۱۴۶روستای استان زنجان از وضعیت بحران آب خارج شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
۱۴۶روستای استان زنجان از وضعیت بحران آب خارج شدند

۱۴۶روستای استان زنجان از وضعیت بحران آب خارج شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
زنجان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان با بیان اینکه 212 روستا در وضعیت بحران آب قرار داشتند، گفت: این وضعیت، تفکر و چابکی را از آبفار گرفته بود که بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته 89 روستا در سال 96 و 57 روستا در سال گذشته از بحران آب خارج شد.

به گزارش ایرنا، رضا کابلی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها سه محور به عنوان منبع اصلی اعتبارات این شرکت مورد پیگیری قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها منابع استانی محسوب می‌شود که بسیار محدود است.

وی، اعتبارات ملی و تامین منابع مالی جدید در سطح ملی از طریق تشکل‌ها و نهادهای غیردولتی را محور دوم بیان کرد و افزود: در این زمینه از سال ۹۵ تا ۹۷ توانستیم در احقاق حقوق شرکت آبفار استان از طرح‌های ملی پیشتاز باشیم و در سال ۹۶ و ۹۷ در جذب اعتبارات ملی جزء دستگاه‌های برتر در جشنواره شهید رجایی قرار گرفتیم.

کابلی خاطرنشان کرد: استفاده از مشارکت‌های مردمی و خیرین، محور سوم است که اعتبارات استانی و ملی از این طریق، مدیریت شدند و از این بابت در تمام روستاها مشارکت وجود داشته و مشارکت مردم سبب صرفه اقتصادی ۵۰ درصدی در هزینه‌ها می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان تصریح کرد: برای مثال در روستای سنبل‌آباد شهرستان سلطانیه، خط انتقال به طول ۲٫۵ کیلومتر با ۵ مانع اساسی در آزادراه و خط آهن مواجه بود که ۲۶ میلیار ریال برآورد هزینه شده بود در حالی که اعتبارات استانی برای این روستا ۲ میلیارد ریال بود اما مردم، پای کار آمدند و این پروژه سنگین با مشارکت آن‌ها انجام شد و هم اکنون در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.

این مسئول با بیان اینکه تمام پروژه‌های استان در سال گذشته به‌صورت مطالعه‌شده و با مشاوران بومی انجام شد، گفت: بر اساس گزارش‌های مشاوران برای سال جاری نیز برنامه‌های مدونی در پیش داریم.

وی خاطرنشان کرد: ۳۰ روستا برای سال جاری جهت خروج از بحران آب در برنامه قرار دارد.

کابلی ادامه داد: تامین آب شرب ۳۲ روستا، احداث ۶۶ ایستگاه پمپاژ، اجرای ۲۰۷ کیلومتر خط انتقال آب، ساخت ۸ هزار و ۹۸۲ مترمکعب مخزن آب، ایجاد ۲۹۴ کیلومتر شبکه توزیع و ۱۷ کیلومتر شبکه فاضلاب در داخل روستاها، ایجاد ۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح استان و بازسازی شبکه و تاسیسات آب بیش از ۱۰۰ روستا از دیگر برنامه‌های مطالعه‌شده برای سال جاری هستند.

وی تصریح کرد: بازسازی شبکه و تاسیسات هم رضایتمندی ۳۸ هزار و ۶۰۰ نفر بابت تامین آب شرب را داشته و هم سبب بهره‌مندی روستاییان از توزیع عادلانه آب شرب می‌شود.

کابلی با بیان اینکه پیمانکاران پروژه‌های سال جاری انتخاب و عملیات اجرایی را نیز آغاز کرده‌اند اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تامین زیرساخت‌ها پیش‌بینی شده و اقلام مورد نیاز با توجه به نرخ تورم، طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ خریداری شده بود که سبب شد تا از ابتدای سال جاری بتوانیم عملیات اجرایی پروژه‌ها را آغاز کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان گفت: بارندگی‌های ابتدای سال، نعماتی داشته اما خسارت‌هایی را نیز به شبکه آب و فاضلاب روستایی وارد کرده است.

وی افزود: خسارت‌های وارد شده، بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال برآورد و به مدیریت بحران استان گزارش شده که امیدواریم از طریق اعتبارات استانی تامین شود.

کابلی خاطرنشان کرد: اعتبارات مصوب شرکت آبفار استان زنجان از محل اعتبارات استانی و ملی در سال گذشته ۴۸۰ میلیارد ریال بود که به دلیل مشکل نقدینگی دولت، ۲۶۰ میلیارد ریال به‌صورت نقدینگی و ۱۵۰ میلیارد ریال از طریق اسناد خزانه مدیریت و محقق شد.

این مسئول با بیان اینکه تکیه به منابع دولتی کافی نبوده و مشارکت مردمی، یکی از راه‌های نجات‌بخش است، گفت: آبرسانی به ۳۱ روستا، تامین آب ۷ روستا، احداث ۱۲ ایستگاه پمپاژ، اجرای ۳۶ کیلومتر خط انتقال، ساخت ۵۵۰ مترمکعب مخزن آب و ایجاد ۴۱ کیلومتر شبکه آب و فاضلاب روستایی در برنامه‌های سال ۹۸ قرار دارد که با مشارکت مردم انجام شود و به دلیل خریداری اقلام، عملیات اجرایی این پروژه‌ها نیز آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان با اشاره به کاهش ۲ درصدی هدر رفت آب در سال گذشته گفت: میزان هدر رفت آب ۴۶ درصد بود که به ۴۴ درصد رسیده و ۲ درصد کاهش نیز در برنامه‌های سال جاری قرار دارد تا با مدیریت بهینه به ۴۲ درصد کاهش یابد.

وی در خصوص افزایش تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: در حق انشعاب، افزایش هزینه‌ای نداریم اما نرخ آب مصرفی ۷ درصد افزایش یافته و برای مشترکان پرمصرف نیز به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

کابلی با اشاره به شناسایی و جمع‌آوری ۷۰۹ مورد انشعاب غیرمجاز در سال گذشته اظهار داشت: ۶۹۶ انشعاب خانگی و ۱۳ مورد غیرخانگی بود.

این مسئول تصریح کرد: انشعاب‌های غیرمجاز به صورت جدی پیگیری می‌شوند و در صورتی که مشترک در همان لحظه نسبت به قطع آب و پرداخت خسارت‌ها اقدام کند تعامل کرده و قصد برخورد قضایی نداریم اما در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود.

کابلی خاطرنشان کرد: از لحاظ جمعیتی، ۸۹٫۳۴ درصد جمعیت روستایی استان تا پایان سال گذشته از آب شرب بهره‌مند بوده که ۹٫۵ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل تبلیغات اسلامی برای اولین بار ابراز کرد: همایشی نیز در این خصوص برای مبلغان برگزار شد تا مدیریت مصرف آب، پرداخت آب‌بها و مشارکت مردم در آبرسانی به روستاها را در برنامه تبلیغی خود در ایام ماه مبارک رمضان و محرم داشته باشند.

۹۵۵۶/۶۰۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
انتخابانتخاب4 ساعت قبل
سازمان هواپیمایی کشوری از بروز سانحه برای یک فروند هواپیمای روسی در فرودگاه مهرآباد خبر داد و اعلام کرد: ‌این هواپیما در زمان فرود از باند فرودگاه خارج شده است. به گزارش تسنیم، رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در این‌باره اظهار کرد: ‌ ساعت ۳:۰۷ دقیقه بامداد امروز سه شنبه یک فروند جت خصوصی BAE۱۲۵ روسی بعد از فرود در فرودگاه مهرآباد تهران از باند خارج شد. وی افزود: این هواپیما حامل ۶ نفر خدمه پروازی و مسافر بود که به سرنشینان این پرواز آسیبی نرسیده است. به محض بروز این اتفاق کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری به همراه عوامل فرودگاهی در محل حاضر و نسبت به انتقال این هواپیما به پارکینگ اقدام کردند. وی درباره دلیل خروج این هواپیما از باند اظهارنظری نکرد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) در پانزدهمین شب از ماه مبارک رمضان (سه شنبه ۳۱ اردیبهشت) در جشنواره «باغ رمضان» برنامه زنده خواننده مطرح محمد اصفهانی در بوستان آب و آتش برگزار و سفره افطاری ساده روی پل طبیعت تهران گسترده می‌شود. اجرای محمد اصفهانی یکی از بخش‌های جشنواره «باغ رمضان» این مجموعه فرهنگی بوده و سه شنبه ۳۱ اردیبشهت ساعت ۲۱:۳۰ در بوستان آب و آتش هم برنامه ریزی شده است. همچنین سفره افطاری ساده روی پل طبیعت پهن می‌شود و این پل غیر خودرویی میزبان روزه داران تهرانی خواهد بود. بنا بر این گزارش برپایی سفره افطار ساده روی پل طبیعت با بهره گیری از پتانسیل خیرین محلی و با هدف حذف اسراف و تجمل گرایی برای آن دسته از افراد که در لحظه افطار به هر دلیل از منزل دور هستند به اجرا در می‌آید. این برنامه‌ها از ساعت ۲۰:۳۰ همزمان با افطار شروع می‌شود و تا ساعت ۲۳ در یک برنامه ریزی مدون میزبان روزه داران عزیز است.

کاهش نگران کننده ۳ میلیونی جمعیت جوان کشور

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
مدیرکل دفتر سرشماری و جمعیت مرکز آمار ایران گفت: جمعیت جوان کشور از ۲۳ میلیون نفر به ۲۰ میلیون نفر کاهش یافته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، علی اکبر محزون در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: رشد جمعیت سالمندان کشور سه برابر نرخ رشد جمعیت است. وی گفت: بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ که جمعیت کشور ۸۰ میلیون نفر بود با احتساب نرخ رشد جمعیت ۱/۲۴ درصدی، جمعیت کنونی کشور ۸۳ میلیون نفر برآورد می‌شود. محزون افزود: نرخ رشد جمعیت در دهه شصت ۳/۹ درصد بود که هم اکنون ۱/۲۴ درصد کاهش یافته است. محمدولی علیی افزود: حداقل سن رشد جمعیت کشور باید ۲/۲ درصد باشد که جمعیت جایگزین شود و این مسئله نیازمند سیاست‌های جمعیتی خانوادگی و فرهنگی است.
تابناکتابناک7 ساعت قبل
سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است. محققان می‌گویند: به زودی دوز بسیار اندکی از پروزاک می‌تواند آلام جسمی و استرس‌های احساسی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی در زنان را بهبود بخشد. به گزارش ایسنا، شواهد جدید پزشکی حاکیست: دوز بسیار کمی از پروزاک می‌تواند به رنج و درد ماهانه ناشی از سندرم پیش از قاعدگی یا PMS که امروزه میلیون‌ها زن در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، خاتمه دهد. محققان می‌گویند پروزاک می‌تواند مقدار «آلو» را بالا نگه دارد. بنا براین گزارش، سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است.
فارسفارس7 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه ۱۲، از ورود مقام قضایی به پروژه مسقف سازی بازار آهنگران خبر داد. حسینی کومله گفت: در بازدیدی که اخیرا با یکی از اعضای شورای شهر تهران از بازار آهنگران داشتیم، بدعهدی پیمانکار به خوبی مشخص بود؛ به طوری که محدوده شرقی بازار را مسقف و بخش دیگر را نیمه کاره رها کرده بود. در حال حاضر هم در دستگاه قضایی در مرحله تامین دلیل هستیم و در صورتی که از مقام قضایی اجازه بگیریم خودمان کار را ادامه می‌دهیم چراکه کار باقی مانده و در نقاطی هم منتج به خطراتی شده است. وی درباره خطرات احتمالی در بازار آهنگران هم گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد و خطرناک باشد مثلا دیوار شکسته‌ای وجود داشته باشد، ما موظف هستیم بدون رضایت مالک یا مالکان اقدام کنیم، اما این به معنی تکمیل پروژه مسقف سازی نیست و نباید اشتباه گرفته شود. در نقاطی که خطر وجود دارد کمیسیون رفع خطر تشکیل دادیم و تدابیری اندیشیدیم.

نظرها

اخبار بیشتر