اصرار بر بدترین سناریوی بنزینی علیرغم وجود یک راهکار ساده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
اصرار بر بدترین سناریوی بنزینی علیرغم وجود یک راهکار ساده

اصرار بر بدترین سناریوی بنزینی علیرغم وجود یک راهکار ساده

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است.

در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریبا ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است. یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریبا ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است.

این ارقام به خودی معنایی ندارند و برای معنادار کردن آنها به سراغ یک محصول خودرویی پرمصرف کشور می‌رویم که سهم قابل توجهی در بلعیدن این حامل انرژی دارد؛ و اینکه با تغییر ریل سیاستگذاری می‌توان به سادگی ناوگان وانتی کشور را بهترین نمونه رایج دنیا بازسازی کرد.

یک نمونه ساده

نیسان وانت یا همان نیسان آبی معروف و وانت پیکان استخوان‌بندی اصلی حمل و نقل وانتی کشور را با ۱٫۶ میلیون دستگاه به خود اختصاص داده‌اند. نیسان آبی با تیراژ ۷۵۰ هزار در ایران، در دنیا از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۲ تولید شد، اما در کشورمان از سال ۱۳۴۸ تاکنون درحال تولید است. با این تفاوت که به جای پیشرانه اولیه ژاپنی از موتورهای بی کیفیت چینی در آن استفاده می‌شود که صدای مصرف‌کنندگان را درآورده است. این خودرو ۲۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر مصرف دارد و قرار است تولید آن متوقف شود و جای خود را به خودرویی مشابه دهد!

با یک مقایسه ساده بین نیسان آبی و تویوتا هایلوکس ۲۰۱۸ با ۲٫۷ لیتر حجم موتور که با قانون عجیب منع واردات خودروهای با حجم موتور بیش از ۲٫۵ لیتر نمی‌تواند به کشور وارد شود، می‌توان به برداشت جالبی از مدیریت مبتنی بر بنزین ارزان و خودروی بی‌کیفیت رسید.

تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریبا یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دو کابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. اما ببینیم در مصرف این دو وانت چه خبر است و کاری هم به کیفیت ساخت و غیرو نداریم، زیرا به اندازه کافی روشن و گویا و بی‌نیاز از توضیح است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تویوتا وانت هایلوکس با استهلاک بسیار پایین؛ پایین‌ترین نرخ استهلاک در دنیا در خانواده پیکاب؛ ۱۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بنزین مصرف می‌کند. این میزان مصرف بنزین در نیسان آبی ۲۰ لیتر است.

اگر هر نیسان آبی سالی ۳۰ هزار کیلومتر تردد داشته باشد، حدود ۶۰۰۰ لیتر بنزین مصرف کرده است که نشان می‌دهد ناوگان بیش از ۷۵۰ هزار دستگاهی نیسان ایران سالانه حداقل ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کند. البته شواهد معقول نشان می‌دهد که وانت‌، سواری‌های عمومی و امثالهم بیش از عدد ۳۰ هزار کیلومتر در سال تردد دارند، اما به دلیل نبود آمارهای قابل اتکا به این عدد بسنده شده است.

با ۲٫۲ میلیارد دلار معادل پولی ۴٫۵ میلیارد لیتر حداقل مصرف بنزین نیسان آبی، یعنی با نرخ فوب خلیج فارس بیش از ۲٫۲ میلیارد دلار، می‌توان سالانه ۱۲۰ هزار دستگاه تویوتا هایلوکس به‌عنوان بهترین وانت دنیا وارد کشور کرد و به طور رایگان در اختیار مصرف‌کننده قرار داد، تا هم بهره‌وری حمل و نقل کشور به‌میزان بسیار زیادی بالا رود و هم مصرف سوخت و آلودگی هوا به‌طور چشمگیری کاهش یابد. نیازی به گفتن نیست که مردم حاضرند برای این خودروها قیمت منطقی پرداخت کنند و نیازی به واگذاری رایگان نیست.

به زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند. اما ترجیح داده می‌شود با ادامه سیاست غلط مصرف بیشتر - یارانه بنزین بیشتر، سرمایه‌های کشور دور ریخته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرهنگ تغذیه ایرانی، از بین رفته است/ چرا از سبزی و پیاز در سفره استفاده نمی‌کنید؟ / خوردن زیاد کاهو و خیار، عامل زودسفیدشدن مو می‌شود/ اولین مرکز «غذای سالم» با طبع غذای گرم، افتتاح کردم/ ایرانی‌ها برنج نمی‌خوردند

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
محقق طب سنتی درخصوص عقیده حکمای طب سنتی گفت: حکمای طب سنتی عقیده دارند، غذای انسان، درمان است و درمان انسان، غذای انسان است. ابراهیم ایراندوست در گفتگو با برنامه مشاور به سلامتی جسم و روح اشاره کرد و اظهار داشت: با اصلاح الگوی تغذیه و انتخاب نوع غذایی که انسان می‌خورد، می‌تواند سلامتی جسم و روح را تامین کند. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر خوردن سبزی و پیاز از سفره ایرانیان حذف شده است، در حالی که پیاز بیشترین آنتی‌اکسیدان را دارد.
مهرمهر1 روز قبل
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت بخش خصوصی و واگذاری بنگاه‌های دولتی به این بخش گفت: دولت و شخص رئیس جمهور معتقدند تا وقتی که اقتصاد کشور توسط بخش خصوصی اداره نشود، این اقتصاد شکوفا نخواهد شد لذا نسبت به واگذاری امور به بخش خصوصی اهتمام جدی و ویژه‌ای داریم. رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن همه تلاش ما طراحی راهکار و سازوکاری است که وضعیت کنونی کمترین تأثیر را در اقتصاد کشور داشته باشد و در این راستا برنامه‌هایی تنظیم شده که آنها را دنبال خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: در سفر رئیس جمهور به استان فارس تعهد شد که ۹۹۲ میلیارد تومان برای توسعه استان اختصاص یابد و تا امروز حدود ۲ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان یعنی سه برابر تعهد اعلام شده بودجه برای استان اختصاص یافته است. واعظی تصریح کرد: معتقدم علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلات می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از همه مشکلات و گردنه‌ها به سلامت عبور کنیم. در این جلسه استاندار فارس و شماری از رؤسای بانک‌ها و فعالان اقتصادی گزارشی از ظرفیت‌های استان و برنامه‌ریزی برای فعال سازی این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد شتاب در روند توسعه استان ارائه کردند.
ایلناایلنا1 روز قبل
وزیر راه و شهرسازی از افتتاح منطقه یک آزادراه تهران-شمال در روز ششم اسفند خبر داد و گفت: فردا این پروژه افتتاح می‌شود و مردم از روز پنج‌شنبه (هشتم اسفند) می‌توانند از منطقه یک آزادراه تهران-شمال استفاده کنند. وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ‌منطقه یک آزادراه تهران-شمال موثرترین منطقه این آزادراه است که باعث کوتاه شدن ۶۰ کیلومتری مسیر فعلی زمان سفر را ۱٫۵ ساعت کاهش می‌دهد. اسلامی تصریح کرد: با ملاحظات رئیس جمهوری و مذاکره با بنیاد مستضعفان در این سرمایه گذاری، سعی شد حداقل نرخ عوارضی ممکن تنظیم شود. اسلامی افزود: بزرگترین تونل کشور در باند رفت منطقه ۲ حفاری شده و ادامه مسیر را از نقاط سخت جاده چالوس عبور می‌دهد که یک گشایش بزرگ برای مردم تهران محسوب می‌شود. وی خاطرنشان کرد: فردا این پروژه افتتاح می‌شود و مردم از روز پنج‌شنبه می‌توانند از منطقه یک آزادراه تهران-شمال استفاده کنند و از رانندگی ایمن در طول این مسیر لذت ببرند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

یک مورد مبتلا به کرونا در شهریار

رکنا1 روز قبل

رئیس کمیته مسابقات فدراسیون سوارکاری منصوب شد

میزان‌آنلاین1 روز قبل

اولین واکنش قالیباف به پیروزی اصولگرایان در انتخابات: خانه ملت پوست اندازی کرد/ شاید نباید در ایام تبلیغات از رفاقتم با حاج قاسم می‌گفتم

خبرآنلاین1 روز قبل

جشن «موسیقی ما» لغو شد/ معرفی برگزیدگان به شیوه‌ای متفاوت

اعتمادآنلاین1 روز قبل

فساد کارکنان گمرک عراق مانع از صادرات شد، نه کرونا/ آغاز بارگیری کالا در گمرگ مهران/ بنگاه‌های کوچک در معرض خطر تعطیلی هستند/ لزوم تشکیل کارگروهی ویژه برای حفظ بازار عراق و افغانستان

تابناک1 روز قبل

نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار می‌شود

تسنیم1 روز قبل

تحولات عراق؛ نشست رای اعتماد به دولت علاوی به پنجشنبه موکول شد

میزان‌آنلاین1 روز قبل

تصمیم دولت افغانستان درباره شیوع کرونا در ایران

میزان‌آنلاین1 روز قبل

۳ بیمار مبتلا به کرونا بهبود یافتند

ایمنا1 روز قبل

تبلیغ وقیحانه بهنوش بختیاری برای شربت ضدکرونا؟!! + عکس

کرد آنلاین1 روز قبل