خدامحوری بجای خودمحوری؛ رکن رسیدن به آرمان شهر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

خدامحوری بجای خودمحوری؛ رکن رسیدن به آرمان شهر

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
استاد حوزه و دانشگاه، خدا محوری به جای خود محوری را برای رسیدن به آرمان شهر مهم دانست

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر علم الهدی در گفتگوی اخبار قرآنی درباره آرمان شهر افزود: نقش امام زمان (عج) در ادبیات دینی نقش پرچمداری رفتار‌های فضیلت مدار است.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با بیان این که برخی اوقات به علت گرایش‌ها و احساسات افسار گسیخته نمی‌توانیم رفتار‌های فضیلت مدار را دریافت کنیم، گفت: امام و حجت خداست که مسیر را به ما نشان می‌دهد.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی مردم را موضوع شهر آرمانی انسانیت بیان کرد و افزود: هر چقدر مردم بیشتر خود را در محضر پرچمدار انسانیت ببینند به طبع صمیمیت، صداقت، صفا، دلدادگی و رفتار‌هایی که هدف از خلقت انسان هاست بیشتر رعایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم هدف از حیات را خوردن برای زندگی کردن و بالعکس می‌دانند، گفت: این زندگی هدفمند نیست و برخلاف افرادی است که زندگی می‌کنند تا در رکاب امام زمان (عج) مروج رفتار‌های فضیلت مدار باشند.

این ­استاد حوزه و دانشگاه افزود: وقتی این اندیشه‌های ارزشمند در انسان‌ها شکل گرفت مدل زندگی تغییر می‌کند و معنا می‌یابد.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی، گرفتاری‌ها و مشکلات، بدخواهی‌ها، ناکامی‌ها، خشم، غضب، جنگ‌ها و نابسامانی‌های زندگی امروز جوامع را به علت خود محوری به جای خدا محوری دانست و گفت: ما مبتلا به اومانیسمی هستیم که از درون ما را تهی و نابود می‌کند.

وی افزود: امروز این همه جنگ و گرفتاری‌های بشری مرهون خود محوری‌ها، خود خواهی‌ها و نژادپرستی‌های افسار گسیخته است، اما همین انسان وقتی در اردوگاه دین قرار می‌گیرد مطلع الفجر همه خیر‌ها می‌شود.

این ­استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور گفت: ​ مردم در گرفتاری‌هایی که برای بخش‌هایی از کشور به علت سیل اتفاق افتاد چگونه عاشقانه حضور یافتند و از مال، فرصت، توان و انرژی خود برای کمک به هموطنان و کاهش آلام سیل زدگان گذشتند.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: وقتی انسان در آن فضای معنوی و شهر آرمانی قرار می‌گیرد می‌بیند در آن فضا کسی بر کسی برتری ندارد و همه، عناوین دنیوی را کنار گذاشته‌اند و برادرانه یک معضل را حل می‌کنند.

وی با بیان این که در شهر آرمانی عدالت سخن اول را می‌زند، گفت: همان مقوله‌ای که جوامع بشری امروز به خاطر ظلم‌ها و بی عدالتی‌ها به سطوح آمده‌اند، اما وقتی به آرمان شهر مهدوی می‌آیند، تبدیل به عدالت به مردم ایثارگر می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با اشاره به هشت سال دفاع مقدس و برخی بلایای طبیعی در کشور افزود: ما گاهی این مدل از زندگی آرمانی را در این مواقع لمس کرده‌ایم و دیده‌ایم که مردم با روحیه فداکاری، برای کمک به یکدیگر حاضر می‌شوند.

وی گفت: این همان جامعه‌ای است که از طریق پرچمداری امام زمان (عج) هدایت می‌شود و در این آرمان شهر مردم باید هدفمند زندگی کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: تا زمانی که ما رفتار خود را در وجود خود اصلاح نکنیم به طبع جامعه، بستر‌ها و زیرساخت‌های امام زمانی درست نمی‌شود و اگر درست نشود قطعا آن حضرت ظهور نخواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با اشاره به این که بهترین اعمال انتظار فرج است، گفت: این بدان معناست که شخص منتظر خود را شبیه معشوق در می‌آورد و به دنبال رضایتمندی محبوب خود است.

وی افزود: اگر امروز هر فردی در هر پست و مقامی هدفمند زندگی کند و این تصور را داشته باشد که امام زمان (عج) نیاز به علم این فرد در هر زمینه‌ای دارد تا بتواند بهترین خدمات را در حکومت امام زمان (عج) به مردم بدهد، این همان آرمان شهر است و خروجی این رفتار‌ها سبک زندگی مهدوی است.

علم الهدی گفت: به عنوان مثال فردی که به اتاق عمل می‌رود باید این تصور را داشته باشد برای امام زمان (عج) سربازی می‌کند و یا افرادی که در تولید، شهرسازی و یا طراحی خدمت می‌کنند باید این تصور را داشته باشند که برای ارادتمندان آن حضرت تلاش می‌کنند یعنی خود را کنار گذاشته و خدا را جایگزین کنند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی درباره انتظار فرج نیز افزود: علت این که انتظار بیشتر بار فرهنگی و برترین اعمال است، تأثیر ویژه رفتاری را بر دل منتظر و اعمال او می‌گذارد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که کسی که منتظر مهمان باشد قلب و روح خود را برای فرج مهیا می‌کند، گفت: امام زمان (عج) امام همه خوبی‌ها و پرچمدار همه رفتار‌های فضیلت مدار است و بشریت را نجات خواهد داد و منتظران به علت این که انتظار ظهور را دارند قلبشان را آماده می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: بعضی منتظر ظهور هستند که امری ارزشمند است، اما اگر انسان‌ها منتظر حضور امام زمان (عج) باشند بسیار بهتر است.

وی گفت: شخصی که خود را منتظر حضور می‌بیند به طبع با امام زمان (عج) زندگی می‌کند و آن حضرت را حاضر می‌یابد و در محضر آن حضرت بیشتر مواظبت می‌کند تا مرتکب اشتباه و معصیت نشود.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی رفتار افرادی که خود را در محضر امام زمان (عج) می‌بینند عاشقانه خواند و افزود: کسی که خود را سرباز و یاور امام و در محضر او می‌بیند خود را ملزم به ادبیات و رفتاری می‌کند که امام از او انتظار دارد.

وی با بیان این که انتظار حضور به مراتب بهتر و ارجح‌تر از انتظار ظهور است، گفت: این که گفته می‌شود برترین اعمال انتظار فرج است این به معنای انتظار حضور امام زمان (عج) است یعنی انسان فرصت داشته باشد که خود را به اردوگاه امام برساند و با امام زمان (عج) زندگی کند تا مسیر زندگی انسان مهدوی شود.

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص تعظیم شعائر الهی و نیز چراغانی خیابان‌ها، پخش شیرینی و شربت به مناسبت نیمه شعبان افزود: ما برای پرواز و رسیدن به هدف نیاز به دو بال قوی داریم یکی این که ظاهر ما را مدیریت می‌کند که همان تعظیم شعائر الهی است و ابراز خوشحالی و تلاش برای چراغانی و تزئین خیابان‌ها در میلاد امام زمان (عج) است.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی گفت: هر چراغی که امروز به نام امام زمان (عج) روشن می‌شود، تیری است به سوی صهیونیزم بین الملل.

وی افزود: در کنار تعظیم شعائر ما باید بستر‌های لازم را در مدل رفتاری خود ایجاد کنیم و باید در عمل امام زمانی باشیم نه در شعار.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با بیان این که هر کسی که در تعظیم شعائر امام زمان (عج) شرکت می‌کند مورد عنایت آن حضرت است، گفت: اما بهتر است همان گونه که در ظاهر خوشحالی داریم یک سری رفتار‌های شخصی خود را که دیگران نمی‌بینند اصلاح کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال در زندگی شخصی ببینیم که در کدام نقطه می‌بینیم امام زمان (عج) را پیدا کنیم و زندگی آرمانی در حکومت امام زمان (عج) کدام زندگی است.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: زندگی که مردم در امنیت کامل به سر می‌برند این یک مدل از امنیت است که این نوع، امنیت جسمی است، اما مدل دیگر امنیت عرضی است یعنی کسی غیبت نمی‌کند و در حکومت آرمانی امام زمان (عج) کسی به کسی تهمت نمی‌زند.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: ما باید تصمیم بگیریم که چگونه می‌توانیم زندگی را برای سال آینده طوری مدیریت کنیم که بخشی از زندگی ما مورد رضایت امام قرار گیرد.

وی گفت: ارادتمندان امام زمان (عج) باید همان کاری را انجام دهند که در زمان حضور آن حضرت انجام می‌دهند تا عالم از بی سامانی خارج شود.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: سوء رفتار انسان‌ها، امام زمان (عج) را از آنان دور کرده در حالی که آن حضرت با ما زندگی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مهرمهر15 ساعت قبل
برخی دیگر از نامزدهای انتخاباتی اقدام به دعوت چهره‌های مشهور و معروف ورزشی به حوزه انتخابیه کرده بودند، به عنوان مثال فیروزکوه و دماوند، میزبان بهداد سلیمی، قهرمان جهان و المپیک و علی فتح اله زاده، مدیر عامل سابق استقلال برای حمایت از یک کاندیدای خاص بود. از بغض یک نامزد انتخاباتی تا ایجاد امیدواری به طرفداران توسط نامزدهای رد صلاحیت شدهدر حوزه انتخابیه پاکدشت، اما یکی از کاندیداهای انتخاباتی که در مراسمی کم جمعیت در حال سخنرانی بوده است، از آنچه وضعیت سخت اقتصادی مردم عنوان کرده است، بغض می‌کند و دقایقی با صدای بغض آلود سخنرانی کرده و سپس مطالب خود را به اتمام می‌رساند. در حوزه انتخابیه شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک نیز شاهد فعالیت برای حذف پوسترهای تبلیغاتی در محل‌های غیر مجاز هستیم، تعدادی از نامزدهای انتخاباتی در این حوزه نیز اقدام به برپایی ضیافت شام تبلیغاتی برخلاف تذکرات رئیس ستاد انتخابات استان تهران کرده‌اند و این روند ادامه دارد. تعدادی از کاندیداهای رد صلاحیت شده نیز همچنان جلسات انتخاباتی تشکیل داده و به طرفداران خود امیدواری می‌دهند، آنها معتقدند هنوز احتمال تأیید صلاحیتشان وجود دارد، با این حال اعلام کرده‌اند، که در صورت عدم تأیید صلاحیت از یکی از نامزدهای انتخاباتی حمایت خواهند کرد. کم‌تر از ۲ روز تا پایان تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و در این میان هر نامزد انتخاباتی سعی در جذب رأی حداکثری و راهیابی به مجلس شورای اسلامی را دارد، اما باید قبل از هرچیز به پسوند «اسلامی» در نام مجلس دقت داشت و از شیوه‌های غیر اسلامی و غیر اخلاقی برای رسیدن به کرسی مکانی اسلامی پرهیز کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین17 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین17 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| شکرالله حسن بیگی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، گفت: ۲۳۸ نامزد در سطح استان تهران تا شب گذشته از ادامه رقابت انتخاباتی برای مجلس یازدهم انصراف داده‌اند. وی با اشاره به اینکه از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی همزمان در سراسر کشور آغاز شده است، افزود: از همه نامزدهای انتخابات می‌خواهیم از فرصت تبلیغات تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه اول اسفند برای معرفی خود و افزایش شور و نشاط انتخاباتی استفاده کنند. شورای نگهبان صلاحیت ۱۵۷۶نفر در استان تهران را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید کرده بود. منبع: ایسنا

نظرها

اخبار بیشتر