1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
شهرداری تهران ۵۰ ویژه برنامه در هفته سلامت برگزار می‌کند

شهرداری تهران ۵۰ ویژه برنامه در هفته سلامت برگزار می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: 50 ویژه برنامه به مناسبت هفته ملی سلامت از اول تا هفتم اردیبهشت در مناطق 22 گانه پایتخت برگزار می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری اظهارداشت: گذر سلامت، پیاده روی خانوادگی، ارتقای سواد سلامت شهروندان، تجلیل از فعالان و منتخبین عرصه سلامت، ارائه خدمات سلامت محور به افراد کمتر برخوردار، ویژه برنامه‌های مناطق و سایر واحدهای همکار از برنامه‌های شهرداری تهران در هفته ملی سلامت است.

وی، سرمایه گذاری برای ایجاد خدمات بهداشتی اولیه با کیفیت، قابل دسترس و عادلانه را اولین گام عملی، کارآمد و موثر برای ارائه پوشش همگانی سلامت دانست و گفت: در راستای چشم انداز ۲۰۲۳ سازمان جهانی بهداشت، تمرکز پویش روز جهانی بهداشت امسال بر روی برابری و همبستگی متمرکز شده تا بتواند سلامت را برای همگان، در هر کجا با رفع شکاف در خدمات موجود محقق کند.

نصیری با اشاره به سهم و جایگاه ویژه شهرداری تهران در آموزش و ارتقای سطح سلامت شهروندان افزود: امسال نیز این اداره کل به مناسبت گرامیداشت هفته ملی سلامت با بهره گیری از مجموعه ظرفیت‌های درون و برون سازمانی از قبیل کانون‌های اجتماع محور سلامت، خانه‌های سلامت، فضاهای مختلف فرهنگی و آموزشی و مشارکت‌های مردمی، فعالیت‌های ویژه‌ای را در سطح مناطق ۲۲ گانه اجرا می‌کند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، «مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» را شعار روز جهانی سلامت عنوان کرد و گفت: توسعه فرهنگ سلامت و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سلامت شهر و شهروندان، گرامیداشت هفته ملی سلامت و حساس سازی شهروندان نسبت به موضوع سلامت شهر و شهروندی، جلب و توسعه مشارکت‌های مردمی در راستای ارتقای سطح سلامت شهر و شهروندان از اهداف برنامه‌های شهرداری تهران در این هفته است.

وی افزود: جلب و توسعه همکاری‌های درون بخشی در اجرای برنامه‌های سلامت محور، جلب و توسعه همکاری‌های سازمان‌های دولتی و غیردولتی فعال در حوزه سلامت برای ارتقای سلامت شهر و شهروندان از دیگر برنامه‌های هفته ملی سلامت است.

نصیری، از هفته سلامت به عنوان فرصت مغتنمی یاد کرد تا به اهمیت و جایگاه بسیار مهم سلامت به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان و نقش مشارکت مردم و همکاری مجموعه نهادهای دولتی و غیردولتی به منظور ارتقای کیفیت زندگی شهروندان تأکید شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به نامگذاری روزهای هفته سلامت اظهارداشت: یکشنبه اول اردیبهشت به عنوان روز «دسترسی عادلانه به خدمات سلامت»، دوشنبه دوم اردیبهشت به عنوان روز «آموزش، رکن سلامت»، سه شنبه سوم اردیبهشت به عنوان روز «مشارکت اجتماعی و سلامت»، چهارشنبه چهارم اردیبهشت به عنوان روز «مراقبت‌های اولیه بهداشتی و سلامت روان»، پنجشنبه پنجم اردیبهشت به عنوان روز «سلامت در حوادث و بحران‌ها»، جمعه ششم اردیبهشت به عنوان روز «سبک زندگی سلامت محور» و شنبه هفتم اردیبهشت به عنوان روز «سلامت، جمعیت و خانواده» نامگذاری شده است.

تهرام/۷۲۴۵//۱۳۴۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز15 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.
ایمناایمنا23 ساعت قبل
راحله صادق در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه سیاست‌های جمعیتی در ۱۴ بند از سال ۹۳ از و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهار کرد: تمام برنامه‌هایی که در وزارت بهداشت درحال پیگیری و اجرا در جهت تحقق سیاست‌های جمعیتی است که مربوط به حوزه وزارت بهداشت است. وی ادامه داد: از جمله حوزه‌های مرتبط با مرکز بهداشت که در راستای بند اول سیاست‌های جمعیتی درحال اجراست (جمعیت بالنده و پویا،) آموزش خانواده‌ها در جهت فرزندآوری به ویژه در خانواده‌های تک فرزند و بی فرزند، فرزندآوری به موقع در خانواده، مشاوره در جهت فرزندآوری به خانواده‌هایی که فرزند بالای ۲۴ ماه دارند. مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: در راستای مراقبت از جمعیت بزرگسالان و میانسالان نیز مراقبت‌هایی در جهت شناسایی بیماری‌هایی که تهدید کننده حیاتشان است مانند فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی و آموزش برای پرهیز از عوامل مرتبط با خطر مثل کم تحرکی، تغذیه و … برای آن‌ها انجام می‌شود. ۲۰ درصد زوج‌ها نابارور هستندوی گفت: ۲۰ درصد از زوج‌های کشور با مشکل ناباروری روبرو هستند و شاخص باروری استان اصفهان طبق آخرین سرشماری سال ۹۵ حدود ۱٫۷۶ برای هر زن گزارش شده است، این رقم در کشور ۲٫۰۱ است، رشد جمعیت استان اصفهان در حال حاضر نه کاهش داشته است و نه افزایش. صادق با اشاره به اینکه شهرستان‌های نطنز و اردستان پیرترین جمعیت استان را دارند، اضافه کرد: حدود ۱۶ درصد از جمعیت این مناطق سالمند است، جمعیت استان اصفهان در بهترین پنجره جمعیتی است، یعنی حدود ۷۰ درصد جمعیت استان بین ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارند، همچنین در استان سن ۳۰ تا ۶۰ سال حدود ۴۰ درصد جمعیت و حدود ۱۸ درصد جمعیت استان را نیز جوانان، ۱۰ درصد را کودکان و ۱۰ درصد را سالمندان تشکیل داده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
افرادی که به عدم تحمل گوجه فرنگی مبتلا هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای مشکلات گوارشی قرار دارند. سنگ‌های کلیهمصرف بیش از حد گوجه فرنگی می‌تواند موجب تشکیل سنگ‌های کلیه شود. گوجه فرنگی سرشار از اگزالات و کلسیم است و مصرف بیش از حد این مواد مغذی تجزیه آنها را دشوار می‌سازد. درد مفاصلتورم و درد مفاصل یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی مصرف بیش از حد گوجه فرنگی است. مصرف برگ‌های گوجه فرنگی می‌تواند به تحریک شدید گلو و دهان، استفراغ، سرگیجه، اسهال، سردرد، اسپاسم‌های خفیف و برای افرادی که به گوجه فرنگی آلرژی دارند حتی به مرگ منجر شود.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
آسیب پانکراس زمانی رخ می‌دهد که آنزیم‌های گوارشی پیش از ترشح در روده کوچک فعال شده و حمله به پانکراس را آغاز می‌کنند. در ورودی روده کوچک، مجرای اصلی پانکراس به مجرای مشترک صفرا پیوسته یا در کنار آن قرار می‌گیرد. این به آسیب دیدگی پانکراس منجر می‌شود و همچنین می‌تواند بازگشت صفرا به مجرای پانکراس را موجب شود. همچنین، بیماری‌های خودایمنی، انسداد مجرای پانکراس یا مجرای مشترک صفرا، و سابقه خانوادگی پانکراتیت از دیگر دلایل بالقوه هستند. همچنین، بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن آنزیم‌های پانکراسی و هورمون تنظیم کننده گلوکز خون دریافت می‌کنند.
سلامت نیوزسلامت نیوز19 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در ۸ سال گذشته ازدواج در کشور ۳۰ درصد کاهش یافته است. وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در یک بازه زمانی ۸ ساله از سال ۸۹ تا سال ۹۶ ازدواج در کشور ۳۰ درصد کم شده است. برکاتی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۰، ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج قرار داشتند و ازدواج نکرده بودند و این رقم در سال ۹۶ به بیش از ۱۱ میلیون رسیده است و این موضوع نشان‌دهنده کاهش جمعیت است. طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش سن ازدواج جوانان بوده‌ایم. وی با بیان اینکه در کشور ما تولدها در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته گفت: این موضوع به دلیل کاهش ازدواج‌ها است، ما در برهه‌ای از سال ۹۵ با افزایش باروری مواجه بودیم به دلیل اینکه زوج‌های متولد دهه ۶۰ در شرف ازدواج قرار داشتند اما به مرور نرخ باروری در کشور کاهش پیدا کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
معینی زندی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به صحبت‌های وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد امضا‌های طلایی باید سازمان غذا و دارو مسؤولان این امضاها را شناسایی و معرفی کنند. وی گفت: رئیس سازمان غذا و دارو به ما قول داده بود تا نتیجه کمیسیون‌های قانونی که تعیین کننده قیمت و مجوزها هستند بلافاصله بعد از برگزاری کمیسیون اعلام شود اما تا به حال این اتفاق نیفتاده است. معینی زندی افزود: اعضای این کمیسیون‌ها اغلب افرادی هستند که توسط وزیر بهداشت تعیین می‌شوند و یا از مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند پس چه اشکالی دارد که نتایج این کمیسیون‌ها بلافاصله بعد از برگزاری اعلام شود. وی گفت: قوانین موجود در سازمان غذا و دارو مرتب تغییر می‌کند و شفاف نیست و همچنین در قیمت گذاری نیز یک سیاست بلندمدت وجود ندارد و همواره سیاست‌ها را تغییر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر