است، خاطرنشان کرد: تناقض هایی در کشور وجود دارد، برخی مناطق مسائل را ترویج و مناطقی دیگر آن را نهی و نفی می‌کنند، این مسائل برای جامعه به ویژه نسل جوان که به دنبال هویت یابی است، سبب سردرگمی و بی هویتی می‌شود.

سرپرست ورزش و جوانان شهرستان سمنان اظهارداشت: این شکاف بین نسلی و بین جوانان و حاکمیت برای جامعه مشکل آفرین است.

زیاری با اشاره به سردرگمی مسوولان جامعه در حوزه جوانان، بیان کرد: نبود ارتباط مناسب و فراگیر مسوولان با نسل جوان مساله مطلوبی نیست.

وی گفت: فعالیت‌ها و برنامه‌های مسوولان کشوری با خواسته‌های جوان امروزی همخوانی ندارد و پاسخگوی مطالبات این قشر نیست، دغدغه و افکار جوانان باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان برای قشر جوان برنامه ریزی کرد.

زیاری با اشاره به اینکه نگاه حاکمیتی به مشکلات اجتماعی باید پیشگیرانه باشد، تاکید کرد: دستگاه‌های متولی خود دچار مشکلاتی هستند، نبود متولی مشخص یکی از این مشکلات است.

زیاری اضافه کرد: تخصیص بودجه و تصمیم گیری، قانون و سیاست گذاری برای دستگاه‌های مانند ورزش و جوانان در نظر گرفته نشده و این دستگاه تنها می‌توانند دغدغه جوانان را مطرح کند.

سرپرست ورزش و جوانان شهرستان سمنان گفت: ساختار در حوزه جوانان دچار مشکل است و مادامی که این مساله حل نشود، مسائل قشر جوان مرتفع نمی‌گردد.

سرپرست ورزش و جوانان شهرستان سمنان گفت: هویت جوان ایرانی و نیز سردرگمی مسئولان دو مساله مهم در حوزه جوانان کشور است.

** ضرورت تدوین سند بالادستی برای نشاط اجتماعی

زیاری گفت: نشاط اجتماعی مفهومی انتزاعی است و هر شخص به ظن خود این مساله را تعریف می‌کند و اقدامات را برای تحقق آن انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: تهیه و تدوین یک سند بالادستی برای برنامه ریزی صحیح و منطقی با هدف افزایش نشاط اجتماعی و قالب بندی آن ضروری است.

** حاشیه‌ها جوانان را ناامید کرده است

سرپرست ورزش و جوانان شهرستان سمنان ادامه داد: ابتدا برای نشاط آفرینی در جامعه باید عوامل ناامیدی حذف شود، مباحثی چون ژن خوب، شکاف طبقاتی و مباحث اقتصادی، اجازه شادبودن و شادزیستن را به جوانان نمی‌دهد.

زیاری اظهارداشت: جوان نخبه و بااستعداد زمانی که نمی‌تواند در ساختار حکومتی کشور وارد شود، ناخودآگاه این مساله باعث ناامیدی فرد می‌شود بنابراین لازم است برخی ساختارها تغییر کند.

زیاری با بیان اینکه نشاط و شادی دو مساله متفاوت هستند، خاطرنشان کرد: برخی مسائل همچون برگزاری کنسرت و ورود بانوان به استادیوم ورزشی از حقوق اولیه جامعه است که باید محقق شود.

وی اضافه کرد: اصلاح ساختارهای فسادزا در حاکمیت، ریشه کنی اختلاس، شفافیت و پاسخگویی مدیران و وجود رسانه‌های آزاد در جامعه سبب نشاط آفرینی و امید به آینده می‌شود.

سرپرست ورزش و جوانان شهرستان سمنان گفت: برقراری عدالت اجتماعی و یکسان دیده شدن این فشارهای مختلف در کشور، از دیگر مسائلی است که برای نشاط آفرینی باید در نظر گرفته شود.

** قانون منع به کارگیری بازنشستگان

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان سمنان با بیان اینکه نبود امید اجتماعی در جوانان یکی از چالش موجود است، افزود: گام‌ها را باید در راستای ایجاد زیرساخت‌ها به منظور افزایش امید اجتماعی برداشت تا به تبع آن سرمایه‌های اجتماعی کشور ارتقا یابد.

وی بیان کرد: برنامه ریزی و مدیریت در شناسایی نیازهای جوانان برای داشتن افق روشنی از آینده اجتناب ناپذیر است.

مرادی گفت: بها‌ دادن به نسل جوان و اینکه چه میزان این قشر در تصمیم گیری‌ها دخیل است از موضوعاتی مهم است که نیاز به توجه بیشتر دارد.

وی با بیان اینکه نسل اول انقلاب همچنان سوار بر قدرت است و نیاز به جایگزینی نسلی احساس می‌شود، خاطرنشان کرد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان به جوانان کشور برای حضور در عرصه‌های تصمیم گیری و برنامه ریزی فرصت می‌دهد.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان ادامه داد: در حوزه مدیریتی عرصه برای مدیران جوان باز شود تا امید اجتماعی در جامعه ایرانی ارتقا یابد.

وی به ضرورت مشارکت مردمی در تحقق برنامه ریزی حاکمیتی تاکید و خاطرنشان کرد: مردم باید همراهی لازم را با حاکمیت داشته باشند و با گفتمان مسائل نامطلوب را حل کنند.

** جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

مرادی با اشاره به تاکید رهبری بر حضور پررنگ‌تر جوانان در عرصه‌های مدیریتی و زمامداری امور توسط این قشر، گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به موضوع جوانان پرداختند و حضور این قشر را برای داشتن آینده روشن کشور ضروری برشمردند.

وی تصریح کرد: مدیران باید برای جوانان و پاسخگویی مطالبات آن‌ها با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب عرصه را فراهم کنند‌.

** موازی کاری دستگاه‌های متولی امر

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت: موازی کاری دستگاه‌های اجرایی در پرداختن به موضوع آسیب‌های اجتماعی و امور جوانان از کیفیت و اثربخشی اقدامات کاسته است.

وی با اشاره به ضرورت آموزش به جوانان تاکید کرد: حضور نیروهای متخصص و کارشناس در این بخش اقدامات را اثرگذارتر می‌کند.

زرگر با بیان اینکه استعداد جوانان با دیده شدن شکوفا‌تر می‌شود، تصریح کرد: این فرصت به طور یکسان به همه جوانان برای توسعه یافتگی کشور داده شود.

** لزوم توجه به بهداشت و سلامت روان جوانان

خجسته فر گفت: برنامه‌ای برای پایش سلامت و بهداشت روان جوانان در کشور وجود ندارد‌.

وی افزود: توجه به سلامت و بهداشت روان قشر جوان و برنامه ریزی در خصوص آن مقدمه اقدامات برای نشاط آفرینی در جوانان است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: قانونگذاران قوانین را در راستای تحقق امید به زندگی و نشاط اجتماعی وضع و یا قوانینی را که ضد این نقیضه است را حذف کنند.

خجسته فر تاکید کرد: طی این سالیان در بحث قانون گذاری برای جوانان کشور جدا از تلاش‌های نظام مند، سیاست گذاری خاصی انجام نشده است.

۹۸۹۱/۶۱۰۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا12 ساعت قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد23 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
همچنین با احتساب افرادی که روز گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند تعداد کلی مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه نگارش این گزارش ۱۳۹ نفر اعلام‌شده است. حالا با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند. ترس از ابتلا در همه جای این کشور موج می‌زند و کرونا تنها موضوع داغ میان مردم و خبرگزاری‌هاست. به گفته مجید مرجانی ممکن است ویروس‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا، تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند. با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
*لیلة الرغائب چگونه شبی است؟ کلمهٔ «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می‌باشند. «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. همچنین «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایستهٔ دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانهٔ خدا می‌شوند. اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.

نظرها

اخبار بیشتر