1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

۱۴ عامل خطرآفرین برای بیماری قلبی!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
وضعیت سلامت دندان ها و لثه های شما با سلامت قلب مرتبط است. مطالعات مختلف ارتباط بین سلامت دهان و دندان و بیماری قلبی را نشان داده اند.

قلب اندامی ماهیچه ایست که وظیفه مهم پمپاژ خون در سراسر بدن را بر عهده دارد. انسان برای یک زندگی با کیفیت به قلبی سالم نیاز دارد، اما عوامل مختلفی می‌توانند بر سلامت این اندام کلیدی اثرگذار باشند.

۱۴ عامل خطرآفرین برای بیماری قلبی! - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "پریونشنفشار خون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن از مقصران اصلی در پس ابتلا به بیماری قلبی هستند. اما عوامل خطر آفرین غیر منتظره دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند سلامت قلب را در معرض تهدید قرار دهند.

تنها هستید

پژوهشگران در دانشگاه یورک طی یک مطالعه دریافتند، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی در افرادی که روابط اجتماعی کمی داشته یا احساس تنهایی می‌کردند، در مقایسه با افرادی که این گونه نبودند به ترتیب ۲۹ درصد و ۳۲ درصد بیشتر بود.

مطالعه‌ای دیگر که توسط دانشگاه آکسفورد و طی یک بازه زمانی هشت ساله انجام شد و به بررسی شرایط ۷۰۰ هزار زن پرداخت نیز نشان داد، افرادی که تنها زندگی نمی‌کردند، در مقایسه با آنهایی که تنها زندگی می‌کردند، ۲۸ درصد احتمال کمتری داشت مرگ ناشی از بیماری قلبی ایسکمیک را تجربه کنند.

تنهایی یا استرس تنها ماندن می‌تواند موجب التهاب در بدن شده و شرایطی را شکل دهد که به بیماری قلبی یا افسردگی، یک عامل خطرآفرین اصلی برای بیماری قلبی، منجر شود.

از نخ دندان استفاده نمی‌کنید

وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما با سلامت قلب مرتبط است. مطالعات مختلف ارتباط بین سلامت دهان و دندان و بیماری قلبی را نشان داده‌اند. خونریزی و التهاب لثه‌ها به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا از دهان وارد جریان خون شوند. این شرایط می‌تواند موجب بروز التهاب و در نهایت بیماری قلبی شود. پس دندان‌های خود را به طور منظم مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید و مراجعه منظم به دندانپزشک را نیز فراموش نکنید.

با عوارض بارداری مواجه بوده‌اید

اگرچه آنچه طی دوران بارداری رخ می‌دهد به نظر نمی‌رسد بر سلامت قلب تاثیرگذار باشد، برخی پژوهش‌ها خلاف این مساله را نشان داده‌اند. پرفشاری خون بارداری، پره اکلامپسی، اکلامپسی، زایمان زودرس، و دیابت بارداری همگی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهند. اگر با هر یک از این عوارض مواجه بوده‌اید، با بزشک خود درباره سابقه بارداری و غربالگری منظم برای دیابت و پرفشاری خون صحبت کنید.

یک رویداد آسیب‌زا را تجربه کرده‌اید

یک رویداد آسیب‌زا، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده یا تصادف خودرو می‌تواند قلب شما را به دردسر بیندازد. استرس زیاد می‌تواند به افزایش حاد آدرنالین منجر شود که ضربان قلب و فشار خون را افزایش داده و بالا نگه می‌دارد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد، دیواره داخلی رگ‌های خونی زنانی که سه یا تعداد بیشتری رویداد آسیب‌زا را در زندگی خود تجربه می‌کرده‌اند، در مقایسه با زنانی که تعداد کمتری از این رویدادها را تجربه کرده‌اند، عملکرد ضعیف‌تری دارد. این رویدادهای آسیب‌زا می‌توانند به بیماری سرخرگ کرونری، فشار خون بالا و آترواسکلروز (سخت شدن دیواره رگ‌های خونی) منجر شوند.

رئیس بدی دارید

تنها استرس ناشی از یک رویداد آسیب‌زای ناگهانی نیست که می‌تواند قلب شما را با مشکل مواجه سازد. سطوح کم استرس ناشی از تعامل روزانه با یک رئیس منفی نگر، زورگو نیز می‌تواند اثر منفی بر سلامت قلب انسان داشته باشد.

طی یک مطالعه ۱۰ ساله، پژوهشگران سوئدی دریافتند که احتمال تجربه حمله قلبی بین افرادی که رئیس بدی داشتند، ۴۰ درصد بیشتر بود. حملات قلبی می‌توانند به واسطه استرس چشمگیر در محل کار شکل بگیرند. و زمانی که استرس با عوامل خطرآفرین دیگر، مانند خواب ضعیف و رژیم غذایی نامناسب همراه می‌شود، به طور مداوم با ترشح هورمون آدرنالین مواجه می‌شوید که خطر ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری را افزایش می‌دهد.

شب نمی‌توانید بخوابید

زمانی که موضوع خواب مطرح می‌شود، هفت تا هشت ساعت خواب شبانه می‌تواند نقش ویژه‌ای در حفظ سلامت قلب شما داشته باشد. کمبود خواب و بیدار ماندن‌های مکرر شبانه می‌تواند فشار خون و ضربان قلب انسان را افزایش داده و بدن را به جای حالت استراحت در حالت هشدار نگه دارد. افزون بر این، زمانی که خسته هستید، احتمال کمتری دارد عاداتی سالم را دنبال کنید.

بدن برای ریکاوری و بازیابی انرژی خود به خواب نیاز دارد. سیستم ایمنی زمانی که خواب هستید، هرچه بیشتر فعال شده و برای پاکسازی مشکلات موجود وارد عمل می‌شود. همچنین، ضربان قلب هنگام خواب کاهش می‌یابد که به استراحت و کسب انرژی دوباره این اندام کمک می‌کند.

به فشار خون بالا مبتلا هستید

ابتلا به یک بیماری مزمن دیگر می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. بسیاری از بیماری‌ها دارای عوامل خطرآفرین مشابه با بیماری قلبی هستند که از آن جمله می‌توان به فشار خون بالا، قند خون بالا، چربی شکم، تری گلیسیرید بالا، و سطوح کم کلسترول خوب (HDL) اشاره کرد.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

بی تردید، دیابت و پرفشاری خون خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهند. اما بیماری‌های خودایمنی نیز ممکن است شما را هرچه بیشتر مستعد ابتلا به بیماری قلبی سازند. بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، سوریازیس، و سندرم شوگرن می‌توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش دهند.

به سیب زمینی سرخ شده علاقه دارید

سیب زمینی، مرغ، و ماهی سرخ شده، و چیپس از جمله غذاهایی هستند که می‌توانند اثری منفی بر سلامت قلب شما داشته باشند. مصرف بیش از حد سیب زمینی سرخ شده خطر بیماری قلبی و مرگ، به ویژه در زنان یائسه که بیش از ۵۰ سال سن دارند را افزایش می‌دهد. طی یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ که در نشریه BMJ منتشر شد، پژوهشگران دریافتند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی در زنانی که حداقل هفته‌ای یک بار سیب زمینی سرخ شده مصرف می‌کردند، در مقایسه با آنهایی که سیب زمینی سرخ شده مصرف نمی‌کردند، ۱۲ درصد بیشتر بود. همچنین، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی برای زنانی که یک بار یا بیشتر در هفته ماهی یا نرمتنان صدفدار سرخ شده مصرف می‌کردند ۱۳ درصد بیشتر بود. در شرایطی که مصرف گاه به گاه غذای سرخ شده مشکل آفرین نیست، اما نباید آن را به یک عادت تبدیل کنید.

از سیگار الکترونیک استفاده می‌کنید

سیگار الکترونیک اگرچه به عنوان جایگزینی برای سیگار معمولی معرفی شده است، اما گزینه بهتری برای سلامت انسان نیست. مطالعه‌ای که توسط انجمن سکته مغزی آمریکا انجام شد، نشان داد، افرادی که به طور منظم از سیگار الکترونیک استفاده می‌کردند، در مقایسه با افرادی که هرگز از سیگار الکترونیک استفاده نمی‌کردند، با ۷۱ درصد خطر بیشتر برای سکته مغزی، ۵۹ درصد خطر بیشتر برای حمله قلبی یا آنژین، و ۴۰ درصد خطر بیشتر برای بیماری سرخرگ کرونری مواجه بودند.

سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی دارید

سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات قلبی پیش از ۵۵ سالگی در مردان و ۶۵ سالگی در زنان می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی در شما را نیز به میزان قابل توجهی افزایش دهد. حتی افرادی که دارای سطوح پایین کلسترول هستند، یک سبک زندگی سالم را دنبال می‌کنند و تناسب اندام خوبی دارند نیز در صورت داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی در معرض خطر بیشتری برای مواجهه با مشکلات قلبی در سنین پایین‌تر هستند. افزون بر این، سابقه خانوادگی می‌تواند تاثیر عوامل خطرآفرین دیگر برای بیماری قلبی را نیز افزایش دهد.

افسرده هستید

مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به افسردگی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی قرار دارند. به نظر می‌رسد عدم مراقبت از خود، مانند سالم غذا نخوردن و عدم انجام ورزش، به ویژه اگر به فشار خون بالا یا دیگر مشکلات سلامت نیز مبتلا باشید، در این زمینه تاثیرگذار است. همچنین، درصورت تجربه حمله قلبی یا دیگر مشکلات مرتبط با قلب، افراد مبتلا به افسردگی به خوبی بهبود نمی‌یابند.

درمان سرطان را پشت سر می‌گذارید

در شرایطی که روش‌های درمان سرطان نسبت به گذشته از کارایی بیشتری برخوردار شده‌اند، اما همچنان می‌توانند در بروز مشکلات قلبی نقش داشته باشند.

برخی داروها که برای درمان سرطان و شیمی درمانی استفاده می‌شوند می‌توانند اثر منفی بر سلامت قلب داشته باشند و به کاردیومیوپاتی - بزرگ و سخت شدن ماهیچه قلب - منجر شوند. این شرایط می‌تواند به نارسایی قلبی، حمله قلبی، تورم قلب، و ضربان قلب غیرعادی منجر شود. پرتودرمانی نیز می‌تواند موجب انسداد در رگ‌های خونی انسان شود و فرد در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی و نارسایی قلبی قرار بگیرد. این در شرایطی است که مشکلات قلبی می‌توانند چند سال پس از پایان درمان سرطان پدیدار شوند.

وارد دوران یائسگی شده‌اید

با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی نیز افزایش می‌یابد و این مساله برای زنانی که وارد دوران یائسگی می‌شوند، چشمگیرتر است. کاهش سطوح استروژن و افزایش احتمال سفت‌تر شدن رگ‌های خونی که به فشار خون بالا منجر می‌شود، از جمله دلایلی اصلی در این زمینه به نظر می‌رسند. همچنین، برخی مطالعات نشان داده‌اند که سطوح کلسترول و تری گلیسیرید با ورود به دوران یائسگی افزایش می‌یابند.

الکل مصرف می‌کنید

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند فشار خون را افزایش دهد که از جمله عوامل خطرآفرین کلیدی برای بیماری قلبی محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
دکتر محمدرضا قدیرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: متاسفانه در بسیاری از دارو‌های ترک اعتیاد که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود برخلاف ادعایشان به هیچ وجه گیاهی نیست و مقادیر بسیار زیادی مواد اعتیادآور در آن وجود دارد. کارشناس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی افزود: یکی از دارو‌هایی که به صورت وسیع در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود دارو‌های ترک اعتیاد است که شرکتی با عنوان بنیاد حیات پاک که نمی‌دانم مجوز رسمی از مراجع قانونی دارد یا ندارد تبلیغات گسترده‌ای در ۱۰ تا ۱۵ شبکه فارسی زبان ماهواره‌ای انجام می‌دهد. یکی دیگر از کارشناسان ترک اعتیاد هم در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: آن‌هایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای این دارو‌ها را تبلیغ می‌کنند افرادی شیاد هستند و براساس آزمایش‌هایی که انجام داده‌ایم در دارو‌ها مواد مخدر وجود دارد. وی گفت: ترک اعتیاد چیزی نیست که با مصرف چند قرص برطرف شود و این افراد به روان درمانی و کار‌های روانشناسی و دارودرمانی نیاز دارند. این کارشناس ترک اعتیاد گفت: مهمترین علت اعتیاد تنهایی است و حتما باید خانواده‌ها نیز در درمان این معتادان درگیر شوند و به فرد معتاد کمک کنند.
فارسفارس14 ساعت قبل
شعار و روزشمار هفته سلامت ۱۳۹۸ از سوی وزارت بهداشت اعلام شد. شعار و روزشمار هفته سلامت ۱۳۹۸ اعلام شدبه گزارش خبرگزاری فارس، هفته سلامت امسال (۱۳۹۸) با شعار «Primary Health Care a path towards Universal Health Coverage» «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» برگزار می‌شود. روزشمار هفته سلامت امسال به شرح زیر اعلام شده است: یکشنبه اول اردیبهشت دسترسی عادلانه به خدمات سلامتدوشنبه دوم اردیبهشت آموزش رکن سلامتسه شنبه سوم اردیبهشت مشارکت اجتماعی و سلامتچهار شنبه چهارم اردیبهشت مراقبت‌های اولیه بهداشتی و سلامت روانپنج شنبه پنجم اردیبهشت سلامت در حوادث و بحران هاجمعه ششم اردیبهشت سبک زندگی سلامت محورشنبه هفتم اردیبهشت سلامت، جمعیت و خانوادهانتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، غذاهای ناسالم در هر سنی ناسالم هستند اما بعد از ۳۰ سالگی بدن به تدریج توانایی‌های خود را برای هضم و تحمل برخی مواد غذایی از دست می‌دهد. بنابراین شما در اینجا با برخی مواد غذایی که نباید پس از ۳۰ سالگی مصرف کنید، آشنا خواهید شد. سویااگرچه مصرف سویا بسیار مفید است و می‌تواند جایگزینی برای گوشت باشد اما مصرف زیاد آن موجب التهاب در بدن شما می‌شود و به طور بالقوه در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد می‌کند. پس از سن ۲۵ سالگی، کلاژن پوست شما شروع به شکسته شدن می‌کند و منجر به ایجاد چین و چروک می‌شود. با افزایش سن سیستم گوارش نیاز بیشتری به فیبر دارد اما نان سفید دارای فیبر کمتری نسبت به گندم است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
اما افراد بسیاری فکر می‌کنند که محتوای شکر زیاد در شیر‌های شیرین شده موجب کاهش ارزش تغذیه‌ای شیرکاکائو می‌شود. به طور خاص، شیر سرشار از اسید آمینه لوسین است که به نظر می‌رسد بیشتر در ساخت و حفظ ماهیچه‌هایی قوی نقش دارد. ممکن است به ریکاوری پس از ورزش کمک کندشیرکاکائو ممکن است به ریکاوری ماهیچه‌ها پس از تمرینات ورزشی خسته کننده کمک کند. آیا باید شیرکاکائو مصرف کنید؟ شیرکاکائو مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین D را ارائه می‌کند که می‌توانند برای سلامت انسان مفید باشند. مصرف شیرکاکائو در کودکان باید به دقت زیر نظر باشد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
نزدیک ۱۰ درصد جمعیت کشور و حدود ۱۸ درصد افراد بالای ۴۰ سال در منطقه شمال شرق کشور، عادت به مصرف تریاک دارند. معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مضرات مصرف تریاک، گفت: تریاک از سیگار و تنباکو سرطان زا‌تر است. دکتر «رضا ملک زاده» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: تریاک عامل خیلی مهمی در ابتلا به برخی سرطان‌ها به خصوص سرطان دستگاه گوارش شامل مری، معده، لوزالمعده و مثانه است. به گفته معاون وزیر بهداشت، نزدیک ۱۰ درصد جمعیت کشور و حدود ۱۸ درصد افراد بالای ۴۰ سال در منطقه شمال شرق کشور، عادت به مصرف تریاک دارند. ملک زاده، استفاده از آب لوله کشی، جایگزینی مصرف گاز خانگی به جای مصرف چوب و زغال در منازل و مصرف میوه و سبزیجات را از مهمترین دلایل کاهش سرطان مری در این منطقه اعلام کرد.
روزنامه سازندگیروزنامه سازندگی19 ساعت قبل
نام پست الکترونیک کد امنیتیقوانین ارسال نظرسازندگی نظراتی که حاوی تهمت یا افتراست منتشر نمیکند. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت لاتین (فینگیلیش) خودداری کنید. اگرچه تلاش میشود نظرات ظرف ۲ ساعت تعیین تکلیف شوند، اما نظراتی که پس از ساعت ۱۹ نوشته شود، حداکثر تا ساعت ۹ صبح روزبعد منتشر میشوند.

نظرها

اخبار بیشتر