سبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
سبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده

سبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
براساس گزارش بانک مرکزی و با توجه به اجرای قانون جدید چک، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در بهمن ماه ۹۷ برای اولین بار تک رقمی شده و به کمترین میزان خود در دو سال اخیر رسیده است.

به گزارش افکارنیوز،

براساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی درباره آمار چک‌های مبادله شده در بهمن‌ماه ۹۷، با وجود کاهش تعداد چک‌های مبادله شده به دلیل شرایط اقتصادی در این ماه نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شده و به کمترین میزان خود در دوسال اخیر رسیده است.

*کاهش ۴۵ درصدی نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به کل چک های مبادله شده

براساس این گزارش، بانک مرکزی از فروردین ماه ۹۶ و همزمان با راه‌اندازی سامانه چکاوک، آمار چک‌های برگشتی را به صورت ماهانه منتشر می‌کند. براساس گزارش اخیر بانک مرکزی درباره تعداد و ارزش چک‌های مبادله شده در بهمن ماه ۹۷، نسبت مبلغ چک‌های برگشتی ۴۵ درصد و نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در مقایسه با بهمن‌ماه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، آمارهای بانک مرکزی در این گزارش حاکی از آن است که در بهمن ماه سال گذشته، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شده‌ و به مقدار ۹٫۷ درصد رسیده ‌است.

براساس گزارش بانک مرکزی که صرفا شامل اطلاعات چک‌های بین بانکی است، در این ماه در کل کشور ۶٫۶ میلیون فقره چک به ارزش ۷۴٫۱ هزار میلیارد تومان مبادله شده است و از این مقدار، ۶۴۲ هزار فقره چک به ارزش ۸٫۲ هزار میلیارد تومان در کل کشور برگشت خورده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵٫۷ درصد و از نظر مبلغ ۷ درصد کاهش داشته‌است.

*تصویب و اجرای قانون جدید چک دلیل اصلی کاهش چشمگیر چک‌های برگشتی

کارشناسان اعتقاد دارند دلیل اصلی کاهش چشمگیر تعداد و ارزش چک‌های برگشتی، تصویب و اجرای قانون جدید صدور چک در ماه‌های اخیر است.

براساس این گزارش، قانون جدید صدور چک در پاییز ۹۷ به تصویب رسید. بعضی بخش‌های قانون از همان زمان اجرایی شد و اجرای برخی بخش‌های دیگر از جمله اجرای شیوه جدید پیگیری قضایی چک برگشتی، تا پایان اسفند ماه به تعویق افتاد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

از جمله مفاد قانون جدید چک که بانک مرکزی به صورت پیش‌دستانه آن‌را حتی قبل از ابلاغ رسمی این قانون آغاز کرد، ثبت سوء اثر برای صادرکنندگان چک‌های برگشتی در سامانه صیاد بانک مرکزی بود. این سوء اثر، دو پیامد مهم را برای صادرکننده چک برگشتی به دنبال دارد. پیامد اول این است که ثبت سوء اثر به هر مقدار، افراد را از دریافت دسته چک جدید محروم می‌کند. به این معنی که اگر فردی حتی یک چک برگشتی داشته باشد تا زمانی که از خود با روش‌هایی که در قانون ذکر شده‌است؛ مانند واریز مبلغ کسری چک و درخواست مسدودسازی آن، ارائه رضایت نامه رسمی از دارنده چک، ارائه نامه رسمی از اشخاص حقوقی دارنده چک و ارائه لاشه چک به بانک، رفع سوء اثر نکند؛ امکان اخذ دسته چک جدید از هیچ بانکی را ندارد. پیامد دوم این است که تمامی سوءاثرهایی که در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت می‌شوند قابلیت استعلام دارند. اشخاصی که قصد دریافت چک را دارند درصورتی که دسته چک صادرکننده صیادی باشد، می‌توانند با پیامک کد ۱۶ رقمی درج شده برروی برگه‌ چک‌ در قالب (کد۱۶ رقمی *۱*۱) به شماره ۷۰۱۷۰۱، از سابقه چک‌های برگشتی صادرکننده مطلع شوند. اجرای این بخش از قانون جدید چک توسط بانک مرکزی سبب شد تا آمار نسبت ارزش و تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در کل کشور از شهریور ۹۷ شروع به کاهش کند و روند نزولی به خود بگیرد.

با توجه به اینکه بعضی بخش‌های مهم از قانون جدید چک مانند شیوه جدید پیگیری قضایی چک برگشتی در اواخر اسفندماه ۹۷ عملیاتی شده‌اند و بعضی دیگر از بخش‌های مهم این قانون مانند مسدودی وجوه حساب دارنده چک به اندازه مبلغ کسری تا کنون اجرایی نشده‌اند، انتظار می‌رود نسبت ارزش و تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در سال ۹۸ هم روندی نزولی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پیرو اخطاریه روز گذشته اداره کل بحران خوزستان یک سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه هفته آینده تا اواخر چهارشنبه هفته آینده (۴ تا ۷ اسفندماه ۹۸) وارد استان خوزستان می‌شود. این سامانه بارشی رگبار و رعدوبرق، بارش شدید و سیل آسا در حوضه‌های آبریز کرخه، دز، کارون، مارون و مناطق شمالی، شمال شرقی و شرق استان و بارش باران با شدت کمتر در بقیه مناطق استان، وزش باد متوسط تا شدید و تندباد لحظه‌ای، بارش سنگین برف همراه با کولاک در ارتفاعات و ریزش تگرگ در مناطق مستعد، همچنین مواج شدن شمال خلیج فارس همراه با رگبار و رعد و برق در مدت مذکور را به همراه دارد. همچنین به دستور استاندار خوزستان در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها آماده باش اعلام شد. از تمامی دستگاه‌های مذکور خواسته شد ضمن حضور در محل خدمت نسبت به اطلاع رسانی به واحد‌های تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به عمل آورند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ساعت قبل
الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تعداد کشته‌های اعتراضات آبان ماه را به نقل از یک مقام عالی امنیتی، کمتر از ۲۵۰ نفر اعلام کرد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز11 ساعت قبل
علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. اما راه تشخیص بین این سه بیماری چیست؟ آیا نشانه‌هایی برای تشخیص این سه بیماری از همدیگر وجود دارد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
محمدرضا دهقان مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت گفت: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. در حال حاضر دانشگاه‌ها پروژه هایی با مبالغ کلان دریافت کردند و حاضر به همکاری با شرکت‌ها نیستند؛ ولی در جدای این مشکلات کروز برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی در حال حاضر با سه دانشگاه شریف، امیرکبیر و تهران همکاری دارد. دهقان پیرو مشکلات موجود راهکارهایی اعلام و اظهار کرد: قطعه ساز باید محصولی تولید کند که متقاضی خرید آن وجود داشته باشد و نیازمند یک اراده ملی است. مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت توضیح داد: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. وی در خصوص هوشمند سازی و ارتقاء این صنعت تصریح کرد: مهمترین عامل برای هوشمند سازی صنعت خودروسازی و قطعه سازی اراده و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
تاثیرات مالیات بر عایدی املاک بر بازار مسکنوی ادامه داد: در کشورهای غربی مالیات برعایدی املاک یکی از مقوله‌های اصلی درآمدهای مالیاتی است که تصویب در کشور ما می‌تواند سد بزرگی در مقابل نرخ تورمی باشد. حضور خریداران برای انجام بازی‌های سفته بازانه در بازار مسکن، باعث می‌شد تا خریداران واقعی مسکن قادر به خرید مسکن در اثر افزایش قیمت نباشند. حال در صورت تصویب مالیات بر عایدی املاک می‌تواند مانعی بر حضور دلالان و اقدامات سفته‌بازانه در بازار مسکن شود. بخشی با بیان اینکه این نوع مالیات می‌تواند سودهای باد آورده را در بخش املاک و مستغلات را حذف کند و اظهار کرد: این نوع مالیات در بازار مسکن قطعا می‌تواند اثر کاهشی در قیمت مسکن داشته باشد و کسانی وارد بازار مسکن ‌شوند که نیازمند واقعی مسکن باشند. افزایش درآمدهای مالیاتی در بخش مسکن با مالیات بر عایدی املاکاین اقتصاددان افزود: مالیات بر عایدی املاک می‌تواند اثر بسیار مثبتی بر درآمدهای مالیاتی داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر