1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

چند و چون بازار متشکل ارزی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد.

آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند.

اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟

در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. دراین بازار که باسازوکاری نظیر بازار سرمایه عمل خواهد کرد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل با دریافت کد کارگزاری وارد بازار شده و معاملات خود را انجام می‌دهند. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود.

در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. بلکه این بازار، معاملات فعلی ارزی در صرافی‌ها و بانک‌های عامل را نظام‌مند خواهد کرد.

در این بازار صرافان مجاز پس از فعالیت روزانه و شفاف، بدهی و بستانکاری خود را درآن تهاتر می‌کنند و درصورت وجود باقیمانده تهاتر، آن را در بازار خرده فروشی عرضه خواهند کرد؛ بنابراین وجود این سازوکار نظام‌مند علاوه بر ایجاد شفافیت در مورد معاملات ارزی و فعالیت صرافان، اطلاعات مفیدی از عملکرد بازار در اختیار بازارساز قرارخواهد داد تا براساس آن تصمیم گیری کند.

به عبارت دیگر بازار متشکل ارزی، بستری را ایجاد خواهد کرد که امکان معاملات رو در رو و کاملا شفاف درآن وجود دارد و به ازای این شفافیت، نیاز ارزی برای معاملات صرافی‌ها تامین خواهد شد. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند.

البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. زیرا در سامانه سنا هر تک معامله‌ای که در خرده فروشی انجام می‌گیرد در آن ثبت می‌شود و عملا یک بازار تسویه نیست. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. اول از همه اینکه تصمیم گیری درباره نرخ ارز به داخل ایران منتقل می‌شود و از این پس دیگر صرافی‌های دبی یا استانبول و حتی بازار‌های کوچکتری نظیر اربیل عراق و هرات افغانستان نمی‌تواند نقش مهمی در تعیین نرخ ارز در ایران داشته باشد.

هم اکنون اگرچه به دلیل تحریم‌های یکجانبه آمریکا و همراهی امارات با این تحریم‌ها، حجم مبادلات ارزی ایران در طریق دبی کاهش محسوسی یافته، اما با این وجود نگاه فعالان بازار ارز برای تعیین نرخ همچنان به بازار دبی و نرخ حواله درهم است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی این امکان را فراهم خواهد کرد تا، ساز و کار محاسبه نرخ ارز براساس معاملات صرافی‌های دبی و نرخ حواله درهم را تغییر داده و مرجعیت تعیین نرخ ارز را به تهران منتقل کند.

اگرچه رخ دادن چنین اتفاقی نیازمند زمان است و نباید انتظار داشت فعالان بازار و به ویژه نوسان گیران به سرعت به بازار متشکل ارزی در تهران روی خوش نشان دهند، اما دست کم در شرایط فعلی تشکیل بازار متشکل ارزی تهران می‌تواند بهترین جایگزین و البته کارامد‌ترین سیاست گذاری برای تغییر تدریجی مرجعیت تعیین نرخ ارز از دبی به تهران باشد. زیرا که ساعت کاری تهران از دوبی جلوتر است و این شانس وجود دارد که نرخ در تهران زودتر تولید شود. درچنین شرایطی حتی اگر دبی در برابر تاثیرپذیری از نرخ تهران مقاومت کند لااقل ناچار خواهد بود در محاسبات خود نرخ تهران را نیز لحاظ کند.

این دستاورد به نوبه خود می‌تواند نقش بانک مرکزی به عنوان بازارساز اصلی دربازار ارز داخلی را تقویت کند. ازانجاکه بانک مرکزی به ویژه در نوسانات ارزی همواره با این تهدید مواجه بوده که طرف‌های بیرونی و داخلی می‌توانستند بصورت لفظی و با انجام معاملات کم عمق، نرخ ارز را افزایش داده یا دست کم جو روانی بازار را به نفع خود تغییر دهند، بازار متشکل ارزی، به عنوان آیینه‌ای تمام نما از شرایط ارزی کشور می‌تواند این قدرت را به بانک مرکزی بازگرداند که هرآن تصویری که نیاز داشته باشد از بازار ارز کشور به بیرون منعکس کند. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.

چند و چون بازار متشکل ارزی - 14

امیر شایان مهر

خبرنگار سرويس اقتصادی، خبرگزاری صدا و سیما

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شیطنت سمیرا و ۲ پسر جوان دیوار تهران را به هم ریخت + عکس و فیلم گفتگو

رکنارکنا22 ساعت قبل
با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی ۲۰ مالباخته شدند که بدین شیوه از آنان کلاهبرداری شده است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از چه کسی یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم این کار را کرد و من یاد گرفتم و به خاطر یک کار بچه‌گانه سرقت کردم. گفتگو با رییس باندنوید ۳۳ که یکی از مجرمان سابقه دار این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از یکی از دوستانش که در خارج از کشور است یاد گرفته است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را چطور یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم که در خارج از کشور است به صورت اینترنتی به من یاد داد و من نیز انجام دادم. بنا بر این گزارش، متهمان برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار ماموران پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران قرار دارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۷ تعداد ۵۷ فقره پهنه اکتشافی جمعا به مساحت ۲۸۲ هزارو ۴۶۳ کیلومترمربع آزادسازی گردیده است. مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صدور ۵۵۳ فقره گواهی کشف صادر شده در سال ۹۷ افزود: تعداد درخواست‌های صدور پروانه اکتشاف در سال گذشته ۴۲ هزارو ۴۵۹ فقره و تعداد پروانه اکتشاف صادر شده ۱۰۳۲ فقره بوده است. وی افزود: در این مدت همچنین محدوده‌های شن و ماسه به تعداد ۱۰ هزار فقره ساماندهی شد که در سه استان تکمیل نشده و تا نیمه سال جاری به اتمام می‌رسد. کشاورز در ادامه آمار تسهیلات اکتشافی درسال گذشته را ۱۴ فقره تسهیلات با مبلغ مجموع ۱۶٫۲ میلیارد ریال اعلام کرد. وی افزود: آمار کمیسیون گواهی کشف نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تعداد ۱۵ فقره گزارش پایان عملیات اکتشاف با ذخیره مجموع ۱۹۶ میلیون تن مورد تأیید قرار گرفته است.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
دلار ظرف ٢٤ ساعت اخیر، ٥٠٠ تومان کاهش یافت و در مرز ورود به کانال ١٣ هزار تومان قرار گرفت. به گزارش «انتخاب»، دلار که روز گذشته ۱۴۶۵۰ تومان معامله می‌شد، در معاملات صبح امروز بازار ارز تا ۱۴۱۵۰ تومان نیز کاهش یافت و در آستانه بازگشت به کانال ۱۳ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار که تحت تاثیر مسائل سیاسی به کانال ۱۵ هزار تومان نیز وارد شده بود، از هفته گذشته به صورت تدریجی کاهش یافت، اما بیشترین کاهش تاکنون مربوط به روز جاری بوده که ۵۰۰ تومان از قیمت دلار کم شد. گفتنی است قیمت خرید دلار در بازار امروز ارز ۴۰۵۰ تومان است.
افتصادنیوزافتصادنیوز15 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.

از جمله برنامه‌های ما طرح مالیات بر عایدی از سرمایه است

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
وی گفت: یک سری فعالیت‌های اختلالزا داریم که به واسطه آن جاذبه هایی ایجاد می‌شود و منابع به سمت آن می‌رود. دژپسند افزود: باید با وضع مالیات مانع از ایجاد اختلال در فعالیت‌های اقتصادی شد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ریزی برای تدوین آیین نامه اجرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از جمله دستور کار امشب شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بود. رئیسرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هم اکنون دغدغه اول در حوزه کسب و کار، بی ثباتی در قوانین و مقررات است. پورابراهیمی گفت: تکثیر این بخشنامه‌ها موجب بی ثباتی در حوزه کسب و کار است.

نظرها

اخبار بیشتر