1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

سفر راهبردی ظریف به دمشق و آنکارا/ تقویت محور مقاومت برای مقابله با «مثلث شوم»

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا معتقد است به اعتبار اینکه سوریه پس از ۸ سال بحران، در حال خروج از این وضعیت است و تنها ۴ درصد از اراضی این کشور در اختیار گروه‌های تروریستی باقی مانده است، سفر وزیر امور خارجه ایران به دمشق و آنکارا اهمیت تاریخی و راهبردی دارد.
سفر راهبردی ظریف به دمشق و آنکارا/ تقویت محور مقاومت برای مقابله با «مثلث شوم» - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ محمدجواد ظریف روز گذشته در صدر هیئتی سیاسی برای انجام سفری دو روزه تهران را به مقصد دمشق و سپس آنکارا ترک کرد.

ظریف در سوریه با رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیرخارجه و رئیس شورای امنیت ملی این کشور دیدار کرد. وزیر امور خارجه کشورمان هدف از این ملاقات‌ها را بررسی آخرین تحولات ابتکار آستانه، روند سیاسی حل بحران سوریه و پیگیری توافقاتی دانست که در جریان سفر معاون اول رئیس جمهور به دمشق، میان دو کشور انجام شده بود.

وی همچنین گسترش همکاری‌های اقتصادی در حوزه‌های دولتی و خصوصی و برقراری محور ترانزیتی میان ایران - عراق و سوریه را از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو با مقامات سوری اعلام کرد.

در همین رابطه حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا به خبرنگار میزان گفت: «به اعتبار اینکه سوریه پس از ۸ سال بحران، در حال خروج از این وضعیت است و تنها ۴ درصد از اراضی این کشور در اختیار گروه‌های تروریستی باقی مانده است، این سفر اهمیت تاریخی و راهبردی برای تهران و دمشق دارد و به نظر می‌رسد سه موضوع اساسی مورد گفت‌وگو ظریف با مقامات سوری گرفته است که در ادامه با رهبران ترکیه نیز به اشتراک گذاشته می‌شود. نخست بحث حضور ارتش ترکیه در ادلب در طول سه سال گذشته است که به بهانه وجود نیرو‌های حزب دموکراتیک کرد در این منطقه آغاز شد.»

وی افزود: «سفر ظریف می‌تواند با ایجاد زمینه‌های توافق بر سر تشکیل کمیته مشترک امنیتی میان سه کشور در مرز‌های سوریه و ترکیه، زمینه ساز خروج نیرو‌های ترک از ادلب شود. موضوع دوم به حضور نیرو‌های آمریکا در شرق فرات و به طور مشخص دیرالزور مربوط است. مساله سوم هم تشکیل راهبرد امنیتی مشترک بین تهران - دمشق به اعتبار لزوم حضور قوی‌تر محور مقاومت در منطقه برای مواجه با توطئه‌های آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.»از رژیم آمریکا، رژیم سعودی و رژیم منحوس صهیونیستی به عنوان «مثلث شوم» یاد می‌شود.

بر این اساس با توجه به ابراز نگرانی وزیرخارجه کشورمان در مورد وضعیت امنیتی ادلب و حضور نیرو‌های جبهه النصره در آنجا، همان طور که این کارشناس حوزه غرب آسیا اشاره کرد، یکی از موضوعات مهم در ملاقات با چاووش اوغلو مشخص شد.

در حالی که ترکیه مهمترین نگرانی امنیتی خود را فعالیت پ. ک. ک. و همکاری آن‌ها با حزب دموکراتیک سوریه اعلام کرده است، تشکیل کمیته مشترک سه جانبه می‌تواند راهکاری برای تضمین امنیت مرز‌های سوریه و ترکیه باشد. در صورت تامین نظر ترکیه و اطمینان از وجود امنیت در این منطقه، ارتش این کشور ادلب را ترک می‌کند و در این صورت برنامه زمان‌بندی شده دمشق برای برخورد با گروه‌های تروریستی باقی مانده از جمله جبهه النصره در ادلب، شروع خواهد شد.بنابراین نقش ایران و قدرت رایزنی ظریف می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در بهبود مناسبات ترکیه با سوریه در فضای جدید پس از بحران و پاکسازی شمال این کشور از تروریست‌ها داشته باشد. نکته مهمتر آنکه با خروج ارتش ترکیه، نیرو‌های آمریکایی حاضر در دیرالزور تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

در حال حاضر اشغال دیرالزور توسط آمریکایی‌ها مانع بهره‌برداری دولت سوریه از چاه‌های نفتی این منطقه شده است. ضمن آنکه رژیم آمریکا برخلاف قوانین بین المللی و بدون مجوز دولت قانونی سوریه در خاک این کشور حضور دارد.

اما سوال اینجا است که روسیه به عنوان یکی از کشور‌های محور آستانه چه رویکردی اتخاذ می‌کند؟ هانی‌زاده در این باره با اشاره به تفاوت راهبرد مسکو با دیدگاه‌های تهران و دمشق تصریح کرد: «نزدیکی روس‌ها به سیاست‌های رژیم صهیونیستی موجب فاصله با ایران و سوریه شده است. در حالی که هدف تهران و دمشق حفظ و تقویت محور مقاومت است، مسکو تامین امنیت تل‌آویو را یکی از اهداف خود قرار داده است. در این شرایط دولت سوریه سیاست پیچیده‌ای را باید در پیش بگیرد تا بتواند ضمن استفاده از امکانات روسیه و همچنین اروپا در روند بازسازی، جایگاه خود را در محور مقاومت حفظ کند. اما نکته مهم آنکه روس‌ها هم از فشار بر آمریکا برای خروج از دیرالزور و خالی شدن ادلب از تهدیدات تروریستی استقبال می‌کنند.»

براین اساس استفاده از نقاط مشترک میان کشور‌های محور آستانه و خواسته‌های سوریه، می‌تواند به ظریف در پیشبرد رایزنی‌هایش کمک کند. تمایل کشور‌ها برای ورود به فرایند بازسازی سوریه، متغیر مهمی در جلب رضایت مسکو و آنکارا برای تکمیل پازل پایان فعالیت تروریست‌ها در این کشور است.

اگرچه همانطور که اشاره شد به دلیل حساسیت زیاد آنکارا به فعالیت نیرو‌های کرد سوری، لازم است تضمین‌های امنیتی موثری به ترکیه داده شود تا ارتش این کشور از سوریه خارج شوند. از این رو استفاده از راهکار‌های سیاسی مانند فراهم کردن شرایط حضور گروه‌های کرد و ترکمن در ساختار سیاسی سوریه، می‌تواند مانع همکاری حزب دموکراتیک کرد با پ. ک. ک. شود. در این صورت هرگونه مخالفت و تهدید امنیتی بالقوه که بعضا از سر نارضایتی‌های سیاسی به وجود می‌آید از بین خواهد رفت و نظر نهایی دمشق، آنکارا و تهران نیز تامین می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی با اشاره به روز ملی پاکستان و برپایی جشنواره فرهنگی این کشور در تهران افزود: امروز پاکستان به تهران آمده و مردم ایران می‌توانند در این سه روز؛ هنر، غذا، موسیقی و فرهنگ پاکستان را در این نمایشگاه ببینند. رفعت مسعود در ادامه به همزمانی جشن نوروز ایران و جشن بهاران پاکستان در فروردین اشاره کرد و گفت: این رویداد مشترک حاکی از اشتراکات فرهنگی قوی و تاریخی دو کشور است. سفیر پاکستان در تهران یادآور شد: مردم دو کشور ایران و پاکستان در مشکلات و خوشی‌ها در کنار یکدیگر هستند و همین موضوع دو کشور را به یکدیگر پیوند داده است، ما دو کشور برادر و همسایه با تاریخ و فرهنگ قدیمی هستیم. رفعت مسعود با اشاره به میزان روابط دو کشور باید در همه زمینه‌ها به ویژه حوزه اقتصادی و فرهنگی افزود: حجم روابط تجاری ایران و پاکستان اکنون فقط ۲ میلیارد دلار است که باید افزایش یابد، لذا باید تجار دو کشور در گفتگو و هم اندیشی مشکلات فی مابین را حل کنند چرا که توسعه و پیشرفت دو کشور مبتنی بر روابط متقابل است. وی حل مشکلات امنیتی در مرزهای دو کشور را منوط به توسعه روابط سیاسی و دفاعی تهران و اسلام آباد دانست و گفت: دولت پاکستان بر این عقیده است که ثبات و امنیت مرزهای پاکستان جدای از ثبات و امنیت مرزها در منطقه نیست.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
سفیر پاکستان در تهران سفر نخست وزیر این کشور به ایران را حامل پیامی مهم به مردم ایران و کشورهای جهان دانست و گفت: پیام این سفر این است که دو کشور همسایه یکدیگرند­­و ایران برای پاکستان بسیار مهم است. وی با اشاره به تمایل فراوان عمران خان برای سفر به ایران افزود: نخست وزیر پاکستان سفر خود به ایران را از مشهد مقدس شروع می‌کند چرا که با توجه به ارادت بسیار به اهل بیت (ع) معتقد است که از امام رضا (ع) اجازه می‌گیرد و زیارت ایشان باعث آسان شدن سفر و مذاکرات در تهران خواهد شد. رفعت مسعود سفیر پاکستان در تهران در خصوص جزئیات سفر عمران خان به ایران گفت: نخست وزیر پاکستان پس از زیارت بارگاه مطهر امام رضا (ع) و دیدار و گفتگو با مقامات مختلف مشهد از جمله استاندار خراسان، ­­یکشنبه شب به تهران می‌آید و روز دوشنبه دیدارهایی­ با رئیس جمهور و سایر مقامات ایران خواهد داشت. وی ادامه همچنین نشست مشترک تجار و بازرگانان دو کشور با همکاری اتاق‌های بازرگانی به منظور گسترش روابط اقتصادی تهران اسلام آباد برگزار می‌شود. رفعت مسعود خاطر نشان کرد: گرچه سفر نخست وزیر پاکستان به ایران کوتاه است اما پیام مهمی را به مردم ایران و سایر کشورهای دنیا دارد و آن اینکه؛ دو کشور همسایه هستند و ایران برای پاکستان بسیار مهم است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران - سوریه و لبنان در این سفر پیرامون موضوعات مختلف منطقه‌ای با نبیه بری و حموده صباغ روسای مجالس لبنان و سوریه دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه و موضوعات منطقه‌ای و همچنین تحولات فلسطین اشغالی با مقامات پارلمانی و دولتی این دو کشور گفتگو و تبادل نظر می‌کنند. حمید رضا حاجی بابایی، احمد صفری و حسن لطفی نمایندگان مردم همدان، کرمانشاه و رزن در مجلس شورای اسلامی و از اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران سوریه و لبنان، امیر خجسته را همراهی می‌کنند.
فردا نیوزفردا نیوز22 ساعت قبل
جسین کازرونی نوشت: ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان تذکر یک نیروی #حشدالشعبی در مورد حجاب یک خانم ایرانی منتشر شده!!! قابل توجه رسانه‌نگاران که در دام این بازی نیفتند:۱- گروه‌های عراقی در خوزستان کاملا با برنامه مشخص و در قالب کاروان و گروهی حرکت میکنند و به هیچ وجه تنها در معابر تردد نمیکنند۲- از نوع آرایش آن فرد کاملا مشخص است که وهابی است و با پوشیدن لباس نظامی و انداختن چفیه هدفی جز تولید این کلیپ تخریبی نداشته است۳- این بازی‌ها باعث تفرقه میان دو ملت ایران و عراق نمی‌شود …
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رویداد فرهنگی ۳ روزه پاکستان به مناسبت روز ملی این کشور با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت معدن و تجارت، رفعت مسعود سفیر پاکستان در تهران و تعدادی از نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی در ایران افتتاح شد. عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه آینده، اول اردیبهشت طی سفری ۲ روزه به همراه هیاتی عالیرتبه به منظور دیدار و رایزنی با مقامات کشورمان به ایران سفر می‌کند. نمایشگاه عکس و صنایع دستی «رویداد فرهنگی پاکستان» به مناسبت روز ملی این کشور از امروز و به مدت ۳ روز در گالری غربی برج میلاد تهران برپاست.
الفالف18 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۸ فروردین ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۱۲۸۱۳۹سعید قاسمی و دوستی خاله‌خرسهسعید قاسمی که از رزمندگان دفاع مقدس و از بازنشستگان سپاه است. واکنش هلال احمر به ادعاهای سعید قاسمیسپاه پاسداران هم واکنش تندی به این سخنان نشان داد. با وقوع سیل در کشور بحث تحریم حساب‌های خارجی هلال احمر بیش از گذشته به افکار عمومی منتقل شد. هلال احمر در چند نوبت اعلام کرد به دلیل تحریم کشورهای غربی امکان دسترسی به کمک‌های بین‌المللی برایش مقدور نیست. البته این نخستین بار نیست که سعید قاسمی با اظهاراتش آب به آسیاب جریان‌های مخالف نظام می‌ریزد.

نظرها

اخبار بیشتر