چرا ترامپ قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
چرا ترامپ قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد؟

چرا ترامپ قطعنامه کنگره برای قطع حمایت از عربستان در جنگ یمن را وتو کرد؟

الفخبرگزاری الف |

همان گونه که انتظار می‌رفت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، قطعنامه کنگره این کشور مبنی بر توقف مشارکت آمریکا در جنگ یمن به رهبری عربستان سعودی را وتو کرد.

این قطعنامه که از دولت آمریکا می‌خواهد حمایت هایش را از ائتلاف عربستان در جنگ با یمن متوقف کند، در ۱۴ مارس با ۵۴ رای موافق در برابر ۴۶ رای مخالف در مجلس سنا و در ۴آوریل با ۲۴۷ رای موافق در برابر ۱۷۵ رای مخالف در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود.

این قطعنامه نه فقط اقدامی در جهت پایان بخشیدن به جنگ در یمن بود؛ بلکه برای نخستین بار کنگره آمریکا را بر آن داشته بود که به یک عملیات نظامی ارتش آمریکا پایان دهد. با این حال، دونالد ترامپ با استفاده از اختیارات قانونی خود، این قطعنامه کنگره را وتو کرد.

با وتوی قطعنامه کنگره درباره جنگ یمن، دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا به دو هدف جداگانه دست یافت:

۱-درباره کنگره: ترامپ در بیانیه ویدئویی که همزمان با اعلام وتوی قطعنامه کنگره منتشر شد، گفت: «این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات منطبق با قانون اساسی است که زندگی شهروندان آمریکایی و سربازان شجاع ما را هم امروز و هم در آینده با خطر مواجه می‌سازد.»

از دید ترامپ، اعضای کنگره نباید در کار رئیس‌جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح مبنی بر مشارکت در جنگ دخالت کنند و با اقداماتی، مانع ادامه مشارکت در عملیات نظامی شوند. در حالی که اعضای کنگره، حتی برخی از هم حزبی‌های ترامپ در مجالس نمایندگان و سنا تاکید دارند که قانون اساسی آمریکا، وظیفه اعلان جنگ یا اعلام پایان جنگ را برعهده کنگره گذاشته است و قانون گذاران مجاز هستند درباره توقف عملیات نظامی در فراسوی مرزها تصمیم بگیرند.

اکنون قوه مجریه به یک موفقیت دیگر در این جدال حقوقی دیرینه میان دو شاخه اجرایی و تقنینی دولت دست یافته است. به ویژه این که کنگره از حد نصاب دو سوم آرا در دو مجلس کنگره برای ابطال وتوی رئیس‌جمهوری برخوردار نیست و نمی‌تواند اختیار جنگ را از دست رئیس‌جمهوری خارج کند.

۲-درباره عربستان: مقامات دولت آمریکا در جریان بحث‌های فراوان اعضای کنگره درباره جنگ یمن که با قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه شدت گرفته بود، همواره بر نیاز به عربستان در پیشبرد اهداف خود در منطقه غرب آسیا تاکید می‌ورزیدند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

آنان چنین ادعا می‌کردند که قطع مشارکت «اطلاعاتی و لجستیکی» ارتش آمریکا از عربستان و متحدانش در جنگ با یمن، در نهایت به پیروزی حوثی‌ها به عنوان «متحدان جمهوری اسلامی ایران» می‌انجامد و منافع ملی آمریکا و متحدانش را در منطقه به مخاطره می‌افکند.

از این رو، کاخ سفید نهایت تلاش خود را برای انصراف اعضای کنگره درباره جنگ یمن به کار گرفت و عاقبت دونالد ترامپ برای غلبه بر خشم اعضای کنگره از عربستان بر سر ماجرای قتل خاشقچی و جنگ یمن، برای دومین بار در طول دوره ریاست جمهوری از اختیار حق وتو استفاده کرد.

اکنون با این تصمیم، کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ از ادامه همکاری‌ها با عربستان اطمینان خاطر حاصل کرده‌اند. در عین حال، وتوی قطعنامه کنگره درباره توقف مشارکت آمریکا در جنگ یمن دو پیامد جداگانه نیز به همراه خواهد داشت:

۱-پیامد داخلی: همان گونه که پیش از این گفته شد، کنگره تا زمانی که بتواند رای لازم را برای غلبه بر مخالفت رئیس‌جمهوری کسب کند، از ایفای نقش بازدارنده در امور نظامی و مشارکت‌های آمریکا در عملیات نظامی محروم خواهد شد. به عبارت دیگر، دولت کنونی و دولت‌های بعدی آمریکا همچنان از اختیار ورود به جنگ و ادامه آن برخوردار خواهند شد و کنگره به عنوان منتخبین ملت آمریکا قادر نخواهند بود دولت را درباره اموری که به جان سربازان و پول مالیات دهندگان آمریکایی مربوط است، ضابطه مند کند.

۲- پیامد خارجی: وتوی قطعنامه کنگره درباره جنگ یمن، عربستان را از حمایت‌های بی شائبه کاخ سفید، حتی با وجود پرونده‌هایی همچون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار روزنامه معتبر آمریکایی، واشنگتن پست و فجایع انسانی در یمن مطمئن می‌سازد.

از این رو قابل انتظار خواهد بود، از این پس دولت عربستان، به ویژه شخص محمد بن سلمان، ولیعهد ماجراجوی این کشور با تکیه به پشتیبانی‌های کاخ سفید، به اقدامات مخاطره انگیز و تنش زا در منطقه غرب آسیا ادامه دهد و در ازای این «لطف» آمریکایی‌ها، بیش از پیش در خصومت با ایران و دوستی با اسرائیل بکوشد و در نهایت، بیش از پیش، دلارهای هنگفت نفتی خود را برای خریدهای کلان تسلیحاتی و سرمایه گذاری در آمریکا در اختیار این کشور قرار دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف6 ساعت قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف8 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.

فیلم | ژوله: «نود» کسل‌کننده شده بود

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
الفالف23 ساعت قبل
دولت آقای روحانی نیز تحت‌تأثیر این چالش‌های ساختاری قرار گرفته است. در شرایط کنونی آمریکا با سه استراتژی در حال تقابل با ایران و در رأس آن دولت آقای روحانی است. در نتیجه دولت آقای روحانی با سه چالش داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه است و در اثر این چالش‌ها بوده که با وضعیت موجود مواجه شده است. به همین دلیل نمی‌توان دولت آقای روحانی را به‌تنهایی مسبب وضعیت موجود به شمار آورد. این نقد عمده‌ای است که به آقای سرافراز وارد می‌کنند که ایشان داشت با همه‌ی اهرم‌ها یک جا می‌جنگید و تقریبا همه‌ی اهرم‌ها علیه او شدند.

نظرها

اخبار بیشتر