1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. فرهنگ
جزئیات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

جزئیات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
وزیر آموزش و پرورش گفت: امتحانات دانش‌آموزان پایه دوازدهم مناطق سیل‌زده سه نوبتی شده است و یک مرتبه در خرداد، یک مرتبه در تیر و نوبت سوم در شهریورماه امتحان می‌دهند.

به گزارش افکارنیوز،

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه گردهمایی سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در جمع خبرنگاران گفت: خبری به صورت کذب پخش شد که ما درصدد بستن مدارس خارج از کشور هستیم و این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: در سال جاری علی‌رغم وجود مشکلات منابع ارزی، با تغییر برخی روش‌های اداره مدارس در خارج از کشور و بهره از ظرفیت‌های محلی تلاش کردیم که مدارس همچنان فعالیت کنند و اکنون علی‌رغم کم شدن اعتبارات ارزی، تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان ما در خارج از کشور بیشتر شده است.

بطحایی گفت: برای سال آینده برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار دادیم و تمام تلاش‌مان این است که مدارس جمهوری اسلامی به عنوان پایگاه مهم فرهنگی در خارج از کشور مسدود نشود و ایرانیان مقیم خارج از کشور بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: خیلی امیدوارم با انعطافی که در روش کار آموزش و پرورش خارج از کشور در دست داریم بتوانیم اقدام مناسبی کنیم و تمام تلاش‌مان این است که تعداد دانش‌آموزان کاهش پیدا نکنند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: منابع ارزی برای ادامه فعالیت مدارس در خارج از کشور موضوع بسیار مهمی است ولی همانطور که همه بخش‌ها دچار محدودیت ارزی شده‌اند، در آموزش و پرورش نیز با این مشکل مواجهیم.

بطحایی گفت: تعداد معلمان اعزامی که نیاز به فوق‌العاده‌های ارزی دارند را کاهش دادیم و به جای آن از نیروهای محلی استفاده کردیم و معلمان ایرانی متخصص مدارس که از نظر صلاحیت‌های اخلاقی گزینش شده‌اند به اشتغال ادامه می‌دهند و در مقابل، نیروهای اعزامی که منابع‌شان باید از طریق ارز تأمین شود، کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته ۴۰۷ نفر نیرو داشتیم که به ۲۷۶ نفر کاهش پیدا کرد و این تعداد در سال آینده طبق هدف‌گذاری صورت گرفته به ۱۵۰ نفر خواهد رسید و از روش‌های دیگری برای جایگزینی معلمان اقدام می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبات معلمان خارج از کشور افزود: خوشبختانه بخشی از مطالبات پرداخت شد و ما با اعتباری که همین‌روزها دریافت می‌کنیم بخش دیگری از مطالبات را پرداخت خواهیم کرد و این امر یکی از اولویت‌دارترین اقدامات خواهد بود؛ زیرا این معلمان شرایط خاصی را دارند که این مطالبات تحولی در زندگی‌شان ایجاد خواهد کرد.

بطحایی بیان کرد: میزبان مطالبات سال ۹۷ معلمان خارج از کشور حدود ۶۰ میلیارد تومان بود که تخصیص نیافت و به سال ۹۸ موکول شد؛ تغییر نرخ ارز و اینکه ملزم هستیم ریال را با نرخ نیمایی تبدیل به ارز کنیم قدرت ما را حتی تا یک چهارم کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که برای پرداخت مطالبات داشتیم مبادلات بانکی بود؛ در مواقعی ما ارز و ریال را داشتیم ولی انتقال وجه با مشکل مواجه بود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبات معلمان داخل کشور نیز گفت: برای تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومانی که قطعی شده خزانه آمادگی دارد تا آن را ارائه کند و همانطور که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد بخش عمده این مبلغ برای حق‌التدریس معلمان است زیرا حدود یک سال می‌گذرد که پولی برای حق‌التدریس ارائه نشده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

بطحایی افزود: بخشی از اعتبار تخصیص یافته حق‌الزحمه امتحانات و مطالبات خارج از کشور است که پرداخت خواهد شد و خرید خدمات نیز جزو مطالبات معلمان است. ما بخشی از اعتبار را به همکاران خرید خدمت پرداخت کرده‌ایم و بخش دیگر نیز از محل تخصیص منابع پرداخت خواهد شد. طبق قولی که خزانه به ما داده است ظرف چند روز آینده اعتبارات ارائه خواهد شد.

وی در خصوص برگزاری امتحانات در مناطق سیل‌زده گفت: این مورد یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان است و دانش‌آموزانی که باید امتحانات نهایی را بگذرانند به دلیل تأثیر خاصی که در آزمون ورودی دانشگاه دارد نگران بودند که اگر در این شرایط امتحان دهیم در کنکور چه وضعیتی خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه اضافه کرد: با مصوبه‌ای که ابلاغ شد دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده و پایه دوازدهم امتحانات‌شان سه نوبتی شده و یک مرتبه در خرداد، یک مرتبه در تیر و نوبت سوم در شهریورماه امتحان می‌دهند؛ در هر نوبتی که نمرات قابل قبول کسب کنند به عنوان قبولی خرداد ماه تلقی خواهد شد.

بطحایی اظهار کرد: در ۱۲ منطقه استان خوزستان هنوز امکان راه‌اندازی کلاس‌ها فراهم نشده یا مدارس در اختیار هموطنان سیل‌زده برای اسکان قرار دارد؛ بنابراین در این مناطق ما امتحانات پایانی سال تحصیلی را تا همانجایی که دانش‌آموزان درس خوانده‌اند، می‌گیریم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور و مرتبه طی روزهای اخیر درباره وضعیت دانش‌آموزان به بنده تأکید داشته‌اند، افزود: ما درصدد هستیم تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در مناطق سیل‌زده گسترش دهیم و همچنین کلاس‌های جبرانی در خوزستان را با استفاده از فضاهای موقت مانند کانکس یا چادر و همچنین اعزام معلمان برگزار کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه با هر تخلفی که در زمینه برگزاری امتحانی به جز پایان ترم برخورد می‌شود، تأکید کرد: اگر گزارش تخلف مدیر مدرسه‌ای در این زمینه به دست ما برسد حتما با شدت با آن برخورد خواهیم کرد؛ برگزاری این نوع آزمون‌ها را برای دانش‌آموزان سم می‌دانیم و این آزمون‌ها در فرایند تربیت دانش‌آموزان اختلال جدی وارد می‌کند.

بطحایی ادامه داد: تاکنون در همین زمینه مدیران برخی از مدارس لغو ابلاغ شده‌اند و همچنین رئیس منطقه‌ای از آموزش و پرورش بوده که به دلیل ضعف در نظارت برکنار شده بنابراین اگر در مدارس تخلفی صورت گرفته و گزارش شود مجدانه برابر ضوابط اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: بررسی‌ها، پژوهش‌ها و نظارت‌ها نشان می‌دهد ورزش ارزشیابی توصیفی تا کنون موفق بوده و ما باید موانع را برطرف کنیم؛ در کلاسی که سرانه آن حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر است واقعا برگزاری آزمون توصیفی بسیار دشوار است و ما باید این سرانه را کاهش دهیم.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: ما در سال تحصیلی آینده میانگین تعداد افراد کلاس‌ها را در مناطق باتراکم بالا کاهش خواهیم داد اما همچنان بر ارزشیابی توصیفی مصر هستیم و معتقدیم اگر موانع در این زمینه رفع شود این اقدام به ویژه در دوره ابتدایی بسیار مناسب در زمینه تعلیم و تربیت خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا5 ساعت قبل
به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پارک علم و فناوری، این تفاهم نامه با حضور «عباس زارعی هنزکی» رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و «سید حسین اخوان علوی» رییس پارک علم و فناوری استان قم در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران منعقد شد. بنابر این گزارش، اهداف تفاهم نامه در سه بند توسعه همکاری در زمینه‌های علمی و فناوری و سایر موارد مورد علاقه طرفین، توسعه و تقویت زیست بوم فناوری در استان‌های قم و تهران و تبادل تجربیات و هم افزایی در حمایت از واحدهای فناور عضو دو پارک تبیین شد. از زمینه‌های همکاری طرفین می‌توان به معرفی متقابل شرکت‌های عضو دو پارک برای استقرار موقت بدون عضویت با پرداخت اجاره در چارچوب امکانات، شرایط و ضوابط، کمک به بهره مندی شرکت‌های عضو هر یک از دو پارک از خدمات و مزایای صندوق‌های مالی و اعتباری در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق‌ها، معرفی شرکت‌های عضو به منظور عضویت در شبکه‌های تخصصی ایجاد شده، حضور مشترک شرکت‌های عضو هر یک از دو پارک در نمایشگاه‌ها و فن بازارهای مرتبط، همکاری در ارائه خدمات علمی، تخصصی و آزمایشگاهی به شرکت‌های عضو، همکاری در بازاریابی، عرضه و فروش محصولات و فناوری‌های شرکت‌های عضو اشاره کرد. مدت اعتبار این تفاهم نامه از تاریخ امضا به مدت ۵ سال خواهد بود که با موافقت طرفین قابل تمدید خواهد بود. علمی**۹۲۹۴**۱۶۰۱**انتهای پیام /*
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران؛ جشن انتظار به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان، سالروز ولادت منجی عالم بشریت امام مهدی (عج)، توسط شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی اداره کل فرهنگی و اجتماعی و با مشارکت اداره کل امور خوابگاه‌های دانشگاه، شنبه ۳۱ فروردین از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در باشگاه دانشجویان برگزار می‌شود. این جشن با برگزاری برنامه‌های شاد، شعرخوانی، موسیقی سنتی، سخنرانی، اجرای گروه تواشیح، مسابقه و اهدای جوایز همراه خواهد بود.
الفالف5 ساعت قبل
بلکه به خاطر اشیای باستانی که در معماری خانه به کار رفته، پروفسوری به نام پوپ در دهه ۴۰ در مقاله‌ای که به بررسی هنر‌های ایران پرداخته بود این خانه را ارزشمندترین خانه جهان نامیده است. استاد مقدم جز اولین باستان‌شناسان ایرانی بود که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه‌های تاریخی فعالیت می‌کرد. بخشی از این خانه را استاد مقدم با صدف‌های دریایی تزئین کرده. اما خانه استاد مقدم از نظر زیبایی کم از یک عمارت ندارد. خانه موزه مقدم به تنهایی یک موزه باستان شناسی مهم است موزه‌ای که هنوز هم خیلی از دانشجویان را برای تحقیق به سمت خود می‌کشاند.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ایوب دهقانکار گفت: این سامانه پیامکی به منظور دریافت نظرها، پیشنهادها و انتقادهای بازدیدکنندگان راه‌اندازی شده تا پل ارتباطی میان مسئولان سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران و بازدیدکنندگان باشد. وی ادامه داد: با توجه به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در دوره‌های متوالی، ضرورت ایجاد یک کانال ارتباطی میان بازدیدکنندگان و مسئولان نمایشگاه کتاب تهران احساس می‌شد. سامانه پیامکی دریافت نظرها، پیشنهادها و انتقادهای بازدیدکنندگان از سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به شماره ۱۰۰۰۰۳۸۵۱ است. از این رو با بازگشایی نمایشگاه کتاب تهران تعداد ۲۰ ون برقی جابجایی بازدیدکنندگان را بر عهده خواهند داشت. سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
پس از دو مرحله داوری، آثار برتر و منتخب در بخش‌های مختلف انتخاب شد که در اختتامیه جشنواره اسامی برندگان اعلام خواهد شد. رئیس کمیته داوری ضمن تأکید بر اهمیت بخش مردمی به استقبال شایان توجه مخاطبان رادیو در این بخش اشاره کرد و گفت: در بخش مردمی ۶۲۱ اثر در قالب‌های پادکست، خلاقانه و قطعه موسیقی به دفتر جشنواره ارسال شد. مخاطبان رادیو با ساخت آثار رادیویی باهم رقابت کردند و سرانجام ۴۳ اثر به بخش نهایی راه یافتند. ملازاده با بیان اهمیت بخش بین الملل و ضرورت توجه به ظرفیت‌های رادیو در حوزه محتوا گفت: در بخش بین‌الملل ۹۲ اثر به دفتر جشنواره ارسال شد که از میان این آثار ۸۶ برنامه از ایران و ۶ برنامه از کشورهای ایرلند، هندوستان، کروواسی، لهستان و صربستان در قالب‌های مستند، مستند نمایشی، PSA، مینی فینچر، نمایش کوتاه، شخصیت محور، آموزشی، سرگرمی و تولید با محتوای کاربران با هم رقابت کردند. این آثار داوری شده و آثار برتر و منتخب انتخاب شدند. وی با بیان اینکه نتایج داوری‌ها در بخش‌های مختلف از چند موضوع خبر می‌دهد، یادآور شد: اول اینکه مخاطبان رادیو به عنوان سرمایه‌های فعال و ارزشمند رادیو، مخاطبان مولدی هستند که می‌توانند خود تولیدکننده آثار رادیویی باشند. این امر، کار همکاران و برنامه‌سازان را دشوارتر می‌کند. دوم اینکه برنامه سازان رادیو چرخش و میل مشهودی به برنامه سازی در قالب‌های مدرن رادیویی و تولید آثار خلاقانه دارند. رئیس کمیته داوری همچنین گفت: رادیو برای حفظ و ارتقاء جایگاه خود در دنیای امروز نیاز مبرمی به بازخوانی، تحلیل و ارزیابی خود دارد و جشنواره‌ی رادیو برای شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های درونی رادیو فرصت مغتنمی است. چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا از ۲ تا ۴ اردیبهشت در تهران برگزار خواهد شد.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید: روستاهای تاریخی که به خوبی مکان‌یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده‌اند، در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده‌اند، اما روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده‌اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته‌اند. او با اشاره به اینکه موضوع «میراث کشاورزی» نیز پیشتر شعار ایکوموس قرار گرفته بود، افزود: این توجه باعث شد روستاهای تاریخی فرهنگی و حوزه‌های مناظر فرهنگی طبیعی بیشتر مورد پژوهش قرار گیرند، به طوری که میراث کشاورزی از کبوترخانه‌ها تا باغستان‌های سنتی بر اساس این شعار برای ثبت آماده شد. طالبیان با بیان این که موضوع منظر روستایی با توجه به سیل امسال برای ما درس بزرگی به جا گذاشت، مدعی شد: روستاهای تاریخی که به خوبی مکان‌یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده‌اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده‌اند ولی روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده‌اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته‌اند. او تاکید کرد: باید در حوزه میراث فرهنگی این موارد را گوشزد و تعادل‌بخشی کنیم. طالبیان با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر نیز اظهار کرد: تقریبا هیچ روستا، مرکز و اثر تاریخی دچار صدمه آن‌چنانی نشده در صورتی‌که همه‌ی سازه‌های جدید دچار مشکل شده‌اند، به نحوی که در برخی از مناطق پل‌های تاریخی به جا مانده ولی پل‌های آهنی از بین رفته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر