1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. فرهنگ
دفاع دانشمند چینی از ساخت میمون‌های ترانس ژنیک

دفاع دانشمند چینی از ساخت میمون‌های ترانس ژنیک

زومیتخبرگزاری زومیت |
به‌تازگی خبر آمد که یک دانشمند چینی در اقدام بحث‌برانگیز دیگری، میمون‌هایی ترانس ژنیک ساخته است. اکنون وی در پاسخ به اعتراض‌ها به دفاع از خود برآمده است.

پژوهشگری چینی برای بررسی توسعه‌ی عملکرد شناختی ذهن میمون‌ها با تکیه بر نظریات خود، موفق به انجام آزمایش انتقال ژن‌های انسانی به مغز میمون‌ها شده است. این اقدام در حالی صورت گرفته که جامعه‌ی علمی به مخالفت شدید با آن برخاسته است. مطالعاتی که توسط دانشگاه‌های مختلف و با رهبری مؤسسه‌ی زوالوجی در جنوب غربی چین گردآوری شده‌اند، با بیانی ساده‌تر مفهوم فرایند تکامل را که منجر به ارتقای سطح هوش انسانی می‌شود، ارائه دادند.

به نقل از مقاله‌ای که در تاریخ ۲۷ مارس در مجله‌ی علوم ملی چین منتشر شد:

اندازه‌ی فیزیکی مغز و مهارت‌های شناختی در طول تاریخ تکاملی چشم‌گیرترین تغییرات را پشت سر گذاشته‌اند و هنوزه دانشمندان در تحلیل سازوکارهای ژنتیک پیچیده‌ی ذهن انسان که اساس و بنیان تغییرات بشری هستند، با چالش رو‌به‌رو می‌شوند.

براساس مقاله‌ی یادشده، این نخستین بار است که چنین مطالعه‌ای انجام شده است. سو بینگ، یکی از پژوهشگران مؤسسه‌ی زوالوجی متعلق به آکادمی علوم چین در این‌باره گفت:

آزمایش‌هایی که در این زمینه انجام شده‌اند از جانب نظام اصول و مقررات دانشگاهی چین مورد بررسی قرار گرفته و نه‌تنها با بهترین استانداردهای علمی و بین‌المللی پیش رفته‌اند؛ که حتی از جانب سازمان حقوق بین‌‌الملل حیوانات نیز مورد تأیید قرار گرفتند.

این پژوهشگر در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان با اشاره به اهمیت پژوهش‌های انجام‌شده گفت:

در بلندمدت پژوهش‌های بنیادی نتایج ارزشمندی را به جامعه‌ی علمی ارائه می‌دهند که در راستای تجزیه و تحلیل آسیب‌شناسی و درمان بیماری‌های ناشی از عملکرد غیر طبیعی مغز انسان مانند اوتیسم است.

در مقابل گروهی از دانشمندان که بر حفظ اصول و مقررات اخلاقی در زمینه‌ی آزمایش‌های ترانس ژنیک و ترکیب ژن‌های انسان با حیوانات و گروه میمون‌ها تاکید دارند، ورود به وادی این آزمایش‌ها را خطرناک توصیف می‌کنند. چندی پیش، خبر داغی در ارتباط با مباحث ژنتیکی از دانشمندان چینی شنیده شد که دنیای ژنتیک را تکان داد. محتوای خبر حاکی از آن بود که در ماه نوامبر یک پژوهشگر چینی با کمک ابزارهای آزمایشگاهی اولین نوزاد تغییر ژن‌یافته را به دنیا آورده است. این اقدام موج عظیمی از اعتراض‌ها را به‌دنبال داشت.

دفاع دانشمند چینی از ساخت میمون‌های ترانس ژنیک - 9

دانشمند جنجال‌آفرین ادعا کرد که با استفاده از ابرازهایی به نام CRISPR-cas۹، ژن‌های معیوب را در ساختار ژنتیکی سلولی که در کودکان امکان ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی را فراهم می‌کند، حذف کرده است. مقامات قضایی کشور چین این اقدام را غیرقانونی دانستند و دستور انجام تحقیقات ٰرا صادر کردند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

اکنون، نتایج جدیدترین پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عملیات انتقال ژن‌های انسانی نوع MCPH۱ به میمون‌ها موفقیت‌آمیز بوده است. این یافته‌ها نویدبخش دستاوردهای مهم در توسعه و تکامل دانش مرتبط با مغز است. تجزیه و تحلیل رفتار میمون‌ها نشان می‌دهد که این گروه پس از انتقالات ژنی به سبک ذهنی‌رفتاری انسانی نزدیک شده‌اند و نسبت به گروه‌های دیگر، به حافظه‌ی کوتاه مدت قوی‌تر و سرعت واکنش کوتاه‌تر دسترسی یافتند.

پژوهش‌های انجام‌شده توسط تعداد زیادی از دانشمندان غربی مورد انتقادهای شدید قرار گرفته است. جیمز سیکلا، ژنتیک‌شناس از دانشگاه کلرادو روش تحقیقی صورت‌گرفته را راهی خطرناک توصیف می‌کند. سیکلا و همکارانش در مقاله‌ای منتشرشده در سال ۲۰۱۰ میلادی دیدگاه مخالف خود را در این‌باره ابراز داشتند. به‌عقیده‌ی آن‌ها آزمایش‌های انتقال ژنتیکی درواقع نقض مقررات و اصول اخلاقی میمون‌هایی است که اجداد باستانی غیر انسانی ما بودند. آزمایش‌های مدرن احتمال بهره‌برداری از این حیوانات را افزایش و میمون‌ها را در معرض خطرات بالقوه قرار می‌دهد.

خطرات موجود مانع نقض اصول اخلاقی و مقررات مربوط‌به زیست طبیعی این گروه از حیوانات بوده و از انجام آزمایش‌های انتقال ژنتیکی در اجداد باستانی غیر انسانی جلوگیری می‌کند. بااین‌حال نباید از یاد برد که پژوهش‌های معتبر بسیاری نیز دراین حوزه انجام شده است که می‌توان به نتایج آن‌ها استناد کرد.

ژاکلین گلور، متخصص زیست‌شناسی از دانشگاه کلرادو آزمایش‌های انجام‌شده را با فیلم «سیاره‌ی میمون‌ها» که با صحنه‌هایی از ویرانی شهرها مملو شده، مقایسه کرده است. در این فیلم سینمایی بیننده با منظره‌ی آینده‌ی نابودشده‌ی انسانی به دست میمون‌ها رو‌به‌رو می‌شود.

گلور در ادامه افزود:

فرایند انسان‌سازی از میمون‌ها عامل خطرآفرین است. به سبک زندگی‌ آن‌ها با دقت نگاه کنید. اینکه علاقه دارند در چه محیطی و با چه کیفیتی زندگی کنند. با کمی تامل متوجه می‌شویم ساختن موجودی که نمی‌تواند در هیچ‌یک از ابعاد، زندگی معنادار خلق کند، ایده‌ی موفقی نیست.

اما همچنان سو، دانشمند چینی، جبهه‌گیری منتقدان غربی نسبت به نتایج آزمایش‌های خود را ریاکارانه و فاقد دقت کافی می‌داند. به عقیده‌ی او نتایج فوق‌العاده‌ی دستاوردهای علمی پژوهش‌ها قربانی تفکرات کلیشه‌ای چینی شده است. بااین‌حال کاوش‌های علمی در بررسی انتقال‌های ژنتیکی از مغز انسان به میمون‌ها همچنان ادامه داشته و دانشمندان بسیاری مانند سو را در این وادی به تحقیق وا می‌دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سردار اشتری در این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: یکی از سرمایه‌های بزرگ کشور ما نیروی انسانی و جوانان انقلابی، جهادی و ارزشمند که باعث خیر وبرکت هستند. وی ادامه داد: در نیروی انتظامی بیش از ۲۰۰ شهید دهه هفتادی داریم که یکی از آنها شهید مرزبان مهران اقرع است شهیدی که من مطمئنم افراد با خواندن زندگی نامه اش­ شیفته او­ می‌شوند. پدر شهید مهران اقرع درباره این شهید گفت: مهران جوانی خالص و متدین بود به یاد نمی‌آورم که نماز شبش ترک شود. وی افزود: مهران تا ساعت ۳ نصف شب مشغول عبادت بود و پس از آن به من کمک می‌کرد زندگی او به گونه‌ای بود که لیاقت شهادت را داشت. کتاب مهران می‌خندد نوشته محسن صالحی خواه به روایت فرازهای مختلف زندگی این شهید می‌پردازد شهید است مرزداران ناجا که ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ در منطقه مرزی نگور در سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.
الفالف14 ساعت قبل
بلکه به خاطر اشیای باستانی که در معماری خانه به کار رفته، پروفسوری به نام پوپ در دهه ۴۰ در مقاله‌ای که به بررسی هنر‌های ایران پرداخته بود این خانه را ارزشمندترین خانه جهان نامیده است. استاد مقدم جز اولین باستان‌شناسان ایرانی بود که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه‌های تاریخی فعالیت می‌کرد. بخشی از این خانه را استاد مقدم با صدف‌های دریایی تزئین کرده. اما خانه استاد مقدم از نظر زیبایی کم از یک عمارت ندارد. خانه موزه مقدم به تنهایی یک موزه باستان شناسی مهم است موزه‌ای که هنوز هم خیلی از دانشجویان را برای تحقیق به سمت خود می‌کشاند.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
عادل فردوسی‌پور، رضا عطاران، اصغرفرهادی و … امروز کجا هستند؟ عصرایران؛ مصطفی داننده-فصل جدید سریال «Game of Thrones» یا همان بازی تاج و تخت آغاز شد. در میان تمام خبرهای بد این روزها، آنها در اینترنت به دنبال پیدا کردن کیفیت و زیر نویس خوب از سریال بازی و تاج و تخت هستند. مسؤولان فرهنگی ما این سریال‌ها را نوک پیکان تهاجم فرهنگی می‌دانند که قرار است به قلب جوان ایرانی بنشیند. خیلی‌ها می‌گویند در همین شاهنامه فردوسی ما داستان‌های جذاب‌تری داریم که در صورت پردازش درست، گوی سبقت از بازی تاج و تخت و امثال آن می‌رباید. جالب است که به مردم ایستاده در راه هم می‌گوییم آن جت را سوار نشوید و با پیکان ما به مقصد بروید.
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
چه مبارک شبی بود و چه فرخنده شبی بود، ولی حیف که بیدارشدم، سخت گرفتارشدم، شب همه شب در تب و در تاب شدم، شمع صفت آب شدم، تا که شبی فاطمه آمد ز ره لطف به خوابم، نگهی کرد به چشمان پر آبم، به ادب بوسه به دستش زدم و روی قدم هاش فتادم، ز فراق رخ جانان به شکایت دو لب خویش گشودم که: به دادم برس ای عصمت دادار ودودم، غم دوری یگانه پسرت کشت مرا، فاطمه فرمود: چگونه پسرم پیش تو آید، به تو این بخت نشاید، مگر آیین نصاری بگذاری و به اسلام روی بیاری سر تسلیم و رضا را. چارده شب چو گذشت از مه شعبان، مه عترت، مه قرآن، چه مبارک سحری بود، بگو نخل ولا را ثمری بود، بگو بحر کرامت گوهری داشت، بگوشمس ولایت قمری داشت، بگو نرگس زهرا پسری داشت، بگو مصلح کل بشری داشت، جهان دادگری داشت، خبر زآمدن حجت ثانی عشری داشت که شد دیده‌ی نرگس، دل شب باز ز رویا به دو صد ناز، وضو ساخت و استاد سحرگه به نمازشب و آیات خدایش به لب افتاد، به تاب و تب و از درد گل انداخت عذارش، ز کف افتاد قرارش، صلوات ملک از اوج فلک گشت نثارش، به رخش جلوه‌ی بدر و به لبش سوره‌ی قدر و نفسش کرد معطر همه امواج فضا را. ندا داد منم مهدی موعود، منم حجت معبود، منم مصلح عالم، منم منجی عالم، منم وارث پیغمبر خاتم، منم حجت سرمد، منم عبد مؤید، منم حیدر و احمد، منم نجل محمد، منم آن منتقم خون خدا، طالب خون شهدا، زاده مصباح هدی، صاحب عمامه‌ی پیغمبر و تیغ علی و چادر زهرا، جگر پاک حسن، جامه‌ی خونین حسین، دست ابالفضل علمدار، منم وارث پیشانی بشکسته‌ی زینب، شود آن روز که از پرده‌ی غیبت به در آیم به سوی کعبه بیایم، برسد بر همه خلق ندایم که: من ای منتظران، مهدی موعود شمایم، پس از آن ره به سوی شهر مدینه بگشایم، حرم فاطمه را بر همه عالم بنمایم، کنم آغاز از آن جا سفر کرب و بلا را. به خدا ای پسر فاطمه تنها نه حرم منتظر توست، عرب تا به عجم منتظر توست، به خون پسر فاطمه سوگند که بر گنبد زرین حسین ابن علی سید الاحرار، علم منتظر توست، نه اسلام که ابناء بشر منتظر توست، زمان منتظر توست، جهان منتظر توست، نبی منتظر توست، علی منتظر توست، بیا فاطمه بیش از همگان منتظر توست، حسین و حسن و هفتاد دو تن منتظر توست، خدا را خدا را، که آن گنبد ویران شده و قبر پدر منتظر توست، بیا ای شرف شمس رسالت، به خداوند قسم دیر شده صبح وصالت، همه چشم اند که آیی و ببینند به مرآت رخت آیینه‌ی پنج تن آل عبا را. شاعر: استاد غلامرضا سازگارسایت میثم مطیعی
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
محمد صاحب الزمانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دوازدهمین همایش بین المللی و هفدهمین همایش کشوری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد افزود: ما خدمات را به قیمت روز به بیماران ارائه می‌کنیم اما بیمه‌ها مطالبات ما را با ماه‌ها تأخیر می‌پردازند و این باعث کمبود نقدینگی برای تأمین تجهیزات آزمایشگاهی می‌شود. وی گفت: مشکلاتی از قبیل خرید تجهیزات و دستگاه، واقعی نبودن تعرفه‌های آزمایشگاهی و تأخیر در پرداختی بیمه‌ها باعث شده است تا آزمایشگاه‌ها بتدریج تعطیل شوند. صاحب الزمانی افزود: آزمایشگاه نقش مهمی در تشخیص بیماری دارد و اگر روند ورشکستگی آزمایشگاه‌ها ادامه داشته باشد، این موضوع در آینده‌ای نه چندان دور به سلامت جامعه لطمه خواهد زد. دوازدهمین همایش بین المللی و هفدهمین همایش کشوری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران از ۲۹ فروردین تا یکم اردیبهشت در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ پروانه حیدری معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه مسابقات جهانی چوب هر ساله ۲۱ مارس به میزبانی یکی از کشور‌ها برگزار می‌شود، گفت: این مسابقات امسال به میزبانی کشور اتریش برگزار شد. وی با اشاره به اینکه تنها نماینده کشورمان علیرضا باوند پور از هنرمندان برجسته کرمانشاهی بود، افزود: این گردهمایی با حضور ۱۰۰ هنرمند برجسته از ۱۰۰ کشور دنیا در شهر گراس اتریش برگزار شد. وی اضافه کرد: اثری که نماینده ایران در این رقابت‌ها خلق کرد با تم تغییر محیط زیست بسیار مورد توجه داوران قرار گرفت، بطوریکه عنوان اثر برتر سال ۲۰۱۹ را کسب کرد. معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه گفت: یکی از بخش‌های این مسابقات ساخت یک اثر چوبی توسط هنرمندان کشورهای مختلف از مهمترین جاذبه‌های گردشگری کشورهایشان بوده که آن را در موزه کنگره بتهوون قرار دهند و نماینده مردم ایران و استان کرمانشاه اثر فاخر منبت طاق بستان خود را به این موزه اهدا کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر