خدامحوری بجای خودمحوری؛ رکن رسیدن به آرمان شهر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

خدامحوری بجای خودمحوری؛ رکن رسیدن به آرمان شهر

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
استاد حوزه و دانشگاه، خدا محوری به جای خود محوری را برای رسیدن به آرمان شهر مهم دانست

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدباقر علم الهدی در گفتگوی اخبار قرآنی درباره آرمان شهر افزود: نقش امام زمان (عج) در ادبیات دینی نقش پرچمداری رفتار‌های فضیلت مدار است.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با بیان این که برخی اوقات به علت گرایش‌ها و احساسات افسار گسیخته نمی‌توانیم رفتار‌های فضیلت مدار را دریافت کنیم، گفت: امام و حجت خداست که مسیر را به ما نشان می‌دهد.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی مردم را موضوع شهر آرمانی انسانیت بیان کرد و افزود: هر چقدر مردم بیشتر خود را در محضر پرچمدار انسانیت ببینند به طبع صمیمیت، صداقت، صفا، دلدادگی و رفتار‌هایی که هدف از خلقت انسان هاست بیشتر رعایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم هدف از حیات را خوردن برای زندگی کردن و بالعکس می‌دانند، گفت: این زندگی هدفمند نیست و برخلاف افرادی است که زندگی می‌کنند تا در رکاب امام زمان (عج) مروج رفتار‌های فضیلت مدار باشند.

این ­استاد حوزه و دانشگاه افزود: وقتی این اندیشه‌های ارزشمند در انسان‌ها شکل گرفت مدل زندگی تغییر می‌کند و معنا می‌یابد.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی، گرفتاری‌ها و مشکلات، بدخواهی‌ها، ناکامی‌ها، خشم، غضب، جنگ‌ها و نابسامانی‌های زندگی امروز جوامع را به علت خود محوری به جای خدا محوری دانست و گفت: ما مبتلا به اومانیسمی هستیم که از درون ما را تهی و نابود می‌کند.

وی افزود: امروز این همه جنگ و گرفتاری‌های بشری مرهون خود محوری‌ها، خود خواهی‌ها و نژادپرستی‌های افسار گسیخته است، اما همین انسان وقتی در اردوگاه دین قرار می‌گیرد مطلع الفجر همه خیر‌ها می‌شود.

این ­استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور گفت: ​ مردم در گرفتاری‌هایی که برای بخش‌هایی از کشور به علت سیل اتفاق افتاد چگونه عاشقانه حضور یافتند و از مال، فرصت، توان و انرژی خود برای کمک به هموطنان و کاهش آلام سیل زدگان گذشتند.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: وقتی انسان در آن فضای معنوی و شهر آرمانی قرار می‌گیرد می‌بیند در آن فضا کسی بر کسی برتری ندارد و همه، عناوین دنیوی را کنار گذاشته‌اند و برادرانه یک معضل را حل می‌کنند.

وی با بیان این که در شهر آرمانی عدالت سخن اول را می‌زند، گفت: همان مقوله‌ای که جوامع بشری امروز به خاطر ظلم‌ها و بی عدالتی‌ها به سطوح آمده‌اند، اما وقتی به آرمان شهر مهدوی می‌آیند، تبدیل به عدالت به مردم ایثارگر می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با اشاره به هشت سال دفاع مقدس و برخی بلایای طبیعی در کشور افزود: ما گاهی این مدل از زندگی آرمانی را در این مواقع لمس کرده‌ایم و دیده‌ایم که مردم با روحیه فداکاری، برای کمک به یکدیگر حاضر می‌شوند.

وی گفت: این همان جامعه‌ای است که از طریق پرچمداری امام زمان (عج) هدایت می‌شود و در این آرمان شهر مردم باید هدفمند زندگی کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: تا زمانی که ما رفتار خود را در وجود خود اصلاح نکنیم به طبع جامعه، بستر‌ها و زیرساخت‌های امام زمانی درست نمی‌شود و اگر درست نشود قطعا آن حضرت ظهور نخواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با اشاره به این که بهترین اعمال انتظار فرج است، گفت: این بدان معناست که شخص منتظر خود را شبیه معشوق در می‌آورد و به دنبال رضایتمندی محبوب خود است.

وی افزود: اگر امروز هر فردی در هر پست و مقامی هدفمند زندگی کند و این تصور را داشته باشد که امام زمان (عج) نیاز به علم این فرد در هر زمینه‌ای دارد تا بتواند بهترین خدمات را در حکومت امام زمان (عج) به مردم بدهد، این همان آرمان شهر است و خروجی این رفتار‌ها سبک زندگی مهدوی است.

علم الهدی گفت: به عنوان مثال فردی که به اتاق عمل می‌رود باید این تصور را داشته باشد برای امام زمان (عج) سربازی می‌کند و یا افرادی که در تولید، شهرسازی و یا طراحی خدمت می‌کنند باید این تصور را داشته باشند که برای ارادتمندان آن حضرت تلاش می‌کنند یعنی خود را کنار گذاشته و خدا را جایگزین کنند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی درباره انتظار فرج نیز افزود: علت این که انتظار بیشتر بار فرهنگی و برترین اعمال است، تأثیر ویژه رفتاری را بر دل منتظر و اعمال او می‌گذارد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که کسی که منتظر مهمان باشد قلب و روح خود را برای فرج مهیا می‌کند، گفت: امام زمان (عج) امام همه خوبی‌ها و پرچمدار همه رفتار‌های فضیلت مدار است و بشریت را نجات خواهد داد و منتظران به علت این که انتظار ظهور را دارند قلبشان را آماده می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: بعضی منتظر ظهور هستند که امری ارزشمند است، اما اگر انسان‌ها منتظر حضور امام زمان (عج) باشند بسیار بهتر است.

وی گفت: شخصی که خود را منتظر حضور می‌بیند به طبع با امام زمان (عج) زندگی می‌کند و آن حضرت را حاضر می‌یابد و در محضر آن حضرت بیشتر مواظبت می‌کند تا مرتکب اشتباه و معصیت نشود.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی رفتار افرادی که خود را در محضر امام زمان (عج) می‌بینند عاشقانه خواند و افزود: کسی که خود را سرباز و یاور امام و در محضر او می‌بیند خود را ملزم به ادبیات و رفتاری می‌کند که امام از او انتظار دارد.

وی با بیان این که انتظار حضور به مراتب بهتر و ارجح‌تر از انتظار ظهور است، گفت: این که گفته می‌شود برترین اعمال انتظار فرج است این به معنای انتظار حضور امام زمان (عج) است یعنی انسان فرصت داشته باشد که خود را به اردوگاه امام برساند و با امام زمان (عج) زندگی کند تا مسیر زندگی انسان مهدوی شود.

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص تعظیم شعائر الهی و نیز چراغانی خیابان‌ها، پخش شیرینی و شربت به مناسبت نیمه شعبان افزود: ما برای پرواز و رسیدن به هدف نیاز به دو بال قوی داریم یکی این که ظاهر ما را مدیریت می‌کند که همان تعظیم شعائر الهی است و ابراز خوشحالی و تلاش برای چراغانی و تزئین خیابان‌ها در میلاد امام زمان (عج) است.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی گفت: هر چراغی که امروز به نام امام زمان (عج) روشن می‌شود، تیری است به سوی صهیونیزم بین الملل.

وی افزود: در کنار تعظیم شعائر ما باید بستر‌های لازم را در مدل رفتاری خود ایجاد کنیم و باید در عمل امام زمانی باشیم نه در شعار.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی با بیان این که هر کسی که در تعظیم شعائر امام زمان (عج) شرکت می‌کند مورد عنایت آن حضرت است، گفت: اما بهتر است همان گونه که در ظاهر خوشحالی داریم یک سری رفتار‌های شخصی خود را که دیگران نمی‌بینند اصلاح کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال در زندگی شخصی ببینیم که در کدام نقطه می‌بینیم امام زمان (عج) را پیدا کنیم و زندگی آرمانی در حکومت امام زمان (عج) کدام زندگی است.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: زندگی که مردم در امنیت کامل به سر می‌برند این یک مدل از امنیت است که این نوع، امنیت جسمی است، اما مدل دیگر امنیت عرضی است یعنی کسی غیبت نمی‌کند و در حکومت آرمانی امام زمان (عج) کسی به کسی تهمت نمی‌زند.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: ما باید تصمیم بگیریم که چگونه می‌توانیم زندگی را برای سال آینده طوری مدیریت کنیم که بخشی از زندگی ما مورد رضایت امام قرار گیرد.

وی گفت: ارادتمندان امام زمان (عج) باید همان کاری را انجام دهند که در زمان حضور آن حضرت انجام می‌دهند تا عالم از بی سامانی خارج شود.

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی افزود: سوء رفتار انسان‌ها، امام زمان (عج) را از آنان دور کرده در حالی که آن حضرت با ما زندگی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
الفالف11 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر18 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف7 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر