کنترل بیماری پارکینسون با حسگر حرکتی به کمک دانشمند ایرانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
کنترل بیماری پارکینسون با حسگر حرکتی به کمک دانشمند ایرانی

کنترل بیماری پارکینسون با حسگر حرکتی به کمک دانشمند ایرانی

فارسخبرگزاری فارس |
پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک به سرپرستی «بهناز قرآنی» حسگرهای حرکتی توسعه داده‌اند که بیماران مبتلا به پارکینسون توسط آنها می‌توانند علائم این بیماری را کنترل کنند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از «. fau. edu»، پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک به سرپرستی «بهناز قرآنی» (Behnaz Ghoraani) حسگرهای حرکتی توسعه داده‌اند که بیماران مبتلا به پارکینسون توسط آنها می‌توانند علائم این بیماری را کنترل کنند.

بیماری پارکینسون (PD) یک اختلال مزمن و پیشرفته عصبی است که حدود ۶ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و انتظار می‌رود این نرخ تا سال ۲۰۴۰ دو برابر شود.

پارکینسون چند علامت اصلی دارد که می‌توان به ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل اشاره کرد.

در مراحل اولیه بیماری، ارتعاش اندام ملایم و معمولا در یک طرف بدن وجود دارد و احتیاجی نیز به درمان ندارد؛ اما با پیشرفت بیماری فردی که دست لرزان خود را در جیب یا پشت خود پنهان می‌کند یا چیزی را برای کنترل ارتعاش مدام در دست می‌گیرد، دیگر قادر به پنهان کردن لرزش‌های شدید اندام به‌ویژه به هنگامی که می‌خواهد تمرکز بیشتری به خود دهد، نیست.

چهار علامت شایع بیماری ارتعاش دست و پا در حالت استراحت (لرزش بیمار همزمان با ارتعاش دست و پا در حالت استراحت) آرام شدن حرکت (برادیکینزیا / Bradykinesia) سختی حرکت (و خشک شدن) دست و پا یا بدن تعادل بد (تعادل ضعیف) در حالی‌که دو یا بیشتر از این علایم در بیمار دیده شود، مخصوصا وقتی که در یک سمت بیشتر از سمت دیگر پدیدار شود، تشخیص پارکینسون داده می‌شود مگر اینکه علایم دیگری همزمان وجود داشته باشد که بیماری دیگری را نمایان کند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

بیمار ممکن است در اوایل، بیماری را با لرزش دست و پا یا با ضعیف شدن حرکت احساس کند و دریابد که انجام هر کاری بیشتر از حد معمول طول می‌کشد یا اینکه سختی و خشک شدن حرکت دست و ضعف تعادل را تجربه می‌کند.

اولین نشانه‌های پارکینسون مجموعه‌ای متفاوت از ارتعاش، برادیکنزیا، سفت شدن عضلات و تعادل ضعیف هستند؛ معمولا علایم پارکینسون ابتدا در یک سمت بدن پدیدار می‌شوند و با گذشت زمان به سمت دیگر هم راه پیدا می‌کنند.

محققان دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه فلوریدا آتلانتیک، یک راه نوآورانه مطمئن به منظور تشخیص و نظارت بر وضعیت داروهای ON و OFF در بیماران مبتلا به پارکینسون را ایجاد کرده‌اند.

پژوهشگران این دانشگاه به رهبری «بهناز قرآنی» پژوهشگر ایرانی، موفق به توسعه حسگرهای پوشیدنی حرکتی شدند که طی آن یک سیستم که در آن دو حسگر حرکتی «KinetiSense» وجود دارند، به مچ دست و مچ پای بیمار متصل می‌شوند و لرزش این قسمت‌های بدن آنها را کنترل می‌کنند.

بیماران در هر ساعاتی از روز و در هر شرایطی می‌توانند این حسگرها را بپوشند و اجازه دهند تا این حسگرها داده‌های جمع‌آوری شده آنها را تجزیه و تحلیل کنند.

یافته‌های این مطالعه در مجله «Medical Engineering and Physics» منتشر شد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
بازی‌اش در «ماهورا»، «متروپل» و «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» ایفای نقش کرده و نامش با «آقای رئیس‌جمهور» سر زبان‌ها افتاد. به خاطر دستمزد هرکاری را نپذیرم؛ این رویکرد و روندی است که تا به امروز هم ادامه داشته است. متأسفانه چند سالی است که کارهایی به این نیت و تفکر ساخته می‌شود که مخاطب را به سالن سینما بکشاند. من به عنوان بازیگر هرکاری نمی‌کنم که مخاطبم بخندد و هیچ‌وقت به هر بهایی در سریال یا فیلمی بازیگر نمی‌شوم؛ چون ما در برابر آثاری که ارائه می‌دهیم مسئولیم. اگر این روزها صحبت‌هایی شنیده می‌شود به خاطر این دلگیری‌ها و مشکلات است.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمتن پرسش و پاسخ مطرح شده بدین شرح است: پرسش: زنان در چه مواردی می‌توانند بدون اذن شوهر از منزل خارج شوند؟ پاسخ: الف) در مورد انجام واجبات (مانند حج واجب و صله رحم نسبت به پدر و مادر و برادر و خواهر و امثال آن به مقدار لازم). ب) فراگرفتن احکام اسلام مثل اینکه به مسجد بروند تا در آنجا احکام اسلامى را بشنوند. ج) در مورد تهیه اجناس ضرورى و لوازم منزل در صورتى که شوهر یا شخص دیگرى براى آن‌ها انجام ندهد. د) براى رأى دادن در انتخابات و یا شرکت در راهپیمایى هاى ضرورى، …ه) در مورد مراجعه به طبیب؛ و هر آنچه مورد نیاز زن است و بدون آن گرفتار زحمت می‌شود مانعی ندارد از قبیل عیادت بیماری که عرفا باید از او عیادت کند و همچنین اگر از ماندن در خانه خسته شود و بخواهد بیرون رود تا روحیه‌اش تازه شود.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، یک فیلمنامه موافقت شورای ساخت سازمان سینمایی را اخذ کرد. فیلمنامه «شپلوتکا» به تهیه‌‌‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی «حسین قناعت» موافقت شورای ساخت سازمان سینمایی را اخذ کرد. حسین قناعت کارگردان سینمای کودک و نوجوان در سالی که رو به پایان است فیلم‌ سینمایی «تپلی و من» را اکران کرد و فیلم «پیشی میشی» او تنها گزینه متقاضی اکران فیلم کودک و نوجوان در عید نوروز است. فیلمنامه اخیر او نیز کار جدیدی است که احتمالا ساخت آن را در سال آینده شروع خواهد کرد. انتهای پیام/
ایلناایلنا1 روز قبل
اساسا صنعت موسیقی در کشور وجود نداردتکنولوژی هر مساله‌ای را حل نمی‌کندامیر ناظمی در این نشست گفت: در صنعت موسیقی می‌توان چند دوره تاریخی را بیان کرد که همه این دوره‌ها به تکنولوژی برمی‌گردد. پس از آن با آمدن نوار ویدئو یک تغییری در صنعت موسیقی به وجود آمد که این تغییر در دهه ۸۰ تبدیل به سی‌دی شد. البته با توجه به رشد اقتصادی محدودی که این کشورها دارند ۱۸ درصد رشد آمار بسیار زیادی است. در حال حاضر طبق آخرین آمار، میزان بازار صنعت موسیقی آمریکا حدود ۸/۹ میلیون دلار است. ما در مورد صنعت موسیقی می‌توانیم چنین چیزی را ببینیم که با رشد تکنولوژی و همگانی شدن دسترسی اگر می‌خواست شیوه دانلود موسیقی ادامه پیدا کند، اصلا صنعت موسیقی از بین می‌رفت.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، جلسه هم‌اندیشی نمایندگان امور زنان و خانواده در استان‌ها با موضوع ظرفیت‌ها و چالش‌های این حوزه، با حضور علی سروری مجد مشاور رئیس و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و امور استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی و نفیسه فیاض‌بخش مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده و رئیس کارگروه ویژه این امور برگزار شد. سروری مجد در این جلسه با تبریک ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: نمایندگان امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی باید با تأسی از حضرت زهرا (س) در انجام امور و مسئولیت‌های مربوط به این حوزه بکوشند. از این رو مسئولان این حوزه باید به تمام امور مربوط به جوانان آگاهی کافی و به روز داشته و با علم و آگاهی پیش روند. رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و امور استان‌ها دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد مخاطبان در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، بانوان هستند، اظهار داشت: این موضوع نشان از اهمیت مسئولیت نمایندگان امور زنان و خانواده در استان‌ها دارد و باید با علم و آگاهی و با تمام توان در این حوزه فعالیت کرد تا الگوسازی صحیحی انجام شود. وی خطاب به نمایندگان امور زنان و خانواده در استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی، تأکید کرد: خوب است در استان‌ها شخصیت‌های بزرگی که سال‌ها در دانشگاه و اجتماع حضور داشته و به موفقیت‌هایی رسیده‌اند، شناسایی کرده و از آنها دعوت کنید تا با حضور در واحدها به بیان راز و رمز موفقیت خود در خانواده و اجتماع بپردازند.
مهرمهر1 روز قبل
او در پایان‌بندی مطلب خود، شعر سوم را تشریح کرده و به ویژگی‌های آن پرداخته است. این شعر گرم‌ترین شعر هایزی / هایزه است اما در محتوا، شاعر با سبک خاص خود نزدیکی و در عین حال عدم پذیرش جامعه، غم‌ها و شادی‌های زندگی و… را نشان می‌دهد. «دریا» هسته اصلی این‌شعر است که پهناوری آن می‌تواند زادگاه آرامش‌ها و درگیری‌ها، ایده‌ها و خانه‌ معنوی شاعر باشد. زمان شعر از فردا آغاز می‌شود ولی در اواسط شعر، زمان از دست می‌رود و به زمان حال باز می‌گردد. غم واقعی این شعر در وصف اوضاع بد الان نیست، بلکه در تسلیم شدن برای فردا است.

نظرها

اخبار بیشتر