راه افتادن موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران/ پروسه قضایی در پرونده نسرین ستوده درست طی شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

راه افتادن موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران/ پروسه قضایی در پرونده نسرین ستوده درست طی شده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- محمدجواد لاریجانی با اشاره به اینکه موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران به راه افتاده است، گفت: پروسه قضایی در پرونده نسرین ستوده درست طی شده است.
راه افتادن موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران/ پروسه قضایی در پرونده نسرین ستوده درست طی شده است - 0

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که شب گذشته از شبکه دو سیما پخش شد، در پاسخ به این پرسش که با توجه به تحریم‌های جدید، هدف و سناریوی اروپایی‌ها برای استفاده ابزاری از حقوق بشر علیه ایران چگونه است؟ بیان کرد: درباره تحریم‌ها اتفاق جدید نیفتاده و نخواهد افتاد، تحریم‌ها بوده و بر آن نیز تاکید دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: از نظر سیاسی برخی می‌گویند اروپایی‌ها جوری می‌خواهند بگویند که ما ظاهرا داخل برجام هستیم، در حالی که عملا نیستند.

وی افزود: از سوی دیگر اروپایی‌ها در امر حقوق بشر با ایران، سخت می‌گیرند و برای این کار خود بهانه‌های لازم داشته‌اند. در عین حال آنچه که واقعیت است این است که طی دو الی سه هفته اخیر موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران به راه افتاده است و هر بار یکی پرچمدار بهانه‌ای است و این بار ظاهرا دولت فرانسه پرچمدار این موج جدید است.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: منظور از دولت افراد سطح پایین آن نیست بلکه رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، مجلس، شهردار پاریس و … وارد میدان هستند و لابی سنگینی کرده‌اند که کشور‌های دیگر اروپایی، علیه ما وارد کار کنند.

وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا نه تنها تحریم‌ها را تمدید کرد بلکه درباره پرونده یک متهم در ایران به نام نسرین ستوده موضع گیری نموده، افزود: این موج جدید وجود دارد و ما در ۴۰ سال گذشته نیز شاهد آن بودیم و به احتمال زیاد آخرین آن نیز نخواهد بود.

لاریجانی ضمن اشاره به اینکه بهانه این موج جدید طرح یک پرونده است، گفت: البته ابعاد قضیه این پرونده و تشریح آن بر عهده سخنگوی قوه قضاییه است که اگر صلاح بدانند به تفصیل راجع به آن صحبت خواهد کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: در تحریم‌های کنونی اروپایی‌ها بیشتر تلاش می‌کنند مسئله را پررنگ و از این تحریم‌ها از نظر تبلیغاتی بهره ببرد و حتی زمینه گرو کشی وجود دارد؛ یعنی گاهی می‌خواهند بهانه کنند که ما در برجام با شما همکاری نمی‌کنیم و این به دلیل برخی مسائل دیگر است.

وی ضمن تاکید بر اینکه آن‌ها برای تخلف در برجام و کلاهبرداری سیاسی که داشته‌اند باید مستمسک‌هایی از جمله حقوق بشر را تهیه کنند، اظهار کرد: از مشکلات موضوعات حقوق بشر در سطح بین المللی این است که مورد بازیچه مسائل سیاسی قرار می‌گیرند.

لاریجانی در پاسخ به اینکه در روز‌های اخیر شاهد اظهارنظر‌های مختلف درباره پرونده‌های متفاوتی هستیم، آیا سناریوی جدیدی در پیش است؟ ادامه داد: آن‌ها می‌خواهند یک پوشه برای زنده کردن نوعی مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران درست کنند و بگویند دامنه مخالفت جمهوری اسلامی فقط مربوط به بیرون نیست و در داخل کشور هم زمینه داریم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

دبیر ستاد حقوق بشر ضمن اعلام مثالی عنوان کرد: همچون شخصی که او را جایزه نوبل داده بودند و آرزو می‌کردند روزی رئیس جمهور ایران شود بعد از مدتی او به خارج رفت و اکنون مورد دومی را در لیست خود آورده‌اند.

وی گفت: حال این تحرکات از این لحاظ است که نهایتا بگویند در داخل ایران دارای پایگاهی هستیم البته مرتکب کار‌های بسیار زشتی در این مسیر می‌شوند، مثلا دولت فرانسه و دول اروپایی مختلف رسما بهانه می‌کنند که شما چرا خانم نسرین ستوده را زندانی و مجوز وکالت او را لغو کردید؟

لاریجانی ضمن اشاره به کلیات پرونده نسرین ستوده اظهار کرد: ما در ستاد حقوق بشر از محکوم شدن شهروند ایرانی متاسف می‌شویم و همچنین احترام به سیستم قضایی را هم اصل می‌دانیم. البته جایی که ما حساس هستیم روند دادرسی است. یک شهروندی که وکیل بوده با اتهاماتی از قبیل: تشویق به قانون شکنی، تبانی و تجمعات شورش گونه، تهاجر به فسق و … در سال‌های گذشته به دادگاه معرفی و پرونده او ارسال می‌شود و به ۵ سال زندان محکوم شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه پروسه قضایی در پرونده نسرین ستوده درست طی شده است، ادامه داد: در طی دوره زندانی او استراتژی جدیدی را با هماهنگی بیرون شروع کرد، عملیات جدید مثل آشوب در داخل زندان، درگیری و پخش کلیپ‌های مختلف و انتشار آن در فضای مجازی و حجم وسیعی از تحریکاتی که تخلف قانون شکنی محسوب می‌شد.

وی بیان کرد: بر این اساس دادخواست و دادگاه جدیدی علیه وی تشکیل شد و به هفت جرم در دادگاه بدوی محکوم شد که البته او دو وکیل برای اعاده دادرسی معرفی کرده تا زمان آن برسد. این هفت جرم هر کدام تنبیهی داشته و طبق قانون اشد مجازات مطرح می‌شود.

لاریجانی گفت: اولین کاری که غربی‌ها کردند این بود که هفت جرم را جمع و ۳۳ سال اعلام کردند و مکرون رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده این روند دادرسی عادلانه نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر با طرح این پرسش که کدام قسمت این روند دادرسی عادلانه نیست> ادامه داد: عدل بر اساس قانون کشور‌های اروپایی و فرانسه نیست بلکه عدل بر اساس قانون کشور ما است و اگر کسی کشوری را متهم می‌کند باید دلیل آن را بگوید آن هم در حد رئیس جمهور کشوری! رئیس جمهور که نباید یاوه بگوید باید دلیل بیاورد و کلی گویی اصلا مورد قبول نیست.

وی تاکید کرد: یا در جایی دیگری می‌گویند چرا حق وکالت نسرین ستوده را از او گرفته‌اید که باید در جواب بگوییم موضع قاضی در لغو حق وکالت و سایر تصمیمات با هم سازگار است. چرا که یک وکیل سوگند خورده قانون کشور را تبعیت و بر اساس قانون از موکل خود دفاع کند.

خبر در حال تکمیل است …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

اعدام در انتظار جاسوسان دستگیرشده

مهرمهر1 روز قبل

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر