سفر راهبردی ظریف به دمشق و آنکارا/ تقویت محور مقاومت برای مقابله با «مثلث شوم»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

سفر راهبردی ظریف به دمشق و آنکارا/ تقویت محور مقاومت برای مقابله با «مثلث شوم»

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل غرب آسیا معتقد است به اعتبار اینکه سوریه پس از ۸ سال بحران، در حال خروج از این وضعیت است و تنها ۴ درصد از اراضی این کشور در اختیار گروه‌های تروریستی باقی مانده است، سفر وزیر امور خارجه ایران به دمشق و آنکارا اهمیت تاریخی و راهبردی دارد.
سفر راهبردی ظریف به دمشق و آنکارا/ تقویت محور مقاومت برای مقابله با «مثلث شوم» - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ محمدجواد ظریف روز گذشته در صدر هیئتی سیاسی برای انجام سفری دو روزه تهران را به مقصد دمشق و سپس آنکارا ترک کرد.

ظریف در سوریه با رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیرخارجه و رئیس شورای امنیت ملی این کشور دیدار کرد. وزیر امور خارجه کشورمان هدف از این ملاقات‌ها را بررسی آخرین تحولات ابتکار آستانه، روند سیاسی حل بحران سوریه و پیگیری توافقاتی دانست که در جریان سفر معاون اول رئیس جمهور به دمشق، میان دو کشور انجام شده بود.

وی همچنین گسترش همکاری‌های اقتصادی در حوزه‌های دولتی و خصوصی و برقراری محور ترانزیتی میان ایران - عراق و سوریه را از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو با مقامات سوری اعلام کرد.

در همین رابطه حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا به خبرنگار میزان گفت: «به اعتبار اینکه سوریه پس از ۸ سال بحران، در حال خروج از این وضعیت است و تنها ۴ درصد از اراضی این کشور در اختیار گروه‌های تروریستی باقی مانده است، این سفر اهمیت تاریخی و راهبردی برای تهران و دمشق دارد و به نظر می‌رسد سه موضوع اساسی مورد گفت‌وگو ظریف با مقامات سوری گرفته است که در ادامه با رهبران ترکیه نیز به اشتراک گذاشته می‌شود. نخست بحث حضور ارتش ترکیه در ادلب در طول سه سال گذشته است که به بهانه وجود نیرو‌های حزب دموکراتیک کرد در این منطقه آغاز شد.»

وی افزود: «سفر ظریف می‌تواند با ایجاد زمینه‌های توافق بر سر تشکیل کمیته مشترک امنیتی میان سه کشور در مرز‌های سوریه و ترکیه، زمینه ساز خروج نیرو‌های ترک از ادلب شود. موضوع دوم به حضور نیرو‌های آمریکا در شرق فرات و به طور مشخص دیرالزور مربوط است. مساله سوم هم تشکیل راهبرد امنیتی مشترک بین تهران - دمشق به اعتبار لزوم حضور قوی‌تر محور مقاومت در منطقه برای مواجه با توطئه‌های آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.»از رژیم آمریکا، رژیم سعودی و رژیم منحوس صهیونیستی به عنوان «مثلث شوم» یاد می‌شود.

بر این اساس با توجه به ابراز نگرانی وزیرخارجه کشورمان در مورد وضعیت امنیتی ادلب و حضور نیرو‌های جبهه النصره در آنجا، همان طور که این کارشناس حوزه غرب آسیا اشاره کرد، یکی از موضوعات مهم در ملاقات با چاووش اوغلو مشخص شد.

در حالی که ترکیه مهمترین نگرانی امنیتی خود را فعالیت پ. ک. ک. و همکاری آن‌ها با حزب دموکراتیک سوریه اعلام کرده است، تشکیل کمیته مشترک سه جانبه می‌تواند راهکاری برای تضمین امنیت مرز‌های سوریه و ترکیه باشد. در صورت تامین نظر ترکیه و اطمینان از وجود امنیت در این منطقه، ارتش این کشور ادلب را ترک می‌کند و در این صورت برنامه زمان‌بندی شده دمشق برای برخورد با گروه‌های تروریستی باقی مانده از جمله جبهه النصره در ادلب، شروع خواهد شد.بنابراین نقش ایران و قدرت رایزنی ظریف می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در بهبود مناسبات ترکیه با سوریه در فضای جدید پس از بحران و پاکسازی شمال این کشور از تروریست‌ها داشته باشد. نکته مهمتر آنکه با خروج ارتش ترکیه، نیرو‌های آمریکایی حاضر در دیرالزور تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

در حال حاضر اشغال دیرالزور توسط آمریکایی‌ها مانع بهره‌برداری دولت سوریه از چاه‌های نفتی این منطقه شده است. ضمن آنکه رژیم آمریکا برخلاف قوانین بین المللی و بدون مجوز دولت قانونی سوریه در خاک این کشور حضور دارد.

اما سوال اینجا است که روسیه به عنوان یکی از کشور‌های محور آستانه چه رویکردی اتخاذ می‌کند؟ هانی‌زاده در این باره با اشاره به تفاوت راهبرد مسکو با دیدگاه‌های تهران و دمشق تصریح کرد: «نزدیکی روس‌ها به سیاست‌های رژیم صهیونیستی موجب فاصله با ایران و سوریه شده است. در حالی که هدف تهران و دمشق حفظ و تقویت محور مقاومت است، مسکو تامین امنیت تل‌آویو را یکی از اهداف خود قرار داده است. در این شرایط دولت سوریه سیاست پیچیده‌ای را باید در پیش بگیرد تا بتواند ضمن استفاده از امکانات روسیه و همچنین اروپا در روند بازسازی، جایگاه خود را در محور مقاومت حفظ کند. اما نکته مهم آنکه روس‌ها هم از فشار بر آمریکا برای خروج از دیرالزور و خالی شدن ادلب از تهدیدات تروریستی استقبال می‌کنند.»

براین اساس استفاده از نقاط مشترک میان کشور‌های محور آستانه و خواسته‌های سوریه، می‌تواند به ظریف در پیشبرد رایزنی‌هایش کمک کند. تمایل کشور‌ها برای ورود به فرایند بازسازی سوریه، متغیر مهمی در جلب رضایت مسکو و آنکارا برای تکمیل پازل پایان فعالیت تروریست‌ها در این کشور است.

اگرچه همانطور که اشاره شد به دلیل حساسیت زیاد آنکارا به فعالیت نیرو‌های کرد سوری، لازم است تضمین‌های امنیتی موثری به ترکیه داده شود تا ارتش این کشور از سوریه خارج شوند. از این رو استفاده از راهکار‌های سیاسی مانند فراهم کردن شرایط حضور گروه‌های کرد و ترکمن در ساختار سیاسی سوریه، می‌تواند مانع همکاری حزب دموکراتیک کرد با پ. ک. ک. شود. در این صورت هرگونه مخالفت و تهدید امنیتی بالقوه که بعضا از سر نارضایتی‌های سیاسی به وجود می‌آید از بین خواهد رفت و نظر نهایی دمشق، آنکارا و تهران نیز تامین می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل

پاسخ به شبهه‌ای درباره کشتار مردم زمان محمدرضا پهلوی

مهرمهر15 ساعت قبل

رقص و پایکویی در ستاد انتخابی یکی از نامزدها و در حضور یک روحانی / فیلم

خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل

فیلم/ ماشین‌سواری امروز روحانی و جهانگیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.
همشهریهمشهری16 ساعت قبل
حالا چند روز تا آغاز رای‌گیری یازدهمین دوره انتخابات مجلس یعنی دوم اسفند ماه باقی مانده، اما حواشی آن با شروع تبلیغات انتخابات رونق گرفته است. نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرهای مختلف هر کدام به روشی در تلاشند تا توجه مردم را به خود جلب کنند. این موارد بخش از وعده‌های این نامزد انتخابات مجلس است. وعده «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود از «ابتذال در تبلیغات انتخاباتی برخی نامزدهای انتخابات مجلس» انتقاد کرده و نوشته است: «تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس در مواردی به ابتذال کشیده شده. یکی از نامزدهای ورود به مجلس در تابلوی تبلیغاتی خود «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» را وعده داده است.

نظرها

اخبار بیشتر