به پایان برجام نزدیک می‌شویم ….؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
به پایان برجام نزدیک می‌شویم ….؟

به پایان برجام نزدیک می‌شویم ….؟

الفخبرگزاری الف |
تروریستی اعلام شدن سپاه و عدم واکنش کشورهای اروپایی، رونمایی از کانال بی اثر اینستکس، موضع گیری آلمان درباره برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران، توئیت‌های جنجالی سفیر فرانسه در آمریکا و صحبت های گاه و بیگاه مقامات کاخ الیزه بیانگر استراتژی واقعی اروپا در قبال برجام و ایران است.

به گزارش الف، بعد از گذشت حدود یک سال از خروج آمریکا از برجام، مذاکرات مداوم و راه اندازی کانال اینستکس می‌توان قضاوتی واقع بینانه از تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای سخن گفت.

در حالی که قرار بود دو هفته بعد از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا گام‌های عملی در قبال تعهد ایران نسبت به برجام را بردارد، اما کشورهای اروپایی بجای تامین منافع ایران فقط وقت کشی کردند و ظاهرا تمایل و اراده‌ای برای انجام تعهدات خود ندارند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ۲۵ فروردین ماه عنوان می‌کند: تعلل اروپایی‌ها در عملیاتی شدن سازوکار مالی اروپا با ایران غیرقابل قبول است و اعلام راه اندازی اینستکس توسط اروپا یک اقدام مقدماتی بود. وی می‌گوید: اروپایی‌ها بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی ایران منتظر آنها می‌ماند.

فراتر از بی‌عملی که وزیر خارجه به آن اشاره دارد به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در روزهای اخیر با صراحت بیشتری از سیاست واقعی خود در قبال ایران و برجام رونمایی کردند.

در این راستا آنها به صراحت از تغییر برجام، امضای برجام‌های ۲ و ۳ و … سخن می‌گویند.

به همین دلیل است که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید دستور کار نشست وزاری امور خارجه گروه جی ۷ در فرانسه درباره برنامه‌های اتمی و موشکی ایران و نقش آن در سوریه است.

مقامات فرانسوی و انگلیسی نیز بارها صحبت از لزوم بازنگری در برجام و مذاکرات موشکی و تغییر سیاست منطقه‌ای ایران سخن گفته‌اند.

این موضوع بخصوص در اوائل این هفته در توییت‌های جنجالی سفیر فرانسه در آمریکا انعکاس پیدا کرد؛ جایی که ژرار آرو درباره بندهای غروب و فعالیت‌های هسته‌ای ایران سخن گفته بود. اگر چه بلافاصله بعد از این اقدام، سفیر فرانسه در ایران به وزارتخارجه فراخوانده شد، اما با توجه به واقعیات اخیر به واقع باید گفت این موضع گیری‌ها سیاست واقعی فرانسه در قبال ایران است.

بر این اساس پاریس که در مذاکرات هسته‌ای نقش پلیس بد را داشت، به پیروی از آمریکایی‌ها خواستار محدودیت‌های دائمی بر برنامه هسته‌‌ای و قدرت دفاعی ایران شده است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

موضع گیری کشورهای اروپایی برخواسته از اشتراک منافع آنها با آمریکایی‌ها جهت محدود و از بین بردن مولفه‌های قدرت ایران است.

رونمایی کشورهای اروپایی از سیاست واقعی‌شان در قبال ایران در حالی است که حسن روحانی، بعد از خروج آمریکا از برجام با خشنودی عنوان کرده بود «یک موجود مزاحم از برجام رفت» اما به نظر می‌رسد اگر رئیس جمهور امروز می‌توانست موضع گیری کند، حتما در سخنان آن روز خود تجدید نظر می‌کرد.

خبرهایی هم در ماه‌های اخیر مطرح شده که آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی این هستند تا با فشار آوردن به آژانس بین المللی انرژی اتمی، پرونده‌های قبلی مانند ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران را دوباره در دستور کار قرار دهند؛ اتفاقی که تاکنون موفق به آنجام نشده‌‌اند.

به این مسائل می‌باید به تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران توسط آمریکا و عدم موضع گیری جدی کشورهای اروپایی اشاره کرد؛ در حالی که تروریستی نامیدن سپاه پاسداران به عنوان نیروی رسمی و قانونی جمهوری اسلامی صد در صد مغایر با موازین و قوانین بین‌المللی است.

اما عجیب‌ترین موضع گیری اروپایی‌ها، عدم خریداری نفت توسط یونان و ایتالیا با وجود معافیت‌های شش ماهه آمریکا به آنها بوده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد بعد از گذشت یک سال از خروج ترامپ از برجام، کشورهای اروپایی که قرار بود در قبال تعهد و پاینبدی ایران به برجام، منافع تهران را تامین کنند، اینک با واشنگتن، رژیم صهیونیستی و عربستان همراه شدند و در مقابل ایران صف آرایی کرده‌اند.

با توجه به سیاست فشار حداکثری آمریکا و همراهی اروپایی‌ها حالا با قاطعیت می‌توان گفت سیاست اروپایی‌ها همان هدفی است که چند روز قبل مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به آن اشاره کرد.

پمپئو گفته بود: «در حال اعمال فشار حداکثری هستیم تا اصل ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.

ساختمان‌های کره شمالی‎

14+
مهرمهر23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر