راه افتادن موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران/ ماجرای اشتباه اروپایی‌ها در حکم «نسرین ستوده»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
راه افتادن موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران/ ماجرای اشتباه اروپایی‌ها در حکم «نسرین ستوده»

راه افتادن موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران/ ماجرای اشتباه اروپایی‌ها در حکم «نسرین ستوده»

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
محمدجواد لاریجانی گفت:نسرین ستوده به هفت جرم در دادگاه بدوی محکوم شد که البته او دو وکیل برای اعاده دادرسی معرفی کرده تا زمان آن برسد. این هفت جرم هر کدام تنبیهی داشته و طبق قانون اشد مجازات مطرح می‌شود و مجازات ها جمع نمی شود .

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، محمدجواد لاریجانی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره تحریم هایی که اروپا درباره حقوق بشر، علیه ایران تمدید کرده‌اند، افزود: اتفاق جدیدی نیفتاده و نخواهد افتاد یعنی آن‌ها بر تحریم‌ها تاکید دارند و می‌خواهند بگویند که اگر در برجام هستیم و اسما همراهی کردیم اما نسبت به لزوم رعایت حقوق بشر در ایران سخت می‌گیریم.

وی با بیان اینکه در دو سه هفته اخیر موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران راه افتاده است، ادامه داد: هر بار یکی پرچمدار این موج است و این بار ظاهرا دولت فرانسه پرچمدار آن است و لابی سنگینی کرده‌اند تا کشورهای دیگر را علیه کشورمان تحریک کنند و اتحادیه اروپا نه تنها تحریم‌ها را تمدید کرد بلکه درباره پرونده متهم نسرین ستوده موضع گیری کرد.

لاریجانی افزود: بهانه این موج جدید، طرح یک پرونده است. آن‌ها برای تخلف خود از برجام و نوعی کلاهبرداری سیاسی که کرده‌اند مستمسک هایی را از جمله حقوق بشر تهیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه از بدبختی‌های موضوع حقوق بشر در سطح بین المللی این است که بازیچه سیاست قرار می‌گیرد، ادامه داد: آن‌ها می‌خواهند آیکونی را برای زنده کردن نوعی مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایجاد کنند و با این تحرکات می‌خواهند بگویند که در داخل ایران پایگاه دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: دولت فرانسه و دولت‌های اروپایی مختلف، بهانه می‌کنند که چرا خانم نسرین ستوده را زندانی و مجوز وکالت او را لغو کرده‌اند.

لاریجانی ادامه داد: در ستاد حقوق بشر دوست نداریم کسی محکوم شود و احترام به سیستم قضایی را اصل می‌دانیم البته نسبت به روند دادرسی، حساس هستیم.

وی با اشاره به برخی از اتهامات خانم ستوده از جمله تشویق به قانون شکنی و تجمعات شورش گونه و مانند آن، گفت: او چند سال پیش به دادگاه احضار و به ۵ سال زندان محکوم شد و به نظر ما پروسه قضایی، درست طی شده است.

وی در زمان طی کردن دوران محکومیت خود استراتژی جدیدی را با هماهنگی بیرون آغاز کرد و به طور مرتب مرخصی می‌رفت و به دیدن او می‌آمدند و عملیات جدیدی آغاز شد که شامل آشوب در داخل محوطه زندان، درگیری و کلیپ‌های مختلفی که پخش می‌کرد و حجم وسیعی از تحریکاتی که تخلف و قانون شکنی است که هر کدام عنوان دارد.

وی ادامه داد: دوباره دادخواست جدیدی علیه او مطرح و در دادگاه بدوی به ۷ جرم محکوم شد و او ۲ وکیل برای اعاده دادرسی هم معرفی کرد که باید زمان رسیدگی به آن برسد.

لاریجانی افزود: چون ۷ جرم انجام شده هر کدام مجازات جداگانه‌ای داشته است که بر اساس قانون ما، اشد مجازات مطرح می‌شود و مجازات‌ها جمع نمی‌شود. اما غربی‌ها مجازات‌های این ۷ جرم را جمع کردند و ۳۳ سال اعلام کرده‌اند در حالی که او در مرحله بدوی دادگاه به ۷ سال مجازات محکوم شد که در مرحله تجدید نظر ممکن است این رای تغییر کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: مکرون اعلام کرد که این روند دادرسی عادلانه نبود در حالی که عدل باید بر اساس قوانین ما تعریف شود نه آنها.

لاریجانی افزود: آن‌ها می‌گویند که چرا حق وکالت را از او سلب کرده‌اند در حالی که موضع قاضی در لغو حق وکالت با دیگر تصمیمات و احکام او سازگار است زیرا یک وکیل قسم خورده است که از قانون تبعیت کند و بر اساس آن از متهم دفاع کند حال اگر یک وکیل، قانون شکنی را به طور رسمی تبلیغ و به آن عمل کند طبیعتا نمی‌تواند وکیل باشد.

وی با بیان اینکه رای قاضی ما در محکوم کردن و لغو پروانه وکالت او با هم سازگار است، اضافه کرد: وکیل و غیر وکیل، استاد، پزشک و روحانی در مقابل قانون، شهروند معمولی و یکسان هستند.

لاریجانی گفت: مسئولان فرانسوی و اروپایی به ما دستور دادند که سریعا او را ازاد کنید در حالی که در خود جمهوری اسلامی ایران، آیا بالاترین شخصیت حکومتی ما مقام معظم رهبری می‌تواند چنین دستوری دهد؟ سیر قانونی دارد. بنابراین این گفته اروپایی‌ها توهین به ملت ماست.

وی افزود: آن‌ها به محکومی در ایران شهروندی افتخاری دادند و او را عضو شورای افتخاری و قاضی افتخاری و وکیل افتخاری کردند همه این‌ها دشمنی است و این اقدام آن‌ها حقوق بشر نیست بلکه با هر معیاری حساب کنیم باز هم نادرست و توهین به ملت است.

لاریجانی گفت: گویا مکرون یادش رفت که رکورد خودش در داخل و خارج فرانسه چگونه است. وی با معترضان مردمی خود برخوردهای تندی دارد. اسلام ستیزی و نژاد پرستی در فرانسه شعله ور است.

وی خطاب به مکرون ادامه داد: چه جور رئیس جمهوری هستی که این فضاحت در کشورش وجود دارد؟ آیا حمایتی که آن‌ها از رژیم کودک کش و متجاوز و تروریست صهیونیستی و دولت سعودی می‌کنند توجیه دارد؟ آن‌ها با این کارشان شریک جنایت‌ها در یمن هستند.

لاریجانی افزود: بر اساس اسناد داعش، مقدار زیادی پول و اسلحه فرانسوی به نیروهای داعش داده شده است.

وی اضافه کرد: بنابراین کشوری که چنین سوابقی دارد نمی‌تواند پرچمدار دفاع از حقوق بشر و دستور دادن به دیگر کشورها باشد و این کار آنها علامت تخاصم است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: سیاست جمهوری اسلامی در مقابل این تحرکات کاملا روشن و بر مبنای احترام متقابل است.

لاریجانی افزود: غربی‌ها منتظر ظهور جمهوری اسلامی قوی نبودند بلکه منتظر افول این جمهوری بودند اما با ظهور آن به عنوان یک قدرت بزرگ موثر مواجه شدند و احساس می‌کنند این برای منافع آن‌ها خطرناک است بنابراین سعی می‌کنند این ظهور را مهار کنند و می‌دانند که نمی‌توانند مهار نظامی کنند زیرا بازنده خواهند بود بنابراین به مهار موقعیت جمهوری اسلامی هم در منطقه و هم درمشکلات داخلی توجه کردند و فشار اقتصادی آن‌ها علیه ما همراه با تحرکات وسیع در داخل کشور ماست.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی ادامه داد: آن‌ها می‌خواهند با این فشارها نوعی جریان اپوزیسیون درست کنند و دولت و حکومت جمهوری اسلامی را از داخل پاره کنند.

لاریجانی گفت: اتحادیه اروپا ۲ سال پیش استراتژی کار با جمهوری اسلامی را تصویب کرد و خواستند در ایران دفتر تاسیس کنند که یکی از مسئولیت‌های آن این بود که نیروهای سکولار و مخالف نظام جمهوری اسلام ایران را متحد و حمایت کنند و به آن‌ها امکان فعالیت آزاد بدهند.

وی افزود: بر اساس حقوق بشری که آن‌ها درباره آن حرف می‌زنند یک تروریست یا کسی که جنایت کرده می‌تواند فعال حقوق بشر توصیف شود مثلا یکی از کسانی که در ایران محکوم به اعدام شد عضو گروه پژاک بود و یا منافقین که ۱۷ هزار مردم بیگناه ما را شهید کردند و مستند آن وجود دارد و این مستندات را به سازمان‌های بین المللی و فرانسه دادیم اما آن‌ها همچنان از فعالیت‌های منافقین حمایت می‌کنند که این فضاحت اقدام آن‌ها است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: دولت هایی مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی و اروپایی‌ها و دیگر حامیان منافقین، آبرویی برای دفاع از حقوق بشر ندارند.

لاریجانی افزود: لیست حقوق بشری که اروپایی‌ها از آن دفاع می‌کنند مفتضح و بی آبرو است و بررسی این لیست، اهداف آن‌ها را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: سیاست بسیار اصولی در برابر این تهاجمات داریم و این یکی از فروع دکترین مقاومتی است که حضرت امام راحل پایه گذار آن بود. ما هیچ فرصتی برای دفاع از خود در مجامع بین المللی یا مجامع دیگر را از دست نمی‌دهیم و به همه این اتهاماتی که به ما وارد می‌کنند پاسخ قوی خواهیم داد.

لاریجانی گفت: دموکراسی مردم سالاری از جمله دستاوردهای کشورمان است. کسانی که به هر علتی علیه این نظم دموکراتیک تلاش می‌کنند مسلما نمی‌توانند پرچم حقوق بشر را داشته باشند.

وی ادامه داد: دموکراسی ما دموکراسی سکولار لیبرال نیست بلکه دموکراسی عملیاتی است و دموکراسی‌های حقیقی، این گونه است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه دموکراسی ما مبتنی بر عقلانیت اسلامی است، افزود: پرچم حقوق بشر و دفاع از کرامت انسانی باید بدست ایران باشد و هیچ پایگاهی مهمتر از اسلام برای دفاع از شرافت انسانی نیست.

لاریجانی اضافه کرد: انسان سکولار به پایین افتاده و به ماشین مادی تبدیل شده و بخش عمده‌ای از کرامت خود را از دست داده است در حالی که ما در تفکر اسلامی، انسان را بسیار فراتر دیده‌ایم و او را خلیفه الهی می‌دانیم حتی قابلیت این را دارد که از ملائک بالاتر باشد بنابراین پایگاه ما و موتور اصلی حقوق بشری ما منبعث از تفکر اسلامی ما و اسلام پناهگاه بزرگی برای بشر است و بشر اگر اسلام را از تفکر، منها کند بسیار خسارت می‌بیند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: درخصوص برجام به تله افتادیم و حالا باید عبرت بگیریم.

محمد جواد لاریجانی افزود: با آغاز نسل سوم بازنگری مفاهیم در جهان به نقاط خطرناکی رسیده‌ایم سند ۲۰۳۰ در خصوص بازنگری اصول و مفاهیم آموزش و پرورش و مفاهیم درون خانوادگی مانند همسر داری است و در آن چیزی به نام تساوی جنسیتی و حتی مقرراتی در قبال خشونت با زنان مطرح می‌شود در حالی که خشونت ابعاد وسیعی دارد و در حد یک سیلی زدن نیست.

امروزه انواع سیستماتیک خشونت علیه زنان دیده می‌شود که با احترامات فائقه انجام می‌پذیرد. اینها نکاتی هستند که مورد بازنگری قرار می‌گیرند و در اینجا ما نسبتا غافل هستیم. جمهوری اسلامی به بیان افکار می‌پردازد اما نیاز به اقدامات بیشتری است.

او ادامه داد: در این سلسله موضوعات جای کار فراوانی وجود دارد که نیازمند کارشناسان زیادی است و کارشناسان نسل جوان ما می‌توانند این امر مهم را بخوبی کارشناسی کنند.

لاریجانی تصریح کرد: در برخی مسائل ما موفق عمل کردیم مثل پیاده سازی مکانیزم upr یا همان گزارش دهی سالانه و ادواری، البته غربی‌ها بخصوص آمریکا از این گزارش دهی چندان دل خوشی ندارند اما با توفیقات فراوانی همراه بوده که البته باز هم نیاز به غنی سازی دارد مثلا گزارش‌گری که برای ایران فعالیت می‌کند اجازه ندارد با شبکه‌های voa و بی بی سی مصاحبه و نشست داشته باشد.

لاریجانی گفت: در گام بعدی اگر به یک گروه تروریستی، عنوان مدافع حقوق بشر بدهیم عملا یک فاجعه صورت گرفته اما از نظر غربی‌ها هر گروهی که علیه ایران باشد حتی اگر تروریست هم باشد، مدافع حقوق بشر خوانده می‌شود. در حقیقت این روند درستی نیست.

او ادامه داد: از هر حرکتی که دولت برای ارتقاء حقوق بشر براساس فکر اسلامی در داخل کشور انجام دهد حمایت می‌کنیم اما ایده‌های خوب باید با سازوکارهای خوب همراه باشد و گرنه نتیجه معکوس خواهد بود.

جواد لاریجانی گفت: پیشتر در ستاد حقوق بشر تصویب شدکه نهادی با سازوکار صحیح و کاربردی تشکیل شود و چندین وزیر هم با این اقدام موافقت کردند و تصویب آن هم منوط به موافقت ستاد حقوق بشر شد در خصوص چگونگی متون این نهاد هم چندین حقوق دان به بررسی پرداختند نتیجه در زمان آیت الله آملی لاریجانی جمع بندی نشد اما در دوره جدید حتما در ستاد به تصویب می‌رسد.

اینکه دولت در قالب تک روی اقدام به ارائه یک لایحه نماید چندان روش مناسبی نیست در واقع لایحه دولت یک نوع موازی کاری است با آنچه در حال شکل گیری در ستاد است باید حواسمان باشد آنهایی که همیشه علیه حقوق بشر ما صحبت کردند اگر بگویند قصد کمک داریم مانند دستکش مخملی بر روی دست آهنی است این یک تله است. در امر برجام به قدرکافی درتله افتادیم و حالا باید عبرت بگیریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف12 ساعت قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل

مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه عصر جمعه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. اکنون نوار مکالمه رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه قبل از توقیف انتشار یافته است. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر