۱۴۶روستای استان زنجان از وضعیت بحران آب خارج شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
۱۴۶روستای استان زنجان از وضعیت بحران آب خارج شدند

۱۴۶روستای استان زنجان از وضعیت بحران آب خارج شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
زنجان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان زنجان با بیان اینکه 212 روستا در وضعیت بحران آب قرار داشتند، گفت: این وضعیت، تفکر و چابکی را از آبفار گرفته بود که بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته 89 روستا در سال 96 و 57 روستا در سال گذشته از بحران آب خارج شد.

به گزارش ایرنا، رضا کابلی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها سه محور به عنوان منبع اصلی اعتبارات این شرکت مورد پیگیری قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها منابع استانی محسوب می‌شود که بسیار محدود است.

وی، اعتبارات ملی و تامین منابع مالی جدید در سطح ملی از طریق تشکل‌ها و نهادهای غیردولتی را محور دوم بیان کرد و افزود: در این زمینه از سال ۹۵ تا ۹۷ توانستیم در احقاق حقوق شرکت آبفار استان از طرح‌های ملی پیشتاز باشیم و در سال ۹۶ و ۹۷ در جذب اعتبارات ملی جزء دستگاه‌های برتر در جشنواره شهید رجایی قرار گرفتیم.

کابلی خاطرنشان کرد: استفاده از مشارکت‌های مردمی و خیرین، محور سوم است که اعتبارات استانی و ملی از این طریق، مدیریت شدند و از این بابت در تمام روستاها مشارکت وجود داشته و مشارکت مردم سبب صرفه اقتصادی ۵۰ درصدی در هزینه‌ها می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان تصریح کرد: برای مثال در روستای سنبل‌آباد شهرستان سلطانیه، خط انتقال به طول ۲٫۵ کیلومتر با ۵ مانع اساسی در آزادراه و خط آهن مواجه بود که ۲۶ میلیار ریال برآورد هزینه شده بود در حالی که اعتبارات استانی برای این روستا ۲ میلیارد ریال بود اما مردم، پای کار آمدند و این پروژه سنگین با مشارکت آن‌ها انجام شد و هم اکنون در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.

این مسئول با بیان اینکه تمام پروژه‌های استان در سال گذشته به‌صورت مطالعه‌شده و با مشاوران بومی انجام شد، گفت: بر اساس گزارش‌های مشاوران برای سال جاری نیز برنامه‌های مدونی در پیش داریم.

وی خاطرنشان کرد: ۳۰ روستا برای سال جاری جهت خروج از بحران آب در برنامه قرار دارد.

کابلی ادامه داد: تامین آب شرب ۳۲ روستا، احداث ۶۶ ایستگاه پمپاژ، اجرای ۲۰۷ کیلومتر خط انتقال آب، ساخت ۸ هزار و ۹۸۲ مترمکعب مخزن آب، ایجاد ۲۹۴ کیلومتر شبکه توزیع و ۱۷ کیلومتر شبکه فاضلاب در داخل روستاها، ایجاد ۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح استان و بازسازی شبکه و تاسیسات آب بیش از ۱۰۰ روستا از دیگر برنامه‌های مطالعه‌شده برای سال جاری هستند.

وی تصریح کرد: بازسازی شبکه و تاسیسات هم رضایتمندی ۳۸ هزار و ۶۰۰ نفر بابت تامین آب شرب را داشته و هم سبب بهره‌مندی روستاییان از توزیع عادلانه آب شرب می‌شود.

کابلی با بیان اینکه پیمانکاران پروژه‌های سال جاری انتخاب و عملیات اجرایی را نیز آغاز کرده‌اند اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تامین زیرساخت‌ها پیش‌بینی شده و اقلام مورد نیاز با توجه به نرخ تورم، طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ خریداری شده بود که سبب شد تا از ابتدای سال جاری بتوانیم عملیات اجرایی پروژه‌ها را آغاز کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان گفت: بارندگی‌های ابتدای سال، نعماتی داشته اما خسارت‌هایی را نیز به شبکه آب و فاضلاب روستایی وارد کرده است.

وی افزود: خسارت‌های وارد شده، بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال برآورد و به مدیریت بحران استان گزارش شده که امیدواریم از طریق اعتبارات استانی تامین شود.

کابلی خاطرنشان کرد: اعتبارات مصوب شرکت آبفار استان زنجان از محل اعتبارات استانی و ملی در سال گذشته ۴۸۰ میلیارد ریال بود که به دلیل مشکل نقدینگی دولت، ۲۶۰ میلیارد ریال به‌صورت نقدینگی و ۱۵۰ میلیارد ریال از طریق اسناد خزانه مدیریت و محقق شد.

این مسئول با بیان اینکه تکیه به منابع دولتی کافی نبوده و مشارکت مردمی، یکی از راه‌های نجات‌بخش است، گفت: آبرسانی به ۳۱ روستا، تامین آب ۷ روستا، احداث ۱۲ ایستگاه پمپاژ، اجرای ۳۶ کیلومتر خط انتقال، ساخت ۵۵۰ مترمکعب مخزن آب و ایجاد ۴۱ کیلومتر شبکه آب و فاضلاب روستایی در برنامه‌های سال ۹۸ قرار دارد که با مشارکت مردم انجام شود و به دلیل خریداری اقلام، عملیات اجرایی این پروژه‌ها نیز آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان با اشاره به کاهش ۲ درصدی هدر رفت آب در سال گذشته گفت: میزان هدر رفت آب ۴۶ درصد بود که به ۴۴ درصد رسیده و ۲ درصد کاهش نیز در برنامه‌های سال جاری قرار دارد تا با مدیریت بهینه به ۴۲ درصد کاهش یابد.

وی در خصوص افزایش تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: در حق انشعاب، افزایش هزینه‌ای نداریم اما نرخ آب مصرفی ۷ درصد افزایش یافته و برای مشترکان پرمصرف نیز به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

کابلی با اشاره به شناسایی و جمع‌آوری ۷۰۹ مورد انشعاب غیرمجاز در سال گذشته اظهار داشت: ۶۹۶ انشعاب خانگی و ۱۳ مورد غیرخانگی بود.

این مسئول تصریح کرد: انشعاب‌های غیرمجاز به صورت جدی پیگیری می‌شوند و در صورتی که مشترک در همان لحظه نسبت به قطع آب و پرداخت خسارت‌ها اقدام کند تعامل کرده و قصد برخورد قضایی نداریم اما در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود.

کابلی خاطرنشان کرد: از لحاظ جمعیتی، ۸۹٫۳۴ درصد جمعیت روستایی استان تا پایان سال گذشته از آب شرب بهره‌مند بوده که ۹٫۵ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل تبلیغات اسلامی برای اولین بار ابراز کرد: همایشی نیز در این خصوص برای مبلغان برگزار شد تا مدیریت مصرف آب، پرداخت آب‌بها و مشارکت مردم در آبرسانی به روستاها را در برنامه تبلیغی خود در ایام ماه مبارک رمضان و محرم داشته باشند.

۹۵۵۶/۶۰۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. درفشان همچنین با توجه به برگزاری یک جلسه محاکمه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در ۲۳ دی امسال اظهار کرد: دادگاه یکم اردیبهشت ماه سال آینده را برای برگزاری جلسه بعدی دادگاه تعیین کرده است. فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر از شاخ‌های به اصطلاح اینستاگرامی است که ۱۸ سال دارد و تا سوم راهنمایی بیشتر درس نخوانده و طبق آنچه در برنامه خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و با مادرش زندگی می‌کرد. شهرت «فاطمه خویشوند» به خاطر عکس‌ها و فیلم‌های عجیب و غریبی است که از خود در اینستاگرام منتشر می‌کرد و سحر تبر نامی است که او برای خود در اینستاگرام برگزید. تصاویر سحر تبر در اینستاگرام روز به روز عجیب‌تر و ترسناک‌تر می‌شد و برای اینکه عجیب‌تر هم به نظر برسد اقدام به گریم‌های آنچنانی می‌کرد و بیش از پیش خود را ترسناک نشان می‌داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
شمار کودکان شاغل در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵به میزان ۱۱٫۵درصد و نسبت به سال ۱۳۹۴نیز ۱۰٫۲درصد افزایش را نشان می‌دهد. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، میزان افراد شاغل در کشور در سال ۱۳۹۶در حدود ۲۳میلیون است؛ یعنی درصد کودکان کار شاغل حدود ۲٫۱۷درصد از کل جمعیت شاغل در کشور در سال ۱۳۹۶است. تعداد کودکان کار در سال ۱۳۹۶به حدود نیم میلیون نفر رسیده است که اکثر آنهادر معرض انواع آسی بهای اجتماعی قرار دارند. در این صورت تعداد افراد زیر خط فقر نسبی در سال ۱۳۹۵و پساز آن بیش از ۲۲میلیون نفر یعنی بیش از یکچهارم جمعیت کشور بوده است. از سوی دیگر، مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خدمتگیرنده سازمان بهزیستی کشور است که دارای پرونده مددجویی بوده و واجد شرایط بهرهمندی از خدمات سازمان بهزیستی کشور است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف در محورهای ١٠ استان خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشهای دریافتی هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، قزوین، همدان، البرز، محورهای دیواندره-بیجار، بیجار-زنجان استان کردستان، محور اسالم-خلخال استان گیلان و محورهای هراز و فیروزکوه در شرق استان تهران هستیم. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش باران در برخی از محورهای مواصلاتی کشور خبر داد و افزود: شاهد بارش باران در محورهای استانهای ایلام، کردستان، گیلان، تهران، چهارمحال و بختیاری و مازندران هستیم. وی بر لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی از محورهای مواصلاتی تاکید کرد و گفت: تردد در برخی محورهای استان آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است. به گفته رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا، اکثر محورهای اردبیل دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید هستند.
ایرناایرنا1 روز قبل
با وجود اعلام چندباره مسئولان شهرداری و پلیس در خصوص ممنوعیت فعالیت پارکبانان اما هنوز در برخی معابر بعضی افراد با عنوان «پارکبان» فعالیت می‌کنند و از شهروندان در ازای جای پارک، هزینه می‌گیرند. «محمد علیخانی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که ما اصلا پارکبان نداریم و فعالیت افرادی با این عنوان در شهر غیر قانونی است. وی یادآور شد که با مصوبه شورای شهر، پارکبان جمع شده و اگر در منطقه‌ای حضور دارند، شهروندان نباید پول بدهند. وی با اشاره به حضور پارکبان‌ها در برخی مناطق از جمله منطقه ۱۹ شهرداری تهران گفت: این موضوع از سوی کلانتری انجام شده و توجیه می‌کنند که چون امنیت نیست، ‌ به خاطر ایجاد امنیت و حافظت از خودرو شهروندان، پارکبان مستقر کرده‌اند. علیخانی تاکید کرد که این اقدام غیر قانونی است و قانونی نداریم که بر اساس آن کلانتری‌ها برای پارک حاشیه‌ای، پارکبان بگذارند.
ایلناایلنا1 روز قبل
سقوط میلگردها موجب مرگ یک کارگر در اصفهان شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، یک کارگر هنگام بارگیری میلگرد به خودرو در اصفهان جان خود را از دست داد. در این حادثه که روز گذشته، ۲۷ بهمن ماه در خیابان امام خمینی اصفهان رخ داد، میلگرد‌ها براثر بی احتیاطی از محل بارگیری بر روی کارگر واژگون و موجب مرگ وی شد. در نهایت به علت شدت جراحت این کارگر جان خود را از دست داد و جسد او تحویل عوامل انتظامی اصفهان شد.
الفالف1 روز قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر