چرا ترامپ قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
چرا ترامپ قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد؟

چرا ترامپ قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد؟

الفخبرگزاری الف |

همان گونه که انتظار می‌رفت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، قطعنامه کنگره این کشور مبنی بر توقف مشارکت آمریکا در جنگ یمن به رهبری عربستان سعودی را وتو کرد.

این قطعنامه که از دولت آمریکا می‌خواهد حمایت هایش را از ائتلاف عربستان در جنگ با یمن متوقف کند، در ۱۴ مارس با ۵۴ رای موافق در برابر ۴۶ رای مخالف در مجلس سنا و در ۴آوریل با ۲۴۷ رای موافق در برابر ۱۷۵ رای مخالف در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود.

این قطعنامه نه فقط اقدامی در جهت پایان بخشیدن به جنگ در یمن بود؛ بلکه برای نخستین بار کنگره آمریکا را بر آن داشته بود که به یک عملیات نظامی ارتش آمریکا پایان دهد. با این حال، دونالد ترامپ با استفاده از اختیارات قانونی خود، این قطعنامه کنگره را وتو کرد.

با وتوی قطعنامه کنگره درباره جنگ یمن، دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا به دو هدف جداگانه دست یافت:

۱-درباره کنگره: ترامپ در بیانیه ویدئویی که همزمان با اعلام وتوی قطعنامه کنگره منتشر شد، گفت: «این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات منطبق با قانون اساسی است که زندگی شهروندان آمریکایی و سربازان شجاع ما را هم امروز و هم در آینده با خطر مواجه می‌سازد.»

از دید ترامپ، اعضای کنگره نباید در کار رئیس‌جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح مبنی بر مشارکت در جنگ دخالت کنند و با اقداماتی، مانع ادامه مشارکت در عملیات نظامی شوند. در حالی که اعضای کنگره، حتی برخی از هم حزبی‌های ترامپ در مجالس نمایندگان و سنا تاکید دارند که قانون اساسی آمریکا، وظیفه اعلان جنگ یا اعلام پایان جنگ را برعهده کنگره گذاشته است و قانون گذاران مجاز هستند درباره توقف عملیات نظامی در فراسوی مرزها تصمیم بگیرند.

اکنون قوه مجریه به یک موفقیت دیگر در این جدال حقوقی دیرینه میان دو شاخه اجرایی و تقنینی دولت دست یافته است. به ویژه این که کنگره از حد نصاب دو سوم آرا در دو مجلس کنگره برای ابطال وتوی رئیس‌جمهوری برخوردار نیست و نمی‌تواند اختیار جنگ را از دست رئیس‌جمهوری خارج کند.

۲-درباره عربستان: مقامات دولت آمریکا در جریان بحث‌های فراوان اعضای کنگره درباره جنگ یمن که با قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه شدت گرفته بود، همواره بر نیاز به عربستان در پیشبرد اهداف خود در منطقه غرب آسیا تاکید می‌ورزیدند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

آنان چنین ادعا می‌کردند که قطع مشارکت «اطلاعاتی و لجستیکی» ارتش آمریکا از عربستان و متحدانش در جنگ با یمن، در نهایت به پیروزی حوثی‌ها به عنوان «متحدان جمهوری اسلامی ایران» می‌انجامد و منافع ملی آمریکا و متحدانش را در منطقه به مخاطره می‌افکند.

از این رو، کاخ سفید نهایت تلاش خود را برای انصراف اعضای کنگره درباره جنگ یمن به کار گرفت و عاقبت دونالد ترامپ برای غلبه بر خشم اعضای کنگره از عربستان بر سر ماجرای قتل خاشقچی و جنگ یمن، برای دومین بار در طول دوره ریاست جمهوری از اختیار حق وتو استفاده کرد.

اکنون با این تصمیم، کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ از ادامه همکاری‌ها با عربستان اطمینان خاطر حاصل کرده‌اند. در عین حال، وتوی قطعنامه کنگره درباره توقف مشارکت آمریکا در جنگ یمن دو پیامد جداگانه نیز به همراه خواهد داشت:

۱-پیامد داخلی: همان گونه که پیش از این گفته شد، کنگره تا زمانی که بتواند رای لازم را برای غلبه بر مخالفت رئیس‌جمهوری کسب کند، از ایفای نقش بازدارنده در امور نظامی و مشارکت‌های آمریکا در عملیات نظامی محروم خواهد شد. به عبارت دیگر، دولت کنونی و دولت‌های بعدی آمریکا همچنان از اختیار ورود به جنگ و ادامه آن برخوردار خواهند شد و کنگره به عنوان منتخبین ملت آمریکا قادر نخواهند بود دولت را درباره اموری که به جان سربازان و پول مالیات دهندگان آمریکایی مربوط است، ضابطه مند کند.

۲- پیامد خارجی: وتوی قطعنامه کنگره درباره جنگ یمن، عربستان را از حمایت‌های بی شائبه کاخ سفید، حتی با وجود پرونده‌هایی همچون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار روزنامه معتبر آمریکایی، واشنگتن پست و فجایع انسانی در یمن مطمئن می‌سازد.

از این رو قابل انتظار خواهد بود، از این پس دولت عربستان، به ویژه شخص محمد بن سلمان، ولیعهد ماجراجوی این کشور با تکیه به پشتیبانی‌های کاخ سفید، به اقدامات مخاطره انگیز و تنش زا در منطقه غرب آسیا ادامه دهد و در ازای این «لطف» آمریکایی‌ها، بیش از پیش در خصومت با ایران و دوستی با اسرائیل بکوشد و در نهایت، بیش از پیش، دلارهای هنگفت نفتی خود را برای خریدهای کلان تسلیحاتی و سرمایه گذاری در آمریکا در اختیار این کشور قرار دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ عراقچی: آماده انجام تعهدات هستیم به شرط رعایت انتظارات ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

فیلم/ چشم کودک ۹ ساله فلسطینی هدف سرباز اسراییلی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.
الفالف23 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۷۱۷۵به گزارش طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، سخنان نماینده چین در پایان نشست مشترک کمیسیون مشترک برجام که امروز در پایتخت اتریش برگزار شد مطرح شده است. وانگ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد اعضای کمیسیون مشترک دیدگاه‌های مختلفی درباره فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلافات» دارند. دیپلمات چینی با وجود این تأکید کرد که در جلسه امروز هیچ بحثی درباره راه‌اندازی این ساز و کار مطرح نشده است. او گفت: «بازگرداندن تحریم‌ها یا کلید زدن مکانیسم [حل و فصل اختلاف] پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیستند. شرکت‌کنندگان در این جلسه تأیید کردند که این مسئله نباید در دستور کار ما قرار بگیرد.» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین درباره تبعات تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هشدار داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
سیدباقر پیشنمازی شامگاه چهارشنبه در باره برگزاری این هفته نماز جمعه تهران گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا این هفته تمهیدات ویژه‌ای را با هماهنگی اورژانس تهران و وزارت بهداشت اندیشیده‌ایم. وی از مهمترین تمهیدات انجام شده برای برگزاری نماز جمعه این هفته تهران را ضدعفونی کردن فضای مصلی، سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌های مصلای امام خمینی (ره) و جلوگیری کردن از ورود اشخاصی که علائم مبنی بر این بیماری را دارند عنوان کرد. رییس ستاد برگزاری نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمازگزاران حتما با خود مهر و سجاده شخصی همراه داشته باشند یادآور شد: از دیگر تمهیدات اندیشه شده کوتاه کردن مدت زمان برنامه نماز جمعه است که برخی آیتم‌ها حذف و برخی دیگر هم کوتاه شده است. پیشنمازی در ادامه به نمازگزارانی که دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی یا سالمندان توصیه کرد که حتی‌المقدور در مراسم این هفته نماز جمعه شرکت نکنند، همچنین خانم‌ها از چادر شخصی برای اقامه نماز استفاده کنند. نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.

نظرها

اخبار بیشتر