اوضاع نابسامان لیبی، موضوع جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. ورزشی
اوضاع نابسامان لیبی، موضوع جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل

اوضاع نابسامان لیبی، موضوع جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک نشست اضطراری غیر علنی، بررسی شرایط اخیر لیبی را آغاز کرد.

نشست عصر پنج شنبه شورای امنیت به درخواست آلمان و پس از آن برگزار شد که گزارش‌ها از کشته شدن دست کم ۲۰۵ نفر و مجروح شدن ۹۱۳ نفر از اوایل آوریل تا کنون خبر داده‌اند.

قرار است در این نشست غیر علنی، غسان سلامه نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور لیبی گزارشی از آخرین وضعیت این کشور به خصوص طرابلس ارائه دهد.

جری ماتجیلا نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد پیش از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: ما بر آتش بس سریع، راه حل سیاسی و باز شدن راه‌های ارسال کمک‌های انسان دوستانه تاکید داریم.

وی درباره احتمال بررسی قطعنامه در این شورا هم اظهار کرد: هر قطعنامه‌ای باید این سه موضوع را داشته باشد و بر نقش اتحادیه آفریقا در حل این بحران تاکید کند.

کریستف هاسگن نماینده آلمان در سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه آوریل هم در این باره به خبرنگاران گفت: ما منتظر گزارش غسان سلامه هستیم تا آخرین شرایط لیبیی به خصوص طرابلس را دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه اولویت نخست ما آتش بس و حفاظت از غیرنظامیان است، خاطرنشان کرد: ما از از پیش نویس قطعنامه‌ای که انگلیس در حال تهیه آن است، حمایت می‌کنیم و به طور کلی اروپایی‌ها از این قطعنامه حمایت خواهند کرد.

اگرچه نماینده آلمان مدعی شد که اعضای اروپایی شورای امنیت از پیش نویس قطعنامه انگلیس حمایت خواهند کرد اما شواهد گویای آن است که بین انگلیس، فرانسه و آلمان اختلافاتی در نوع مدیریت این بحران وجود دارد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار ورزشی ایران،اروپا و سراسر نقاط دنیا | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اوضاع نابسامان لیبی، موضوع جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل - 9

آتش زیر خاکستر لیبی پس از مدت‌ها سکوت از سوی جامعه جهانی، سرانجام با یورش نیروهای خلیفه حفتر به سمت طرابلس زبانه کشید. کشوری که پس از سال‌ها سپری شدن از سقوط معمر قذافی همچنان در ناامنی و بحران غوطه‌ور است و به دلیل نبود یک حکومت مرکزی واحد و مورد توافق گروه‌های ذی‌نفوذ، به یک سومالی دوم در شمال آفریقا تبدیل شده است.

بحران اخیر این کشور در حالی که در اسفند ماه سال گذشته، رهبران حاکم در بنغازی و طرابلس تصمیم داشتند تا با برگزاری یک دوره از گفت‌وگوهای ملی به سمت مدیریت بحران و مرکزیت قدرت حرکت کنند به ناگهان با هجوم نیروهای خلیفه حفتر به طرابلس که دولت مستقر در آنجا مورد تائید جامعه جهانی هم هست، صفحه معادلات به گونه‌ای دیگر ورق خورد.

پس از آن، جنگنده‌های متعلق به دو گروه دولت وفاق ملی و ارتش ملی در حال بمباران مواضع یکدیگر هستند به گونه‌ای که عبدالرئوف بیت‌المال، شهردار بخش مرکزی طرابلس روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت: شب گذشته ۴۵۰ خانواده طرابلسی خانه‌هایشان را ترک کرده و در مساجد و مدارس این شهر ساکن شدند و گروه‌های امداد نتوانستند به آنها برسند و از آنها حمایت کنند.

وی افزود: این اقدام به دلیل ترس و نگرانی خانواده‌ها از تشدید درگیری‌ها در خیابان‌ها و محله‌های طرابلس است.

بیت‌المال با هشدار نسبت به اینکه مردم لیبی بهای این اوضاع وخیم را می‌پردازند، گفت: بمباران پایتخت منجر به مجروح شدن ۷ زن و مرد شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

ساختمان‌های کره شمالی‎

14+
مهرمهر23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر