جزئیات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. فرهنگ
جزئیات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

جزئیات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
وزیر آموزش و پرورش گفت: امتحانات دانش‌آموزان پایه دوازدهم مناطق سیل‌زده سه نوبتی شده است و یک مرتبه در خرداد، یک مرتبه در تیر و نوبت سوم در شهریورماه امتحان می‌دهند.

به گزارش افکارنیوز،

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه گردهمایی سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در جمع خبرنگاران گفت: خبری به صورت کذب پخش شد که ما درصدد بستن مدارس خارج از کشور هستیم و این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: در سال جاری علی‌رغم وجود مشکلات منابع ارزی، با تغییر برخی روش‌های اداره مدارس در خارج از کشور و بهره از ظرفیت‌های محلی تلاش کردیم که مدارس همچنان فعالیت کنند و اکنون علی‌رغم کم شدن اعتبارات ارزی، تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان ما در خارج از کشور بیشتر شده است.

بطحایی گفت: برای سال آینده برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار دادیم و تمام تلاش‌مان این است که مدارس جمهوری اسلامی به عنوان پایگاه مهم فرهنگی در خارج از کشور مسدود نشود و ایرانیان مقیم خارج از کشور بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: خیلی امیدوارم با انعطافی که در روش کار آموزش و پرورش خارج از کشور در دست داریم بتوانیم اقدام مناسبی کنیم و تمام تلاش‌مان این است که تعداد دانش‌آموزان کاهش پیدا نکنند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: منابع ارزی برای ادامه فعالیت مدارس در خارج از کشور موضوع بسیار مهمی است ولی همانطور که همه بخش‌ها دچار محدودیت ارزی شده‌اند، در آموزش و پرورش نیز با این مشکل مواجهیم.

بطحایی گفت: تعداد معلمان اعزامی که نیاز به فوق‌العاده‌های ارزی دارند را کاهش دادیم و به جای آن از نیروهای محلی استفاده کردیم و معلمان ایرانی متخصص مدارس که از نظر صلاحیت‌های اخلاقی گزینش شده‌اند به اشتغال ادامه می‌دهند و در مقابل، نیروهای اعزامی که منابع‌شان باید از طریق ارز تأمین شود، کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته ۴۰۷ نفر نیرو داشتیم که به ۲۷۶ نفر کاهش پیدا کرد و این تعداد در سال آینده طبق هدف‌گذاری صورت گرفته به ۱۵۰ نفر خواهد رسید و از روش‌های دیگری برای جایگزینی معلمان اقدام می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبات معلمان خارج از کشور افزود: خوشبختانه بخشی از مطالبات پرداخت شد و ما با اعتباری که همین‌روزها دریافت می‌کنیم بخش دیگری از مطالبات را پرداخت خواهیم کرد و این امر یکی از اولویت‌دارترین اقدامات خواهد بود؛ زیرا این معلمان شرایط خاصی را دارند که این مطالبات تحولی در زندگی‌شان ایجاد خواهد کرد.

بطحایی بیان کرد: میزبان مطالبات سال ۹۷ معلمان خارج از کشور حدود ۶۰ میلیارد تومان بود که تخصیص نیافت و به سال ۹۸ موکول شد؛ تغییر نرخ ارز و اینکه ملزم هستیم ریال را با نرخ نیمایی تبدیل به ارز کنیم قدرت ما را حتی تا یک چهارم کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که برای پرداخت مطالبات داشتیم مبادلات بانکی بود؛ در مواقعی ما ارز و ریال را داشتیم ولی انتقال وجه با مشکل مواجه بود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبات معلمان داخل کشور نیز گفت: برای تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومانی که قطعی شده خزانه آمادگی دارد تا آن را ارائه کند و همانطور که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد بخش عمده این مبلغ برای حق‌التدریس معلمان است زیرا حدود یک سال می‌گذرد که پولی برای حق‌التدریس ارائه نشده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

بطحایی افزود: بخشی از اعتبار تخصیص یافته حق‌الزحمه امتحانات و مطالبات خارج از کشور است که پرداخت خواهد شد و خرید خدمات نیز جزو مطالبات معلمان است. ما بخشی از اعتبار را به همکاران خرید خدمت پرداخت کرده‌ایم و بخش دیگر نیز از محل تخصیص منابع پرداخت خواهد شد. طبق قولی که خزانه به ما داده است ظرف چند روز آینده اعتبارات ارائه خواهد شد.

وی در خصوص برگزاری امتحانات در مناطق سیل‌زده گفت: این مورد یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان است و دانش‌آموزانی که باید امتحانات نهایی را بگذرانند به دلیل تأثیر خاصی که در آزمون ورودی دانشگاه دارد نگران بودند که اگر در این شرایط امتحان دهیم در کنکور چه وضعیتی خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه اضافه کرد: با مصوبه‌ای که ابلاغ شد دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده و پایه دوازدهم امتحانات‌شان سه نوبتی شده و یک مرتبه در خرداد، یک مرتبه در تیر و نوبت سوم در شهریورماه امتحان می‌دهند؛ در هر نوبتی که نمرات قابل قبول کسب کنند به عنوان قبولی خرداد ماه تلقی خواهد شد.

بطحایی اظهار کرد: در ۱۲ منطقه استان خوزستان هنوز امکان راه‌اندازی کلاس‌ها فراهم نشده یا مدارس در اختیار هموطنان سیل‌زده برای اسکان قرار دارد؛ بنابراین در این مناطق ما امتحانات پایانی سال تحصیلی را تا همانجایی که دانش‌آموزان درس خوانده‌اند، می‌گیریم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور و مرتبه طی روزهای اخیر درباره وضعیت دانش‌آموزان به بنده تأکید داشته‌اند، افزود: ما درصدد هستیم تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در مناطق سیل‌زده گسترش دهیم و همچنین کلاس‌های جبرانی در خوزستان را با استفاده از فضاهای موقت مانند کانکس یا چادر و همچنین اعزام معلمان برگزار کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه با هر تخلفی که در زمینه برگزاری امتحانی به جز پایان ترم برخورد می‌شود، تأکید کرد: اگر گزارش تخلف مدیر مدرسه‌ای در این زمینه به دست ما برسد حتما با شدت با آن برخورد خواهیم کرد؛ برگزاری این نوع آزمون‌ها را برای دانش‌آموزان سم می‌دانیم و این آزمون‌ها در فرایند تربیت دانش‌آموزان اختلال جدی وارد می‌کند.

بطحایی ادامه داد: تاکنون در همین زمینه مدیران برخی از مدارس لغو ابلاغ شده‌اند و همچنین رئیس منطقه‌ای از آموزش و پرورش بوده که به دلیل ضعف در نظارت برکنار شده بنابراین اگر در مدارس تخلفی صورت گرفته و گزارش شود مجدانه برابر ضوابط اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: بررسی‌ها، پژوهش‌ها و نظارت‌ها نشان می‌دهد ورزش ارزشیابی توصیفی تا کنون موفق بوده و ما باید موانع را برطرف کنیم؛ در کلاسی که سرانه آن حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر است واقعا برگزاری آزمون توصیفی بسیار دشوار است و ما باید این سرانه را کاهش دهیم.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: ما در سال تحصیلی آینده میانگین تعداد افراد کلاس‌ها را در مناطق باتراکم بالا کاهش خواهیم داد اما همچنان بر ارزشیابی توصیفی مصر هستیم و معتقدیم اگر موانع در این زمینه رفع شود این اقدام به ویژه در دوره ابتدایی بسیار مناسب در زمینه تعلیم و تربیت خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
اغلب اعضا از رزمنده‌های دفاع مقدس بودند و الان هم هیئت مدیره از همین بچه‌های جبهه و جنگ تشکیل شده است. در اولین قدم تصمیم داشتیم یک بانک اطلاعاتی از دوران دفاع مقدس ایجاد کنیم، اما هرچه جلوتر می‌رفتیم، می‌دیدیم عرصه و میدان فعالیت گسترده‌تر می‌شود. اگر درصد مشارکت مردمی در دفاع مقدس ۳ درصد باشد، این آمار در لنجان به ۱۲ درصد می‌رسد که واقعا رقم بالایی است. روایت می‌شود که در یک واقعه وقتی افرادی، چون شهید همت، شهید شهبازی و دیگر بزرگان نسبت به جان احمد متوسلیان بیمناک می‌شوند، حاج‌احمد می‌گوید نگران نباشید که حسین قجه‌ای اینجاست. در زمینه راهیان نور چه فعالیت‌هایی دارید؟ بخش عمده کار ما معرفی و شناساندن شهدا و ارزش‌های دفاع مقدس است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، توحید معصومی نویسنده و کارگردان تئاتر کشور به عنوان مشاور عالی حمید نیلی مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منصوب شد. در بخشی از حکم توحید معصومی به عنوان مشاور عالی مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس آمده است: با عنایت به تخصص و تعهد جنابعالی و نیز نظر به تجارب ارزشمند شما در حوزه هنرهای نمایشی کشور شما را به عنوان مشاور عالی مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منصوب می‌نمایم. کارگردانی بیش از ۳۰ نمایش صحنه‌ای و تله تئاتر و حضور در چند دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سوره، ماه، تئاتر مقاومت و … و کسب جوایز مختلف از جشنواره‌های گوناگون از جمله سوابق هنری توحید معصومی است. وی در پنج سال اخیر مدیر امور استان‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و مشاور مدیر مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری بوده است. توحید معصومی هم اکنون قائم مقام و معاونت اجرایی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری را بر عهده دارد.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ‌ مجموعه رادیویی «یک انتخاب» با محوریت انتخابات و طرح ماجرای رانت‌خواری و فرصت‌طلبی شنیدنی شد؛ این نمایش که اکبر خرد چشم آن را نوشته، چالش‌های انتخاب را از مدار رانت‌خواری و فرصت‌طلبی در انتخابات دنبال می‌کند. ماجرای فردی که قصد دارد با این روش از حوزه انتخاباتی شهرش به عنوان نماینده مجلس انتخاب شود. «یک انتخاب» با هنرمندی صفا آقاجانی، محمد یگانه، مینو جبارزاده، نگین خواجه نصیر، مهرداد مهماندوست، سینا نیکوکار، رامین پورایمان، کامیار محبی، علی اصغر دریایی و تعداد دیگری از هنرمندان ادار‌ه‌کل هنرهای نمایشی رادیو به تازگی در رادیو نمایش تولید شده است و مجید آینه صدابردار و نازنین حسن‌پور افکتور این نمایش رادیویی‌اند. این سریال ۵ قسمتی به تهیه‌کنندگی اشرف السادات اشرف‌نژاد و کارگردانی مجید حمزه، ساعت ۸:۴۵ از رادیو نمایش پخش می‌شود. انتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین41 دقیقه قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.
تسنیمتسنیم28 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم به نقل از ورایتی، فیلم «انگل» به کارگردانی «بونگ جون هو» پس از موفقیت شگفتی‌ساز در اسکار حالا در گیشه آمریکا رکورددار می‌شود. این تریلر کره جنوبی طی همین آخر هفته ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در گیشه آمریکا فروش داشته و با صعود استثنایی ۲۳۴ درصدی در فروش بلیت، رکورد بزرگ‌ترین جهش فروش در یک دهه گذشته را به خود اختصاص داد. فیلم «بونگ جون هو» تا این لحظه ۴۴ میلیون دلار در گیشه آمریکا فروش داشته که برای یک فیلم خارجی رکوردی عظیم و استثنایی محسوب می‌شود. «انگل» اولین فیلم غیر انگلیسی زبان در تاریخ است که جایزه «بهترین فیلم» اسکار را به خانه برد. بجز شش نامزدی در اسکار امسال، این فیلم دو جایزه «بهترین فیلم خارجی» و «بهترین فیلم‌نامه» را نیز به چنگ آورد.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
معاون امور فرهنگی کمیته امداد با اشاره به برنامه‌های این نهاد برای موفقیت دانش‌آموزان تحت حمایت در کنکور سراسری، گفت: سعی می‌کنیم شرایط را برای دانش‌آموزان مستعد و علاقمند، برای قبولی در رشته‌های ممتاز دانشگاه‌های دولتی، فراهم کنیم. معاون امور فرهنگی کمیته امداد افزود: اردوگاه‌های کمیته امداد در ماه‌های منتهی به کنکور سراسری میزبان دانش‌آموزان تحت حمایت خواهد بود که در صورت تمایل می‌توانند از فضا و امکانات آنها در این زمینه بهره‌مند شوند. وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم در کنکور امسال نزدیک به پنج هزار دانش‌آموز تحت حمایت از این خدمت جدید بهره‌مند شوند. حجت‌الاسلام علی جعفری خاطرنشان کرد: همچنین درباره دانش‌آموزان و جوانان تحت حمایتی که به هر دلیل امکان یا تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها ندارند، تفاهم‌نامه‌ای بین کمیته امداد و سازمان فنی و حرفه‌ای برای ارائه آموزش‌های فنی به این مددجویان وجود دارد. به گزارش سایت خبری کمیته امداد، معاون فرهنگی کمیته امداد با تاکید بر ضرورت تدوین پیوست فرهنگی برای ۱۲۰ خدمت ارائه شده توسط کمیته امداد به مددجویان، خاطرنشان کرد: برون‌سپاری، هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های سایر نهادها در کمیته امداد، یک رویکرد فرهنگی در این نهاد است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

ترس از ویروس کرونا باز هم قیمت نفت را پایین آورد

بازار سرمایه ایران20 دقیقه قبل

اعلام آرای جدید کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال/ محکومیت تراکتور، شکایت علیه پرسپولیس شد

ایلنا22 دقیقه قبل

محکومیت تراکتور، ماشین‌سازی، شاهین و پارس جنوبی/ شکایت نکونام رد و پرسپولیس تبرئه شد

تسنیم22 دقیقه قبل

جهش ۲ درصدی سهام چین ونوسان سهام آسیا

مهر22 دقیقه قبل

نمایندگان مجلس نباید از کنار بی عدالتی عبور کنند

ایرنا24 دقیقه قبل

دایی را به خاطر مصاحبه‌اش رد صلاحیت کردند/ قانون بازنشستگی فقط برای من بود

ایلنا24 دقیقه قبل

قطر همیشه به دنبال بهترین‌هاست / با احترام به ژاوی، السد را شکست می‌‌دهیم

ایلنا25 دقیقه قبل