1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
سبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده

سبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
براساس گزارش بانک مرکزی و با توجه به اجرای قانون جدید چک، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در بهمن ماه ۹۷ برای اولین بار تک رقمی شده و به کمترین میزان خود در دو سال اخیر رسیده است.

به گزارش افکارنیوز،

براساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی درباره آمار چک‌های مبادله شده در بهمن‌ماه ۹۷، با وجود کاهش تعداد چک‌های مبادله شده به دلیل شرایط اقتصادی در این ماه نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شده و به کمترین میزان خود در دوسال اخیر رسیده است.

*کاهش ۴۵ درصدی نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به کل چک های مبادله شده

براساس این گزارش، بانک مرکزی از فروردین ماه ۹۶ و همزمان با راه‌اندازی سامانه چکاوک، آمار چک‌های برگشتی را به صورت ماهانه منتشر می‌کند. براساس گزارش اخیر بانک مرکزی درباره تعداد و ارزش چک‌های مبادله شده در بهمن ماه ۹۷، نسبت مبلغ چک‌های برگشتی ۴۵ درصد و نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در مقایسه با بهمن‌ماه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، آمارهای بانک مرکزی در این گزارش حاکی از آن است که در بهمن ماه سال گذشته، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شده‌ و به مقدار ۹٫۷ درصد رسیده ‌است.

براساس گزارش بانک مرکزی که صرفا شامل اطلاعات چک‌های بین بانکی است، در این ماه در کل کشور ۶٫۶ میلیون فقره چک به ارزش ۷۴٫۱ هزار میلیارد تومان مبادله شده است و از این مقدار، ۶۴۲ هزار فقره چک به ارزش ۸٫۲ هزار میلیارد تومان در کل کشور برگشت خورده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵٫۷ درصد و از نظر مبلغ ۷ درصد کاهش داشته‌است.

*تصویب و اجرای قانون جدید چک دلیل اصلی کاهش چشمگیر چک‌های برگشتی

کارشناسان اعتقاد دارند دلیل اصلی کاهش چشمگیر تعداد و ارزش چک‌های برگشتی، تصویب و اجرای قانون جدید صدور چک در ماه‌های اخیر است.

براساس این گزارش، قانون جدید صدور چک در پاییز ۹۷ به تصویب رسید. بعضی بخش‌های قانون از همان زمان اجرایی شد و اجرای برخی بخش‌های دیگر از جمله اجرای شیوه جدید پیگیری قضایی چک برگشتی، تا پایان اسفند ماه به تعویق افتاد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

از جمله مفاد قانون جدید چک که بانک مرکزی به صورت پیش‌دستانه آن‌را حتی قبل از ابلاغ رسمی این قانون آغاز کرد، ثبت سوء اثر برای صادرکنندگان چک‌های برگشتی در سامانه صیاد بانک مرکزی بود. این سوء اثر، دو پیامد مهم را برای صادرکننده چک برگشتی به دنبال دارد. پیامد اول این است که ثبت سوء اثر به هر مقدار، افراد را از دریافت دسته چک جدید محروم می‌کند. به این معنی که اگر فردی حتی یک چک برگشتی داشته باشد تا زمانی که از خود با روش‌هایی که در قانون ذکر شده‌است؛ مانند واریز مبلغ کسری چک و درخواست مسدودسازی آن، ارائه رضایت نامه رسمی از دارنده چک، ارائه نامه رسمی از اشخاص حقوقی دارنده چک و ارائه لاشه چک به بانک، رفع سوء اثر نکند؛ امکان اخذ دسته چک جدید از هیچ بانکی را ندارد. پیامد دوم این است که تمامی سوءاثرهایی که در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت می‌شوند قابلیت استعلام دارند. اشخاصی که قصد دریافت چک را دارند درصورتی که دسته چک صادرکننده صیادی باشد، می‌توانند با پیامک کد ۱۶ رقمی درج شده برروی برگه‌ چک‌ در قالب (کد۱۶ رقمی *۱*۱) به شماره ۷۰۱۷۰۱، از سابقه چک‌های برگشتی صادرکننده مطلع شوند. اجرای این بخش از قانون جدید چک توسط بانک مرکزی سبب شد تا آمار نسبت ارزش و تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در کل کشور از شهریور ۹۷ شروع به کاهش کند و روند نزولی به خود بگیرد.

با توجه به اینکه بعضی بخش‌های مهم از قانون جدید چک مانند شیوه جدید پیگیری قضایی چک برگشتی در اواخر اسفندماه ۹۷ عملیاتی شده‌اند و بعضی دیگر از بخش‌های مهم این قانون مانند مسدودی وجوه حساب دارنده چک به اندازه مبلغ کسری تا کنون اجرایی نشده‌اند، انتظار می‌رود نسبت ارزش و تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در سال ۹۸ هم روندی نزولی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
گفت: به گزارش خبرگزاری صداو سیما، رضا جعفرزاده گفت: پرواز‌های فرودگاه امام، مهرآباد، پیام و فرودگاه‌های اقماری در استان تهران که به مناسبت برگزاری مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت چهار ساعت و نیم متوقف شده بود از سرگیری شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ­­­­دلار در بازار آزاد بدون تغییر نسبت به دیروز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته و ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری می‌شود. همچنین هر یورو بدون تغییر نسبت به دیروز ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان فروخته و ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارشوی اینگونه اقدامات یکجانبه را که برخلاف حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است، ناقض حق توسعه و مانع دستیابی کشور‌ها به توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی دانست. به گزارش خبرگزاری صداو سیما، محمد خزاعی مشاور عالی وزیر امور اقتصادی و دارایی و سفیر و نماینده دائم سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ضمن اشاره به چالش‌های روزافزون فراروی چند جانبه گرایی و نظام چندجانبه اقتصادی، تجاری و مالی اظهار داشت: جامعه بین المللی باید در اسرع وقت ترتیباتی را با هدف محو هرگونه اقدام قهرآمیز یکجانبه اقتصادی، تجاری و مالی ازجمله تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه برعلیه کشور‌های درحال توسعه اتخاذ نماید. وی اینگونه اقدامات یکجانبه را که برخلاف حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است، ناقض حق توسعه و مانع دستیابی کشور‌ها به توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی دانست. خزاعی در ادامه خواستار رفع موانع موجود بر سر راه انتقال دانش و فناوری‌های نوین به کشور‌های درحال توسعه شد و این امر را برای نیل به اهداف توسعه پایدار ضروری دانست. وی در پایان با اشاره به ضرورت استفاده از منابع بین المللی توسعه در راستای ریشه کنی فقر در جهان، هرگونه سیاست توسعه‌ای را منوط به رعایت اولویت‌های ملی و راهبرد‌های توسعه‌ای ملی کشور‌ها دانست و بر لزوم توجه به واقعیت‌های ملی و نیز اصل مسئولیت‌های مشترک، اما متفاوت تاکید کرد. اجلاس سالانه تامین مالی توسعه از ۲۶ تا ۲۹ فروردین در چارچوب شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک در حال برگزاری است و وزرای اقتصاد، دارایی و توسعه کشور‌ها در این اجلاس شرکت دارند که بحث و تبادل نظر میان کشور‌های عضو با نمایندگان بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی از جمله موضوعات این اجلاس است.
مهرمهر2 ساعت قبل
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین ادامه داد: با همکاری خوب کانون کارگزاران، نظارت بیشتری بر کارگزاری‌ها اعمال می‌کنیم. البته اینها محدودیتی نیست و بیشتر بر شفافیت و امنیت بالاتر تمرکز خواهیم کرد؛ چرا که معتقدیم نمی‌توان توسعه بازار سرمایه را به بهانه نظارت و افزایش ریسک، متوقف کرد. اگرچه از موارد پیشنهادی کانون‌ها، سبدگردان‌ها و کلیه نهادهای بازار سرمایه در این خصوص استقبال و حمایت می‌کنیم. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: سال گذشته معامله نفت خام در بورس اتفاق مهمی بود که انجام شد. وی رسانه‌ها را رکن اصلی در ایجاد شفافیت دانست و کمک رسانه‌ها را در افزایش شفافیت در بازار سرمایه خواهان شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما از شاتا، رضا رحمانی در جلسه هم اندیشی معدن و صنایع معدنی، کمبود اتاق‌های فکر را یکی از مشکلات کشور عنوان کرد و گفت: در کشور‌های توسعه یافته از تحلیل‌هایی که کارشناسان و اتاق‌های فکر ارائه می‌کنند، می‌توان به جهت گیری‌های آن کشور‌ها در عرصه‌های مختلف پی برد که در این خصوص مسوولان کشور ما نیز باید به اتاق‌های فکر وصل شوند. وی با اشاره به شرایط خاص کشور در سال ۹۸ از تدوین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با محور‌های تعمیق ساخت داخل، معدن و صنایع معدنی، صادرات، فناوری، توسعه امکانات لجستیک، بهبود فضای کسب و کار خبر داد و افزود: در حوزه معدن ظرفیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد و در برخی موارد نیز باید ظرفیت سازی شود و در این خصوص که از اکتشاف، بهره برداری معادن تا صنایع مربوطه را در بر می‌گیرد، نقشه راه را تدوین و ابلاغ کردیم. رحمانی با بیان اینکه برای معدن باید نهضت راه بیاندازیم، گفت: در این حوزه ظرفیت بالقوه وجود دارد که باید بالفعل شود، در حوزه اکتشاف نیز ضعف‌هایی وجود دارد که باید بر طرف شود. به اعتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت توان و اراده لازم در این وزارتخانه برای اجرای سیاست‌های اصولی و کارشناسی وجود دارد که نتیجه آن در آینده قابل لمس خواهد بود. وی صادرات را سومین محور برنامه‌های وزارت صنعت خواند و گفت: اگر چه بازار داخلی ایران ظرفیت قابلی دارد، اما فرصت صادراتی خوبی به خصوص برای کشور‌های همسایه به وجود آمده که باید از آن استفاده کنیم. رحمانی اضافه کرد: کشور‌های همسایه ایران ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت دارند و هرکدام نیز دروازه ورود به بازار دیگر کشور‌ها از شمال آفریقا گرفته تا جنوب اروپا و آسیای میانه هستند. او افزود: اما متاسفانه صادرات ما به این کشور‌ها تنها دو درصد از واردات آن‌ها را تشکیل می‌دهد که این رقم قابل پذیرش نیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت کیفیت برخی محصولات، کمبود شرکت‌های تخصصی صادرات و زیرساخت را مشکلات حوزه صادرات عنوان کرد و گفت: ۲۵ میلیارد دلار به کشور‌های همسایه صادرات داریم که با دوبرابری آن بر اساس شاخص‌های جهانی دست کم می‌توانیم یک میلیون شغل جدید و پایدار ایجاد کنیم. وی با تاکید بر تامین نیاز داخل به محصولات گفت: بعضا مردم ذهنیت منفی نسبت به صادرات کالا دارند و هر کمبودی را ناشی از صادرات آن کالا می‌دانند که رفع این مشکل نیازمند فرهنگسازی و تغییر نگاه جامعه است. وزیر صنعت، معدن و تجارت بهبود محیط کسب و کار را دیگر محور کلیدی برنامه‌های این وزارتخانه دانست و افزود: برای بهبود فضای کسب و کار ۱۰ شاخص وجود دارد که به اعتقاد بنده برای تغییر وضعیت فعلی باید به بیشتر از این شاخص‌ها بیاندیشیم و نیازمند تغییر باور‌ها هستیم. وی اضافه کرد: در این حوزه قوانین پیشرفته و بروزی داریم، اما متاسفانه این قوانین تا به امروز به درستی اجرا نشده است. رحمانی با اشاره به تفویض اختیارات وزارتخانه به بخش خصوصی و استان‌ها گفت: تامین مالی و سرمایه در گردش واحد‌ها برای سال ۹۸ را به طور جدی پیگیری می‌کنیم و در حوزه تامین نیاز‌های ارزی نیز با توجه به پیچیدگی‌ها، باید راهکار‌های جدیدی به کار بگیریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به وابستگی ۹۰ درصدی واحد‌ها به تامین سرمایه درگردش و … از بانک‌ها بر لزوم توجه به بازار سرمایه تاکید کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
رضا رحمانی در جشنواره فرهنگی پاکستان که به مناسبت روز ملی این کشور بعد از ظهر دیروز در گالری غربی برج میلاد افتتاح شد، تصریح کرد: پاکستان دروازه مهم ورود به شرق و دارای روابطی راهبردی با جمهوری اسلامی ایران است. وی با اشاره به تعامل و همکاری دو کشور و عضویت در نهادهای مهم اقتصادی بین المللی افزود: این همکاری‌ها نشان از گرایش‌های راهبردی دو کشور دارد. رحمانی ادامه داد: رشد اقتصادی بیش از ۵ درصدی پاکستان در دو سال متوالی، جمعیت بالا و سایر ظرفیت‌ها، این کشور را به منطقه‌ای جذاب برای سرمایه گذاران همه دولت‌ها تبدیل کرده است. وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز با ظرفیت‌های فراوان و همچنین جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی و همچنین ارتباطات گسترده با کشورها و بازارهای مختلف جهان دارای ظرفیت‌های غنی اقتصادی است. رحمانی به توانمندی‌های بالای ایران در تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی و همچنین فولاداشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های گسترش همکاری دو کشور در زمینه‌های دیگر چون کشاورزی، توریسم، دارویی، پزشکی و دانشگاهی نیز فراهم است.

نظرها

اخبار بیشتر