1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

جزئیات امتحانات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
وزیر آموزش و پرورش گفت: امتحانات دانش‌آموزان پایه دوازدهم مناطق سیل‌زده سه نوبتی شده است و یک مرتبه در خرداد، یک مرتبه در تیر و نوبت سوم در شهریورماه امتحان می‌دهند؛ در هر نوبتی که نمرات قابل قبول کسب کنند به عنوان قبولی خرداد ماه تلقی خواهد شد.

خبرگزاری فارس: سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه گردهمایی سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در جمع خبرنگاران گفت: خبری به صورت کذب پخش شد که ما درصدد بستن مدارس خارج از کشور هستیم و این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: در سال جاری علی‌رغم وجود مشکلات منابع ارزی، با تغییر برخی روش‌های اداره مدارس در خارج از کشور و بهره از ظرفیت‌های محلی تلاش کردیم که مدارس همچنان فعالیت کنند و اکنون علی‌رغم کم شدن اعتبارات ارزی، تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان ما در خارج از کشور بیشتر شده است.

بطحایی گفت: برای سال آینده برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار دادیم و تمام تلاش‌مان این است که مدارس جمهوری اسلامی به عنوان پایگاه مهم فرهنگی در خارج از کشور مسدود نشود و ایرانیان مقیم خارج از کشور بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: خیلی امیدوارم با انعطافی که در روش کار آموزش و پرورش خارج از کشور در دست داریم بتوانیم اقدام مناسبی کنیم و تمام تلاش‌مان این است که تعداد دانش‌آموزان کاهش پیدا نکنند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: منابع ارزی برای ادامه فعالیت‌ مدارس در خارج از کشور موضوع بسیار مهمی است ولی همانطور که همه بخش‌ها دچار محدودیت ارزی شده‌اند، در آموزش و پرورش نیز با این مشکل مواجهیم.

بطحایی گفت: تعداد معلمان اعزامی که نیاز به فوق‌العاده‌های ارزی دارند را کاهش دادیم و به جای آن از نیروهای محلی استفاده کردیم و معلمان ایرانی متخصص مدارس که از نظر صلاحیت‌های اخلاقی گزینش شده‌اند به اشتغال ادامه می‌دهند و در مقابل، نیروهای اعزامی که منابع‌شان باید از طریق ارز تأمین شود، کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: ما در سال‌های گذشته ۴۰۷ نفر نیرو داشتیم که به ۲۷۶ نفر کاهش پیدا کرد و این تعداد در سال آینده طبق هدف‌گذاری صورت گرفته به ۱۵۰ نفر خواهد رسید و از روش‌های دیگری برای جایگزینی معلمان اقدام می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبات معلمان خارج از کشور افزود: خوشبختانه بخشی از مطالبات پرداخت شد و ما با اعتباری که همین‌روزها دریافت می‌کنیم بخش دیگری از مطالبات را پرداخت خواهیم کرد و این امر یکی از اولویت‌دارترین اقدامات خواهد بود؛ زیرا این معلمان شرایط خاصی را دارند که این مطالبات تحولی در زندگی‌‌شان ایجاد خواهد کرد.

بطحایی بیان کرد: میزبان مطالبات سال ۹۷ معلمان خارج از کشور حدود ۶۰ میلیارد تومان بود که تخصیص نیافت و به سال ۹۸ موکول شد؛ تغییر نرخ ارز و اینکه ملزم هستیم ریال را با نرخ نیمایی تبدیل به ارز کنیم قدرت ما را حتی تا یک چهارم کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که برای پرداخت مطالبات داشتیم مبادلات بانکی بود؛ در مواقعی ما ارز و ریال را داشتیم ولی انتقال وجه با مشکل مواجه بود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص مطالبات معلمان داخل کشور نیز گفت: برای تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومانی که قطعی شده خزانه آمادگی دارد تا آن را ارائه کند و همانطور که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد بخش عمده این مبلغ برای حق‌التدریس معلمان است زیرا حدود یک سال می‌گذرد که پولی برای حق‌التدریس ارائه نشده است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار حوادث فوری

بطحایی افزود: بخشی از اعتبار تخصیص یافته حق‌الزحمه امتحانات و مطالبات خارج از کشور است که پرداخت خواهد شد و خرید خدمات نیز جزو مطالبات معلمان است. ما بخشی از اعتبار را به همکاران خرید خدمت پرداخت کرده‌ایم و بخش دیگر نیز از محل تخصیص منابع پرداخت خواهد شد. طبق قولی که خزانه به ما داده است ظرف چند روز آینده اعتبارات ارائه خواهد شد.

وی در خصوص برگزاری امتحانات در مناطق سیل‌زده گفت: این مورد یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان است و دانش‌آموزانی که باید امتحانات نهایی را بگذرانند به دلیل تأثیر خاصی که در آزمون ورودی دانشگاه دارد نگران بودند که اگر در این شرایط امتحان دهیم در کنکور چه وضعیتی خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه اضافه کرد: با مصوبه‌ای که ابلاغ شد دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده و پایه دوازدهم امتحانات‌شان سه نوبتی شده و یک مرتبه در خرداد، یک مرتبه در تیر و نوبت سوم در شهریورماه امتحان می‌دهند؛ در هر نوبتی که نمرات قابل قبول کسب کنند به عنوان قبولی خرداد ماه تلقی خواهد شد.

بطحایی اظهار کرد: در ۱۲ منطقه استان خوزستان هنوز امکان راه‌اندازی کلاس‌ها فراهم نشده یا مدارس در اختیار هموطنان سیل‌زده برای اسکان قرار دارد؛ بنابراین در این مناطق ما امتحانات پایانی سال تحصیلی را تا همانجایی که دانش‌آموزان درس خوانده‌اند، می‌گیریم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور و مرتبه طی روزهای اخیر درباره وضعیت دانش‌آموزان به بنده تأکید داشته‌‌اند، افزود: ما درصدد هستیم تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در مناطق سیل‌زده گسترش دهیم و همچنین کلاس‌های جبرانی در خوزستان را با استفاده از فضاهای موقت مانند کانکس یا چادر و همچنین اعزام معلمان برگزار کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه با هر تخلفی که در زمینه برگزاری امتحانی به‌ جز پایان ترم برخورد می‌شود، تأکید کرد: اگر گزارش تخلف مدیر مدرسه‌ای در این زمینه به دست ما برسد حتما با شدت با آن برخورد خواهیم کرد؛ برگزاری این نوع آزمون‌ها را برای دانش‌آموزان سم می‌دانیم و این آزمون‌ها در فرایند تربیت دانش‌آموزان اختلال جدی وارد می‌کند.

بطحایی ادامه داد: تاکنون در همین زمینه مدیران برخی از مدارس لغو ابلاغ شده‌اند و همچنین رئیس منطقه‌ای از آموزش و پرورش بوده که به دلیل ضعف در نظارت برکنار شده بنابراین اگر در مدارس تخلفی صورت گرفته و گزارش شود مجدانه برابر ضوابط اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: بررسی‌ها، پژوهش‌ها و نظارت‌ها نشان می‌دهد ورزش ارزشیابی توصیفی تا کنون موفق بوده و ما باید موانع را برطرف کنیم؛ در کلاسی که سرانه آن حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر است واقعا برگزاری آزمون توصیفی بسیار دشوار است و ما باید این سرانه را کاهش دهیم.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: ما در سال تحصیلی آینده میانگین تعداد افراد کلاس‌ها را در مناطق باتراکم بالا کاهش خواهیم داد اما همچنان بر ارزشیابی توصیفی مصر هستیم و معتقدیم اگر موانع در این زمینه رفع شود این اقدام به ویژه در دوره ابتدایی بسیار مناسب در زمینه تعلیم و تربیت خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی: اصناف و بازاریان از همان ابتدای وقوع سیل تاکنون به یاری سیل زدگان شتافته اندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بسیج اصناف کشور؛ غلامرضا حسن پور اشکذری درخصوص برگزاری بزرگترین اردوی جهادی مسئولان و خیرین اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور گفت: اصناف و بازاریان از همان ابتدای وقوع سیل در مرحله امداد و نجات و سپس کمک‌هایی نقدی و غیرنقدی از طریق اتاق‌ها، اتحادیه‌ها، خیرین و مساجد بازار با مدیریت رده‌های بسیج اصناف به یاری سیل زدگان شتافتند. وی افزود: کالا‌های مورد نظر واحد‌های صنفی در مناطق سیل زده توسط اتحادیه‌ها و عمده فروشان و خیرین تأمین شده و با تنفس ۶ ماهه مبالغ آن توسط واحد‌های صنفی پرداخت خواهدشد. حسن پور گفت: اگر دو میلیون واحد صنفی و ۵۰ هزارعضو اتاق‌های بازرگانی درکشور، دراین طرح مشارکت کنند، می‌توان این کار را به سرانجام رساند. رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور افزود: اصناف با ارائه خدمات صنفی و تخصصی خود در مناطق سیل زده درقالب گروه‌های جهادی متخصصان، درمناطق سیل زده حضور منسجم‌تری خواهند داشت. همچنین افراد شرکت کننده در این اردوها، ازبرخی مناطق سیل زده بازدید میدانی داشتند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
عصر امروز مسابقه چرتکه کودکان هوشمند استان تهران به میزبانی دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت برگزار شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مسابقه چرتکه کودکان هوشمند عصر امروز با حضور ۶۰۰ کودک از استان تهران در رده‌های سنی ۵ تا ۷ و ۷ تا ۱۲ سال به میزبانی دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. کودکان در مسابقه محاسبات ذهنی از سه حس بینایی، شنوایی و لامسه بهره می‌برند و انجام این محاسبات از طریق تصویرسازی چرتکه در ذهن رقم می‌خورد تا نیمکره راست کودکان فعال شود و این امر باعث افزایش اعتماد به نفس و تمرکز در کودکان خواهد شد. ۵۰ نفر برتر مسابقه چرتکه به مسابقه ملی نخبگان که مرداد امسال به میزبانی برج میلاد برگزار می‌شود دعوت خواهند شد و پس از مشخص شدن نفرات برتر در مسابقات کشوری نیز برترین‌ها در قالب تیم ملی به رقابت‌های جهانی چرتکه که دی ماه امسال به میزبانی تایلند برگزار خواهد شد اعزام می‌شوند. ایران تاکنون دو بار موفق به کسب عنوان قهرمان قهرمانان در مسابقات جهانی چرتکه شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
ایشان ۵ مرحله برای این فرآیند مشخص فرموده‌اند که مرحله اول انقلاب اسلامی است که بحمدالله رخ داد و به پیروزی رسید. جامعه اسلامی را هم ما باید تشکیل دهیم. جامعه اسلامی نمونه جوامع موجود در جهان نیست و این جوامع اصلا انسانی نیستند. این جوامع، جوامع درندگی، دزدی و پاره‌پاره کردن آدم است. جوان‌ها کارهایی می‌کردند که در خانه خودشان این کارها را انجام نمی‌دهند و این نمایش تشکیل جامعه اسلامی است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، جبرئیل نوکنده با اشاره به استقبال بی نظیر از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه ایران مهد تمدن ۲۳ اسفند ۹۷ با حضور مسئولان جمهوری اسلامی ایران و مدیرانی از کشور اسپانیا در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا افتتاح شد و از روز اول افتتاح مورد استقبال بازدید کنندگان وعلاقه‌مندان به حوزه میراث فرهنگی قرار گرفت. وی با بیان این که این تعداد بازدید کننده نشان از استقبال ویژه مخاطبان از این رویداد بزرگ فرهنگی است، افزود: برگزارکنندگان نیز ضمن اعلام این میزان آن را نشانی از عملکرد موفق این نمایشگاه دانسته‌اند. نوکنده گفت: نمایشگاه ایران، مهد تمدن که در موزه درنتس هلند موفق به اخذ رتبه اول جایزه جهانی عناوین نمایشگاه‌های موزه‌ها در نیویورک شده است، می‌رود تا گام‌های بلندتری را در معرفی فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایرانی برداشته و سفیر فرهنگی باشد تا چهره واقعی ایران اسلامی در سطح بین الملل اعتلا بخشد. نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی ایران با عنوان «ایران؛ مهد تمدن‌ها» با حضور حسن قشقاوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران و تعدادی از مقامات محلی ایالت والنسیا ۲۳ اسفند ۹۷ در موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا گشایش یافت. در این نمایشگاه که به مدت ۵ ماه برپا می‌شود، علاوه بر نمایش آثار تاریخی، مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی، علمی و هنری نیز در کنار آن اجرا خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر