1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

تنبیه مدیران نالایق را سیستماتیک کنیم

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
یکی از مشکلات مهم مدیریتی نظام، از آغاز انقلاب بویژه پس از دو سه سال نخست که عمده امور تثبیت شد، بی‌اعتنایی به سیاست توأمان تشویق و تنبیه در رتبه‌ها و بخش‌های مهم مدیریت کلان مملکت بود.

/محمدحسین جعفریان/

یکی از مشکلات مهم مدیریتی نظام، از آغاز انقلاب بویژه پس از دو سه سال نخست که عمده امور تثبیت شد، بی‌اعتنایی به سیاست توأمان تشویق و تنبیه در رتبه‌ها و بخش‌های مهم مدیریت کلان مملکت بود. اغلب این طور بود که اگر کسی وظیفه‌اش را در پستی که داشت بخوبی انجام می‌داد، تشویق می‌شد و مدیر ماندگار و سکه و تشویقنامه و بزرگداشت و غیره به او تعلق می‌گرفت و برعکس اگر کسی در سمتش کج دستی می‌کرد، یا نالایق بود و خویشاوند سالار و رانتخوار و غیره، تعقیب و تنبیه نمی‌شد. این‌ها تنبیه نمی‌شدند که هیچ، بلکه پیش نمی‌آمد که گند مدیری در پستی سبب شود دیگر به او پست ندهند. بلکه این نالایقان شبکه‌ای از ارتباطات را خلق کرده بودند که اگر هم جایی را با مدیریتشان به فساد و نابودی می‌کشاندند و از آنجا کنار گذاشته می‌شدند، بلافاصله پست‌های مختلف دیگر بود که قادر بودند هر کدام را که می‌خواهند انتخاب کنند و مشغول شوند و البته این‌ها هم در روز مبادا، برای دوستان تلافی می‌کردند. نتیجه این می‌شد که قشر نخبه و توانمند و جوان همیشه در حاشیه می‌ماند و از آن سو عامل اشتباهات بزرگ و پرهزینه هیچ گاه معلوم نمی‌شد و کسی سردرنمی‌آورد خلاصه کدام وزیر مثلا در فلان وزارتخانه مسئولیت فلان فاجعه بوده و از همین رو ما با وجود اشتباهات فراوان و سنگین مدیریتی، پرونده تنبیهی مدیران ارشد بسیار کم داشته‌ایم و اغلب عاملان آن فجایع اکنون خود در رأس مراکزی دیگرند و بنابراین ضرب‌المثل بامزه‌ای ملت ساخته‌اند که مدیران در جمهوری اسلامی نظیر انرژی می‌مانند. از بین نمی‌روند. تنها از شکلی به شکلی دیگر تغییر شکل پیدا می‌کنند. البته این ماجرا استثنائاتی هم دارد و این روزها با آمدن آقای رئیسی و اظهارات سراسر امید ایشان، مردم بسیار دل بسته‌اند تا رویه ناسالم پیشین تصحیح شده و بخش تنبیهی مدیران ویرانگر و نالایق و خویشاوند سالار و رانتخوار و …، هر چقدر هم ارشد باشند، فعال شود.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

باری این مقدمه طولانی را نوشتم تا باز نظیر اغلب مطالب رسانه‌ها در این ایام، برگردم به بحث تأسفبار سیل! رئیس کمیسیون انرژی مجلس صراحتا اعلام کرده، دو ماه پیشتر به وزارت نیرو اعلام خطر شده و حتی نامه‌ای مبنی بر وقوع سیل و اتفاقات ناگوار خطاب به رئیس جمهور نوشته شده که ایشان آن را به وزیر نیرو ارجاع داده‌اند و او هم بدون هیچ اقدامی ذیل آن نوشته ملاحظه شد و احتمالا حالا دارد ملاحظه می‌کند! یا در همین ستون نوشتم که یکی از علل عدم اعتماد مردم به هشدارهای دولت برای تخلیه منازل با وجود تأکید دولت حتی بر پرداخت خسارات آن‌ها این بود که به ملت هنوز خسارات سیل سال ۱۳۹۵ پرداخت نشده بود. حالا رسانه‌ای از قول معاون پارلمانی رئیس جمهور خبر زده که جناب روحانی به خاطر اجرایی نشدن مطالبات سیل سال ۹۵ خوزستان برافروخته شده و دستور پرداخت فوری این مطالبات را داده است. عرض صاحب این قلم آن است که آیا فردا این وزیر «ملاحظه شد» حداکثر می‌رود در یک سازمان و وزارتخانه دیگر وزیر می‌شود، نظیر آن وزیری که بنا بود استیضاح شود و به وزارتی دیگر رفت و انگار قصه حل شد؟ یا نه به خاطر این بی‌لیاقتی بزرگ محاکمه خواهد شد؟ و در موارد مشابه و با مدیران مشابه چه رفتاری خواهد شد؟ چرا رئیس جمهور از عدم اجرای فرمانی که خودش داده، سه سال بعد مطلع شده و آیا مدیرانی در این سطح فقط فرمان می‌دهند و پی نمی‌گیرند که آنچه خواسته‌اند انجام شده یا نه؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
همان گونه که انتظار می‌رفت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، قطعنامه کنگره این کشور مبنی بر توقف مشارکت آمریکا در جنگ یمن به رهبری عربستان سعودی را وتو کرد. این قطعنامه نه فقط اقدامی در جهت پایان بخشیدن به جنگ در یمن بود؛ بلکه برای نخستین بار کنگره آمریکا را بر آن داشته بود که به یک عملیات نظامی ارتش آمریکا پایان دهد. با این حال، دونالد ترامپ با استفاده از اختیارات قانونی خود، این قطعنامه کنگره را وتو کرد. از این رو، کاخ سفید نهایت تلاش خود را برای انصراف اعضای کنگره درباره جنگ یمن به کار گرفت و عاقبت دونالد ترامپ برای غلبه بر خشم اعضای کنگره از عربستان بر سر ماجرای قتل خاشقچی و جنگ یمن، برای دومین بار در طول دوره ریاست جمهوری از اختیار حق وتو استفاده کرد. ۲- پیامد خارجی: وتوی قطعنامه کنگره درباره جنگ یمن، عربستان را از حمایت‌های بی شائبه کاخ سفید، حتی با وجود پرونده‌هایی همچون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار روزنامه معتبر آمریکایی، واشنگتن پست و فجایع انسانی در یمن مطمئن می‌سازد.
الفالف17 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۹ فروردین ۱۳۹۸، ۲۲:۰۸ ۳۹۸۰۱۲۹۱۸۵به گزارش الف بدنبال تحریم و بسته شدن صفحات اطلاع رسانی برخی مسؤلان توسط اینستا گرام عزت الله ضرغامی با راه اندازی صفحه شخصی خود در اپلیکیشن روبینو. فعالیت خود را در فضای مجازی از سر گرفت. علاقمندان برای پیگیری، دیدگاههای وی در فضای مجازی میتوانند به اپلیکیشن روبینو مراجعه کنند. وی همچنین صفحه دیگری را در اینسنا گرام به نام خمیازه (منصوب به نوه‌اش) را فعال کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. المیادین نوشت: تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دشمنی آمریکا با ایران، ریشه در زمان سقوط شاه دارد، زمانی که آمریکا زمینه را برای تجدید موج‌های دشمنی با ایران مناسب یافت. در این میان، موضع پنتاگون، در مورد تصمیم رئیس جمهور این کشور، اهمیت زیادی دارد؛ همانطور که جان دنفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به صراحت اعلام کرده است که مخالف این اقدام ترامپ است. علاوه بر اینکه مسئولان بلند پایه غیر نظامی در ایالات متحده نیز از میزان ضرری که در نتیجه تصمیم ترامپ متوجه هم پیمانان وی در منطقه می‌شود و خطری که نیرو‌های آمریکایی در معرض آن قرار خواهد گرفت، ابراز نگرانی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
این ­استاد حوزه و دانشگاه افزود: وقتی این اندیشه‌های ارزشمند در انسان‌ها شکل گرفت مدل زندگی تغییر می‌کند و معنا می‌یابد. وی گفت: این همان جامعه‌ای است که از طریق پرچمداری امام زمان (عج) هدایت می‌شود و در این آرمان شهر مردم باید هدفمند زندگی کنند. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: بعضی منتظر ظهور هستند که امری ارزشمند است، اما اگر انسان‌ها منتظر حضور امام زمان (عج) باشند بسیار بهتر است. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی گفت: هر چراغی که امروز به نام امام زمان (عج) روشن می‌شود، تیری است به سوی صهیونیزم بین الملل. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: سوء رفتار انسان‌ها، امام زمان (عج) را از آنان دور کرده در حالی که آن حضرت با ما زندگی می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز جمعه این هفته به ابعاد و درجات بلند مناجات شعبانیه و قرائت فراز‌هایی از آن پرداخت. خطیب جمعه تهران گفت: پرخاشگری، حسد، غفلت، تعلقات غیرالهی، هوی و هوس‌ها، قدرت طلبی‌ها و خودبرتر بینی‌ها همه ظلمت باطن است که با وجود این ظلمات درک معارف الهی و فهم حضور حضرت مهدی (عج) سخت می‌شود. وی در ادامه به درجات مادر امام زمان (ع) اشاره کرد و افزود: در خصوص امام زمان هم باید به آیاتی از قرآن اشاره کرد و مهمترین آیه، آیه ۵۵ سوره نور معروف به آیه استخلاف است. حجت الاسلام والمسلمین صدیقی گفت: آمدن امام زمان (ع) استخلاف است و اگر کسی نیاز بشر را به حکومت حضرت درک کند شب و روز نمی‌شناسد. امام جمعه موقت تهران افزود: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورند.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمدیر اجرایی سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر تاکید کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حاضر است از هر کسی که به او در هجمه‌اش علیه ایران همکاری داشته باشد، حمایت کند. روث افزود: در واقع ترامپ دوست دارد کار‌هایی را که این دیکتاتور‌ها انجام می‌دهند، تکرار کند، اما بدشانسی ترامپ آن است که آزادی رسانه‌ها در آمریکا قوی‌تر است. متاسفانه ترامپ حاضر است از هر کسی که به او در هجمه‌اش علیه ایران یاری رساند، حمایت کند. دولت فرانسه از خلیفه حفتر بدون توجه به پیشینه او در زمینه حقوق بشر حمایت می‌کند. در بیشتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شاهد وضع وخیم و ناامیدکننده حقوق بشر هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر