1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سلامت
چرا در بهار خوابمان می‌آید؟

چرا در بهار خوابمان می‌آید؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
یک متخصص طب سنتی گفت: با استفاده از خوراکی‌هایی مثل آب زرشک، آب آلبالو و آب هندوانه می‌توانید خواب آلودگی بهاری را از خود دور کنید.

به گزارش افکارنیوز، محمد باقر مینایی متخصص طب سنتی درباره علت ایجادخواب‌آلودگی بهاری و راه‌های مقابله با آن اظهار کرد: فصل بهار به دلیل مزاج گرم و تری که دارد شیرین‌ترین فصل سال محسوب می‌شود، این مزاج که مطلوب‌ترین مزاج طبیعت است با مزاج گرم و‌‌تر جوانتر‌ها همراه می‌شود که در نهایت قرار گرفتن این افراد در حالت تعادل و ایجاد آرامش ذهنی را برای آن‌ها به همراه دارد که در نهایت این امر به خواب آلودگی می‌انجامد.

وی بیان کرد: برای حفظ سلامت بدن در این فصول توصیه می‌شود از ترکیباتی مانند سکنجبین و آب هندوانه استفاده شود؛ استفاده از خیار بوته‌ای همراه با شربت سکنجبین هم می‌تواند اثر بخش مطلوبی بر بدن شما داشته باشد و آثار خواب‌آلودگی بهاری را در بدنتان کاهش دهند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: این مواد به دلیل خاصیت مدری که دارند می‌توانند بدن را در دفع ترکیبات نامناسب همراهی کنند و به این امر سرعت بخشند.تغییرات پوستی در فصل بهار مینایی درباره تغییرات ایجاد شده در پوست افراد اظهار کرد: در این فصل منافذ پوست بدن نسبت به فصول دیگر بازتر می‌شود و به همین دلیل هوا در آن جریان پیدا می‌کند؛ افزایش هوا در سیستم گردش خون تاثیرگذار است و باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به اعضای بدن از جمله اعضای مهمی مثل مغز، قلب و کبد برسد؛ این امر باعث بهبود تعادل بدن می‌شود و در نهایت آرامش ذهنی را به ما هدیه می‌دهد، به طور کلی فصل بهار خواصی مانند سحرگاه و زمان بین‌الطلوعین دارد که می‌تواند در بهبود سلامت بدن موثر باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

وی تصریح کرد: تمامی گروه‌های سنی باید در این فصل توجه بیشتری به سلامت جسمانی خود داشته باشند و سفره غذایی آن‌ها از ترکیبات ارگانیک و طبیعی تشکیل شود تا بتواند به حفظ سلامت بدن کمک کند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: استفاده از غذا‌های طبیعی و ارگانیک کمی دشوار‌تر است و شاید باعث شود در تهیه آن‌ها با مشکل مواجه شوید، اما کیفیت آن در سلامت بدن نقش مهم و چشمگیری دارد به طور کلی توصیه می‌شود که سعی کنید تا در این فصل کمتر از غذا‌ها به خصوص از غذا‌های سنگین استفاده و پیش از سیر شدن سفره را ترک کنید.

مینایی تاکید کرد: سعی کنید در این فصل خورده خواری و استفاده از تنقلات را کاهش دهید و مزاج هر ترکیبی را که قصد استفاده از آن را دارید در نظر بگیرید؛ استفاده از ترکیباتی که قابلیت تسهیل مزاج را دارند بسیار مفید است و می‌تواند به حفظ سلامتتان کمک کند.

وی افزود: افراد مختلف و به خصوص جوانتر‌ها می‌توانند با استفاده از موادی مثل آب آلبالو، آب زرشک، آب لیمو، آب غوره و غیره برای حفظ سلامتی و کنترل خواب‌آلودگی استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ حسینعلی شهریاری در دیدار مدیران مجمع خیرین سلامت کشور با وزیر بهداشت، افزود: پس از درگذشت حاج آقا نیری که خدمات ارزشمند و خالصانه‌ای در مجمع خیرین سلامت داشت، مسؤولیت به بنده رسید و در ۶ ماهه اول پارسال، خیرین حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در حوزه سلامت مشارکت داشتند. وی تصریح کرد: از روزی که این مسؤولیت را پذیرفتم، تلاش کردیم که خیرین را برای سرمایه گذاری در حوزه‌های پیشگیرانه، پژوهشی و بهداشتی ترغیب کنیم البته تصمیم با خود خیرین سلامت است اما توصیه ما به خیرین سلامت در استانها این است که موازی کاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی نشود و با آنها هماهنگی کاملی وجود داشته باشد. وی با اشاره به افزایش مشارکت بانوان در مجمع خیرین سلامت کشور، گفت: تا کنون در ۵۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور، شورای زنان مجمع خیرین سلامت تشکیل شده است و زنان، انگیزه زیادی برای کار کردن دارند. شهریاری از ایده وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه هر معاونت وزارت بهداشت باید رویکرد اجتماعی باشد تقدیر کرد و افزود: هر کجا که خیرین وارد کار شدند، هزینه تمام شده مراکز بهداشتی و درمانی، نصف قیمت پیمانکاران و دولت است و کیفیت کار نیز بالا است. دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور تأکید کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی باید به خیرین عزت و احترام گذاشته شود و آنها انتظار دارند که مسؤولان، حرمت شان را نگه داشته و حرف‌های آنها را گوش کنند چون خیرین به حوزه سلامت کمک می‌کنند و هیچ گاه رقیب دولت نیستند.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رضا ملک زاده، در افتتاحیه کنگره دو روزه کشوری بیماری‌های التهابی روده در رشت، افزود: بیماری‌های التهابی روده از جمله بیماری‌های مزمنی بوده که طی ۲۰ سال اخیر به تدریج در ایران افزایش یافته است. ملک زاده خاطر نشان کرد: بیماری‌های التهابی روده پدیده جدیدی به شمار می‌رود بنابراین ممکن است برخی از پزشکانی که در گذشته فارغ التحصیل شده‌اند راجع به این بیماری اطلاعات دقیقی نداشته باشند همچنین تحقیقات در مورد بیمارهای التهابی روده یا IBD به سرعت در حال پیشرفت است. وی اضافه کرد: درمان‌ها و داروهای بسیار مؤثری برای بیماران IBD به وجود آمده و خوشبختانه در ایران توانسته‌ایم اکثر داروهای این بیماری را با قیمت مناسب تولید و تحت پوشش بیمه قرار دهیم و اگر بیمار درست درمان شود داروها اثر بخش هستند. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: قیمت داروهای تولیدی داخل کشور برای بیماری‌های التهابی روده حداقل قیمتی است که در کل دنیا وجود دارد. وی با اشاره به نظام ثبت بیماری‌های IBD افزود: در کشور انجمنی به نام حمایت از بیماران IBD یا بیماری‌های التهابی روده نیز داریم که نهادی علمی و اجتماعی محسوب می‌شوند و این نهادها کمک می‌کنند تا از بتوانیم حمایت پزشکی از این بیماران را افزایش دهیم.
ایرناایرنا23 ساعت قبل
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری اظهارداشت: گذر سلامت، پیاده روی خانوادگی، ارتقای سواد سلامت شهروندان، تجلیل از فعالان و منتخبین عرصه سلامت، ارائه خدمات سلامت محور به افراد کمتر برخوردار، ویژه برنامه‌های مناطق و سایر واحدهای همکار از برنامه‌های شهرداری تهران در هفته ملی سلامت است. مدیرکل سلامت شهرداری تهران، «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» را شعار روز جهانی سلامت عنوان کرد و گفت: توسعه فرهنگ سلامت و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سلامت شهر و شهروندان، گرامیداشت هفته ملی سلامت و حساس سازی شهروندان نسبت به موضوع سلامت شهر و شهروندی، جلب و توسعه مشارکت‌های مردمی در راستای ارتقای سطح سلامت شهر و شهروندان از اهداف برنامه‌های شهرداری تهران در این هفته است. وی افزود: جلب و توسعه همکاری‌های درون بخشی در اجرای برنامه‌های سلامت محور، جلب و توسعه همکاری‌های سازمان‌های دولتی و غیردولتی فعال در حوزه سلامت برای ارتقای سلامت شهر و شهروندان از دیگر برنامه‌های هفته ملی سلامت است. نصیری، از هفته سلامت به عنوان فرصت مغتنمی یاد کرد تا به اهمیت و جایگاه بسیار مهم سلامت به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان و نقش مشارکت مردم و همکاری مجموعه نهادهای دولتی و غیردولتی به منظور ارتقای کیفیت زندگی شهروندان تأکید شود. مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به نامگذاری روزهای هفته سلامت اظهارداشت: یکشنبه اول اردیبهشت به عنوان روز «دسترسی عادلانه به خدمات سلامت»، دوشنبه دوم اردیبهشت به عنوان روز «آموزش، رکن سلامت»، سه شنبه سوم اردیبهشت به عنوان روز «مشارکت اجتماعی و سلامت»، چهارشنبه چهارم اردیبهشت به عنوان روز «مراقبت‌های اولیه بهداشتی و سلامت روان»، پنجشنبه پنجم اردیبهشت به عنوان روز «سلامت در حوادث و بحران‌ها»، جمعه ششم اردیبهشت به عنوان روز «سبک زندگی سلامت محور» و شنبه هفتم اردیبهشت به عنوان روز «سلامت، جمعیت و خانواده» نامگذاری شده است.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
شیرکاکائو محصولیست که به طور معمول از ترکیب شیر، کاکائو و شکر تهیه می‌شود. به طور خاص، شیر سرشار از اسید آمینه لوسین است که به نظر می‌رسد بیشتر در ساخت و حفظ ماهیچه هایی قوی نقش دارد. به گفته پژوهشگران، این ممکن است دلیل اصلی پیوند رشد استخوان هایی قوی در کودکان و نوجوانان با مصرف لبنیات را توضیح دهد. با این وجود، برخی مطالعات نیز هیچ پیوندی را بین مصرف شیر یا لبنیات و خطر سرطان نشان نداده‌اند. آیا باید شیرکاکائو مصرف کنید؟ شیرکاکائو مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین D را ارائه می‌کند که می‌توانند برای سلامت انسان مفید باشند.
الفالف5 ساعت قبل
به گزارش عصرایران، سرطان معده از شایع‌ترین انواع سرطان در جهان نیست، اما این به معنای در امان بودن ما نسبت به این بیماری محسوب نمی‌شود. توجه به نشانه‌های اولیه سرطان معده می‌تواند کمک بزرگی به تشخیص زودرس و روند درمان کند. از آنجایی که ما اغلب ناراحتی معده را با غذا‌های مصرفی خود مرتبط می‌دانیم، نادیده گرفتن سرطان معده در مراحل اولیه و حتی میانی بیماری آسان است. در حقیقت، یکی از نشانه‌های اصلی ابتلا به سرطان معده کاهش وزن بی دلیل است. این مساله به ویژه در صورت مشاهده خون در استفراغ اهمیت بیشتری می‌یابد، زیرا می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به سرطان معده باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، شاید چند سالی است که نشستن زیاد از حد به یکی از معضلات انسان‌ها تبدیل شده است. در واقع این نوع تجارت یکی از بهترین روش‌های تجارت و خرید و فروش است که مزایای بسیاری هم دارد از جمله کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هواو کاهش کاهش اتلاف انرژی مثل بنزین. پر واضح است که نشستن بیش از حد برای هر منجر به تجمع چربی و افزایش وزن خواهد شد. نکته‌ی قابل توجهی که باید گفت این است که نشستن طولانی مدت به‌خصوص باعث افزایش میزان چربی در قسمت عضلات سرینی (باسن) می‌شود. حالت نشستن خود را تغییر هید و سعی کنید در حالت نشستن ههم گاهی اوقات بدن خود را جا به جا کنید.

نظرها

اخبار بیشتر