عملیات مبارزه با هجوم ملخ‌ها به استان‌های جنوبی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
عملیات مبارزه با هجوم ملخ‌ها به استان‌های جنوبی

عملیات مبارزه با هجوم ملخ‌ها به استان‌های جنوبی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
استان ها - ایرنا - عملیات مقابله با هجوم پرشمار و بی سابقه ملخ های صحرایی به برخی از استان های جنوبی کشور به طور جدی طراحی و آغاز شده، آفاتی که در صورت کنترل نشدن بخش کشاورزی و امنیت غذایی را به مخاطره خواهد انداخت.

به گزارش ایرنا، سازمان خواربار جهانی فائو به کشورها درباره خطر هجوم ملخ‌های صحرایی که اکنون میهمان چند استان جنوبی نظیر هرمزگان، فارس، کرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و بوشهر هستند، هشدار داده است.

بر اساس اعلام فائو و کارشناسان بخش کشاورزی، ملخ ‌های صحرایی آفت هایی خطرناک برای کشاورزی کشور محسوب می‌شوند که در صورت تداوم حضور آنان می‌توانند امنیت غذایی را نیز مختل کنند.

بر اساس اعلام فائو ملخ‌های صحرایی در دو طرف دریای سرخ در تکثیر و هجوم گسترده به کشورهای شرق آفریقا و غرب آسیا هستند. برخی از گله‌های ملخ صحرایی در غرب آسیا اقدام به تخم گذاری کرده و در قالب گله‌های بسیار بزرگ به سمت کشورهایی نظیر ایران هجوم آورده‌اند.

افزایش هجوم ملخ‌ها به استان‌های جنوبی ایران باعث شد تا سازمان فائو وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر دهد. این تغییر یعنی اینکه کشوری که مورد حمله قرار گرفته احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و حتی باغهای آن زیاد است.

دستگاه‌های مسئول در این زمینه به ویژه وزارت جهاد کشاورزی آمادگی لازم برای مقابله با این آفت را دارند و برنامه عملیاتی برای مقابله با آن طراحی و اجرای آن در بسیاری از استان‌ها برای جلوگیری از گسترش آنها آغاز شده است.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در این باره گفت: هجوم ملخ‌های آفریقایی به استان‌های جنوبی کشور تحت کنترل است و تلاش می‌شود که در سریع‌ترین زمان برنامه‌های مقابله با آن به منظور جلوگیری از گسترش آنها به اجرا در آید.

ملخ‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که ملخ‌های بومی جزء آفات عمومی محسوب شده و مبارزه با آنها بر عهده جهاد کشاورزی هر شهرستان است. ملخ‌های مهاجر به ملخ صحرایی مشهور و کنترل آنها یک پروسه ملی، بین المللی و منطقه‌ای دارد.

با نگاهی به عملیات مبارزه ۳۰ ساله ملخ‌های بومی و ملخ‌های مهاجر چنین استنباط می‌شود که هر ساله به طور متوسط ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور صورت گرفته است.

این میزان مبارزه بیشتر در مناطق کانونی، کوهپایه‌ها و ارتفاعات انجام شده و چنانچه عملیات کنترل ملخ‌ها در مناطق کانونی انجام نشود بدون شک این سطح مبارزه می‌تواند تا پنج برابر افزایش داشته باشد.

علاوه بر انواع ملخ‌های بومی، باید به امر دیده بانی و پیش آگاهی از وضعیت ملخ صحرایی اهمیت بیشتری داده شود چراکه اهمیت تخریب‌های این آفت جهانی بر هیچکس پوشیده نیست.

ایران از ۲ جبهه جنوب و جنوب شرقی از عربستان، عمان، قطر، امارات متحده، کویت، هند و پاکستان همیشه مورد تهدید این آفت بوده و همچنین در برخی از مناطق جنوبی کشور از جمله جازموریان، چابهار و ایرانشهر این آفت در چند سال اخیر پس از ورود به کشور تخم ریزی کرده و بصورت انفرادی زیست می‌کنند و در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی افزایش تراکم پیدا خواهند کرد.

اگر بخواهیم میزان خسارت ملخ صحرایی را به تصویر بکشیم، هر ملخ صحرایی می‌ تواند هم ‌وزن خودش یعنی ۲ گرم در روز غذا بخورد. هر کیلومتر مربع از دسته پروازی متراکم می‌‌تواند شامل ۵۰ میلیون ملخ باشد که روزانه قادرند ۱۰۰ تن از پوشش گیاهی را از بین ببرند.

دسته پروازی بسیار بزرگ می‌ تواند هزار کیلومتر مربع را پوشش دهد و قادر است روزانه ۱۰۰ هزار تن پوشش گیاهی را به مصرف برساند.

ارتفاع پرواز دستجات ملخ صحرایی از ۱۰۰ تا هزار متر گزارش شده و در روزهای آفتابی و گرم این ارتفاع افزایش می‌یابد.

نسل اول ملخ صحرایی از ماه می- دسامبر در مرز بین یمن، عربستان و عمان مشاهده شده و به دلیل عدم مبارزه با ملخ در مرحله پوره، در مناطق ذکر شده بویژه در یمن افزایش پیدا کرده است.

خشک شدن پوشش گیاهی و مهاجرت ملخ‌های بالدار از مناطق ذکر شده به سمت مناطق داخلی عربستان و مناطق شمالی و بخش هایی از امارات متحده عربی شده و خشک شدن پوشش گیاهی، بالا بودن تراکم آفت در نسل دوم و شروع مبارزه باعث حرکت ملخ‌های بالدار بر اساس جریان وزش باد به سمت شمال و ورود آن به مناطق جنوبی ایران شده است.

پوشش گیاهی مناسب و سبز، بارش‌های خوب، آب و هوای مناسب، بافت خاک نرم و مناسب باعث شده آفت بتواند در مناطقی که فرود آمده مستقر و به جفتگیری و تخم ریزی بپردازد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار گفت: ورود نخستین دسته پروازی ملخ صحرایی به بندر نخیلو استان هرمزگان نهم بهمن سال گذشته گزارش شده است.

محمود چالاکی افزود: به دنبال آن گزارش، ملخ‌های انفرادی در استانهای بوشهر، فارس، خوزستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان با تراکم پائین مشاهده شدند.

گرچه این میهمانان ناخوانده در استان‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان حضور یافته‌اند اما دیگر استان‌ها نظیر خراسان رضوی و جنوبی نیز به منظور جلوگیری از گسترش آن به استان‌ها کار سمپاشی را آغاز کرده‌اند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در ۴۰ هزار هکتار از اراضی ۶ استان جنوبی کشور اجرایی شد.

محمدرضا درگاهی با بیان این که هجوم این تعداد ملخ به زمین‌های کشاورزی در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، افزود: ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در معرض خطر قرار دارند که تاکنون در ۴۰ هزار هکتار مبارزه جدی انجام شده و خطر از بین رفته است.

وی اظهارداشت: این آفات که ملخ صحرایی نام دارد از آفات بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشوند امنیت غذایی را تهدید می‌کنند.

درگاهی اضافه کرد: ملخ‌هایی که از عربستان وارد کشور شده‌اند به ۶ استان جنوبی یعنی بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، خوزستان و کرمان رسیده‌اند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: وظیفه مبارزه با ملخ بر عهده دولت است و در این شش استان اعلام آماده باش و اقدامات برای دفع آفت انجام شده است، ولی اعتبار لازم برای قوت گرفتن این فعالیت‌ها که بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان است باید تامین شود.

درگاهی اضافه کرد: هم اکنون این مشکل کنترل شده و در صورت تامین اعتبار و اقدامات صورت گرفته این آفت با حداقل خسارت دفع می‌شود و جای نگرانی نیست.

رئیس سازمان حفظ نباتات گفت: تا کنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده، ولی مبارزه با این آفت باید گسترش یابد چرا که ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی محصولاتی است که در خطر قرار دارند.

وی افزود: در برابر این رقم، مبلغ مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بسیار ناچیز است و پیش بینی می‌شود که در صورت انجام حمایت‌های لازم تا آخر تیرماه این آفت دفع شود.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۴۰ یکبار ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی حمله کردند که بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین آسیب دید.

درگاهی تصریح کرد: به نظر می‌ رسد عربستان وظایف ذاتی خود را در قبال مبارزه با این آفت را انجام نداده و در همین رابطه برای بررسی این موضوع اعتراض خود را به فائو ارائه کرده است.

به گزارش ایرنا، یکم بهمن ماه سال ۹۷ احتمال حمله ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان، امارات و عمان به ایران از مرکز کنسولگری ملخ که مقرش در رم است، اعلام شد که هشتم بهمن ماه بروز دسته جات ملخ صحرایی در بندر نخیلو استان هرمزگان گزارش شد.

ملخ صحرایی بالدار روزانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و پوره ملخ (بچه ملخ) تولید کرده و می‌تواند روزانه بین ۴ تا ۸ کیلومتر مسافت را طی کند.

بر اساس اعلام مسئولان، تشکیل ستاد مبارزه با ملخ در سازمان حفظ نباتات، ستاد استانها، شهرستانها و تشکیل تیم‌های ردیابی و مبارزه در تمامی نقاط آلوده از اقدام صورت گرفته برای مقابله با این آفت است.

البته ردیابی، دیده بانی و مبارزه با کمک دستگاه ایلوکاست ۳ و فرم‌های دیده بانی از ملخ‌های صحرایی از اواخر ماههای سال گذشته آغاز شده است.

بر اساس اعلام مسئولان، برای مبارزه و جلوگیری از بروز خسارت جدی به مزارع کشاورزی ناشی از شیوع این آفت نیاز به حداقل بیش از۱۲۰ میلیارد ریال نقدینگی است که از ستاد مدیریت بحران درخواست شده است که در صورت تامین همه آنها می‌تواند با این میهمانان ناخوانده مبارزه‌ای اساسی داشت و از گسترش آن نیز جلوگیری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
الفالف11 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر18 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف7 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر