تقویت اتحاد شرقی برای مقابله با غرب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

تقویت اتحاد شرقی برای مقابله با غرب

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
در ادامه نگرش جدید ایران به منطقه و اتخاذ سیاست‌ همگرایی با همسایگان که از چندی پیش توسط دولت پیگیری می‌شود، محمدجواد ظریف پس از سفر به سوریه، دیروز برای دومین بار ظرف یک ماه گذشته وارد ترکیه شد و با مقامات این همسایه غربی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

مسعود بصیری/

در ادامه نگرش جدید ایران به منطقه و اتخاذ سیاست‌ همگرایی با همسایگان که از چندی پیش توسط دولت پیگیری می‌شود، محمدجواد ظریف پس از سفر به سوریه، دیروز برای دومین بار ظرف یک ماه گذشته وارد ترکیه شد و با مقامات این همسایه غربی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

او در کنفرانس مشترک با همتای ترک خود ضمن خرسندی از انجام این‌گونه مسافرت‌ها گفت: معتقدیم که آمریکا نمی‌تواند روابط سایر کشورها را تحت کنترل خود داشته باشد. هیچ گاه یک کشور نمی‌تواند برای حفظ دیدگاه‌های برخی عناصر داخل آن کشور، منافع سایر کشورها را قربانی کند.

وی یادآور شد: شاید برای خیلی‌ها جالب توجه باشد که در سال گذشته روابط اقتصادی ایران با بسیاری از کشورها کاهش یافت، ولی فروش آمریکایی‌ها به ایران افزایش یافته است و این نشانگر سیاست منافقانه دولت آمریکاست.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه از سال ۲۰۱۷ افزایش چشمگیری داشته و دو کشور توانسته‌اند با پشت سرگذاشتن برخی اختلافات در خصوص سوریه و عربستان، تراز تجاری خود را افزایش دهند. این روند پیش از آن و در پنج سال کاهش پیدا کرده بود که در دو سال اخیر دو کشور با نگاه به افق ۳۵ میلیارد دلار مبادلات تجاری تصمیم به افزایش آن گرفته‌اند.

افزایش تمایلات تجاری

بیشترین سطح مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۲ بود که رقم آن از ۲۱ میلیارد دلار عبور کرد، اما پس از آن این رقم به طور مرتب تا سال ۲۰۱۷ کاهش یافت و به کمتر از ۱۰ میلیارد دلار در سال رسید.

اکنون دو کشور امیدوارند در کنار کاهش تنش‌های منطقه‌ای و نزدیک کردن نظرات سیاسی‌شان به یکدیگر که بخصوص پس از نشست آستانه و با افزایش ارتباط با کشور روسیه اتفاق افتاد، تراز تجاری خود را نیز بالاتر ببرند و شاید به همین دلیل است که وزیر صنعت، معدن و تجارت هم چندی پیش از افتتاح دفاتر تجاری ایران در چند کشور عمان، سوریه، عراق و ترکیه خبر داده بود.

دیروز هم چاووش اوغلو در کنفرانس مشترک با ظریف ضمن توجه به موضوع اقتصادی گفت: برای رسیدن به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری تجاری بین دو کشور باید به همکاری ادامه دهیم. همان‌طور که برادر عزیزم جناب ظریف هم فرمودند، ما درباره سازوکارهای موجود مثل اینستکس و همچنین سازوکارهای جدید هم صحبت کردیم که چکار می‌توانیم بکنیم و چطور می‌توانیم موانع موجود بر سر راه تجارت را از بین ببریم.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اما بحث تجاری تنها موضوع میان دو کشور نیست، هرچند که در اولویت جدی قرار دارد. هر دو کشور به دلایل مختلف و در سطوح متفاوت در زمینه عملکرد آمریکا و سعودی دچار مشکل هستند. ترک‌ها بخصوص پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶، که آن‌ها عامل اصلی را مستقر در آمریکا می‌دانند، گرایش جدیدی به شرق و بویژه ایران و روسیه پیدا کرد و همچنین رودست خوردن آن‌ها از آمریکا در سوریه هم به آنان ثابت کرد که ایران می‌تواند دوست خوبی برای آن‌ها باشد؛ از این رو نشست‌های چندجانبه برای حل مشکل سوریه برگزار کردند و همان‌ها شرایط را برای بهبود اوضاع در سوریه و در روابط بین تهران و آنکارا بیش از پیش فراهم کرد.

نگاه به شرق

در دیدارهای دیروز مقامات دو کشور درباره ادامه نشست آستانه نیز صحبت کردند. ظریف در این خصوص به خبرنگاران گفت: جلسه آینده روند آستانه در روزهای آینده در شهر نورسلطان در قزاقستان برگزار خواهد شد و امیدواریم با همکاری دوستان ترکیه‌ای و روسیه‌ای خود و با مشارکت طرف‌های سوریه و سازمان ملل بتوانیم آن را یک مرحله به جلو ببریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره آمادگی‌های نظامی ترکیه در شرق فرات گفت: ما از نگرانی‌های دوستانمان در ترکیه نسبت به تهدیدها کاملا مطلع هستیم و همواره به دوستان در منطقه اعلام کرده‌ایم بهترین راه برای حفظ امنیت همه کشورهای منطقه، استقرار ارتش سوریه در مرزها با ترکیه و اطمینان از عدم تعرض هرگونه حرکت تروریستی علیه دولت و مردم ترکیه از سمت سوریه است.

ظریف تصریح کرد: حتما برای ما امنیت و آرامش مردم ترکیه بسیار مهم است و در این زمینه همکاری‌های خوبی با هم در بحث امنیتی داریم.

به این مسائل باید روابط نزدیک نظامی دو کشور را هم اضافه کرد که یکی از نقاط مهم آن دیدار مقامات ارشد نظامی دو کشور بود که بعدها به عملیات مشترک نیز منجر شد. حالا دو کشور بخوبی می‌دانند که حضور آمریکا در روابط میان دو کشور تأثیر منفی خواهد داشت. ناگفته نماند که دولت ترکیه در انتخابات اخیر هم کاملا متوجه تمایل کشورهایی مثل امارات، تونس جنوبی و عربستان به احزاب رقیب حزب عدالت و توسعه شد و به همین دلیل تلاش می‌کند راه تازه‌ای برای مراودات سیاسی و اقتصادی با شرق باز کند، چون در این سال‌ها ارتباطات غربی آن‌ها را از خیانت آمریکایی‌ها در امان نداشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
الفالف11 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر18 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف7 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر